Eğitim

Mimarlar Ne İş Yapar? Mimar Maaşları Ne Kadar?

Mimarlar ne iş yapar ve mimar maaşları ne kadardır? Siz de mimar olmak istiyorsanız bu soruların cevaplarını bilmeniz hayatınıza yön vermede rol oynayacaktır.

Mimarlık oldukça saygı gören, iyi bir meslektir. Bu saygı gerek mimar sayısının yetersizliği gerek mimar olmanın zorluğu, gerekse ortaya çıkarılan harika işten ileri gelmektedir. Kişi mimar olmak istediğinde, belli eğitimlerden geçmeli ve bu şekilde mimarlığa adım atmalıdır. Peki nasıl mimar olunur, mimar maaşları ne kadardır?

Nasıl Mimar Olunur?

Mimar olabilmek için kişinin 4 yıllık mimarlık lisans bölümünü bitirmesi gerekir. Eğitiminin son senelerinde staj yapılır ve mesleğe bu şekilde adım atılmış olur.

Mimarlık Stajı Nedir, Ne Kadar Sürer?

Mimarlık stajı yaklaşık olarak 1 ya da 2 yıl sürer. Bu süreçte kişi, okul tarafından finanse edilmiş stajyer ücreti almaktadır. Stajyer ücreti genelde 1000-2000 lira arası bir rakamdır. Kişi staj yaptığında bu ücretleri kazanmaktadır. Eğer mimarlık stajınızdan sonra iyi bir gelir elde etmek istiyorsanız, mutlaka iyi yerlerde staj yapmalısınız.

Mimarlar Ne İş Yapar?

İç ve dış bina tasarımları geliştirme, binaların tasarımlarıyla ilgilenme gibi görevleri vardır ve bu görevlerini hem matematik hem de sanat kullanarak icra ederler.

Mimar Maaşları Ne Kadar?

Mimar maaşları, kişinin tecrübesine, deneyimine ve aldığı eğitime göre değişebilir. İyi bir mimar aylık beş haneli rakamları çok kolay kazanır. Mimarlar işe yeni başladılarsa maaşlar daha düşük olacaktır

 • Stajını yaptıktan sonra ortalama 3500-4000 lira gibi bir maaşla işe başlamaktadırlar.
 • Zamanla tecrübe kazanıp maaşları yükselebilir.
 • İyi bir mimar, daha iyi projelerde görev alarak aylık kazancını sadece mimar ismiyle 7-8 bin liraya kadar çıkarabilir.
 • Proje müdür olduktan sonra genel maaşlar 10 bin liranın üzerindedir.
 • Kendi hesabına çalışan mimarlar çok para kazanır, genel kazanç seviyesi aylık 10 bin liranın üzerindedir.
 • Kamuda alınan maaşlar ise değişkenlik göstermez.
 • Yeni başlamış bir mimar 7000 TL civarı kazanmaktadır.
 • Deneyim süresi 10 yılı aşan mimarlar 8000 TL civarı ücret alabilirler.
 • Kamuda terfi almadan maaşlar çok fazla yükselmez.

Mimarlıkta Kariyere Göre Gelir Seviyeleri

 • Yeni başlayan mimarların aylık gelir ortalaması 4255 TL’dir, bu rakam İngilizce bilenlerde 5016 TL’ye yükselmektedir.
 • 5 yıl deneyimli ortalama mimarın aylık geliri 8016 TL olarak bildirilmiştir, İngilizce bilenlerde bu rakam 9560 TL olarak bulundu.
 • 10 yıl deneyimli olan mimarlarda ise ortalama aylık gelir 12800 TL civarında bulundu, İngilizce bilenlerde bu rakam 18000 lira civarında.

Mimarlıkta En Yüksek Kazanç Ne Kadar?

Mimarlıkta kazanç limiti genellikle yoktur, eğer bir şirket ve ekibinizi kurarsanız, haliyle çok yüksek paralar kazanabilirsiniz. Fakat iş süreci tamamen size bağlı gelişecektir. Yani eğer siz yeteri kadar deneyimli olmaz ve işinizi iyi yapmazsanız mimarlıktaki top kazanca erişmeniz de imkânsız hale gelir.

Genel bir kanı olarak çok iyi bir mimarın en az 20 bin lira kazanmasını bekleriz, iyi bir mimarın da en az 10 bin lira. Çok taze ama kendini geliştirmiş bir mimarın da yine en az 5 bin lira kazanmasını bekleriz. Durum böyleyken, mimarlıkta yüksek kazanç sağlamak, kişinin bulunduğu konum, sektördeki tecrübesi gibi yüzlerce faktöre bağlıdır. Eğer bir mimar olarak iyi kazanç istiyorsanız, kendinizi daha da geliştirmeli ve iyi alanlara yönelmelisiniz.

Mimarlar Kendi Ofislerini Açabilir mi?

Herkes maaşlı çalışmak zorunda değil keza mimarlar da öyle. Tabi kendi ofisinizi açabilmek için ciddi bir çevrenizin olması ve kendinize güveninizin olması gerekir. Ofisinizi açar açmaz aylık belli sabit masraflarınız olacak. Bunlar aylık 4 bin liradan 10 bin liraya kadar çıkabilir. Bu da iki üç ay iş alamazsanız büyük zarara gireceğiniz anlamına gelir. Bu yüzden eğer iyi ve hızlı bir şekilde para kazanmak istiyorsanız, sizden hizmet alacak olan müşterilerinizin hazır olması elzemdir.

Ofis Açma Maliyeti Ne Kadar?

 • Bir mimar kendi ofisini açmayı denediğinde onu karşılayacak olan ilk masraf elbette şahıs şirket kurulum masrafıdır.
 • Şahıs şirketi kurulum bedeli ortalama 2 bin lira civarında tutar.
 • Ardından kişi, ofisin üç aylık kirasını peşin öder, kira sözleşmesi yapar ve ofisine çeşitli materyalleri satın alır.
 • Tüm bu süreç en az 10-15 bin liraya mal olmaktadır.
 • Süreci tamamlayan mimarlar hemen çalışmaya başlayabilir ve yüksek ücretler kazanabilirler.

Mimarlıkta Dil Bilmenin Önemi

Dil bilen mimarlar, her koşulda daha çok kazanıyor. Yurtdışı iş fırsatlar, evden yurtdışına iş yaparak yüksek gelir elde etme imkânı, İngilizce bilgisi sayesinde daha nitelikli işlere ve yüksek ücretlere erişim sağlar. İngilizce bilen mimarlar, bilmeyenlere göre kariyerlerinin herhangi bir döneminde daha yüksek ücret alma olasılığı kesindir. Bu ücretin miktarı ise, ilgili kişinin seviyesine göre değişkenlik gösterir.

Mimarlar Nerede Çalışabilir?

Mimarlar pek çok projede görev alabilirler. Mimarlık ofislerinde, kendi işlerini kurup müşterilerinin iç ve dış mimari projelerini yürütmede, kamu kurumlarında ve özel sektörde istihdam edilebilirler.

Kamu Mimarı Olmak

Bildiğiniz üzere kamuda işe girmek zordur. Kamuda liyakat bozulduğu için ‘’torpil’’ adı verilen sistemle insanlar işe alınır. Yani kamuda sizin ne kadar iyi bir mimar olduğunuz çoğunlukla önemsizdir, önemli olan nitelikli bir tanıdığınızın olup olmadığıdır. Bu koşullar altında ilgili kişiler rahatlıkla kamuda mimarlık yapabilirler.

Kamuda mimarlık yapmaya başladığınız zaman, işe girer girmez, özel sektöre oranlar yüksek maaş alırsınız. Yaklaşık 5 yıl sonra, özel sektörle kamu arasındaki fark kapanır. Ortalama 7-8 yıl sonra özel sektör, kamudan daha fazla maaş ödemeye başlar.  Tabi burada kişinin seviyesi ve deneyimi çok önemlidir.

Kamuda çalışan mimarlar genelde en az 6500-7000 civarı bir ücretle işe başlıyor. Bu maaş yılda yüzde 1 civarında kıdem zammı alıyor, enflasyona ek olarak. Yani maaşlar sürekli olarak bir yükseliş içerisinde değil. 10 yıllık deneyimli mimarın, yeni başlayanla arasındaki farkı yalnızca 1 bin lira kadar.

Özel Sektör Mimarı Olmak

Özel sektörde özellikle yeniyseniz muhtemelen şirkete katabileceğiniz değer çok azdır. Bu nedenle şirketler size yatırım yapmayı uygun bulursa işe alırlar ve 3500-4000 arası ücretle işe giriş yaparsınız. Belirli bir süre çalıştıktan sonra, şirketteki konumunuz sahip olduğunuz deneyim ve tabi ki de meslekteki seviyeniz esas maaşınızı belirler. Bu aşamadan sonra aldığınız ücretlerde ciddi zamlar görürsünüz.

Kendinizi geliştirmek için çaba sarf etmezseniz, ne yazık ki iyi ücretler elde etmek zorlaşır. Dil bilen, yurtdışında hem iş hem de eğitim tecrübesi olanlar, elbette mesleklerinde çok daha fazla kazanıyorlar.  Özel sektör, doğrudan kendinizi ne kadar geliştirebileceğinize ve şirkete ne kadar para kazandırabileceğinize bakarlar.

Mimari Proje Bedelleri Ne Kadar?

Kendi hesabına çalışan mimar veya mimarlar, ücretlerini belirlerken kendi deneyimleri, yapılacak işin niteliği ve yapılacak işlere göre detaylı bir fiyat planı ortaya çıkarır. İki ay sürecek bir proje için ortalama 30-40 bin TL civarı bir bedel alınmakta olup, bu bedelin yarısından biraz fazlası mimarın cebine kar olarak kalır. Tabi, mimar aynı anda birden fazla projeyle ilgilenerek gelirlerini bu şekilde artırabilir. Mimari proje bedeli, uygulanacak projenin detaylarına göre belirlenmekte ve şekillendirilmektedir.

Mimarlar Ne İş Yapar? Mimar Maaşları Ne Kadar? yazımızı beğendiyseniz Erasmus Staj Yeri Nasıl Bulunur? yazımız da ilginizi çekebilir.

S. Emir Canbaş

İ.Ü. Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu ve mezun olduğum bölüm hakkında kendi bildiklerimi, araştırmalarımı sizinle paylaşıyorum. Türkiye ve dünyada eğitimin yanı sıra kodlama da öğrenmeye ve burada paylaşmaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu