Finans

Paribu Para Yatırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Paribu para yatırma işlemi nasıl yapılır sorusunun öncesinde Paribu nedir, nasıl üye olunur? sorularının da cevaplarını sizler için derledik.

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte para transferi sistemleri ve internet bankacılığının gelişmesini beraberinde getirmiştir. Bu sistemlerden biri de Paribu olmuştur. 2017’de kullanıma hazır hale gelen kripto para alım satımıyla kolayca para yatırılan ve para çekilen bir platformdur. Bu platform sayesinde Paribu para yatırma ve Paribu para çekme işlemleri çok kısa sürede gerçekleşir. Türkiye’de birçok kişi tarafından güvenle kullanılmaktadır. Türk Lirası aracılığıyla kripto para alma ve satma işlemleri gerçekleştirilir. Kurucusu Yasin Oral’dır. Kısacası bir kripto para borsası olarak bilinmektedir. Paribu para yatırma işleminin nasıl gerçekleştiği birçok kişinin kafasında soru işareti olmuştur. Bu makalede sizlere Paribu para yatırma ve çekme işlemi hakkında bilgiler vereceğiz.

 Paribu Nedir ve Ne İşe Yarar?

Öncelikle Paribu’ya üye olmanız gerekmektedir. Bunun için https://www.paribu.com/ adresini ziyaret edin. Paribu para yatırma ve çekme işlemlerinde herhangi bir sıkıntı yaşamamak adına üye olma esnasında sizden ad ve soyad ve cep telefonu bilgileri istenir. Bunları doğru bir şekilde girmeniz önemlidir.

Sayfanın alt kısımlarında yer alan yaptığınız işlemler ve hareket geçmişleriyle yapmış olduğunuz alım ve satımları buradan kolayca takip edebilirsiniz.

Paribu’ya Nasıl Üye Olunur?

 • Bunun için öncelikle en çok tercih edilen yöntem olan telefonunuzdan (App Store ya da Google Play üzerinden) Paribu’yu indirmeniz gereklidir
 • Sonrasında ekrandaki ‘Üye Ol’ kısmını seçin.
 • Ardından ad soyad, cep telefonu ve e-posta adresi bilgileri istenecektir. Bunları da doğru bir şekilde girin.
 • Karşınıza çıkan sözleşmeleri okuyun. Kabul etmek istiyorsanız sözleşmeyi onaylayın.
 • Daha sonra ‘Hesabımı Oluştur’ kısmı görünecektir. Buna da tıklayın.
 • Oluşturulduğu esnada cep telefonunuza bir doğrulama kodu gönderilecek. Bu kodu da girin.
 • Sonlarında yer alan ‘Kaydı Tamamla’ kısmıyla hesap oluşumunuzun tamamlanmasına az kalmış olacaktır. Bu butona da tıklayın.
 • En sonunda e-posta adresine bir kod gönderilecek. Buradaki ‘E-posta Adresimi Tamamla’ kısmına da tıklayarak üye olma işleminiz başarıyla tamamlanacaktır.

Paribu Para Yatırma İşlemi

Paribu para yatırma işlemi banka hesabı veya Papara hesabıyla gerçekleşmektedir. Dolayısıyla Paribu’ya banka hesabınızla veya Papara hesabınızla para yatırabilirsiniz. Paribu’nun websitesinden de gerçekleştirebilmenizin yanı sıra mobil uygulamasından da bu işlemi gerçekleştirmeniz mümkündür. Bunun için EFT/Havale talimatı gereklidir. Dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de para göndermek istediğiniz banka hesabıyla Paribu hesabının aynı kişiye ait olmasıdır. Bu eşleşme sağlanmadığında para gönderme işleminiz başarısız olur. Eğer Paribu’ya bankadan para yatırmak istiyorsanız şu adımları takip edin:

 • Öncelikle Paribu hesabınıza giriş sağlayın.
 • Karşınıza çıkan Cüzdan / TL yatır seçeneğine tıklayın.
 • Parayı yatıracağınız bankanın hesap bilgisi önemlidir. Bu hesap bilgisini (Paribu hesap bilgisi) kopyalayın.
 • Para gönderimini yapacağınız banka hesabınıza giriş yapmanız gerekir.
 • TL yatırma işlemindeki önemli uyarıları okuyup ‘TAMAM’ kısmına tıklayın.
 • En son aşamada da kopyalamış olduğunuz Paribu hesap bilgisini girin. Havale /EFT yaparak işleminiz gerçekleşsin.

Bu maddeler ile Paribu para yatırma işlemlerinizi uygulama ya da web site üzerinden kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Paribu Para Yatırma Saatleri

Paribu para yatırma için herhangi bir saat kısıtlaması yoktur. Hafta sonları da dahil olmak üzere Ziraat Bankası, Akbank, Fibabanka, Yapı Kredi, İşbankası, Türkiye Finans Bankası hesaplarınıza istediğiniz gün istediğiniz saat havale yoluyla para yatırmanız mümkündür. Fast aracılığıyla yapılan transferler ve yatırılan para miktarı Paribu hesabınızda otomatik olarak görünecektir.

Ancak EFT işlemleri havaleden farklıdır. Bu yüzde EFT işlemleri için bankaların mesai saatleri söz konusudur. Dolayısıyla EFT’leri yalnızca bankaların mesai saatleri içerisinde yapabilirsiniz. EFT işleminin kaç gün içinde gerçekleştiği de birçok kullanıcı tarafından sorulmaktadır. Eğer bankanın mesai saatleri dışında bir EFT gerçekleştirdiyseniz bankanın mesaiye başladığı ilk gün içinde işleme alınır ve kısa sürede gerçekleşmesi sağlanır. Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Bu para yatırma işlemlerini adınızla açılmış yani bireysel, vadesiz ve TL hesaplardan yapmanız gerekmektedir.

Paribu Para Yatırma İşlemi İptali

Bazı durumlarda Paribu’da yaptığınız para yatırma işlemleri gerçekleşmeyebilir. Bu durumda paranın iptali ve iadesi söz konusudur. Para yatırma işleminin gerçekleşmemesinin sebepleri şunlar olabilir:

 • Hesabınızla eşleşmeyen farklı bir banka aracılığıyla yapılan para gönderimleri,
 • Paribu Teknoloji Anonim Şirketi veya Paribu Teknoloji A.Ş. alıcı adı kısmında yazmaması,
 • ATM veya Banka Şubeleriyle yaptığınız gönderimler,
 • Kredi kartıyla yaptığınız işlemler,
 • Ortak kullandığınız banka hesapları aracılığıyla yaptıklarınız,
 • Şirket hesabınız aracılığıyla yaptığınız gönderimler,

Geçersiz sayılarak iptal olmaktadır.

Paribu Para Yatırma Limitleri

Onaylanmış TL hesaplarınızda:

 • 24 saat içinde kripto parada limitsiz,
 • 30 gün içinde kripto parada limitsiz,
 • 24 saat içinde TL’de 1.000.000 TL,
 • 30 günlük TL’de 5.000.000 TL olarak belirlenmiştir.

Paribu Para Çekme

Hesabınızda biriken kripto paraların TL olarak karşılığı Paribu’da size gösterilecektir. Bunun için Paribu’da yer alan BTC işlemleri bölümüne para çekme tutarını girin. Sonrasında kripto para transferini dilediğiniz yere yapabilirsiniz.

Paribu Para Çekme Saatleri

Paribu para çekme için herhangi bir saat kısıtlaması yoktur. Hafta sonları da dahil olmak üzere Ziraat Bankası, Akbank, Fibabanka, Yapı Kredi, İşbankası, Türkiye Finans Bankası hesaplarından Paribu para çekme işlemlerini günün her saatinde gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer EFT (Farklı Bankalar Arası Transfer) işlemi söz konusuysa para çekme konusunda farklılık olabilir. Mesai saatleri haricinde yapılan EFT işlemleri gerçekleşmemektedir. Mesai saatleri ise bankadan bankaya farklılık göstermektedir. Bankaların ilk mesai iş günlerinde EFT işlemleri yoğunluğa göre işleme alınır. Dolayısıyla EFT para çekme işlemlerinin mesai saatleri dışında gerçekleşmesi söz konusu değildir. Paribu para çekme işlemlerini sadece adınızla açılmış yani bireysel, vadesiz ve TL hesaplarından yapmanız gerekmektedir.

Fast aracılığıyla 5000 TL sınırı olan para çekimlerini de istediğiniz gün ve istediğiniz saat içinde gerçekleştirebilirsiniz.

Paribu Para Çekme Talebini İptal Etme

Birçok kullanıcı tarafından sorulan sorulardan biri de Paribu’da para çekme talebinin nasıl iptal edileceğidir. Hesabınızda bulunan ilgili bölümdeki ‘İptal’ kısmına tıklayarak para çekme talebiniz onaylanmadığı takdirde iptal edebilirsiniz. Bu sayede çekmek istediğini para miktarı tekrardan bakiyenize yansımaktadır. Bu şekilde Paribu para çekme talebinizin iptali gerçekleşir.

Papara Aracılığıyla Paribu Hesabına Para Yatırma

 • Bunun için önceki başlıkta da bahsettiğimiz gibi Paribu’daki Cüzdan kısmında yer alan ‘Türk lirası’ seçeneğini kullanabilirsiniz.
 • Sonrasında PAPARA seçeneğine tıklayın ve Paribu hesabınıza yatırmak istediğiniz miktarı belirleyin. Belirledikten sonra ‘PAPARA İLE TÜRK LİRASI YATIR’ kısmını seçin.
 • Bu esnada PAPARA hesabınıza yönlendirileceksiniz.
 • Yönlendirildiğiniz hesapta bir sayfa açılacak. Bu sayfada Papara hesabınıza giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Bu sayfa bir ödeme sayfası olduğundan Paribu için yatırmak istediğiniz miktarı son kez kontrol ettikten sonra ‘Ödeme Yap’ kısmına tıklayarak kolayca Paribu hesabınıza para yatırma işlemini gerçekleştirmiş olacaksınız.

Paribu’nun 7/24 Havale Yaptığı Bankalar

 • Akbank
 • Vakıfbank
 • Ziraat Bankası
 • Fibabanka

Bu bankalarla 7/24 havale işlemi söz konusudur. Bunların haricindeki bankalar için EFT işlemi geçerlidir diyebiliriz.  Eğer Paribu’da para gönderimi yapma işleminiz varsa önemli bir detayı gözden kaçırmamanız gerekir. Nedir bu detay? Havale ve EFT işleminde alıcı kısmında Paribu Teknoloji Anonim Şirketi yazması gerekmektedir. Bu sayede Havale / EFT işlemini güvenle gerçekleştirebilirsiniz.

Furkan Topuk

Finans sektöründe uzun süredir çalışmaktayım. Yatırım ile ilgili pek çok alanda görev aldım ve kazandığım tecrübeleri sizlerle de paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu