Sigorta

Online Sigorta Teklifi Nasıl Alınır?

Online sigorta teklifi günümüzde Google üzerinden en çok aratılan konular arasında yer almakta ve zaman zaman karşımıza çıkmaktadır. Genellikle sigorta poliçesinin son dönemine gelindiğinde sigorta şirketleri tarafından müşterilere teklifler götürülmektedir.

Her poliçenin bitiş tarihi farklı olduğu için dönemsellikten ziyade tüm yıla yayılmış bir şekilde sigorta teklifi yapılır. Sigorta poliçesine dair uygun ve hızlı bir şekilde yenileme işlemi yapmak adına internet üzerinden sigorta teklifleri sağlanır. Sigorta şirketlerinin dijital pazarlama açısından en çok tercih ettiği yollar arasında bulunan sigorta teklifleri günümüzde müşteriler tarafından da olumlu dönüşler almaktadır.

Sigorta ve Poliçe Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Sigorta ve poliçeye ait sorgulama işlemi yapmak için birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Online sigorta teklifi sağlayan şirketler genellikle sorgulama işlemi de sağlar. Bundan dolayı sigorta şirketinize ait web sitesi veya mobil uygulama üzerinden rahatlıkla poliçe sorgulama işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Sigorta ve poliçe sorgularken herhangi bir ücret ödenmemektedir. Tamamen ücretsiz bir şekilde talep edebileceğiniz poliçeleri aynı zamanda yazdırarak fiziksel belge haline getirebilirsiniz. Sigorta ve poliçeye ait sorgulama işlemleri hem e-devlet üzerinden hem de sigorta şirketlerinin uygulamaları sayesinde gerçekleşmektedir. Birkaç saniyelik işlem sonucunda rahatlıkla sigortaya ait tarih, miktar ve kapsama bilgilerini öğrenebilirsiniz.

Sigorta Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sigorta yaptırmak isteyen kişilere şirketler, internet üzerinden online sigorta teklifi içeren bilgi mesajları yollamaktadır. Sigorta yaptırırken veya yeniletirken basit gibi görünen ancak önemli olan birkaç husus bulunur.

Sigorta türü ne olursa olsun sigortanın kapsama alanı ve fiyatı ile uyumlu olması son derece önemli konular arasında yer alır. Sözleşme detaylarında yer alan hususların tamamen vatandaşı koruma amaçlı olması gerekmektedir.

Sigorta yaptırırken dikkat edilmesi gereken durumlardan bir diğer ise sigorta süresidir. Genellikle 1 yıl süreyle hazırlanan sigortaları yaptırırken ekstra masraf ödememek adına sigorta sürecini takip etmek yararınıza olacaktır.

Sigorta yenileme işlemi yaparken sigorta şirketlerinin teklifleri incelenmelidir. Hali hazırda yapılan sigortalar en iyi teklif olarak gözüküyor olsa da her sene yapılan tekliflerin değişmesi sigorta şirketlerini de etkilemektedir.

Sigorta Ücretleri Ne Kadar Oldu?

Sigorta yaptırırken merak edilen konulardan biri de sigorta ücretleridir. Online sigorta teklifi hazırlayan şirketler genellikle müşterilerine en uygun fiyatlı teklifi sunmaktadır. Birçok sigorta şirketi birbirine yakın tutarlar açıklıyor olsa da sigorta kapsamı farklılığından dolayı her sigorta şirketinin arasında önemli farklılıklar bulunmaktadır.

Günümüzde ortalama bir kasko sigortası yaptırmanın bedeli 1500 – 2500 TL aralığında değişiklik gösterir. Sigorta teklifleri sayesinde mevcut sigortalarınızı kolaylıkla yenileyebilir aynı zamanda yeni bir sigorta sözleşmesi yapabilirsiniz. Sigorta ücreti online platformlar üzerinden ödenir. Kasko şirketine ait banka bilgilerine yatırım yapılabildiği gibi online kredi kartı ödemeleriyle de sigorta sahibi olabilirsiniz. Önemli sigorta ücretlerinden bir diğer ise Zorunlu Deprem Sigortası’dır. Her geçen yıl değişiklik gösteren DASK, 2022 yılı için 100 – 300 TL aralığında değişiklik göstermektedir.

Online Sigorta Teklifi Nasıl Alınır?

Sigorta yenileme dönemine giren her vatandaşa online sigorta teklifi yapılmaktadır. Sigorta şirketleri daha fazla müşteriye hizmet verebilmek için son zamanlarda geliştirdiği ve memnuniyet olarak yüksek gördüğü bu pazarlama yöntemini kullanılır.

Onlarca farklı sigorta şirketinden gelen teklifleri değerlendirirken dikkat edilmesi gereken bazı durumlar var elbette. İnternette güvenli bir şekilde sigorta teklifi alabilmek için ilk olarak sigorta şirketinin araştırılması altını çizmemiz gereken bir nokta.

Günümüzün en popüler ilk 10 şirketi dışına çıkılmaması müşteri açısından olumlu deneyim almasını sağlayabilir.  Aynı zamanda sigorta teklifleri incelenirken sigortanın süresi, türü ve detayları gibi birçok bilgi panelinin de bilgi olarak sunulması gerekmektedir. Sadece üye sayısını arttırmaya yönelik faaliyetlerde bulunan sigorta şirketlerinden uzak durulmalıdır.

Sağladığı güvence hizmetiyle ön plana çıkmayı başaran popüler sigorta şirketlerinden güvenli bir şekilde teklif alınabilmektedir. Sigorta tekliflerini e – posta, SMS veya internet reklamları üzerinden incelemeniz mümkündür. Aynı zamanda bazı sigorta şirketleri telefon üzerinden görüşme gerçekleştirerek teklif sağlamaktadır.

Sigorta Teklifi Kaç Gün Önceden Yapılır?

Sigorta süresinin sonuna gelen vatandaşlar sigorta tekliflerinin kaç gün önceden yapılacağı hakkında araştırma yapmaya başladı. Her geçen yıl artan online sigorta teklifi genellikle poliçe süresinin son günlerinde gerçekleştirilmektedir.

Sigorta şirketine göre değişiklik gösteren teklif süreleri hemen hemen birbirine yakın tarihlerde yapılmaktadır. Sigorta teklifini internet üzerinden bekleyen vatandaşlar genellikle 10 -15 gün önceden bu tekliflerle karşılaşabilmektedir.

Sigorta teklifine ait detayları incelemek için ortalama iki hafta düşünme süresi tanıyan sigorta şirketleri bu süre zarfında tüm müşterilerine teklif göndermektedir. Sadece internet üzerinden değil e-posta, SMS, telefon araması ve posta gibi çeşitli alanlarla teklif gönderen sigorta şirketleri, her sene poliçe süresinin dolmasına yakın hizmet vermeye başlamıştır. Daha fazla müşteriyi elinde tutmaya çalışan sigorta şirketleri bu süreyi 1 aya kadar çıkartabilmektedir. 

Siz de sigorta işlemleriniz ve meraklarınız hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak istiyorsanız blog sayfamızda yer alan sigorta köşemizdeki içeriklere göz atabilirsiniz.

Online Sigorta Teklifi Nasıl Alınır? yazımız ilginizi çektiyse Araç Sigorta Sorgulama Nasıl Yapılır? yazımıza da göz atabilirsiniz.

M. Sinan Pınar

Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık bölümünden mezun oldum ve şu anda uluslararası bir sigorta şirketinde çalışmaktayım. Edindiğim tecrübe ve bilgileri sizlerin de öğrenmesi için buradayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu