Sigorta

Nakliyat Sigortası Nedir, Genel Şartları ve Avantajları Nelerdir?

Nakliyat sigortası nedir, genel şartları nelerdir? Bu sigorta türünü yaptırırsanız ne gibi avantajlara sahip olursunuz? Tüm bu soruların ve daha fazlasının cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

İnsanlar tarih boyunca bulundukları coğrafya üzerinde sürekli hareket halinde olmuşlardır. Eşyaları ile yer değiştiren insanlar, eşyalarını bir yerden başka bir yere götürürken çeşitli binek hayvanları ve araçlardan yararlanmışlardır. Bu şekilde ortaya çıkmış olan nakliye ihtiyacı, gelişerek günümüzdeki halini almış ve yine ihtiyaca bağlı olarak da buna uygun sigorta poliçeleri oluşturulmuştur. Peki, nakliyat sigortası nedir? Sahip olduğunuz eşyaların ya da ticari ürünlerin herhangi bir sebeple başka bir yere taşınması esnasında oluşabilecek hasarlara ya da kayıplara karşı güvence altına alınmasını sağlayan nakliyat sigortası, birçok çeşidi ile kullanıcıların eşyalarını teminat altına alır.

Nakliyat Sigortası Nedir, Ne İşe Yarar?

Nakliyat sigortası ne işe yarar ve gerçekten gerekli mi, nakliye esnasında eşyalarımın başına hangi riskler gelebilir diye araştıranlar için kısaca değinmek gerekirse eşyalarınızın nakliye firmaları ya da özel taşıma şirketleri tarafından taşınırken kaybolması, hasara uğraması ve zarar görmesi mümkündür. Bazı öngörülebilen ve daha önce tecrübe edilmiş bu olumsuzluklara karşı nakliyat sigortası devreye girer. Eşyalarınızın taşıma işlemi boyunca sigorta acentesi tarafından teminat altında tutularak herhangi bir maddi hasara uğradığınızda güvence altında olmak istiyorsanız kendinize en uygun nakliyat sigortasını seçerek bunu sağlayabilirsiniz. Eşyalarınızın büyüklüğü, ticari ya da şahsi ürün olması, taşınacak yerin uzaklığı, şehir içi, şehirlerarası ya da uluslararası olmasına göre teminat türleri ve pirim ödemelerinin miktarı değişebilmektedir.

Nakliyat Sigortasının Türleri Nelerdir?

Nakliyat sigortası nedir sorusunun ardından türlerinin neler olduğunu bilmek ihtiyacınızı doğru belirlemek adına son derece önemlidir. Genel olarak nakliyat nedir ve nakliyat sigortası türleri nelerdir diye bakıldığında 4 başlık altında incelenebildiğini görüyoruz. Bunlar, emtia nakliyat sigorta, navlun sigorta, kıymet nakliyatı sigorta ve tekne ile yat sigortasıdır. Bu türleri incelerken aynı zamanda nakliyat sigortası ne işe yarar onu da öğrenmiş olacağız.

Emtia Nakliyat Sigortası

Taşınan herhangi bir ürünün taşımaya uygun olan yollarla, hava yolu, karayolu, deniz yolu ve demiryolu vasıtası ile nakli esnasında meydana gelecek risklere karşı teminat altına alınmasına emtia nakliyat sigortası denir. Emtia nakliyat sigortası kendi içerisinde de çeşitlere ayrılır. Bunlar kapsamına göre, geniş teminat, dar teminat ve tam ziyadır.  

 • Dar teminat: Nakliye esnasında oluşabilecek kısmi zararları güvence altına alan teminat türüdür. Olağan dışı durumlarda yani örneğin, gemi ile taşıma esnasında geminin karaya oturması, kara taşıtı ile taşınıyorsa aracın devrilmesi, sel nedeni ile kısmi hasar görmesi gibi durumlarda eşyalarınızın uğrayacağı hasarı güvence altına alır. Yani dar teminatta söz konusu teminat kapsamı taşıyan aracın zarar görmesi halinde devreye girer.
 • Geniş teminat: Bu teminat türünde nakliye esnasında meydana gelebilecek tüm hasarlar, teminat poliçenizde özel olarak belirtilen durumlar istisna tutulmak şartı ile karşılanır.
 • Tam ziya: Nakliye esnasında hem nakliyat aracının hem de içerisindeki yükün teminat altına alındığı bir emtia sigortası türüdür ve en kapsamlı olan emtia poliçesidir.

Navlun Sigorta

Eşyaların taşınması, nakliye aracına yüklenmesi ve indirilmesi esnasında taşıma firmasına bağlı olarak oluşabilecek hasarları güvence altına alan sigorta türü navlun sigortadır. Yani eşyalarınızda oluşacak zarar nakliyat firmasına bağlı ise navlun sigorta nakliyat firması aracılığı ile zararınızı maddi olarak ya da çeşitli hizmetlerle karşılar.

Kıymet Nakliyatı Sigortası

Kıymet nakliyatı sigortası, kıymetli malların taşınması esnasında tercih edilecek olan sigorta türüdür. Bu kıymetli mallar, para, mücevher ya da değerli kağıtlardır. Taşıma için değerli ürünlerin araca yüklenmesi ile teminat başlar ve teslimatın yapılması ile sona erer. Nakliyat esnasında herhangi bir zarar uğraması ise tamamıyla sigorta kapsamında sayılır. Peki ne tür bir zarara uğrayabilir? Taşıyan aracın kaza geçirmesi, ürünlerin ıslanması bozulması, hırsızlık ve gasp durumları bu zararlardan bazılarıdır.

Tekne ve Yat Sigortası

Tekne ve yat sigortası isminden de anlaşılacağı gibi yat ve teknelerin nakliye esnasında karada muhafazası, transferi ve denizde kullanımı durumlarında herhangi bir zarara uğraması neticesinde devreye giren sigorta türüdür. Sigortalı yat ya da teknenin sigorta kapsamında iken teminatı bozacak şekilde bir tamirat işleminde zarar görmesi durumunda anlaşma bozulacağından öncesinde teminat şartları detaylıca incelenmelidir.

Nakliyat Sigortası Genel Şartları Nelerdir?

Nakliyat sigortası genel şartları nelerdir diye merak ettiğinizde uzun dokümanlarla karşılaşmanız mümkün. Sizler için kısa ve anlaşılabilir bir şekilde genel şartların neler olduğunu hazırladık. Nakliyat sigortası genel şartları:

 • Teminat altında bulunan ürünlerin herhangi bir fırtına esnasında zarar görmesi, geminin karaya oturması ya da batması bunun yanı sıra yanma ya da taşıma esnasında oluşacak hasarlar sigorta teminatı kapsamında kabul edilir.
 • Gasp ve alıkoyma durumlarında eşyalar sigorta kapsamında sayılır. Fakat olağanüstü hallerde yani savaş gibi durumlarda sigorta kapsamı değişebilmektedir.
 • İşçi hareketleri, ayaklanmalar ve kalkışma gibi durumlarda tıpkı bireysel sigortalarda olduğu gibi nakliyat sigortası da oluşacak hasarı teminat kapsamı dışında tutar.
 • Eşyaların taşınması esnasında bir depolama müddeti olacak ise bu depolama esnasında, yağmur suyu ya da nem gibi eşyalara hasar verecek durumlar teminat kapsamında değerlendirilmez.
 • Eşyaların paketlemesine bağlı olarak nakliye esnasında oluşabilecek zararlar sigorta kapsamı dışında kabul edilir.
 • Nakliyatı yapılacak ürünlerin yasadışı olması ya da kaçakçılık gibi bir amaç doğrultusunda yapılması halinde sigorta teminatı dışında kabul edilir.

Nakliyat sigortası genel şartları hakkında bilgi sahibi olmanız sizin için yararlı olacaktır.

Nakliyat Sigortası Geçerlilik Süresi Nedir?

Nakliyat sigortasında, eşyaların ya da ürünlerin nakliye aracına yüklenmesinin ardından teminat süresi başlar. Nakil hemen yapılmayacaksa muhafaza süresi, hemen yapılacaksa nakil süreci dahil eşyaların doğru yere teslim edilmesinin ardından sona erer.

Nakliyat Sigortasında Ek Teminatlar

Nakliyat sigortası genel şartları arasında belirtilen ve eşyalarınızın teminat kapsamı dışında kalmasına neden olan bazı durumları, ek teminat ile güvence altına alabilmeniz mümkündür. Ek teminatlar grev ve harp teminatı olarak ikiye ayrılabilir.

 • Harp Teminatı: Deniz ve havayolları taşımacılığı için geçerli olan bu teminatta savaş çıkması, ayaklanma, iç kargaşa durumlarında eşyalarınızın göreceği zarar sigorta kapsamında kabul edilir ve teminat şartları yerine getirilir.
 • Grev Teminatı: İşçi hareketlerinin, grev veya iş uyuşmazlığına bağlı kargaşaların ya da teröristlerin sigorta kapsamındaki eşyalara zarar vermesi durumlarını güvence altına alır. Bu tarz durumlarda oluşacak zayiatlar normal şartlarda sigorta kapsamında bulunmazken grev teminatı ile kapsam dahilinde tutulabilir.

Nakliyat Sigortasında Fiyatlandırma Neye Göre Yapılır?

Her sigorta türünde olduğu gibi nakliyat sigortasında da fiyatlandırmayı etkileyen bazı değişkenler vardır. Bu değişkenlerin durumuna ve ihtiyacınıza bağlı olarak alabileceğiniz ek teminat paketlerine göre yaptıracağınız sigortanın ücreti de değişecektir. Fiyatlandırmayı belirleyen durumlar:

 • Nakliyatı yapılacak olan eşyanın türü, nasıl taşınacağı ve eşyanın ambalaj durumları,
 • Nakliyatın yapılacağı güzergah; yani yurt içi ya da yurtdışı güzergahları ve buna bağlı olarak değişen nakliyatın süresi,
 • Nakliyatı gerçekleştirecek aracın türü ve özellikleri; gemi, tır, kamyon, uçak gibi aracın türü belirleyici iken, aracın yaşı ve diğer taşımayı etkileyecek durumlar,
 • Seçeceğiniz teminatın kapsam genişliği,

Fiyat belirlenmesinde rol oynar.

Nakliyat sigortası nedir ve nakliyat sigortası genel şartları nelerdir sizlere aktardık. Özetle, nakliyat sigortası şahsi eşyaların ve ticari ürünlerin, kıymetli malların taşınması esnasında eşyalarınızı oluşabilecek risklere karşı güvence altında tutar. Nakliyat sigortasının çeşitli teminat paketleri bulunmaktadır ve ihtiyacınıza bağlı olarak kullanımınıza sunulmaktadır. Nakliyat sigortasının geçerlilik süresi eşyanın taşınacak araca yüklenmesi ile başlar, eşyaların doğru yere indirilmesi ile sona erer.

Nakliyat Sigortası Nedir, Genel Şartları ve Avantajları Nelerdir? yazımız ilginizi çektiyse Hırsızlık Sigortası Nedir? Neleri Kapsar? yazımıza da göz atabilirsiniz.

M. Sinan Pınar

Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık bölümünden mezun oldum ve şu anda uluslararası bir sigorta şirketinde çalışmaktayım. Edindiğim tecrübe ve bilgileri sizlerin de öğrenmesi için buradayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu