Eğitim

Muhasebeci Maaşları Ne Kadardır? Muhasebeci Ne İş Yapar?

Muhasebeci maaşları asgari ücretin de artması sebebiyle değişkenlik göstermeye devam ediyor. Eğer iş hayatınıza muhasebeci veya ön muhasebeci olarak devam edecek ya da başlayacaksanız maaş konusunu öğrenmeniz işinize gelecektir.

Ekonomideki hızlı dalgalanmalar, sürekli fiyat artışları, dolar ve Euro para birimlerinin değerinin TL karşısında çok artması mali konuların ciddi ölçüde önem kazanmasına neden oldu. Küçük ölçekli firmalardan yüksek kapasiteli firmalara kadar tüm firmalar iyi bir muhasebeci ile çalışmanın önemini bir kez daha görerek muhasebeci istihdamında kaliteli ve deneyimli muhasebeci arayışına girdi. Açılan ilanları değerlendirmek isteyen muhasebecilerin ise arama motorlarından muhasebeci maaşları ve ön muhasebeci maaşları ile ilgili aramalar yaptığını görüyoruz. Bu yazımızda sizlere muhasebeci ve ön muhasebeci ne iş yapar, muhasebeci maaşları ve ön muhasebeci maaşları ne kadardır bununla ilgili detaylı olarak bilgi sunacağız.

Muhasebeci Maaşları Ne Kadar?

Muhasebeci maaşları 2022’de asgari ücretin 5500 TL olmasıyla ve bu ücretin altında sigortalı olarak çalışan bulundurmanın yasal olmaması ile en düşük asgari ücret olacak şekilde bilinmektedir. Meslekte ilk iş tecrübesi olacak arkadaşlar için tavsiyemiz beklentilerini 6000-8000 TL civarında tutmaları. Muhasebeci maaşları alt limiti asgari ücretken, üst limiti olmaması ile yeni muhasebecilerin alacağı muhasebeci maaşları firmanın durumu, piyasanın durumu gibi birçok farklı değişkenden etkilenir. Kamu sektöründe ve özel sektörde çalışıyor olmanıza göre de maaş standartlarının değişeceğini göz önünde bulundurmakta fayda var.

Peki muhasebeciden alacağı maaş karşılığında hangi asgari görevleri yerine getirmesi beklenir? Yazımızın devamında buna birlikte göz atalım.

Muhasebeci Ne İş Yapar?

Muhasebeci kısaca bir ya da birden fazla firmaya bağlı olarak çalışabilen mali kaynak yöneticisi olarak tanımlanabilir. Her muhasebeci çalıştığı firmanın prensiplerine, beklentilerine, piyasadaki durumuna, büyük, orta ya da küçük ölçekli olmasına göre farklı sorumluluklar üstlenebildiği gibi temelde yaptığı şey firmaların mali kaynaklarını en doğru şekilde yönetmek, kayıt altına almaktır. Muhasebeci maaşları da firmanın büyüklüğüne ve muhasebecinin tecrübesine bağlı olarak değişir.

Muhasebecinin görevleri:

 • Şirketin vergi ödemelerinin takibi,
 • Mali giderlerin kayıt altına alınması,
 • Belge, fatura ve makbuzların düzenlenerek arşivde tutulması,
 • Firmanın gelir-gider tablosunun düzenlenmesi,
 • Personel maaşlarının takibi,
 • SGK ödemelerinin yapılması,
 • Yıllık bilançonun hazırlanması,
 • Pos kayıtlarının ve kasa girdi çıktılarının takibi ve kayıt altına alınması,

Gibi yoğun bir çalışma programı vardır. Görüldüğü üzere bir muhasebeci genel olarak çalıştığı şirketin mali işlerini kayıt altına alma işlemleri ile ilgileniyor. Bu da çoğunlukla masa başı ve bilgisayar ile çalışmayı gerektiriyor. Muhasebeci maaşları bilgisayar ile çalışırken kendinizi ne kadar geliştirdiğinizle alakalı olarak ve piyasadaki tecrübenizi de işin içine katarak artış göstermektedir. Yeni başlayan bir muhasebeci iseniz asgari ücretin biraz üstü olan 5000- 6000 TL arasında bir maaş teklifi alabileceğinizi söylemek mümkün.

Muhasebeci Olabilmek İçin Hangi Bölümler Okunmalı?

Ülkemizde muhasebecilik ve ön muhasebecilik eğitimleri meslek lisesi düzeyinde başlamakla birlikte üniversitede ilgili bölüm okumadığınızda alacağınız mesleki unvan ön muhasebeci olacaktır.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerinin İşletme, İktisat, Maliye, Bankacılık ve Finans, Ekonomi gibi bölümlerden mezun olanlar muhasebeci olarak göreve başlayabilirler. Fakat tabi ki sadece üniversite mezunu olmak muhasebeci olarak çalışabilmek için yeterli değildir. Bilgisayar üzerinden çeşitli programları kullanabiliyor olmanız, matematiksel işlemlerde hızlı düşünebiliyor olmanız yani kısaca bu alanda bir ehliyete sahip olmanız gerekiyor. Ayrıca üniversite mezuniyetinden sonra 2 yıl staj süresini tamamlayarak ve gerekli evrakları hazırlayarak SMMM yani Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olabilirsiniz. Süreç içerisinde muhasebecilikte birçok farklı yükselme imkânı bulunduğunu da unutmamak gerekiyor. Yeminli mali müşavirlikten, yatırım danışmanlığına, finans müdürlüğünden, borsacılığa kadar birçok alan muhasebecilik bilgisi gerektiriyor. Muhasebeci maaşları tüm bu pozisyonlara göre de değişiklik gösteriyor.

Kamu ve Özel Kurumlarda Muhasebeci Olmak İçin Ne Yapılmalı?

Kamu kurumlarında muhasebeci memur olabilmek için ilgili bakanlık ve birimlerin açtığı ilanları takip ederek gereken şartları sağladığınız sürece başvuru yapabilirsiniz. İlanları bakanlıkların sayfasından takip edebileceğiniz gibi bu konuda güncel ilan yayınlayan internet siteleri üzerinden de takipte olabilirsiniz. Kamu kurum ilan ve mülakatlarında önceden muhasebeci maaşları hakkında bilgi alabilmeniz pek mümkün olmamaktadır. Fakat özel sektörde yeni başlayacak olan arkadaşlar ile kamu kurumlarında işe yeni başlayacak olanlar arasında anlamlı bir farkın olduğunu söyleyebilmek mümkün.

Özel sektörde muhasebeci olarak çalışmak içinse kariyer sitelerine cv ekleyerek ve takip ettiğiniz firmaların İK birimleri ile cv paylaşarak başvuruda bulunabilirsiniz. Eğitim aldığınız esnada yaptığınız staj firması sizin için ilk iş başvuru yapabileceğiniz yerlerden biri olarak değerlendirilebilir. Staj yaptığınız firmanın ihtiyacı olmaması durumunda bir referans mektubu talep ederek başvurularınızda kullanmanız da mümkündür. Yapacağınız başvurular esnasında yeni aldığınız eğitimleri özgeçmişinize eklemeyi ihmal etmeyiniz. Unutmayın, muhasebeci maaşlarını etkileyen en önemli faktörlerden biri alandaki yetkinliğiniz ve aldığınız eğitimlerin kapsamıdır.  

Ön Muhasebeci Ne İş Yapar?

Lise ya da ön lisans muhasebe bölümleri okuyanlar meslek alanına atılmak istediklerinde alacakları unvan ön muhasebeci olmaktadır. Ön muhasebecinin görevleri ve ön muhasebeci maaşları birbirinden çok ayrı olmamakla birlikte yetkinlik belgesi olarak karşılığı farklı olduğundan piyasa değerlendirmesi de buna göre farklı olacaktır. Fakat ön muhasebeciliği genel muhasebe ve diğer unvanlara geçiş için bir basamak olarak kullanabileceğinizi unutmayın. Alanda ve piyasada kendinizi ne kadar geliştirdiğinize, gerekli programları ne kadar iyi kullanabildiğinize bağlı olarak alabileceğiniz ön muhasebeci maaşları da farklılık gösterecektir.

Ön muhasebeci maaşları asgari ücretin altında olamayacağı için 5000 TL bandında bir başlangıç ücreti teklif edilmesi mümkün. İş görüşmelerinde maaş beklentisi sorulduğunda bir fikir olması açısından gitmeden firmanın büyüklük ölçeğine bakarak bir maaş beklentisi oluşturabilirsiniz.

Gelelim ön muhasebecinin hangi işleri yaptığına; genel muhasebeden bambaşka bir alan gibi düşünmemenizi öncelikle belirtelim. Ön muhasebecinin çalışma alanları: şunlardır:

 • Şirket tarafından alınan ya da satılan her ürünün ön muhasebesini tutmak.
 • Depo stok takibi yapmak.
 • Firmaya alınan demirbaşların ve faturaları dosyalamak ve kayıt altına almak.
 • Personel raporlarının kaydını tutmak.
 • Masrafların gider takibini yapmak.
 • Banka hesaplarını takip etmek.
 • Çek ve senetlerin takibini yapmak.
 • Bankalardan ya da diğer firmalardan gelen fatura resmi evrakların takibini yapmak ve muhasebe birimine iletmek.
 • Genel muhasebe altında çalışıyor ise muhasebe birimine raporlama ve bilgi paylaşımında bulunmak.

Görüldüğü üzere muhasebeciler ve ön muhasebeciler benzer alanlarda çalışmaktadır. Her iki branş için de belirli yetkinliklere sahip olmak gerekiyor. Arşivleme, kayıt altına alma, hesaplama, raporlama gibi çalışmalar bu iki meslek grubu için de son derece önemlidir.

Ön muhasebeci maaşları ve muhasebeci maaşları 2022’de enflasyon oranlarının değişmesi, asgari ücretin artması ile sıklıkla merak edilen bir konu haline gelmiştir. Piyasa ortalaması bu işe başlayacak kişiler için 5000- 6000 TL bandında olsa bile bu meslek gruplarının önü son derece açık ve yükselme imkânı da kendinizi geliştirdiğiniz ölçüde mümkündür. Küçük firmalarda tek haneli rakamlar üzerinden maaş beklentisine girilmesini tavsiye ederken büyük firmalar için beklentinizi 10.000 TL üzerinde çift haneli olarak tutmanızı öneririz. Finansal düzenlemeler ve takip bir şirket için hayati öneme sahiptir. Talep edeceğiniz maaş beklentisini bu faktörü göz önünde bulundurarak yaparsanız uzun vadede ön muhasebeci maaşları ve muhasebeci maaşları belirlenmesi noktasında bir farklılık yaratabilirsiniz.

Muhasebeci Maaşları Ne Kadardır? yazımızı beğendiyseniz Mimarlar Ne İş Yapar? Mimar Maaşları Ne Kadar?

S. Emir Canbaş

İ.Ü. Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu ve mezun olduğum bölüm hakkında kendi bildiklerimi, araştırmalarımı sizinle paylaşıyorum. Türkiye ve dünyada eğitimin yanı sıra kodlama da öğrenmeye ve burada paylaşmaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu