Sağlık

Ofis Çalışanları İçin Sağlıklı Oturma Tüyoları

Ofis çalışanları için sağlıklı oturma tüyoları konusu günün çoğu zamanını masa başında ve yerlerinde kalkmamayan kişiler için adeta rehber niteliğinde bir yazıdır.

Sağlığımızı sadece yediğimiz besinler etkilemez. Spor esnasında yaptığımız hareketler ve hatta günümüzün büyük kısmını geçirdiğimiz ofis ortamımız da sağlığımızı büyük şekilde etkiler. Sonuçta en az 8 saatimizi ofiste geçiriyor ve pek çok hareket sağlığımızı belirliyor. Yoğun olarak masa başında çalışan kişilerin zamanla kasları zayıflıyor. Bu yazımız ofis çalışanları için sağlıklı oturma tüyoları içeriyor.  

Sağlığımız her şeydir. İşyerinde verimimizi arttırmak ve işlerimizin aksamaması için bel, omuz ve omurga sağlığımıza büyük önem vermeliyiz.

Ofis Çalışanları İçin Sağlıklı Oturma Tüyoları

Diz kapakları birçok kişinin kayar. Sebebi ise bacaklarını açarak oturmaktan kaynaklanır. Kayma ayrıca diz kapağında yıpranmaya da sebep olur. Bu yıpranmanın sonuçta dizde ağrılar olur. Daha ileri boyutu ise dize protez takılmasıdır. Sandalye de oturan ofis çalışanları için sağlıklı oturma tüyoları.

Diz kapaklarınızın zarar görmesini engellemek ve omurga sağlığınızı korumak için arkanıza bir yastık alarak dik bir şekilde oturmalısınız. Burada önemli olan dizlerinizi bükmeden ve dizinizi kırmadan düz ve birbirine birleşik şekilde uzatmanız.  

Masa Başında Doğru Oturuş Nasıl Olmalı?

Birçoğumuz günün en az 8 saatini masa maşında geçiriyor. Uzmanlar sağlığımız için birçok şey tavsiye ediyor. Vücut konumundan, sandalyenin doğru seçimine, dirseklerin duruş açısından fare ve klavye kullanımına kadar birçok detayın üzerinde duruyorlar. Doğru oturuş için kalça sandalyeye tam yaslanmalı ve bel çukurunun boşlukta kalmaması gerekir. Ayak tabanları havada kalmamalı ve yere tam basmalıdır. El bileği tamamen düz konumda olurken el ve dizler 90 derece olmalıdır.   

Bilgisayar Kullanırken Ağrılara Maruz Kalmamak İçin Nasıl Oturmalıyız?

Devir teknoloji devri ve artık insanlar daha çok masa başında bilgisayar karşısında çalışıyor. Tek bir tıkla programlar kuruluyor, iş akışı düzenleniyor ve üretim yapılıyor. A’dan Z’ye ofis çalışanları için sağlıklı oturma tüyoları sizlerle.

Bilgisayar Sandalyesinde Nasıl Oturmalıyız?

Eğer sandalyenizin ayarlanabilir sırt kısmı, bel desteği ve kolluğu yoksa şu şekilde doğru pozisyonu yakalayabilirsiniz.

  • Sandalyeye yarım oturmadan, üst bacağınız sandalyeye yaslanmalıdır.
  • 90 derecelik bir açı ile diziniz durmalıdır.
  • Ayaklarınız ve bacaklarınız 90 derecelik açı ile olmalıdır.
  • Kollarınız vücudunuzdan ayrı olmamalıdır.
  • Boynunuz ve omuzlarınız rahat bir pozisyonda olmalıdır.
  • Ekrana rahatça bakabilmeniz için gözlerinizi ya da boynunuzu kaldırmadan ekranı görebiliyor olmalısınız.
  • Sandalyenizde yapacağınız ufak bir ayarlama ile ideal oturma pozisyonuna geçebilirsiniz.  

Ofis çalışanları için sağlıklı oturma tüyoları ile sağlıklı bir hayatınız olur. Sağlıklı hayat sağlıklı ilişkileri beraberinde getirir. Her şey birbiri ile doğru orantılıdır.

Klavyenize Yakın Oturun

Klavyenin duruşu ofis çalışanları için oturma tüyoları arasındadır. Nasıl mı? Çoğu zaman klavyeye yetişmek için eğilmek zorunda kalırız bu da bel ve boyun ağrılarına neden olur. İdeal olan oturma şekli klavyeye bir kol uzaklığında olmaktır. Kısacası, klavyeniz vücudunuzun önünde olmalıdır.  

Kafanızı Dik Olsun

Ekrana bakarken kafanızın dik bir şekilde durması oldukça önemlidir. Bilgisayar ekranınız, bedeninizden aşağıda kalmamalı. Eğer kalırsa ne olur? Çeneniz göğsünüze doğru eğilme meyli gösterir. Bu da sırt, boyun ve omuz ağrısına neden olur. Kafanızı dik tutmak için ekranınızın altına destek koyabilirsiniz.

Derin Nefesler Alın

Ofis çalışanları için sağlıklı oturma tüyoları arasında bulunan nefes egzersizleri sayesinde daha dinç olursunuz. Odaklanmanız artar. Her ne kadar otururken kısa kısa nefes almak kolay yol olsa da diyaframımızdan nefes almaya özen göstermemiz gerekir.

Kısa Molalar Verin

Birçok kişi vaktinin çoğunu çalışarak geçiriyor. Uzmanlar da sürekli hareketsiz yaşamanın insan vücudu üzerinde birçok olumsuz etkisi olduğunu söylüyor. Sağlıklı oturma tüyoları için kesinlikle hareket etmek gerekir. Hareket ofis çalışanları için sağlıklı oturma tüyoları arasındadır. Bu yüzden omurga sağlığınızı korumak ve biraz hareket etmek için oturduğunuz koltuktan kalkın ve dolaşın, dolaşmasanız bile ayakta durun. En fazla 30 dakika da bir kaslarınızı açmak için kalkabilirsiniz.  

Bonus: Gözler ve Eller

Gözler oturma pozisyonunuzu büyük oranda belirler. Hiç aklınıza gelir miydi gözlerin duruşunuzu belirleyebileceği? Göz yorgunluğu olan kişiler bilgisayara daha fazla eğilmeye meyilli oluyor. Göz yorgunluğunuzu azaltmak için yarım saatte bir monitör ekranının dışında bir yere bakın.

Ayrıca ellerimiz gözlerimizden sonra en aktif çalıştırdığımız bölgemizdir. Parmaklarımızı dinlendirmeden uzun süreli çalışmalarda karpal tünel sendromu oluşur. Bunu engellemek için parmaklarınızı geriye doğru bükün.  

Ofis çalışanları için sağlıklı oturma tüyoları ile belirli bir düzene kavuşursunuz. Sağlıklı bir oturuş için bilgisayarınızın etrafındaki her şey düzenli olur. Telefonunuzdan belgelere kadar her şey uyum içinde durmalıdır. Fare, monitör ve klavyeniz birbirine yakın durarak fazla eğilmenizi engeller.

Bazı İpuçları

Duruşu önceliğin olsun.  İdeal duruşunu bozan her türlü durum için bir çözüm vardır. Bunlardan biri de ideal duruşu bozan bilgisayar konumudur. Bunun için ekranınızdaki metinleri büyüterek mücadeleyi kazanabilirsin.

Ofis Çalışanları İçin Sağlıklı Oturma Tüyoları yazımızı okuduysanız Boyun Düzleşmesi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi yazımız da ilginizi çekebilir.

Z. Mine Toprakoğlu

Hastalıklar, diyet, sağlıklı yaşam, besinler, vitaminler ve daha birçok konuda kendime, bilgime güveniyorum. Özel bir firmada diyetisyen olarak çalışıyorum ve sizleri sağlıklı bir yaşama davet ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu