Eğitim

Pilotluk Eğitimi Ücreti Ne Kadar? THY’de Pilot Akademisi Nedir?

Pilotluk eğitimi pek çok kişinin merak ettiği ve pilot olmak için gerekenler hakkında araştırmaya başladığı bir uçak kullanma eğitimidir. Pilotluk mesleğini icra edenlere, pilot denilmektedir. Pilot olabilmek için pek çok şart bulunmaktadır. Bunlardan ilki, lise mezunu olmak ve çok iyi seviyede yabancı dil (İngilizce) bilmektir. Şartları karşılayanlar pilotluk eğitimi almaya başlayabilir ve pilot olabilirler.

Pilotluk Eğitimi Süresi ve Eğitim Ücreti

Pilotluk eğitim süresi 2 yıldır. 750 saat teorik, 195 saat havada uçuş eğitimi alan kişiler başarılı bir şekilde pilot olmayı başarırlar. Pilotluk eğitimi genel olarak çok pahalıdır. 2 yıl süren eğitimin bedeli 100 bin dolardır yani yaklaşık olarak 1,3 milyon TL.

Pilotluk eğitimini başarıyla tamamlayan kişiler gözlemci pilot olarak çalışmaya başlarlar. Gözlemci pilot üçüncü pilot olarak da bilinmektedir. Bir süre gözlemci pilot olarak çalışıldıktan sonra, yardımcı pilot olunur ve ardından kaptanlık gelir. Tabi tüm bu süreçler epey uzun sürmektedir.

Pilot Olmak Neden Bu Kadar Pahalı?

Sebebi çok açık, kullanılan uçakların çok pahalı olması ve çok fazla yakıt yakmasıdır. Ayrıca pilotluk eğitimi verebilecek nitelikte profesyonellerin sayısının azlığı ve buna paralel olarak eğitim bedellerinin artmasıdır. Örneğin, bir Boeing 737 ile yapılacak 1 saatlik uçuş esnasında harcanan yakıt 300-400 litre yani yaklaşık 5-6 bin TL olabiliyor.

Ücretsiz Pilot Olma İmkânı Var Mı?

Evet, ücretsiz pilotluk eğitimi imkanı bulunmaktadır. Bunu için THY Pilot Akademisi’nde pilotluk eğitimi alabilirsiniz. Fakat bu çok büyük risktir. Çünkü derslerden kalır ve pilot olamazsınız yaklaşık olarak 1,3 milyon liralık eğitim bedelini ödemeniz gerekir. Eğer varlıklı bir aileden gelmediyseniz, bu bedeli ödemeniz imkansıza yakındır.

 • THY Akademi verdiği eğitimleri pilot olmak ve bir süre THY’de çalışmak karşılığında ücretsiz veriyor.
 • Meslek ayrımcılığının önüne geçebilmek için yapılmış olan bu uygulama sayesinde varlıklı olmayan insanlar da pilot olabiliyor.
 • THY Akademi, bu işi gerçekten ciddiye almış olan kişileri eğitime alıyor.
 • Örneğin, pilot olabilecek nitelikte biri olduğunuzu kanıtlamanız bu eğitime girmenizi sağlayabilir, çünkü eğitimlere mülakatla girilebiliyor.
 • Eğitim alacak kişinin çok iyi lise ve üniversitelerden, çok iyi notlarla mezun olmuş olması, fizik bilmesi, matematik bilmesi ve birden fazla yabancı dil biliyor olması mülakatta öne çıkmanızı sağlayacak kriterlerden biridir.
 • Ayrıca pilotluk hevesinizin geçici olup olmadığına da dikkatle bakacaklardır.
 • Örneğin, küçük yaşlarda havacılık müzesi ziyaretlerini bile bu konuda öne çıkmanızı sağlar.

Pilot Olmak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Pilot olmak istiyorum ne yapmalıyım diye soruyorsanız işte cevabınız. Öncelikle eğer liseye yeni başladıysanız, not ortalamanızı 80’in altında tutmamaya gayret etmeniz gerekiyor. Ayrıca en az bir yabancı dili çok iyi konuşacak düzeyde eğitim almalısınız. Bunun için illa kurs şart değil, kendiniz de çok iyi eğitim alabilirsiniz.  Sadece iyi kaynaklar gerekmektedir.

Bunlar dışında, ufaktan havacılığı kendi başınıza da öğrenmeye başlasanız iyi olur. Bunlar mülakatta mutlaka ilgi çekecek ve sizi bir adım öne çıkacaktır. Karar irtifası, uçuşta kullanılan yükseklik birimleri, pushback, go around gibi terimleri öğrenmeye çalışın.

 1. Kendinizi eğitmeniz çok ama çok önemlidir.
 2. Mutlaka liseden mezun olduğunuzda b1 seviyesinde İngilizceye sahip olun.
 3. Ayrıca 4 yıllık fizik, matematik gibi bölümleri okumanız, rakiplerinizi elemeniz için önemlidir.

THY Akademisi Nedir, Kalırsam Ne Olur?

THY Akademisi, pilotluk eğitimi veren bir kurumdur, ama öne çıkan özelliği, maddi gücü olmayan insanların ücretsiz pilot olabilme şansıdır. Pilotluk eğitiminin ne kadar pahalı olduğunu gördünüz, orta sınıf insanların bile pilot olma şansı pek yok.  Bu nedenle, THY Akademisi, bir devlet kurumu olarak bu konuda insanlara ciddi yardımcı oluyor.

 • THY Pilot Akademisi’nde eğitim sürecinde isteyenler için herhangi bir ücret alınmıyor.
 • Eğitimin bedeli, yine talep edildiği takdirde eğitim bittikten sonra ödenebiliyor.
 • Pilot olanlar, eğitim bedellerini kendi maaşlarından uzun vadede kesinti yaparak ödüyorlar.
 • Örneğin 15 yıllık bir vadelendirme seçeneğinde, çok düşük faizlerle aylık 5-10 bin TL arası bir miktarda ödemeler yapılıyor.
 • Bu şekilde pilotlar çok uygun geri koşullarla pilot olabiliyor.

Pilot Maaşları Ne Kadar?

Şu an için gözlemci pilot, yardımcı pilot ve kaptan pilot olmak üzere üç pilot çeşidi vardır. Hepsinin belirli bir eğitim süreci bulunmaktadır. Eğitim süreci tamamlandıktan sonra kişiler bir üst pozisyona geçerler. Gözlemci pilotlar şu an için ortalama 15000 TL, Yardımcı pilotlar için 25.000 TL ile 45.000 TL arası, kaptan pilotlar için ise 45.000 TL ile 150.000 TL arası değişen maaşlar bulunmaktadır. Tabi bunlar THY, Pegasus gibi Türk firmaları için olan maaşlardır. Yurtdışı merkezli bir havayolunda çalışmanız durumunda 50 bin doları bulan ücretler almanız mümkündür.

Pilot Olmak Neden Bu Kadar Zor?

Pilotluk eğitimine başlamak da devam ettirmek de bitirmek de zordur, sebebi de havacılığın hata affetmemesinden kaynaklanmaktadır. Uçakların piste indiği hız, en düşük hızlarından biridir, buna rağmen 260 kilometrelik bir hıza sahiptir. Bu da ufak bir sürtünmenin bile uçağı tamamen parçalayabileceği anlamına gelir.

Pilotluk Eğitimi Ücreti Ne Kadar? THY’de Pilot Akademisi Nedir? yazımızı beğendiyseniz Eğitim kategorisinde yer alan Drone Ehliyeti Nasıl Alınır? Aranan Şartlar ve Tüm Detaylar yazımız da ilginizi çekebilir..

S. Emir Canbaş

İ.Ü. Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu ve mezun olduğum bölüm hakkında kendi bildiklerimi, araştırmalarımı sizinle paylaşıyorum. Türkiye ve dünyada eğitimin yanı sıra kodlama da öğrenmeye ve burada paylaşmaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu