Eğitim

Matematik Öğretmeni Maaşı Ne Kadar?

Özelde ve kamu kurumunda çalışanlar için matematik öğretmeni maaşı merak edilen bir konudur. Maaş durumu lise, ilköğretim veya orta okul öğretmenlerinde her yıl değişir. Kamu çalışanlarına gelen zamla öğretmen maaşları eşdeğer olarak kamu veya özel kurumlardaki öğretmenlerde farklılaşır. Ayrıca öğretmenin kıdemine göre maaşı da değişmektedir. Bununla beraber maaşlar kamuda genellikle sabittir. Özel sektörde ise durum öğretmenin çalıştığı süre ve kıdemidir.

Evli veya çocuklu olan öğretmenler ek ücret alır. Ek derse girenler ayrı şekilde ek ücrete tabi tutulmaktadır. Kolej, özel kurum, devlet eğitiminde öğretmen olan kişiler 2022 ortalama maaş seviyesi ile maaşlarını alırlar. Bunların yanında özel ders veren matematik öğretmenleri ise fiyatı kendi belirler. Vereceği dersin kapsamı, öğrencinin seviyesi ve kendi kıdemine göre piyasada ortalama özel ders fiyatları vardır.

Matematik Öğretmeni Maaşı Ortalama Ne Kadar?

Matematik öğretmeni maaşı haftalık ders sayısına bakılarak belirlenmektedir. Haftada kaç saat derse giriliyor ise buna göre maaş saatlik ücretle bulunmaktadır.

İlk atanan matematik öğretmenleri minimum 6500 TL maaş ile başlarken her sene kıdem derecesine göre bu fiyat yükselir. Özel sektörde fiyat belirli değildir.

Özel kurumun öğretmenlere sunduğu fiyat yine aynı şekilde ders saati ücretine göre yapılmaktadır. Bu sebepten dolayı net bir rakam belirlemek mümkün değildir.

Öğretmen ilkokul, ortaokul ya da lise grubuna göre farklı fiyatlar alabilmektedir. Matematik öğretmeni, her sene taban maaşı değiştiğinden ders saati fiyatını yönetmelikten öğrenebilir. Bakanlığın belirlediği yönetmelikte ders ve ek ders saatlerinin taban fiyatları sunulmaktadır. Buna ek olarak özel kurumda çalışan bir öğretmen deneyimine ve haftalık ders saatine göre ortalama 15.000 TL’nin üzerinde bir ücret ile çalışabilirler.

Öğretmenlerin atanması durumunda maaş her sene kademeli olarak artmaktadır. Elbette atama bekleyen öğretmenler özel sektörün kalıcı olmaması sebebiyle memuriyeti daha cazip görmektedir.

Matematik Öğretmeni Maaşı En Son Ne Kadar Oldu?

Yıl içerisinde belirli zamlarla matematik öğretmeni maaşı taban ve tavan fiyatı belirlenmektedir. Özel sektörde bu ayrımı yapmak son derece zordur. Sebebi ise özel sektörün kıdeme göre ve kuruma göre değişken fiyatlar vermesidir. Her kurum kendine özel saat ücretini belirler ve matematik öğretmeni dilerse bu maaş üzerinden çalışır. Ayrıca öğretmenler kurumlara talep ettiği rakamı sunabilmektedir. Kamu kurumlarında ise matematik öğretmeni maaşı en son 25 yıl hizmet yapmış bir öğretmen de 10.900 TL civarı olabilmektedir. Bu rakam tamamen değişken olmakla birlikte sadece maaşlar hakkında bilgi verir. Değişkenlik sebebi ise öğretmenin tecrübesi, bilgisi ve buna ek olarak ilkokul, ortaokul ve lise gruplarından hangisine eğitim verdiğine bağlıdır.

Özel ders kurumlarında matematik öğretmeni maaşı özel ders veya dershane öğretmeni olmanıza bağlı şekilde değişkenlik gösterir. Bunun yanında ek ders ücretlerine tabi tutulan öğretmenler daha fazla maaş alır. Haftanın iki veya üç günü çalışmak isteyen öğretmenler minimum 15.000 TL tutar ile özel sektörde çalışabilirler. Her kurum öğretmenine farklı ücretler sunar ve öğretmen tamamen kendi kurumuna kendi belirleyebilirler. Öğretmenler atanamadığı durumda geçiciliği oldukça fazla olan özel sektörde şansını denemek ister.

Matematik Öğretmeni Maaşlarına Zam Gelecek Mi?

Hem özel sektör hem de kamu kurumunda çalışan öğretmenler için senenin belli zamanlarında beklenen bir durumdur zam. Zam durumu özellikle kamuda çalışanlar için memura gelen zamlarla birlikte değişir. Memur zammına endeksli olan matematik öğretmeni maaşı kamu kurumlarında öğretmenlerin alacağı rakamı belirler. Ayrıca bu rakamlara ek olarak öğretmenler ek derse girerlerse farklı bir ücrete tabi tutulurlar. Öğretmenin ek derse girmesi durumunda aynı şekilde kamu kurumundaki memurlara verilen zam ek ders ücretini de belirler.

Sene içerisinde kamu kurumlarındaki çalışanlara iki kere zam yapılması bilindiği için öğretmenler de aynı şekilde zamlarını senede iki kere alırlar. Matematik öğretmeni maaşı buna göre ortaya çıkar ve zam gelecek mi şeklinde merak edilen sorulara cevap bulunur.

Öğretmenler iple çektiği maaş artışını kamu kurumuna gelecek zamlarla öğrenebilir. Kamu memurlarına gelecek zamdan belirli bir süre sonra öğretmenlerin maaşı belli olmuş olur. Matematik öğretmeni maaşı tavan ve taban fiyatları Millî Eğitim Bakanlığı’nda yönetmelikte belirlenen fiyatlarla öğrenilebilir. Bu yönetmeliğe uyarak özel ders öğretmenleri de aynı şekilde ders saatini belirleyebilir. Özel sektörde oldukça çeşitli fiyatların bulunmasından dolayı sektörü aynı maaş seviyesinde tutmak adına yönetmelikteki ders saat ücretlerine bakılabilir.

Matematik Öğretmeni Maaşları Özelde veya Kamuda Fark Eder Mi?

Kamu ve özel, arasında uçurumlar bulunan rakamlarla bilinir. Bu fiyat farklılığının temelinde özellikle özel sektörün kıyasıya rekabete yatar. Bilinen ve adını duyurmuş özel kurumlar matematik öğretmenliğinde maaşları taban rakamlarda sunar.

Matematik öğretmeni maaşı özel sektörde tamamen tecrübeye bakar. Yeni başlayan ve tecrübesi bulunmayan matematik öğretmenleri diğer öğretmenlere göre oldukça düşük ücretlerle çalıştırılabilir. Buna ek olarak öğretmenin düşük ücretlerle çalışmak istememesi kendi tercihidir. Aldığı eğitim ve uzun uğraşlar sonucunda kazandığı matematik öğretmenliği unvanı karşılığını alamadığında öğretmenler ne yazık ki özel sektörde şansını değerlendiremez. Bu sorunu özel sektörde ortadan kaldırmak son derece zor diyebiliriz. Sebebi ise özel sektörün tamamen kendi piyasasını belirlemiş olmasıdır. Fakat kamu kurumunda çalışmak isteyen matematik öğretmenleri yeni başladığı kurumlarda maaşını net ve düzenli bir şekilde alır.  

Zorlu atama yolculuğunda matematik öğretmenleri kamu kurumlarında çalışmayı daha çok ister. Bakanlığın belirlediği öğretmen açığı her sene değişse de bu açık özellikle matematik alanında bir hayli fazladır. Bu sebepten dolayı matematik öğretmenlerinin şansı birazcık daha fazla olabilir. Kamu ve özel sektör arasındaki uçurum özellikle matematik öğretmeni maaşını farklılaştırır. Öğretmen eğer tecrübeliyse kendi fiyatını belirler ve herhangi bir mağduriyet yaşamaz. Bunun yanında tecrübesiz öğretmenler bazı özel sektörlerde mağduriyet yaşayabilirler. Maaşını düzenli alamaz veya aldığı para öğretmen maaşına eşdeğer olmaz. Bu kapsamda matematik öğretmeni maaşı zorlu çalışma koşullarında kamu ve özel sektör arasında birbirinden farklıdır.   

Matematik Öğretmeni Maaşı Ne Kadar? yazımıza göz attıysanız Matematik Mühendisliği Maaşları ve İş Olanakları yazımız da ilginizi çekebilir.

S. Emir Canbaş

İ.Ü. Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu ve mezun olduğum bölüm hakkında kendi bildiklerimi, araştırmalarımı sizinle paylaşıyorum. Türkiye ve dünyada eğitimin yanı sıra kodlama da öğrenmeye ve burada paylaşmaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu