Finans

Paribu Komisyon Oranları ve Paribu Coin Alma İşlemi?

Paribu komisyon oranları nedir? Kripto para satın alırken ne kadar kesinti oluyor? Gibi ve coin almak ile ilgili pek çok bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz.

Kripto paraların hayatımıza girmesiyle birlikte birçok yeni para birimi ve borsa terimleri öğrenmeye başladık. Bununla birlikte bu işlemlerin nasıl yapılacağı ya da Paribu komisyon ücretleri gibi bilgiler merak konusu olmuş durumda. Öncelikle kripto paranın ne olduğunu tanımlamak gerekir. Şifreleme ile tasarlanmış ve bir değişim aracı olan dijital varlıktır. Oldukça popüler olan herkesin bildiği ve en değerli olarak kabul edilen kripto paralardan bir tanesi şüphesiz ki Bitcoin’dir. 2009 yılından beri iniş çıkışlarıyla bir şekilde hayatımıza giren kripto paralar artık herkesin dikkatini çeker durumdadır. Türk yatırımcılar, şirketler ve kişiler tarafından oldukça fazla kripto borsasında işlem yapılmakta ve kullanılan uygulamalar arasında

Paribu en sık kullanılan ve güvenilen uygulamalar arasındadır. Paribu’nun sıklıkla kullanımı bazı soruları da beraberinde getirmektedir. Kripto para borsasına yeni gren veya hâkim olmayan kullanıcılar için Paribu komisyon oranları, coin alma işlemleri ve transfer işlemlerinin nasıl olacağı araştırma ve merak konusu olmaktadır.

Paribu Komisyon Oranları

Bitcoin’in yükselişi ile kripto para borsalarına olan git gide artmaktadır. Fakat kullanılan uygulamalar ve borsaların uyguladığı komisyon oranları kullanıcılar için oldukça merak konusudur. Türkiye ise kripto para borsalarına oldukça çabuk adapte olup oldukça fazla yatırım yapan bir ülkedir. Bu nedenle Paribu komisyon oranları da merak konusu olmuştur. Tüm alış satış işlemleri için belli bir komisyon ücreti kesilmektedir. Alış işlemleri için kripto para üzerinden komisyon kesilirken satış işlemleri için TL üzerinden kesilir. 30 günlük iş hacmine göre belirlenir ve sistem tarafından otomatik yapılır. İşlem hacminizi ise hesap ayarları kısmından takip edebilir güncel komisyon oranlarını inceleyebilirsiniz.

Eğer Türk lirası olarak 0-100.000 arasında işlem hacmine sahipseniz piyasa yapıcı (maker) olarak %0,25, piyasa alıcı (taker) olarak ise % 0,35 komisyon uygulanır. Onaysız olarak kullanılan hesaplar için yapıcı ve alıcı konumunda ise %0,5 komisyon olarak yansıyacaktır. Paribu uygulaması üzerinden para yatırmak ücretsiz fakat para çekmek için ise 3 TL’lik bir komisyon ücreti mevcuttur.

Paribu Coin Alma İşlemleri

Kripto paralar aracı bir uygulama olmadan sahip olabileceğiniz fiziksel bir karşılığı olan yatırımlar, paralar değildir. Dijital bir varlık olması dolayısıyla arada bir aracı uygulama kullanılması gereklidir. Kripto paralara Paribu uygulaması üzerinden kolayca sahip olabilirsiniz. Paribu BitTorrent ya da diğer coinler için kolayca işlem yapabilirsiniz.

Öncelikle alım-satım işlemlerini yapabilmek için sanal bir cüzdan açmanız gerekmektedir. Cüzdan oluşturduktan sonra hesabına almak istediğiniz coin miktarını karşılayan Türk lirası yatırmanız gerekmektedir. Bankanızdan yatırma işlemlerini onaylayarak gerçekleştirdikten sonra coin alma işlemlerine geçebilirsiniz. Uygulama üzerinden ‘al/sat’ seçeneğine tıklayarak kolay bir şekilde işleme başlayabilirsiniz. Almak istediğiniz coini seçerek ‘al’ seçeneğine tıklayıp almak için belirlediğiniz Türk lirası miktarını yazarak ve tekrar ‘al’ seçeneğine tıklayarak alış işlemlerini kolayca tamamlayabilirsiniz. Satma için ise ‘sat’ butonunu kullanarak aynı aşamalarını takip etmeniz yeterlidir. Paribu tüm bu alım satım işlemleri için bir komisyon ücreti belirlemektedir. Paribu komisyon ücretlerini öğrenerek işlemenize başlayabilirsiniz.

Coin Alma İşleminde Sonra TX Kodunu Nasıl Öğrenebilirim?

TX kodu, blockchain borsasındaki her işlem için verilen kimlik numarasıdır. Uygulamaya girerek cüzdan kısmında yer kalan ‘transferlerim’ ekranında işleminize ait özel TX kodu bulunur. Bu kodu ile işleminizi takip edebilir ve transfer sürecinde hangi aşamada öğrenebilirsiniz. Her işleme özel bir TxID üretilir. Tıpkı eski usul dekontlardaki dekont numarasına gibi onun yerine geçmektedir. Paribu komisyon ücretleri, TX kodunu ve diğer tüm detayları uygulama üzerinden kolayca öğrenebilirsiniz.

Kripto Paraya Sahip Olmak

En çok kripto para kullanıcınsa sahip ülkelerden bir tanesi de Türkiye’dir. Bu kadar çok yatırımcı ve kişinin dikkatini çekmesi ile de ortada çok fazla bilgi dolaşmasına neden olup doğru bilgiye ulaşmayı zorlaştırabiliyor. Dünyada şu ana dek üretilmiş ve aktif bir biçimde kripto para borsasında işlem gören 19 milyon adet Bitcoin vardır ve 21 milyon adet olduğunda bu üretim duracaktır. Diğer bir ismiyle söz edecek olursa kripto para madenciliğidir. Bilgisayarların işlemcileri aracılığıyla yapılan bu madencilik tahmini olarak 2 milyon Bitcoin üretimi sonrasında artık tamamlanacaktır.

Bitcoin ilk kripto paradır ve gördüğü ilgi sonucunda altcoinlerin çıkmasına neden olmuştur. Bitcoin sonrası çıkan bu diğer dijital paralar da en az Bitcoin kadar talep görmektedir.

Bitcoin ve diğer alternatif altcoinlere sahip olmak dünyanın her yerinde artık kabul gören bir para birimine sahip olmak anlamına gelir. Özel bir şifreleme yöntemi ile korunur ve sizin tarafınızdan işlem yapılmadığı taktirde manipüle edilemez. Paribu komisyon ücretleri ile oldukça uygun oranlar ile transferler yapabilirsiniz.

Coin Yatırma İşlemim Hala Onay Almamış Ne Yapabilirim?

Bitcoin işlemleri aracılı kripto para borsası uygulamaları ile alakalı değildir. Paribu sadece bir aracıdır. Onay işlemleri blok ağında bulunan madenciler tarafından yapılır. Bu blok ağının yoğunluğuna ve işlem hacminize göre onay süreci bazen uzayabilir.

Eğer işleminiz ‘beklemede’ görünüyorsa işleminiz henüz onaylanmamış demektir. E-postanız aracılığı ile onay işlemini gerçekleştirdikten sonra işleminiz başlayacaktır. E-posta onayından sonra ve işlemi onayladıktan sonra bu işlemi geri almanın mümkün olmadığını bilmek ve ona göre karar vermek gerekmektedir.

İşleminizde ‘beklemede (işlem görüyor)’ olarak gözüküyorsa e-posta onayını yapmış ve işleminiz ağa iletilmek üzeredir. Bu aşamadan sonra da işlemi iptal etmeniz çok mümkün değildir. Seçtiğiniz kripto paranızın yanında bekliyor uyarısı işlem tamamlanana kadar çıkacaktır. Paribu BitTorrent ve seçeceğiniz diğer kripto paraların işlem hacmine göre bekleme sürecinin ağa iletilmesini uzayacaktır.

İşlem ‘onaylanmış’ olarak gözüküyorsa blok zincir ağında aldığınız coin başarılı sonuçlanmıştır.

İşleminiz ‘İptal edilmiş’ durumunda ise sadece e-post onayı vermediyseniz bu işlemin gerçekleşmesi mümkündür. Gerçekleşmemiş ya da iptal edilmiş alış ve satış emirlerinde herhangi bir Paribu komisyon ücreti kesilmez.

Yanlış Hesaba Gönderilen Coinler Nasıl İptal Edilir?

Blockchain yapısı gereği yapılan işlemlerin geri alınamadığı bir süreçtir. Coin ve kripto para borsasında işlem yaparken özel bir cüzdan adresi kopyalanarak yapıldığı için işlem şahsi ve kişiler tarafından yapılır ve dışarıdan herhangi bir müdahale mümkün değildir. Fakat yanlış işlem yaptığınız adres kripto para borsasına aitse işleminizi geri alabilirsiniz. Bir şahsa aitse o hesaba ulaşmak, işlemi ve kripto paralarınızı geri almak artık çok olası değildir.

Paribu BitTorrent Nedir?

BitTorrent bir kripto para ve altcoin türüdür. Kripto para piyasasının gün geçtikçe güçlenmesi ile altcoinlere her gün bir yenisi eklenmektedir. BitTorrent ise bunlar arasında oldukça dikkat çekmeye başlamıştır. Paribu BitTorrent listelenmesi için yatırımcılarına bir bekleme süresi yaşatmıştır. Yükselişi ile kripto para yatırımcılarının dikkatini çeken BitTorrent’in Paribu’da ne zaman listeleneceği ise merak konusu olmuştur. Listelendiği zaman Paribu tarafından duyurusu yapılan bu altcoin için cüzdan menüsüne girerek BTT yatır emri vermeniz yeterlidir. Onay süreci blok ağının yoğunluğu ile doğru orantılı olarak değişmektedir. 30 dakika gibi ortalama bir bekleme süresi vardır. Daha fazla süren beklemeler için Paribu destek kısmında ulaşarak yardım alabilirsiniz. Cüzdan adresinizin doğru olduğuna emin olduktan sonra onay gelecektir. Cüzdan adresi konusunda oldukça dikkatli olmak gerekmektedir. Yapılan yanlış bir işlem ya da yanlış cüzdan kodu gibi hataların takibi kripto borsasında oldukça zordur ve geri döndürülemez sonuçları vardır. Sanal bir platform üzerinde yapılan işlemlerin güvenirliği için bilindik ve güvenilir uygulamalar tercih edilmelidir.

Paribu Komisyon Oranları ve Paribu Coin Alma İşlemi? yazımıza göz attıysanız Paribu Para Yatırma İşlemi Nasıl Yapılır? yazımız da ilginizi çekebilir.

Furkan Topuk

Finans sektöründe uzun süredir çalışmaktayım. Yatırım ile ilgili pek çok alanda görev aldım ve kazandığım tecrübeleri sizlerle de paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu