Eğitim

Online Eğitim Siteleri Hangileri? Ücretsiz ve Ücretli Seçenekler

Online eğitim siteleri hem öğrenci hem de eğitimciyi buluşturan platformlardan bahsedeceğiz. Aynı zamanda ücretli ve ücretsiz online eğitim veren siteler hangileri olduğunu yazacağız.

Online Eğitim Ne Demek?

Yaşadığımız dijital çağda eğitime bir tıkla ulaşmak mümkündür. Online eğitim, eğitimci ve öğrencinin dijital ortamda buluşarak ders işlemesidir. Bu sistem sayesinde öğrenciler bulundukları tüm lokasyonlardan derse bağlanabilirler. Farklı şehir hatta farklı ülkede yaşayıp aynı alanda, aynı eğitimciden ders almak isteyen öğrenciler online eğitim siteleri ile ilgili araştırma yapabilirler. Online derslerde öğretmenler word belgesi, sunu dosyası, video ve ses kayıtları gibi materyalleri öğrencileri ile paylaşmaktadır.

Online eğitim sisteminde teknolojiye dair pek çok araç ve program kullanmak gerekir. Mesela derse bağlanmak için mutlaka bir bilgisayara, akıllı telefona ya da tablete sahip olmalısınız. Tabi en önemlisi alt yapısı güçlü bir internet bağlantısıdır. Bu araçların yanı sıra kullanacağınız görüntülü konuşma programları, sunum dosyaları vs. hakkında da donanımlı olmanız gerekir. Dersi işlediğiniz sistemde kamera, mikrofon, dosya aktarımı, sunum yansıtma gibi işlemleri öğrenmelisiniz.

Online Eğitimin Faydaları

Online eğitim sisteminin pek çok faydası ve avantajı vardır.

  • Nerede olursanız olun internet bağlantınız varsa derse saniyeler içinde katılabilirsiniz.
  • Yolda geçireceğiniz zaman kaybı ve maliyet ortadan kalkar.
  • Derse hazırlanmak ve ulaşmak çok kısa sürer. Ders saatinden beş dakika önce uyansanız bile yetişirsiniz.
  • Ayrı zamanlı ders seçeneğiyle gün içinde müsait olduğunuz her an derse katılabilirsiniz. Anlamadığınız konuları yavaşlatarak tekrar tekrar dinleyebilir ya da izleyebilirsiniz.
  • Ders notlarınızı kaydedip ihtiyacınız olduğunda bakabilirsiniz.
  • Kitap gibi ders ekipmanına sahip olmanız şart değildir.
  • Eş zamanlı yapılan derslerde söz hakkı alarak hocaya sorularınızı yöneltebilirsiniz.
  • Online eğitim siteleri arasından istediğinizi seçebilir ve dilediğiniz hocadan ders alabilirsiniz.
  • Aynı anda birden fazla alanda eğitim görebilirsiniz.

Online Eğitimin Amacı Nedir?

Online eğitim ile amaçlanan öncelikle eğitimci ve öğrenci arasındaki fiziksel mesafeleri yok etmektir. Dünyanın her köşesinde isteyen herkesin dilediği alanda eğitim alması mümkün olmalıdır. Ayrıca dijital ortamdan sağlanan eğitimin maliyeti örgün eğitime göre çok daha azdır. Hem eğitim kurumunun elektrik, su, doğalgaz gibi enerji kullanımı düşer hem de öğrenci yol masrafından kurtulmuş olur. Zaman tasarrufu da öğretmen ve öğrenciler açısından büyük bir avantajdır. Özellikle büyük şehirlerde işe, okula gitmek için saatlerimiz yolda geçmektedir. Online eğitim sisteminin yayılması trafik sorununu da azaltacaktır.

Online eğitimin sağladığı en büyük avantajlardan biri de hayat boyu öğrenme imkanıdır. Kaç yaşında olursanız olun, hangi mesleği yapıyorsanız yapın bir tıkla derse bağlanmanız mümkündür.  Üniversitelerin lisans bölümlerinde bulunmayan hayata dair alanlarda da eğitim imkanı bulunmaktadır. Dolayısıyla aradığınızı geleneksel eğitimde bulamadıysanız en iyi online eğitim siteleri taraması yapabilirsiniz.

Ücretli Online Eğitim Siteleri

Online eğitim için ücretli ya da ücretsiz siteleri tercih edebilirsiniz. En çok tercih edilen, kaliteli ve en iyi online eğitim platformlarını sizin için araştırdık.

Edumoso

Edumoso herkese eğitim ve her yerde eğitim mottosuyla varlığını sürdürmektedir. Site kapsamında önemli psikoterapistler, girişimciler, eğitim uzmanları, iş insanları ders vermektedir. Psikoterapi alanıyla ilgileniyor ve bu konudaki yaklaşımları öğrenmek istiyorsanız Edumoso online eğitim platformunu tercih edebilirsiniz.

Future Lerarn

Bu platformda dünyanın en iyi okullarının desteği ve katkısı vardır. Eğitim, uzman eğitmenler tarafından verilir. Keşif yapma, yeni fikir geliştirme, araştırma ve inceleme konularında eğitici ders içerikleri bulunmaktadır. Platformun öncelikli amacı araştıran, öğrenirken eğlenen, merak eden öğrenciler yetiştirmektir.

Udemy

Udemy en iyi online eğitim siteleri arasında yer almaktadır. Bu platformu Türk bir girişimci kurmuştur. Amaç, dünyanın neresinde olursa olsun eğitime ihtiyaç duyan insanları isteklerine kavuşturmaktır. Udemy ile yazılım, bilgisayar, sanat gibi pek çok farklı branşta eğitim almanız mümkündür. Platform içeriklerinin bir kısmı ücretli, bir kısmı ücretsizdir.

Ücretsiz Online Eğitim Veren Siteler

Codecademy

Codeacademy ücretsiz bir online eğitim platformudur. Kodlama ile ilgili eğitim imkanı sunar. Günümüz teknoloji koşullarında kodlama, yazılım gibi alanlar geniş meslek imkanı sunmaktadır. Kariyeriniz için bu platformu tercih edebilirsiniz. Codecademy’de öncelikle internet sitesinin nasıl oluşturulduğu öğretilir. Daha sonra bir kod yazma aşaması gelir. Kodunuz test edilir ve seviyenize uygun bir ders programı hazırlanır.

Academic Earth

Academic Earth en iyi online eğitim siteleri arasında yer alır. Mühendislik, sanat, tasarım gibi pek çok alanda eğitimler verilir. Eğitimin sonunda alacağınız sertifika kariyeriniz için önem arz edebilir.

Chesscademy

Adından da anlaşılacağı üzere bu platformda satrançın nasıl oynandığı öğretilir. Platform gönüllü bağışlarıyla aktifliğini korumaktadır. Başlangıçta hobi amaçlı kurulan site bugün binlerce oyuncuya eğitim vermektedir. Sistem gereği oynadığınız oyundan sonra puanınız önceki puanlarla karşılaştırılır. Ayrıca yaptığınız hatalı hamleler tek tek gösterilir. Böylece kendinizi geliştirme imkanı bulursunuz. Satranç zeka gelişimine katkısı olan, keyifli ve kaliteli bir oyundur. Bu eğitim platformu size çok şey katabilir.

Online Eğitim Siteleri Hangileri? yazımız işinize yaradıysa Online Pastacılık Kursu Veren Siteler Nelerdir? yazımız da ilginizi çekebilir.

S. Emir Canbaş

İ.Ü. Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu ve mezun olduğum bölüm hakkında kendi bildiklerimi, araştırmalarımı sizinle paylaşıyorum. Türkiye ve dünyada eğitimin yanı sıra kodlama da öğrenmeye ve burada paylaşmaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu