Finans

Netflix Hisse Senedi Nereden Alınır? Fiyatı Ne Kadar?

Netflix hisse senedi nereden alınır ve güncel fiyatı ne kadar? Netflix’ten hisse senedi almak mantıklı mı? Bu gibi soruların cevaplarını öğrenmek için yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.

Netflix, 1997’da California ABD’de kurulan çevrimiçi bir film-dizi izleme şirketidir. 105 milyar dolar piyasa değerine sahip olan bu şirket, özellikle son dönemde işten çıkarmalarla gündeme geldi. Kar edemeyen şirket, 1 aylık hediye abonelik kampanyasını kaldırdı, pek çok ülkede ücretlerini artırdı ve 300 kişiyi işten çıkardı. Kar edebilmek için tasarruf etmeye çalışan şirket, 2022’yi iyi bir kar ile kapatmaya çalışıyor.

Netflix son yıllarda kendi filmlerini üretmeye başladı. Ayrıca bazı yapım şirketleri, yaptıkları filmleri Netflix’e satmaya başladılar. Netflix eskiden yaptıkları filmlere izlenme başına para ödüyordu, bu sebepten dolayı iyi bir kar elde etmesi için devamlı izlenmesi gerekiyordu, ancak şuanda filmleri satın alarak veya kendi filmlerine yatırım yaparak para kazanmaya başladı. Bu sayede 1 dolar harcayıp 4-5 dolar kazanabilecek.

Netflix 2018’da 15 milyar dolar gelir elde etti. Bu gelirden Netflix’in payı sadece 1 milyar dolardı. Yani net karı 1 milyar dolar idi. Fakat Netflix, kendi filmlerini üreterek net kar marjını yükseltmeye başladı. Geçtiğimiz yıl 25 milyar dolar gelir ile 5 milyar dolar net gelir üretmeyi başardı, böylece 4 yılda net karı 5 kat artmış oldu. Netflix’in son dönemde film yapımında en başarılı olduğu proje Squid Game idi. Şirket, 21 milyon dolar harcadığı filmden 900 milyon dolar kazandı. Peki bu başarılı şirketin hisse fiyatı ne kadar ve hissesi nereden alınır?

Netflix Hisse Senedi Fiyatı

Netflix hisse senedi fiyatı, şuanda 239 USD’den satılmaktadır. Türk lirasına çevirirsek neredeyse 4000 TL’ye bir adet Netflix hissesi satın alabiliyorsunuz. Oldukça pahalı bir hisse fiyatı var ancak son dönemde ciddi gelir elde etti. 2009’da 6,44 usd’ye satılan hissesi şu anda 239 dolara satılmaktadır. Yani yaklaşık olarak 40 katlık bir artış var. 2009’da Netflix’e 1 milyon dolar yatıran biri şu anda 40 milyon dolar, 10 bin dolar yatıran biri şu anda 400 bin doların sahibi.

Netflix Hisse Senedi Nereden Alınır?

Yatırımcıların en çok merak ettiği konulardan biri de Netflix hisse senetleri nereden alınır konusudur. Netflix hissesi alabilmek için, yurtdışı hisse alım satım izni veren bir aracı kurum bulmak gerekmektedir. Garanti Bankası, QNB Finansbank ve Akbank gibi bankalar, yurtdışı hisse alım-satımı konusunda hizmet vermektedir. Eğer sizlerde yurtdışı hisse satın almak istiyorsanız, bu bankalarla müracaata geçebilir ve hisse alım-satımı gerçekleştirebilirsiniz.

  • Akbank
  • QNB Finansbank
  • Garanti Bankası

Netflix’e Yatırım Yapmak Mantıklı mı?

Evet, Netflix büyük bir şirket, şu anda tasarruf etmeye çalışıyor ve büyük karlar hedefliyor. Netflix’in karı 10 sene içinde 20 milyar dolar veya daha yukarıya ulaşabilir, cirosu ise 100 milyar dolar ve daha yukarıya ulaşabilir. Özellikle Netflix’in film ve dizilerini kendisinin yapması, cirosunu katlayarak artıracak bir gelişme. Çünkü kendisine en yüksek kar getiren filmi kendisi seçecek ve bu konuda uzmanlaşabilir. Filmin tüm telif haklarını satın alarak diğer mecralarda yayınlanmasına kadar birçok konuda söz sahibi olabilir. Özellikle Squid Game’e 21 milyon dolar yatırıp 900 milyon dolar kazanması, bu konuda ne derece başarılı olduğunu özetler nitelikte.

Netflix özellikle TV-Medya sektöründe önemli değişimlere tanık oldu. Artık bir çok insan TV izlemiyor, onun yerine Netflix kullanıyor ya da Youtube’dan video izliyorlar. Bu sebepten Netflix ve Youtube her geçen yıl gelirini artırmaya devam edecek ve gelişecek. Sizlerde Netflix’e yatırım yaparak bu değişimden nasiplenebilirsiniz.

Netflix Hisse Senedi Nereden Alınır? Fiyatı Ne Kadar? yazımızı beğendiyseniz Amazon Hisse Senedi Nasıl Alınır ? yazımıza da göz atabilirsiniz.

Furkan Topuk

Finans sektöründe uzun süredir çalışmaktayım. Yatırım ile ilgili pek çok alanda görev aldım ve kazandığım tecrübeleri sizlerle de paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu