Sağlık

Ödem Atmak İçin Doğal Yöntemler Nelerdir?

Ödem atmak için doğal yöntemler tercih etmelisiniz. Bunun nedeni bir yandan vücudunuzu sağlıklı bir hale getirmeye çalışırken bir yanda da bilmediğiniz ilaç veya diyetleri kullanarak zarar verenilirsiniz.

Ödem bir tür şişkinliktir. Vücudun belirli bölgelerinde oluşur ve genellikle sıcak havalarda şikayetler artar. Vücudun farklı dokularında birleşmesinin sebebi sıvıların küçük damarlardan sızmasından kaynaklanır. Eğer fazla tuzlu gıdalar tüketiyorsanız ve aynı zamanda az su tüketiminiz söz konusu ise bedeninizde su tutulumu çok fazla olur. Bu da ödeme zemin hazırlar. Bazı hastalıklarda ödeme sebebiyet verdiğinden ödem atmak için doğal yöntemler en çok aranan konu oluyor.

Ödem Önlenebilir Mi?

Doğal yöntemlerle ilaç kullanmadan ödemi önlemek mümkündür. Beslenme listenizden tuzu ve karbonhidratı tamamen kesmenizi istemiyoruz. Fakat bu ikisinin tüketimini dengeleyin ve çok miktarda tüketmeyin. Ödem atmak için doğal yöntemler şu şekildedir;

  • Bir yaşam ödem oluşumunun başlıca sebepleri arasındadır.
  • Ödemli bölgenizi kalp seviyesinin yukarısında tutarak kan akışınızı düzenleyebilirsiniz.
  • Ödemli bölgede biriken sıvıyı hareket ettirmek için masaj uygulayabilirsiniz.

Ödem Atmak İçin Ne İçilir ve Ne Yenir?

Ödem atmak için doğal yöntemler listemizi sizin için hazırladık. Birçok besin ödem söktürücü özelliğe sahiptir. Bu besinlerle hazırlayacağınız lezzetli içecekler ile ödemlerinizden kurtulabilirsiniz.  

  • Nar suyu: Taze sıkılmış nar suyu ile ödemlerinize elveda diyebilirsiniz. Aynı zamanda salatalarınızda kullanarak da tüketebilirsiniz.
  • Yeşil çay: Bitki çayları arasında kesinlikle tüketmeniz gereken bir içecektir. Sadece şişkinliğin yok olmasını sağlamıyor ayı zamanda ödem söktürücü özelliği de vardır. Yüksek miktarda tüketmemenizi tavsiye ederiz fazlası tansiyonunuzu çıkartabilir.
  • Ananas: Ananası her mevsim market raflarında bulmanız mümkündür. En iyi detoks özelliğine sahip olan bu meyveyi parçalara bölüp tüketebileceğiniz gibi suyunu çıkartarak da afiyetle tüketebilirsiniz.
  • Muz: İçindeki potasyum değerinin yüksek olmasından dolayı ödem atmanıza yardımcı olur.     

Ödem Nasıl Geçer?

Ödem atmak için doğal yöntemler var mı? Ödem birçok kişinin özellikle kadınların kabusudur. Sık sık ödem problemi yaşayan kişiler yaşam tarzlarını ve beslenme şekillerini değiştirmeler gerekiyor. Bunun için eğer az miktarda su içiyorsanız mutlaka günde en az 2,5 litre su tüketmelisiniz. Şunu belirtmekte fayda var, birçok ödem çeşidi kendi kendine geçer fakat tuz miktarını kesinlikle dengelemeliyiz. Aynı zamanda fazla kilolarınızdan kurtularak ödem oluşumunuzun önüne geçebilirsiniz. İçinde magnezyum, potasyum değeri yüksek olan besinleri beslenme listenize ekleyerek yine ödemin önüne geçebilirsiniz.

Fakat şunu belirtmekte fayda var bazı hastalıklar ödeme sebep olabilir. Bu nedenden dolayı, doktorunuza görünmenizi tavsiye ediyoruz.

Ödem Atmak İçin Sağlık Doğal Yöntemler

Ödem dokularda ve dolaşım sisteminde oluşur. Ödem sizin yorgun hissetmenize sebep olurken, ayaklarınızda, bacaklarınızda, yüzünüzde ve bileklerinizde şişlik hissedersiniz. Güne dinç başlamak isteriz zaten gün uzun ve ödemlerimiz yüzünden güne yorgun başlayarak tüm modumuz düşer. Ödemden kurtulmak için yapmanız gerekenler basit ve kolay.  Ödem atmanın yollarını inceleyelim.

Su

Ödemi atmak için doğal yöntemler listemizin başında yer alan su sayesinde ödemi vücudunuzdan hızlıca uzaklaştırırsınız.

B16 Vitamini

Adet dönemlerinde kadınlar da su tutma oranı artar bunun için B6 Vitamini bulunan doğal gıdalar tüketerek ödem oluşumunu engelleyebilirler. Bu besinlerden bazıları, kırmızı et, yumurta, beyaz et, muz ve ıspanaktır.

Potasyum

Potasyum ödem atmak için doğal yöntemler arsındadır. Çünkü, onun sayesinde vücuttaki sodyum miktarı azaltır ve vücudun su tutmasını önler. Potasyum bakımından zengin olan bazı besinler; yeşil yapraklı sebzeler, kuruyemişler, kuru meyveler, avokado, erik, muz gibi taze meyvelerdir.

Karahindiba

Karahindiba antioksidan içeren bir bitkidir ve ödem atmada oldukça yardımcıdır.

Ödem Atmaya Yarayan Çay Tarifi

Ödem atmak için doğal yöntemler için en uygun tarifleri sizin için hazırladık.  Not almayı unutmayın.

Malzemeler: 1 tam limon, bir adet çubuk tarçın, bir poşet yeşil çay, yarım yeşil elma, yarım demet maydanoz ve ceviz büyüklüğünü geçmeyecek kadar tarçın.

Yapılışı: Yeşil çay dışındaki tüm bu malzemeler bir litre suyla birlikte yaklaşık 10-15 dakika kaynatılır. Kaynadıktan sonra karışımın altı kapatılır ve demlenmeye bırakılır. 4 dakika demlendikten sonra afiyetle içilir.

Ödem attıran çayın etkisini görmek için sabahları aç karnına tüketmelisiniz. Ayrıca günün her saati de tüketebilirsiniz. Bir hastalığınız varsa ve bu sebepten ilaç kullanıyorsanız mutlaka hekiminize danışmanızı tavsiye ediyoruz.

Ödemi Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Ödemi önlemek için kullanabileceğimiz doğal bitkiler vardır. Bunlar toplumuzda sık sık kullanılıyor. Fakat gün içinde çok fazla su tutucu besinler kullanıldığından ödem oluşmaya devam ediyor. Halk arasında kullanılan ödem atıcı siyah çay ve kahveler idrar söktürücü etkileri olmasına rağmen ödem atıcı değildirler. Ödem atmak için doğal yöntemler göz önüne alındığında, kantaron otu, yeşil çay, ıhlamur, biberiye, nane limon, adaçayı gibi bitkiler karşımıza çıkıyor. Bu bitkilerin bir kısmı idrar yolu ile vücuttan sıvı atılmasını desteklerken bir kısmı ise bağırsakları düzenleyerek oradaki gazı giderir ve karında oluşan şişkinliği azaltır.  

Tüm organlarımız, hücrelerimiz birbiri ile uyum içinde çalışırlar. Birisinin aksaması diğer tüm sistemleri etkileyebilir. Sağlıklı bir insan vücudundaki yapılar sayesinde, vücuda giren su miktarı çıkan su miktarı ile dengelenir. Eğer bu denge korunursa kalpten alınan sıvı, damarlar vasıtasıyla tüm organlara ve dokulara taşınır.

Ödem Atmak İçin Doğal Yöntemler Nelerdir? yazımız ilginizi çektiyse Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir? yazımıza da göz atmalısınız.

Z. Mine Toprakoğlu

Hastalıklar, diyet, sağlıklı yaşam, besinler, vitaminler ve daha birçok konuda kendime, bilgime güveniyorum. Özel bir firmada diyetisyen olarak çalışıyorum ve sizleri sağlıklı bir yaşama davet ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu