Finans

Paradan Para Kazanmak İçin 10 Yol

Paradan para kazanmak, girişimcilerin veya yatırımcıların bildiği ya da bilmesi gereken yöntemlerdir. Bu yöntemler ile ilgili sizlere 10 maddelik bir yazı hazırladık. Bu yazı da paradan para kazanmak nasıl yapılıyor öğrenmiş olacaksınız.

Para kazanma yolları arasında bulunan paradan para kazanma durumu en kolay para kazanma yöntemleri arasında bulunmaktadır. Özellikle gelir ve giderlerinizden ve harcamalardan yapıla tasarruflar ile birlikte birikim yapabilir ve düzenli yatırımlarla paradan para kazanmak için harekete geçebilirsiniz. Paradan para kazanmak konusunda,

 • Özellikle uzun vadede yapılan yatırımlar kişilere iyi şekilde para kazandırır fakat bu durumda kişiler yatırımlarında dikkatli olmalıdır.
 • Yapılan tasarruflardan elde edilen birikimlerde kişiler tercihlerine uygun yatırım araçlarını değerlendirebilirler.
 • Tasarruflar ne kadar sürekli olursa birikimleriniz daha fazla yatırıma dönüşüyor ve kişiler elde ettikleri parayla daha fazla yatırım yapabilirler. 

Paradan Para Kazanmak İçin 10 Etkili Yöntem

Gayrimenkul Alım Satımı

Yatırımları ve birikimleri değerlendirmek adına yapılan para kazanma yöntemi olan arsa, konut gibi maddi değeri yükselecek olan gayrimenkulleri almak uzun vadede sizlere para kazandırabilir. Bununla birlikte kişiler satın aldığı gayrimenkulleri kiraya vererek düzenli bir gelir elde edebilirler. Gayrimenkul alım satımı ile para katlama konusunda,

 • Şehirlerin ve merkezlerin genişlediği alanlar, ileri dönemde daha fazla değerlenir, bu duruma kişiler fiyat artışı göz önüne alarak paralarını değerlendirebilirler.
 • Konutlar, iş yerleri sürekli olarak gelir elde edebileceğiniz alanlardır, satın alınan iş yerleri ve konutları kiraya vererek düzenli gelir sağlayabilirsiniz.
 • Sadece konut değil, arabaların değerlendiği bu dönemde araba alım satımı işlerini değerlendirebilirsiniz.

Hisse Senetleri ile Para Katlamak

Borsalar üzerinden hisse senedi satın alarak birçok şirkete ortak olabilirsiniz. Özellikle günümüzde teknoloji çağının gelişmesiyle beraber artık bankalar üzerinden hisse senedi almak çok kolay hale gelmiş durumda. Hisse senetlerini artık istediğiniz miktarda istediğiniz an alarak paranızdan para kazanabileceksiniz. Hisse senetleri ile para kazanmak için,

 • Güvenilir olan borsalar üzerinden veya bankalar üzerinden bir yatırım hesabı açın.
 • Almak istediğiniz hisseleri belirleyin ve bu hisselerin araştırmasını yapın.
 • Araştırma yapmadığınız firmanın hissesini satın almayın, bununla beraber bankalar üzerinden müşteri temsilcilerinden hisse alımı ile alakalı bilgi alabilirsiniz.
 • Yüksek gelirli potansiyeli olan ve dengelenmiş bir portföy ile beraber yatırımlarınızı değerlendirebilir ve paranızdan para kazanabilirsiniz.

Kripto Para Yatırımı

Son dönemde popüler olan yatırım araçlarından biri kripto para borsası olmaktadır. Bir anda bile yüksek miktarlar sağlayan kripto para borsası para katlama yolları arasında bulunuyor. Günümüzde kripto konusunda yaklaşık olarak 2 binden fazla para bulunur ve kişiler güvendiği borsalar üzerinden bu kripto paraları satın alarak işlem yapabilmektedirler. Kripto para yatırımı 1 saate para kazanma konusunda uzmanlaşabilir ve kısa sürede kazanabilirsiniz bunun için,

 • Araştırdığınız bir kripto paranın güncel hareketlerini takip etmeli ve grafiklerini okumalısınız.
 • Güvendiğiniz kripto para borsası üzerinden kimlik doğrulaması ve para aktarımlarını yaptıktan sonraki aşamada istediğiniz kripto parası satın alın.
 • Kripto paranız yükseldiği zaman satın ve bu şekilde paranızı katlayın.

Faiz Hesabı Açmak

Güvenilir para katlama yollarından biri olan faiz hesabı açma durumu paranızın miktarına göre sizlere uzun vadede para kazandırabilmektedir. Bankalar üzerinden birikim hesabı açarak rahatlıkla kendinize faiz getirisi elde edebilirsiniz. Farklı yatırım alternatiflerinden daha iyi olan bu hesap ile beraber paranızdan faiz alabilirsiniz. Faiz hesabı açma konusunda,

 • Artık neredeyse tüm bankalar vadeli veya vadesiz hesaplar üzerinden faiz verebilmektedir.
 • Kişiler internet bankacılığı üzerinden az tutarlı veya çok tutarlı birikimlerini bu yol ile birlikte değerlendirebilirler ve aynı zamanda hesap ödeme ücreti vermezler.
 • Neye ve nereye yatırım yapacağınızın kararını veremediyseniz birikimlerinizi değerlendirmiş olursunuz, bununla birlikte 100 bin TL kadar kısmının koruma veya sigorta kapsamında olma durumu olabilir.

Şirket Ortaklıkları ile Para Kazanmak

Hisse senedine benzer olan bu yöntemle birlikte fiyat ortaklıklarında alım satım yaparak getiri elde edebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse bir bakkal ile ortaklık gibi sayılabilmektedir. Eğer yeterli birikiminiz varsa var olan bir işletme ile ortaklık sağlamayı düşünebilirsiniz. Şirket ortaklığı ile paradan para kazanmak için,

 • Ortak olduğunuz işletmelerin karına ortak olurken zararına da ortak olmanız gerekir, bununla birlikte ortaklık haklarınızı belirleyerek ortaklıklar kurabilirsiniz.
 • Ortaklık aradığınız şirketler konusunda, işletmelerini geliştirmek isteyenler, firmalarını daha ileriye taşımak isteyenler, başlangıç aşamasında sermaye ihtiyacı olan girişimciler gibi ortaklıklar bulabilirsiniz.
 • Kar getirecek ve ileride değerli olduğunu düşündüğünüz firmalarla görüşebilir ve birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz.

Döviz ile Para Kazanmak

Döviz ile para kazanma durumu özellikle uzun yıllardan beri bilinen yatırım araçlarından biridir. Döviz alımı altın, dolar, Euro gibi veya petrol, gümüş gibi yatırım araçları da olmaktadır. Döviz ile para katlama yolları konusunda izleyebileceğiniz yollar şu şekildedir,

 • Dövizlerinizi ister bankalar üzerinden isterseniz de güvendiğiniz borsalar üzerinden satın alabilirsiniz.
 • Döviz ile beraber birikimlerinizi internet üzerinden altın veya dolar olarak alabilirsiniz.
 • İsteğe bağlı olarak elle tutulur altın, dolar şeklinde alabilir ve yine kuyumcu, döviz büroları ile yükseldiği zaman satabilirsiniz.

Gelir Ortaklığı Senetleri ile Para Kazanma

Gelir ortaklığı seneleri, baraj, köprü, karayolu, elektrik santrali, telekomünikasyon sistemleri gibi kamu ve kurum kuruluşlarına ait olan gelirlere tüzel veya gerçek olan kişilerin ortak olması olmaktadır. Yatırım fonları ile birlikte yatırımcılardan katılma belgesi istenir ve mal varlığına ortak olunur. Gelir ortaklığı ile para katlama yolları konusu için,

 • Alınan katılma belgeleri, katılan kişilerin kuran kişilere karşı sahip olduğu hakları belirtir ve fona ne kadarlık bir işlem ile katıldığını gösteren belgedir.
 • Katılma belgeleri kıymetlidir, evrak niteliğinde tutulur ve senet olarak geçmektedir.
 • Bu tarz fonlarda büyük birikimleri rahatlıkla katlayarak kazanabilirsiniz.

Finansman Bonoları ile Para Kazanmak

Özellikle batı ülkelerinde popüler olan bonolar ile para kazanmak konusunda özellikle hazine bonoları avantajlı yatırımlar olmaktadır. Devlet tarafından bir seneden kısa süreli vadeler ile birlikte satışa çıkartılan borçlanma senetleri olmaktadır. Kişiler vade dolmadan önce nakite çevirebilir ve böylece kişiler vade sonuna kadar elinde tutması gereken parasını garantilemeyi sağlar bununla birlikte risk en az düzeye indirilir.

BES Fonları ile Para Kazanmak

Bireysel Emeklilik Sistemi için ödenen katkı payı konusunda kişiler uzun vadeli yatırımlara yönlendirilmektedir. Kişiler Bireyler Emeklilik Sistemine yani BES fonlarına yatırım yapabilirler. BES fonlarına yatırım yapmak için,

 • Bireysel Emeklilik Sitemine giriş yapmanız gerekir fakat BES fonlarına yatırım yapmadan önce kişilerin iyi bir şekilde araştırma yapması gerekir.
 • Türkiye Finans, Katılım Değişken Emeklilik Fonu konusunda düşük riskli olarak Altın Emeklilik Yatırım Fonu, Katılım Standart Emeklilik Fonu gibi üç farklı BES üzerinden yatırım yapabilirler.

Katılma Hesapları ile Para Kazanma

Kişiler uzun vadelere girmeden 1 ay vadeli olarak açılan kar ve zarar ortaklıkları konusunda vade sonuna getiririnin paylaşıldığı hesap türü ile katılım sağlayabilirler. Kişiler bu yöntemler birlikte en risksiz şekilde yatırım araçlarını değerlendirebilirler. Katılma hesapları ile para katlama için,

 • Birikimlerinizi 150 bin TL kadar devlet garantisinde olması sağlanır ve risk faktörü en aza indirir.
 • Kar zarar ortaklıkları ile kişiler faizsiz bankacılık prensiplerine uygun olarak getiri elde etmenizi sağlar.
 • Türkiye Finans müşterilerine katılım hesapları sunar, bununla birlikte kişiler hem kira sertifikası hem de katılma hesapları ile birlikte iki farklı yatırım aracıyla yatırım yapabilir.

Paradan Para Kazanmak İçin 10 Yol yazımızı incelediyseniz En İyi Yatırım Aracı Hangisidir? Yatırım İle İlgili İpuçları yazımızı da incelemenizi tavsiye ederiz.

Furkan Topuk

Finans sektöründe uzun süredir çalışmaktayım. Yatırım ile ilgili pek çok alanda görev aldım ve kazandığım tecrübeleri sizlerle de paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu