Sigorta

Özel Sağlık Sigortası Nedir, Neleri Kapsar?

Özel sağlık sigortası nedir bilmiyor ya da hiç duymamış olabilirsiniz. Fakat sağlık problemleri karşısında güvence olarak size sunulan her özel sağlık sigortası kapsamında değerlendirilebilir. Bu sigorta geleceğinizi ve sağlığınızı garanti altına almak için vardır

Her an sağlık ile ilgili ihmale gelmeyecek problemler yaşayabilirsiniz. Özellikle böyle bir duruma hazır değilseniz hem maddi hem manevi yıpranabilir ve problemler gözünüze belki iki kat büyük gözükebilir. . Özel sağlık sigortası, seçilen teminatlar ve poliçe dahilinde hizmet alabileceğiniz sağlık hizmetlerinin tümünü kapsar. Ek teminatlar ile sıradan bir sağlık sigortasından fazlasını alırsınız. Sağlık sigortası için sağlığınızın bozulmasını ya da herhangi bir hastalık yaşamanıza gerek yoktur. Her an meydana gelebilecek bir kaza veya hastalık sonucunda ihtiyaç duyduğunuz maddi desteği sağlayacaktır. Poliçenizi ek teminatlar ile daha da güçlendirebilir ve size özel tam kapsamlı bir özel sağlık sigortasına sahip olabilirsiniz.

Özel Sağlık Sigortası Neleri Kapsar?

Poliçenizin kapsamına göre ek teminatlar ile kapsam değişmektedir. Fakat öncelikle standart bir sağlık sigortası neyi kapsar bilmek gerekir. Peki özel sağlık sigortası neleri kapsar? Ameliyat, yoğun bakım, kemoterapi, radyoterapi gibi yatarak tedavi gerektiren sağlık problemlerini ve fizik tedavi, trafik kazası sonucu diş tedavisi, kolonoskopi, doktor muayene gibi ayakta tedavileri limitli ve limitsiz şekilde kapsamaktadır. Genellikle hem yurt içi hem de yurt dışında geçer ve poliçenizde limitleri kapsamında tedavi süreciniz başlar. Yılda bir kez uygulanan işlemlerin yanı sıra yaş sınırlamaları da mevcuttur. Kapsamını sigorta şirketinizle detaylıca konuşup belirlediğiniz teminat ve limitler üzerinde değişim yaptırabilirsiniz. Özel sağlık sigortası nedir sorusunun cevabı burada devreye girer. Tüm yapılacak işlemler sırasında herhangi bir maddi kaygı duymamanızı sağlamak için vardır. Tüm bu tedaviler ve ilaçlar sağlık sigortanız tarafından belli limitler halinde ödenmektedir.

Özel Sağlık Sigortası Kapsamı Dışında Kalan Durumlar Nelerdir?

Bazı durumlar sağlık sigortası kapsamı dışında kalabilir. Özel sağlık sigortası neleri kapsar ve ek teminatlar olarak ne eklenebilir sorusunun dışında neleri kapsamadığı da bir o kadar önemlidir. Özel sağlık sigortaları standart bir paket kapsamında geliyor olsa da ek teminatlar ve isteklerinize göre poliçe değişiklikler sonucunda kapsamı genişletilebilir ve size uygun hale getirilebilir. Fakat bazı sağlık durumları kapsam dışı durumda kalabilir ve bunları öncesinde muhakkak bilmeniz gerekir. Genellikle isteğe bağlı, sigortalı kişinin kendi isteğiyle doktor kararı ve tanısı olmaksızın yaptırmak istediği operasyonlar ve özellikle bu durumlarda doğabilecek her türlü fizyolojik sıkıntılar kapsam dışındadır.

  • Poliçe yapılmadan önce var olan tüm hastalıklar,
  • Doğum yapma durumu,
  • Diş tedavisi görmek,
  • Gözlük camı değişimi ve lens masrafları,
  • Kısırlık tedavisi,
  • Zayıflamak için yapılan tüm mide ameliyatları ve işlemleri,
  • Estetik operasyonlar,
  • Sünnet operasyonu,
  • Doğuştan gelen tüm kronik hastalıklar ve
  • Sosyal Güvenlik Kurumu’nun karşılamadığı tüm masraflar

Özel sağlık sigortasında kapsam dışı kalmaktadır.

Özel Sağlık Sigortasında Ayakta Tedavi

Genellikle hastanede kalma süresi 24 saati aşmayan rutin hastane masraflarını içerir. Özel sağlık sigortası nedir, kapsamları ve limitleri nelerdir detaylı şekilde bilmek gerekir. Doktor muayenesi, röntgen, fizik tedavi (belli bir süre kapsamında), tanı alma, laboratuvar hizmetleri, kolonoskopi gibi sağlık problemlerinde ayakta tedavi süreçleri geçerlidir.

Ayakta tedaviler genellikle limiti olan bir süreçtir. Bu ne demektir peki? Ayakta tedavi süreçleri poliçeniz devam ettiği sürece tedavinin belli yüzdesini karşılayacaktır. Ayrıca muayene sınırı bulunmaktadır. Muayene olan hastanın tanısını aynı hastanede alması gerekir. Bu süreç seçtiğiniz sigorta şirketi ve poliçe türüne göre değişmektedir. Alternatifler arasında limitsiz ve başka limit seçenekleri mevcuttur. Bu nedenle şartları iyice değerlendirerek ek teminatlar konusunda detaylı bilgi alarak ilerlemeniz faydalı olacaktır.

Özel Sağlık Sigortasında Yatarak Tedavi

Ayakta tedavi kapsamının tam tersi olarak 24 saatin üstünde hastanede kalmayı gerektiren tüm durumlar ve problemler kapsamında masrafları karşılar. Özel sağlık sigortası neleri kapsar ve yatarak tedavi olmanın şartları nelerdir? Ameliyat, ameliyat tetkikleri, ameliyattan sonraki fizik tedavi, tıbbi gereç kullanımı ve ambulans hizmetleri, ilaç, yoğun bakım, kemoterapi, diyaliz, günlük oda ücreti, yemek ve refakatçi giderleri yatarak tedavi kapsamının içerisindedir. Fakat bazı özel tedaviler 24 saat içerisinde sona erse de yatarak tedavi teminatları içerisinde olabilir. Tamamıyla poliçenize göre farklılık gösteren bir durumdur. Ayakta tedavi ile arasındaki tek fark tam olarak budur. Hastaneye böbrek ağrısı ile gelip tedavi olmak ve tanı almak ayaklı tedavi yöntemlerine girerken, böbrek ağrısı yüzünden ameliyat olmak zorunda kalmak yatarak tedavi kapsamına girmektedir.

Özel Sağlık Sigortası Avantajları

Sağlık ile ilgili problemler ve sorunlar her an hayatımıza istemesek da dahil olabilir. Özel sağlık sigortası neleri kapsar ve hayatımıza ne gibi etkileri olur merak ediyor olabilirsiniz. Ani kaza ve hastalık gibi durumlarda manevi desteğin yanında maddi destek de çok önemli hale gelecektir. Özel sağlık sigortası ile bu desteği kolay bir şekilde bulursunuz. Özellikle tedavi ve ilaçlar büyük masraflara yol açabiliyor. Özel sağlık sigortası yapmanız gereken en önemli yatırımlardan bir tanesidir. Özel sağlık sigortası nedir ve avantajları nelerdir:

Hastalıklar her zaman maddi durumumuz iyiyken gelmez. Zor anlarımızda bizi bulur genellikle. Bu nedenle tedavi ve ilaç masraflarını kendi birikiminizden ya da cebinizden vermenize gerek kalmaz.

Artık standart sağlık poliçelerinin yanı sıra sizin için özel olarak hazırlanan planlar ile ek teminat ve kapsama olası tüm kötü durumları ve riskleri ekleyebilirsiniz. Daha geniş kapsamlı bir özel sigorta poliçesi yaratabilirsiniz.

Vergi indirimi avantajı yaratır. Sağlık sigorta için ödeyeceğini primler verginizden düşülecektir. Hem bireysel hem de ailenizin poliçeleri üstünden vergi indirimi yapılır.

İçinizin rahat olmasını sağlar. Özellikle aile plan ile hem siz hem de sevdiklerinizin sağlı daima güvence altında olur. Özel sağlık sigortası neleri kapsar belirleyebilir ve kendiniz için en iyi olanı seçme imkanını yakalayabilirsiniz.

Hastane belirleme imkanı ile istediğiniz hizmeti rahatça alabilirsiniz. Sigorta şirketlerinin birçok hastane ile anlaşması bulunur. Tercih etmek istediğiniz hastaneyi bu seçenekler arasında gönlünüzce belirleyebilirsiniz.

Özel Sağlık Sigortasını Nasıl Yaptırabilirim?

Bir sigorta şirketine başvurarak kolaylıkla yardım alabilir ve poliçe teklifi alabilirsiniz. Neredeyse tüm sigorta şirketleri birbirine benzer sigorta politikaları yürütmektedir. Size en yakın ve memnun eden şirketi seçerek kolaylıkla özel sağlık sigortası yaptırabilir ve hem kendi sağlığınızı hem de sevdiklerinizin sağlığını güvence altına alabilirsiniz. Özel sağlık sigortası nasıl yapılır sorusundan önce sizin çıkarlarınıza ve isteklerinize uygun bir sigorta şirketi ile görüştükten sonra prosedür olarak oldukça kolay ve basit bir şekilde çok kısa süre içerisinde gerçekleştirilir.

Özel Sağlık Sigorta Fiyatları

Standart özel sağlık sigortalarının belli bir fiyat aralığı mevcuttur fakat seçeceğiniz sigorta şirketine göre değişim gösterebilir. Özellikle en teminatlar ile poliçenizi güçlendirmez ve başka opsiyonlar ekletmek istiyorsanız ekstra primler ödemeniz gerekebilir. Yaşınız, sağlık durumunuz, karşılaşabileceğiniz riskli durumlar göz önünde bulundurularak sizi uygun poliçe çıkartılır. Diş tedavisi, checkup gibi sağlık giderleri için ek olarak bir prim ödemeniz gerekebilir. Özel sağlık sigortası nasıl yapılır ve her yıl kapsamına göre değişen özel sağlık sigortasının detaylarını ve fiyatlarını öğrenmek için birkaç sigorta şirketinden belli bir rakam almak daha sağlık ve doğru karar vermenize yarar.

Özel Sağlık Sigortası Nedir, Neleri Kapsar? yazımız ilginizi çektiyse Check Up Nedir? Check Up’ta Nelere Bakılır? yazımıza da göz atmalısınız.

M. Sinan Pınar

Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık bölümünden mezun oldum ve şu anda uluslararası bir sigorta şirketinde çalışmaktayım. Edindiğim tecrübe ve bilgileri sizlerin de öğrenmesi için buradayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu