Sağlık

Mesajla HES Kodu Nasıl Alınır? Diğer Yöntemler Nelerdir?

Mesajla HES kodu nasıl alınır? Son dönemlerde daha önce hayatımızda olmayan; ancak şu anda neredeyse her işlemde kullanılan bir kod devreye girmiş durumdadır. HES kodu; bir diğer adıyla Hayat Eve Sığar kodu, hayatımızdaki pek çok alanda yoğun şekilde kullanılmaktadır. Kamu kurumlarından tiyatrolara, avm’lerden belediyelere varana kadar çok farklı alanlarda zorunlu tutulan ve girişlerde ihtiyaç duyulan HES kodunu nasıl alınacağına dair pek çok soru yönetilmektedir.

HES Kodu Nedir?

HES kodu; yaklaşık 2 senedir İçinde bulunduğumuz pandemi sürecinde kişilerin halihazırda korona riski taşımadığını gösteren ve her kişiye bireysel olarak verilen bir koddur. Günümüzde Hayat Eve Sığar kodu; pek çok yolculuk ve işlemde korona riskini en aza indirmek ve güvenli alanlar oluşturmak için talep ediliyor. 

Aynı zamanda riskli durum taşıyan kişilerin kalabalıkta bulunmasının önlemek amacıyla değerlendirilen HES kodu ile korona teması olanlar da kısa bir süre içerisinde tespit ediliyor. Peki HES kodu alma yöntemlerinden birisi olan mesajla nasıl işlem yapılmaktadır?

 Mesajla HES Kodu Nasıl Alınır?

Mesajla HES kodu nasıl alınır sorusunun cevabı adım adım yazımızın devamında bulabilirsiniz;

  • Öncelikle telefona mesaj kısmına girilir ve ardından yeni mesaj bölümüne HES yazılır. Sırayla ve aralarında boşluk bırakarak T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasına ait son 4 hane ve gün sayısı olarak paylaşım süresi yazılmalıdır. Mesaj kısmına bunlar yazıldıktan sonra 2023’e gönderilmesi gerekir.
  • Yukarıdaki işlem dışında T.C. kimlik numarası 99, 98 ve 97 ile başlayan kişiler; yani yabancı kimliğe sahip olan kişiler ya da mavi kartlı olanlar şu şekilde işlem yapmalıdır: Öncelikle yine hepsini yazıp sırayla ve aralarında boşluk bırakarak T.C. kimlik numarası, doğum senesi ve gün sayısı olarak paylaşım süresi yazılmalıdır. Yine aynı şekilde 2023’e mesaj olarak gönderilmelidir.

Yukarıda mesaj aracılığıyla HES kodu almanın en pratik ve temel yolu gösterilmiştir. Bunun yanı sıra konu dahilinde merak edilen içeriklerden birisi de; yabancılar için HES kodu alma işlemidir. 

Yabancılar için HES Kodu Alma 

Yabancı kimlik olarak geçen 99, 98, 97 ile başlayan numara kişilerin elinde yoksa ya da T.C. kimlik numaraları bulunmuyorsa, pasaport bilgileri aracılığıyla HES kodu almak mümkündür. Yabancı kişiler pasaport bilgileri ile hesap almak isterken HES yazarak sırayla ve aralarında boşluk bırakarak uyruk, pasaporta ait seri numarası, doğum senesi ve soyadı yazılmalı; ardından 2023’e mesaj şeklinde yollanmalıdır.

 HES kodu yenileme SMS işlemleri yukarıdaki şekilde mesaj yoluyla gerçekleştirilebilir. Oldukça pratik ve hızlı bir biçimde yapılan işlemin ayrıntıları yukarıdaki adımlar izlendiğinde rahatlıkla tamamlanacaktır. Bunun yanı sıra HES kodu almak için yalnızca mesaj yöntemi mevcut değildir. Aynı zamanda e-devlet uygulaması ve Hayat Eve Sığar uygulaması ile de rahatlıkla HES kodu almak mümkündür. 

Diğer HES Kodu Alma Yöntemleri

Mesajla HES kodu nasıl alınır ve yabancılar için HES kodu alma konularının dışında farklı şekilde de bu koda sahip olabilirsiniz. E-devlet sistemine kendine özel şifresi ve T.C kimlik numarası ile giriş yapan kişiler bu kısımda arama butonuna HES kodu yazmak sureti ile ilgili işleme kolaylıkla ulaşabilir ve doğrudan kodu alabilir. E-devlet uygulaması son dönemlerde pek çok bürokratik işlemin internet üzerinden kolaylıkla ve pratik bir biçimde gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. 

Cevap üzerinde çok daha fazla zaman alan ve farklı yerlerden onay isteyen evraklar bu şekilde doğrudan temin edilebilmektedir. E-devlet uygulaması kişiye özel olması nedeniyle ve neredeyse kişinin tüm resmi bilgilerini içeriyor olmasından dolayı; şifre ve diğer özel bilgiler tamamen kişiye has olmalıdır. 

E-devlet şifresini hiçbir kurum ve kişi talep edemez. Bu tarz sorunlarla karşı karşıya kalan kişilerin öncelikle e-devlet şifresini kimseyle paylaşmaması ancak bir şekilde paylaşıldıysa doğrudan şifre değişikliğine gidilmesi gerekir.

HES kodu eşleştirme gibi konular son dönemlerde sıklıkla sorulmaktadır. Özellikle akbil gibi yolculuk biletlerinden ve farklı bazı uygulamalarda HES kodu eşleştirmesi ile kullanıma devam edilmektedir. HES kodu eşleştirme yapılmadığı takdirde uygulamalar kullanım dışı kalmakta ve kişi erişim sağlayamamaktadır. Dolayısıyla toplumsal alanlarda bu yolla tedbir alınması amaçlanmaktadır.

HES kodu eşleştirme işlemleri genellikle kişilerin kendisi tarafından yapılmaktadır. Çeşitli uygulamalarda buna dair alanlar açılmakta ve kişi bilgileri ile ve HES kodu içeri ile uygulamaya kayıt olmaktadır. Bunun dışında hiç kodu alma işleminde bir diğer yöntem de Hayat Eve Sığar mobil uygulaması ile işlem yapma olanağıdır. 

Hayat Eve Sığar uygulaması bilindiği gibi; pandemi sürecinde insanların bu alanda yararlanabileceği bilgileri içeren ve kişiye özel bir uygulamadır. Tıpkı e-devlet gibi bir şifre ile giriş yapılan uygulama sayesinde çevredeki pandemi risk oranını ve yakınınızdaki kişinin temaslı olup olmadığına ve buna benzer önemli çok sayıda içeriğe erişmek mümkündür.

HES Kodu Blokeli Ne Demek?

HES kodu blokeli ne demek? Sıklıkla araştırılan sorulardan birisi de HES kodunun blokeli olma durumudur. HES kodu blokesi genelde belirlenmiş olan zaman içinde yapılmayan işlemlerden kaynaklanır. Örnek olarak uçak ya da otobüs bileti alırken işlemlerin tamamlanması için 5 dakika gibi bir süre sunulmaktadır. 5 dakika aşıldığında HES kodu blokesi uyarısı verilir.

Koronavirüs sebebiyle alınmış olan önlemlerden birisi olan HES kodu sistemi, birçok açıdan faydalı ve pratiktir. Aynı zamanda kodu bulunmayan kişilerin evden çıkması günümüz koşullarında yasaktır. HES kodu hakkında araştırma yapılırken genellikle yukarıdaki içerikler merak konusu olmaktadır. HES kodu blokesi durumu genelde kafa karışıklığı yaratan bir durum olduğu için çeşitli işlemler yarım kalabilmektedir. 

HES kodunun blokeli olma sebepleri arasında bazı koşullar gösterilebilir. HES kodu blokesi öncelikle geçici bir duruma işaret eder. Kişilerin genellikle bilet alırken kendisine ayrılan zaman içinde işlemleri tamamlanması gerekmektedir. HES kodu blokesi işlemlerin genelde zamanında bitirilemediği durumlarda ortaya çıkan bir uyarıdır. 

Kişiler böyle bir sorunla karşılaştığında belli bir sürenin ardından işlemi tekrarlayarak bloke durumundan kurtulabilir. Bloke sorunuyla karşılaşmamak için 5 dakika içinde bilet alma işlemlerinin tamamlanması gerekir. 

HES kodu yenileme SMS, HES kodu eşleştirme ve yabancılar için hesap kodu alma işleminin yapılması gibi pek çok işlemi sunduğumuz yazımızda; ayrıca merak edenler için hesap kodu blokesine dair alınabilecek önlemlere dair bilgi paylaşmayı amaçladık. Genellikle konu dahilinde farklı bir kişi için HES kodu alma işlemi de sorulmaktadır. Bir başkası için kod alırken en pratik yöntemlerden birisi mesaj yolunu kullanmaktır. 

Burada da aynı şekilde hepsi yazarak sırayla ve boşluk bırakacak şekilde T.C. kimlik numarası, kimlik kartına ait ön yüzündeki seri numarasının sonucu 4 hanesi ve gün sayısı olarak paylaşım süresi yazılmalı 2023’e mesaj yoluyla gönderilmelidir.

Dolayısıyla bir başkası için HES kodu alınırken farklı bir işlem uygulanmaz. Güvenlik amacıyla herkesin kendine has kodunun kendisinin alması daha mantıklı olacaktır. Ancak teknolojik kullanıma çok fazla hakim olmayan kişiler için bu şekilde yardımcı olunabilir. HES kodu ile ilgili merak edilen pek çok içeriye değindiğimiz yazımızda, mesajla HES kodu nasıl alınır sorusu başta olmak üzere; konu ile ilgili ayrıntılara değinmeyi amaçladık HES kodu ile ilgili daha farklı bilgilere erişmek isterseniz T.C. Sağlık Bakanlığı’nın Hayat Eve Sığar internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Mesajla HES kodu nasıl alınır? yazımızı beğendiyseniz Sağlık kategorimize göz atmanızı tavsiye ederiz. 

Z. Mine Toprakoğlu

Hastalıklar, diyet, sağlıklı yaşam, besinler, vitaminler ve daha birçok konuda kendime, bilgime güveniyorum. Özel bir firmada diyetisyen olarak çalışıyorum ve sizleri sağlıklı bir yaşama davet ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu