Eğitim

Pili Kim İcat Etti Ve Tarihte İlk Kez Ne zaman Ortaya Çıktı?

Pili kim icat etti ve bu artık hemen hemen her yerde kullanılan hayatımızın vazgeçilmez bir ürünü haline gelen pil, tarihte ilk kez ne zaman ortaya çıktı?

Çağımızın en büyük ihtiyaçlarından biri de pillerdir. Hayatı kolaylaştıran birçok makine ve araç gereç pil ile çalışmaktadır. Kullandığınız en basit bir teknolojik alette bile pil veya batarya vardır. Kablolara ihtiyaç duymadan daha basit bir düzeneğe piller sayesinde sahip olursunuz. Peki, hiç merak ettiniz mi pili kim icat etti? Ayrıca pilin son halini alana kadar geçirdiği süreç nedir?

Yapılan her şeyin bir ortaya çıkış serüveni bulunur. Pillerin tarihsel süreçte ki gelişimi de oldukça uzun zaman almıştır.  Başka bir deyişle pillerin icat olması ve yaygın olarak kullanılmaya başlaması da belirli bir süreç içerisinde olmuştur. Hayatımız için önemli bir konumda olan pillerin kim tarafından icat edildiğine ve nasıl bir süreç yaşandığına gelin beraber bakalım.

Pil Nedir?

Pil, kimyasal enerjinin elektrik enerjisine dönüşmeni sağlamaktadır. Bu nedenle hayatımızın birçok alanında pillere ihtiyaç duyarız. Bu malzemeler, kablolara ihtiyaç duymadan birçok elektronik cihazın çalışmasına katkı sağlamaktadır. ‘Pili kim icat etti?’ başlığı kapsamında şunu açıklayalım: Piller kullanım alanlarına, kullanılan malzemelerine ve boyutlarına göre kategorize edilmektedir. Şarj edilebilir ve şarj edilemeyen piller bulunmaktadır. Pillerin kategorize edilmesinde ki temel amaç farklı malzemelerin kullanılmış olmasıdır. Farklı metallerden yapılan ve farklı işlevler için kullanılan birçok çeşit pil olduğunu söyleyelim.

Birçok sektörde pillere fazlasıyla ihtiyaç duyulmaktadır. Sosyal hayat, sağlık, eğitim, ticaret, otomotiv gibi birçok sektör için piller büyük önem taşır. Bu nedenle pillerin yıllar içerisinde ki cirosu her geçen yıl daha da artış göstermektedir. Teknoloji çağında yaşadığımız için pillerin bu kadar önemli olması gayet anlaşılırdır. Bu derece önemli bir göreve sahip ise ‘Pili kim icat etti? sorusunu da merak ediyorsunuzdur. İsterseniz bu sorunun cevabına ve pilin tarihsel gelişimine kısa bir göz atalım.

Pili Kim İcat Etti? Tarihte Bilinen İlk Pil Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Pillerin kullanımı her alanda çok yaygındır. Ayrıca piller 19. yy da ortaya çıkan bir icat değildir. Oldukça eskiye dayanan bir geçmişi olduğunu söylemek mümkündür. Bilinen en eski pilin M.Ö. 6 yüzyıllarda icat edildiği düşünülmektedir. Elbette ki bu dönemde kullanılan piller ile günümüz pilleri arasında farklılık bulunmaktadır.

19 yüzyılda keşfedilen pillerde ki elektrik statik elektrik olarak ifade edilmektedir. Statik elektrik ise kumaşa veya benzer malzemelere sürtünme yoluyla ortaya çıkan bir elektrik çeşididir. Başka bir deyişle statik elektrik, yıldırım elektriği olarak da ifade edilmektedir. Ayrıca ‘Pili kim icat etti? başlığı kapsamında şunu söylememiz gerekir. İlerleyen teknoloji ile birlikte devamlı elektrik akışı sağlayan pillerin keşfedilmesi mümkün olmuştur.

Pilin Kullanım Amacına Uygun Olarak Gelişimi

Her icatta olduğu gibi pillerde zaman içerisinde değişime ve gelişime maruz kalmıştır. Geçmişte ki ilk pillere bakıldığı zaman arada teknik açıdan birçok farklılık olduğunu kolaylıkla anlayabilirsiniz. En basitinden bu malzemeler, kullanım alanları ve şekillerinden dolayı da büyük bir değişime maruz kalmıştır. Ayrıca pillerin geçmiş ile günümüzde kullanılan kullanım alanları farklıdır.

Günümüzde neredeyse tüm ihtiyaçlarımızın elektrik gücüne bağlı olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Her amaca yönelik farklı çeşitlerde piller sayesinde günümüzde birçok işi pratik şekilde halletmekteyiz. ‘Pili kim icat etti? başlığı kapsamında şunu söylememiz gerekir:  Adeta pillere bağlı olarak yaşamaktayız demekte doğru bir tabir olacaktır.

İlk günden bu yana pillerin boyutları ve kullanım alanlarında değişim meydana gelmiştir. Aslında bu değişimler pillerin daha kullanışlı ve pratik olmasına yöneliktir. İlk pillerin metal ve ıslak karton ile yapıldığını söylersek, büyük farkı çok daha net anlayabilirsiniz. Günümüzde telefonlar dâhil kol saatinizde bile piller bulunmaktadır. Oldukça küçük ve pratik yapıda olan piller sayesinde günlük ihtiyaçlar daha kolay karşılanmaktadır. Sadece boyutlarda değil yapısal olarak da zamanla farklı reaksiyon veren piller tasarlanmıştır. Çünkü daha büyük araçlar için farklı reaksiyonlarda pillere ihtiyaç vardır.

Pillerin tarihsel süreçte büyük ölçüde gelişmesi ve daha kullanışlı olması sağlanmıştır. ‘Pili kim icat etti? başlığı kapsamında şunu söylememiz gerekir:  İlk zamanlarda ki kullanım alanları sınırlı olmakla beraber şuan hayatınızın her anında bu pillerle beraber yaşamaktasınız. Mesela elinizde tuttuğunuz telefonda bu bataryalar vardır. Ayrıca kullanım alanına yönelik farklı özelliklerde piller üretilerek daha fazla verim almak amaçlanmıştır.

Alessandro Volta ve Voltaik Düzeneği

Sanayi devriminin gerçekleşmesinin ardından birçok yenilik ve gelişmelerde beraberinde ortaya çıktı. Elbette ki elektronik aletlerin bu kadar yaygınlaşması da pillerin var olması ile yakından ilişkilidir. Çünkü çoğu elektronik aletin çalışmasını piller sağlar.

Öncelikle şunu söylemekte fayda vardır. Tarihte var olan en eski piller Bağdat’ta yapılan ve kullanılan pillerdir. Bu pillerin yapılma süreci ise yaklaşık olarak MÖ 250 ve MÖ 650 yılları arasını kapsamaktadır. Ancak bilim adamları modern pilleri 19. yy civarlarında laboratuvar ortamında yapmıştır.

Bilim dünyasının en ünlü fizikçilerden biri olan İtalyan Alessandro Volta’yı  ‘Pili kim icat etti? sorusuna cevap olarak verelim. Bu bilim adamı modern dünyanın ihtiyaç duyduğu pilleri bularak geliştirdi. O zamandan günümüze kadar pil endüstrisi oldukça büyük bir gelişme kaydetti.

Alessandro Volta, voltaik kazık adı verilen icadı ile elektrik üretmenin en kolay ve zahmetsiz yöntemini keşfetmiştir. Bakır ve metaller karışımı sonucunda oluşan salamura olmuş karton parçaları aracılığı ile elektrik akımını üretmeyi başardı. Elektriğin iletkenliğinin daha kolay gerçekleşmesi için ise metalik iletken arklar tercih etti. Çünkü böyle düzeneklerde elektriğin iletkenliğinin sağlanması gerekmektedir. İtalyan fizikçi Volta, güvenilir ve sürekli akımı mümkün kılan bir batarya üretmiştir. Kısacası ‘Pili kim icat etti?’ sorusunun en net ve doğru cevabı Alessandro Volta olarak bilinmektedir. Bu bilim adamının pil düzeneği modern pillerin temeli olarak kabul edilmektedir. Ayrıca bu piller sonrasında büyük değişim ve gelişimler meydana gelmiştir. Yani özetle günümüzde kullanılan pillerin temellerinin İtalyan fizikçi tarafından atıldığını söylemek mümkündür.

Pili Kim İcat Etti Ve Tarihte İlk Kez Ne zaman Ortaya Çıktı? yazımız ilginizi çektiyse Başarılı İnsanların Önerdiği Kitaplar yazımıza da göz atabilirsiniz.

S. Emir Canbaş

İ.Ü. Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu ve mezun olduğum bölüm hakkında kendi bildiklerimi, araştırmalarımı sizinle paylaşıyorum. Türkiye ve dünyada eğitimin yanı sıra kodlama da öğrenmeye ve burada paylaşmaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu