Eğitim

Müzik Öğretmeni Maaşı Ne Kadar?

Bu yazımızda bahsetmek istediğimiz konuyu “müzik öğretmeni kimdir?” ve “müzik öğretmeni maaşı ne kadardır?” soruları üzerinden şekillendirmeye karar verdik.  Eğer bu soruların yanıtlarını siz de merak ediyorsanız lütfen okumaya devam edin. Keyifli okumalar dileriz.

Günümüzün en popüler mesleklerinden biri müzik öğretmenliğidir. Müziğe ilginiz varsa ya da müzik yapmada yetenekli iseniz bu meslek tam size göre. Çalışma koşullarının kolaylığı ve çalışma saatlerinin esnekliği çokça tercih edilmesinin en önemli sebepleridir.

Müzik öğretmeni eğitimini harmanlayarak ilk ve ortaöğretim düzeyindeki öğrencilere estetik bir disiplin kazandırmaya çalışır, bakış açılarını geliştirir ve değiştirir. Tabi bu güzel ve estetik işi yaptıktan sonra da belirli bir miktar maaşa hak kazanır. Elbette çalıştığı kuruma bağlı olarak müzik öğretmenlerinin maaşları değişmektedir.

Müzik Öğretmeni Maaşı Ne Kadardır?

Müzik öğretmeni maaşı, devlet okullarında ve özel okullarda farklılık göstermektedir. Bazen devlet okulunda çalışan bir müzik öğretmeni, özel okulda görev yapan bir müzik öğretmenine nazaran daha fazla maaş alabiliyorken; bazen de özel okullarda görev yapan bir müzik öğretmeni, devlet okulunda görev yapan bir müzik öğretmeninden daha yüksek maaş alabiliyor. Peki bunun sebebi nedir? Hadi bu sorunun cevabını aşağıda verelim.

Devlet Okulunda Görev Yapmak Mı, Özel Okulda Görev Yapmak Mı?

Müzik öğretmenlerinin çalışma alanları oldukça geniştir:

 • Özel enstrüman dersleri verebilir.
 • Özel şan dersleri verebilir.
 • Özel okullarda müzik öğretmenliği yapabilir.
 • Sanat okullarında çalışabilir.
 • Sahne alabilir.
 • Devlet okullarında müzik öğretmenliği yapabilir.

Her birinin ayrı avantajları ve dezavantajları vardır. Bugün inceleyeceğimiz konu “müzik öğretmeni maaşı” olduğundan yalnızca maaş konusunda bir karşılaştırma yapacağız.

Devlet Okulunda Görev Yapan Müzik Öğretmenleri Ne Kadar Maaş Alıyor?

Devlet okullarında görev yapan müzik öğretmeni maaşı, 9.000 Türk lirası ile 13.000 Türk lirası arasında değişmektedir. Ancak bu öğretmenlerin net ücretidir. Düzenledikleri gösteriler, verdikleri ek dersler ve aldıkları görevler ile bu miktar daha da yukarı çıkabiliyor. Peki müzik öğretmenlerinin maaşını etkileyen başka faktörler var mıdır? Evet, elbette vardır. Şimdi bunları madde madde inceleyelim.

Kıdem

Müzik öğretmeninin kıdemi, ne kadar artarsa maaşı da o oranda artmaktadır. 2022 verilerine göre kıdeme göre ücret artışı şu şekilde olmaktadır:

 • 1 yıllık kıdem aylık ödenek tutarı 7,64 TL
 • 2 yıllık kıdem aylık ödenek tutarı 15,28 TL
 • 3 yıllık kıdem aylık ödenek tutarı 22,91 TL
 • 4 yıllık kıdem aylık ödenek tutarı 30,55 TL
 • 5 yıllık kıdem aylık ödenek tutarı 38, 19 TL

Medeni Hal

Müzik öğretmeni maaşı, öğretmenin evli ya da bekar olmasına göre değişiklik göstermektedir. Evli müzik öğretmenlerine bekarlara göre daha fazla maaş verilmektedir.

Çocuk Sayısı ve Engellilik Durumu

Müzik öğretmeni maaşı, öğretmenin çocuk sahibi olup olmamasına göre değişkenlik göstermektedir. Çocuk sayısına göre müzik öğretmeninin maaşına zam yapılmaktadır. Doğan çocuğunuzun engelli olması halinde ise yapılan zam daha fazla olmaktadır.

Sendika Üyeliği

Sendika üyesi olmak, maaş bakımından müzik öğretmenleri için bir ayrıcalık oluşturmamaktadır. Sendikalı olan kişi ile olmayan kişi aynı miktarda maaşa hak kazanır.

Görev Yeri

Görev yapılan şehre ve hatta ilçeye göre müzik öğretmeni maaşı değişiklik göstermektedir. Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde görev yapan müzik öğretmenlerimiz, ülkenin batısında çalışan öğretmenlere nazaran daha yüksek ücret almaktadırlar.

Unvan

Müzik öğretmenlerinin kendi içinde eğitim durumlarına göre unvanları vardır. Bu unvanlar alınan maaş konusunda belirleyici rol oynamaktadırlar. Başöğretmenler, uzman öğretmenler, lisans mezunu öğretmenler olarak kategorize edebiliriz.

Yukarıda saydığımız bütün nitelikler, müzik öğretmeni maaş miktarını etkilemektedir. Ancak unutulmamalıdır ki bu nitelikler yalnızca devlet okulunda görev yapan müzik öğretmenleri için göz önünde bulundurulmaktadır.

Özel Okulda Çalışan Müzik Öğretmeni Maaşı Ne Kadardır?

Özel okullarda çalışan müzik öğretmeni maaşı skalası, maalesef ki 5500 Türk lirası alt sınırından başlıyor. Ancak üst sınırı da devlet okullarına nazaran hiç de azımsanamayacak miktarları bulabiliyor. Ayrıca özel okullarda çalışan müzik öğretmenlerinin çalışma alanları daha geniş olduğundan ek ve özel ders verme imkanları da daha fazladır. Bu yüzden devlet okullarında çalışmayan müzik öğretmenlerinin maaşları tam belirlenememektedir.

Yurtdışında Müzik Öğretmeni Maaşları

Bu başlık altında Türkiye’deki müzik öğretmeni maaşları ile diğer bazı ülkelerdeki müzik öğretmeni maaşlarını kıyaslamak istedik. Acaba komşu ülkelerimizde, Avrupa’da ve ABD’de maaşlar ne durumda?

 1. ABD’de yıllık 64.500 dolar
 2. Almanya’da net 2897 Euro
 3. İngiltere de en düşük 2700, Euro en yüksek 5300 Euro
 4. Danimarka’da en düşük 1.930 Euro, en yüksek 7.330 Euro
 5. Norveç’te en düşük 4300 Euro, en yüksek 8500 Euro
 6. Finlandiya’da en düşük 2.380 Euro, en yüksek 9.070 Euro
 7. Fransa’da en düşük 2500 Euro, en yüksek 5000 Euro
 8. Rusya da en düşük 32.900 Rus rublesi, en yüksek 108.000 Rus rublesi
 9. Türkiye’de en düşük 5500 Türk lirası, en yüksek 15000 Türk lirası

Görüldüğü üzere pek çok ülkede Türkiye’de alınan maaştan daha fazla maaş verilmektedir. Bu da öğretmenlerimizi yurtdışında görevlerini ifa etmeleri için teşvik etmektedir. 

Müzik Öğretmeni Nasıl Olunur?

Müzik öğretmeni olmak için öncelikle üniversite giriş sınavlarından yeterli puanı almalı, her üniversitenin kendi yaptığı yetenek sınavlarına girmeli ve başarılı olmalısınız. Daha sonra müzik öğretmenliği lisans bölümün bitirmelisiniz. 4 yıllık lisans eğitiminizi tamamladıktan sonra artık müzik öğretmeni sıfatını kazanırsınız. Ancak devlet okullarında çalışabilmek için ayrıca KPSS’den de yeterli puanı alıp atanmanız gerekmektedir. 

Konservatuarların opera, Türk sanat müziği, şan bölümü mezunları da artık pedagojik formasyon almak koşuluyla müzik öğretmeni olarak görev yapabilmektedirler.

Bu yazımızda “müzik öğretmeni maaşı ne kadardır?” ve “müzik öğretmeni maaşı ve etkileyen faktörler nelerdir?” sorularına yanıt aradık. Umuyoruz ki faydalı olmuştur. Öğretmen maaşları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için diğer içeriklerimize de göz atabilirsiniz.

Müzik Öğretmeni Maaşı Ne Kadar? yazımızı okuduysanız Gramofonu Kim İcat Etti? Günümüzde Gramafon yazımız da belki ilginizi çekebilir.

S. Emir Canbaş

İ.Ü. Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu ve mezun olduğum bölüm hakkında kendi bildiklerimi, araştırmalarımı sizinle paylaşıyorum. Türkiye ve dünyada eğitimin yanı sıra kodlama da öğrenmeye ve burada paylaşmaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu