Eğitim

Online Eğitim Alabileceğiniz Siteler: Ücretli ve Ücretsiz Alternatifler

Online eğitim alabileceğiniz siteler hakkında tavsiyede bulunduğumuz bu yazımızda evde zaman geçirirken yeni şeyler öğrenebilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz. Biliyorsunuz dijitalleşme çağı ile geleneksel eğitim yerini online eğitime bırakacak gibi duruyor.

Online Eğitim Nedir?

Online eğitim geleneksel yöntemlerden uzak, eğitim ve öğretim faaliyetlerinin dijital üzerinden gerçekleştiği bir sistemdir. Örgün eğitimde öğrenciler okul ortamında, yüz yüze eğitim görmektedir. Pandemi dönemi hayatımızda birçok şeyi değiştirdiği gibi eğitim sistemimiz üzerinde de farklılıklara neden olmuştur. Karantina kuralları kapsamında online eğitim kavramı hayatımıza girmiştir. Bu sistemin zamandan ve enerjiden tasarruf, trafik yoğunluğunu azaltma gibi avantajları vardır. Bu avantajlar göz önünde bulundurulunca online eğitim de kalıcı bir takviye eğitim olarak varlığını korumuştur.

Yalnızca ilkokul, ortaokul, lise ve lisans eğitimi dijital üzerinden alınmaz. Yabancı dil eğitimi, kişisel gelişim, spor, kariyer, yazılım, sanat gibi pek çok konuda da online eğitim alabileceğiniz siteler mevcuttur. Online eğitim çağa ayak uyduran, gelişmiş, akılcı ve kolaylık sağlayan bir eğitim sistemidir. Evinizde sesli, görüntülü ve canlı bir şekilde eğitim alabilirsiniz. Hatta bu dersleri kaydedip sonrasında tekrar izlemeniz de mümkündür.

Online Eğitimin Avantajları

Online eğitim sisteminde sanal sınıflar oluşturulmaktadır. Dilediğiniz bir ortamda internete bağlanarak bu sınıflara katılabilirsiniz. Online eğitimin belki de en büyük avantajı, bir yere toplanma zorunluluğu getirmemesidir. İsterseniz evde, kafede, sahilde, otobüste ya da tatilde dakikalar içinde derse bağlanabilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey bilgisayar ya da akıllı telefon ve internet bağlantısıdır. Canlı derslerde söz hakkı alarak hocaya sorular sorabilir ve notlar alabilirsiniz. Kaçırdığınız dersler ya da yetiştiremediğiniz notlar için üzülmeyin. Online eğitim alabileceğiniz sitelerde dersler kaydedilmektedir. Yani sonrasında dersi tekrar tekrar izleyebilirsiniz.

Günümüzde bilgisayar, akıllı telefon, tablet gibi internet bağlantısına sahip elektronik aletlerin kullanımı çok yaygındır. Dolayısıyla online eğitim fırsatı herkes için ulaşılabilir hale gelmiştir. Bu eğitim şeklinin sağladığı hayat boyu öğrenme fırsatı en büyük avantajlarından biridir. Hayat boyu öğrenme nedir diye sorarsanız bunun örgün ve uzaktan eğitim dışındaki öğretim sistemi olduğunu söyleyebiliriz. Yani yaş, konum, meslek fark etmeksizin herkes istediği alanda eğitim alabilir.

Online Eğitimde Ders ve Sınav Nasıl Yapılır?

Online eğitim veren siteler kendi ders ve sınav sistemlerini kurmuştur. Bu eğitim şeklinin birden fazla modeli vardır. Sizin için uygun olanı seçebilirsiniz.

  • Eş Zamanlı Eğitim: Adından da anlaşılacağı üzere bu online eğitim modelinde dersler canlı olarak yapılır. Dijital ortamdaki sınıflarda öğretmen ve öğrenciler aynı saat diliminde buluşur. Bu sistemin avantajı, öğrencinin merak ettiği ya da anlamadığı şeyleri anında öğretmenine sorabilmesidir. Geleneksel eğitimle benzerlik gösterir.
  • Ayrı Zamanlı Eğitim: Bu sistemde de dersler önceden kaydedilerek öğrencilere aktarılır. Ders kayıtları video, ses şeklinde olabilir. Öğrenci kendi program ve hızına göre ders kayıtlarını istediği kadar dinleyebilir.
  • Karma Eğitim: Bu modelin diğer adı hibrit eğitimdir. Hem eş zamanlı hem de ayrı zamanlı eğitim gerçekleşir. En verimli sistemin karma eğitim olduğunu söyleyebiliriz. Öğrenci canlı derste anlamadıklarını sorma fırsatı yakalarken ders kayıtlarını da tekrar tekrar dinleyebilir.

Online eğitimde sınav ise yine internet üzerinden gerçekleşir. Canlı derste sözlü sınav ya da sistemde çoktan seçmeli sınav gibi seçenekler vardır.

Ücretsiz Online Eğitim Alabileceğiniz Siteler

  • Coursera

Coursera, üniversitelerle iş birliği içinde çalışan ve dünyanın her yerinden öğrencileri bulunan bir sitedir. Site bünyesinde onlarca kurs seçeneği yer alır. Course, ücretsiz online eğitim alabileceğiniz siteler arasındadır. Eğitiminizi başarıyla tamamladıktan sonra sertifikanız hazırlanır.

  • Khan Academy

Bu site Hint aktör Salman Khan tarafından kurulmuştur. Geniş bir kütüphaneye sahiptir. Bu kütüphanede matematik, ekonomi, edebiyat gibi eğitim kursları verilmektedir. Kurslar ilkokul ve ortaokul çağındaki öğrenciler için uygundur.

Udemy, dünyanın her yerindeki insanların ücretsiz ya da uygun fiyatlı online eğitime ulaşmasını sağlayan sitedir. Türk bir girişimci tarafından tasarlanmıştır. İşletme, yazılım, fotoğrafçılık, müzik gibi pek çok alanda eğitim imkanı bulunmaktadır. Eğitimler ücretli ve ücretsiz olarak filtrelenebilmektedir.

  • edX

Online eğitim alabileceğiniz sitelerden edX  alanında en iyiler arasındadır. Üç bine yakın kurs imkanı vardır. Harvard Üniversitesi destekli bu site, kaliteli ve doğru eğitimi amaçlar. edX, geleneksel eğitimin zaman, maliyet gibi dezavantajlarını yok saymak için kurulmuştur. Bu kursta eğitim görenlere prestijli üniversitelerde yüksek lisans imkanı tanınmaktadır.

Ücretli Online Eğitim Alabileceğiniz Siteler

  • Skillshare

Skillshare, ayrı zamanlı eğitim sunan bir platformdur. Site veri tabanında onlarca ders videosu bulunmaktadır. Tasarım, fotoğraf gibi teknik bilgi gerektiren alanlara ilginiz varsa Skillshare online eğitim alabileceğiniz siteler arasındadır.

  • LinkedIn Learning

LinkedIn Learning online eğitim platformu, on beş bine yakın video ve kurs arşivine sahiptir. Bir iş bulma sitesi olan LinkedIn, iş ve teknoloji alanlarında yetkin kişiler yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Bunun için de zengin ders kayıtlarını sunmaktadır.

  • Udacity

Udacity ağırlıklı olarak online yazılım eğitimi veren bir sitedir. Kariyerinde ilerlemek isteyenler değerlendirebilir. Kurs bitiminde verilen sertifika global seviyededir. Yani Udacity eğitimi yurt dışında çalışma imkanı sunmaktadır.

  • Openculture

Kariyerden ziyade kültür odaklı bir öğrenim görmek istiyorsanız Openculture, online eğitim alabileceğiniz siteler arasındadır. Sanat, sanat tarihi, genel kültür, edebiyat gibi alanlarda ders kayıtları bulunmaktadır. Kursların küçük bir kısmı ücretsizdir.

Online Eğitim Siteleri Hangileri? Ücretsiz ve Ücretli Seçenekler yazımıza da bakabilirsiniz, farklı siteler yer almaktadır.

S. Emir Canbaş

İ.Ü. Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu ve mezun olduğum bölüm hakkında kendi bildiklerimi, araştırmalarımı sizinle paylaşıyorum. Türkiye ve dünyada eğitimin yanı sıra kodlama da öğrenmeye ve burada paylaşmaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu