Sigorta

Plakadan Sigorta Sorgulama Nasıl Yapılır?

Plakadan sigorta sorgulama işlemi sayesinde zor bir hale gelen bir uygulamayı kolaylaştırdığı diyebiliriz. Sigorta sorgulama nasıl yapılır, nereden yapılır bu yazımızda bulabilirsiniz.

Plaka numarasını ilgili sisteme girdikten sonra araç ile ilgili tüm sigorta kayıtlarını inceleyebilir ve sigorta yenilemesi gerçekleştirebilirsiniz. Sadece birkaç dakika sürecek olan sorgulama işlemleri ile vaktinizden tasarruf edebilirsiniz.  

Plaka üzerinden gerçekleştirilecek olan sigorta sorgulamalarında araca ait geçmişe dönük sigortaları da incelemek mümkündür. Sigorta sorgulama işlemi yapılırken aracın sahibine ait bazı bilgilerin de sisteme girilmesi gerekmektedir. Kişisel bilgilerin korunmasından dolayı güvenlik amacıyla kimlik doğrulamasını yapan kişiler araçlarına ait sigortalarını rahatlıkla sorgulayabilmektedir.

Plakadan Sigorta Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır?

Araç plakası ile sigorta sorgulamak isteyen kişilerin kullanabileceği tek bir uygulama bulunmaktadır. E-devlet uygulamasında yer alan plakadan sigorta sorgulama hizmeti sayesinde otomobiliniz ile ilgili tüm sigorta kayıtlarını anlık olarak inceleyebilirsiniz.

İnternet üzerinden araç sorgulama işlemleri ortalama birkaç saniye sürmektedir. Sistem üzerinde kendinize ait olan araçların sigortalarını plaka seçimi yaparak sorgulayabilirsiniz. Plakadan araç ile ilgili geçmişe dönük ve güncel kasko sigortalarını takip etmeniz mümkündür. Sigorta sorgulaması yalnızca sahibi olunan araçlar üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Araç Sigortasının Ne Zaman Bittiğini Nasıl Öğrenirim?  

Araç sigortasına ait bilgileri öğrenmek isteyen vatandaşlar e-devlet üzerinden sigorta detaylarına ulaşabilmektedir. Plakadan sigorta sorgulama uygulamasını ücretsiz bir şekilde kullanmak mümkündür.

Araç sigortasının başlangıç tarihi, bitiş tarihi ve diğer tüm bilgilerine tek tıkla ulaşabilirsiniz. Plaka üzerinden gerçekleştirilecek olan sigorta sorgulamaları ile araca ait kasko ve zorunlu otomobil sigortasını inceleyebilir aynı zamanda poliçeleri indirebilirsiniz.

Araç sigortası sorgulaması yaparken araç ile ilgili detaylara da ulaşım sağlamanız mümkündür. E-devlet üzerinden gerçekleştirilecek olan sorgulamalar ile araç modeli ve türü hakkında bilgi edinebilirsiniz. Araç sigortası ile ilgili her türlü bilgiye E-devlet üzerinden yalnızca plaka bilgisiyle ulaşmanız mümkündür.

Araç Sigorta Poliçesi Nasıl Sorgulanır?

Araç sigortasını sorgularken dikkat edilmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Özellikle plakadan sigorta sorgulama işlemi yapmak isteyenlerin e-devlet üzerinden işlem gerçekleştirebileceği gibi kasko şirketi üzerinden de bu bilgileri edinmesi mümkündür.

Kasko ve diğer zorunlu araç sigortasını plaka üzerinden sorgulayabileceğiniz gibi kimlik bilgileriyle de sorgulayabilirsiniz. Birkaç saniyelik işlem doğrultusunda istenilen tüm sigortalara ait poliçelere ulaşabilir ve çıktı olarak belge haline getirebilirsiniz. E-devlet üzerinden alınan belgeler barkotlu belgeler olup resmi olarak kurumlara iletilebilecek belgelerdir. Bu nedenle araç alım ve satımında resmî belge olarak kullanılabilmektedir.

Araç Sigortasının Süresi Ne Kadardır?

Araç sigortaları hem kasko olarak hem de zorunlu araç sigortası olarak ikiye ayrılmaktadır. Araç sigortanızın ne zaman bittiğine dair bilgi almak için e-devlet üzerinden plakadan sigorta sorgulama hizmetini kullanabilirsiniz.

İki farklı sigorta olduğu için farklı poliçelere sahip olan araç sigortalarının süresi de farklılık gösterebilmektedir. Trafikte yaşanacak olan her türlü olumsuz durumda sürücünün haklarını korumayı amaçlayan zorunlu trafik sigortasının süresi 1 yıl olarak belirlenmiştir. Her yıl yenilenmesi gereken poliçe, e-devlet veya sigorta uygulaması üzerinden takip edilebilmektedir. Araç sigortalarında yapılan yenileme poliçeleri aynı zamanda araç devir işlemlerinde de geçerlidir. Plaka üzerine yapılan sigorta işlemleri aracın el değiştirmesi durumunda da aktifliğini korumaktadır.

Araç Sigortası Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Araç sigortası yaparken dikkat edilmesi durumların başında sigorta kapsamı gelmektedir. Sigortaların online ortamda erişebilir olması plakadan sigorta sorgulama işleminin yapılmasına da olanak sağlamaktadır. Bu durum aynı zamanda poliçelerin rahatlıkla takip edilebilmesini kolaylaştırmaktadır.

Araç sigortası yaparken şirket seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise sigortanın kapsama alanıdır. Araç sigortasının aynı zamanda kişinin haklarını koruyan bir güvence belgesi olmasından dolayı sigorta detaylarının iyice takip edilmesi gerekmektedir. Olası bir kaza durumunda sürücüyü koruma altına almayı sağlayan zorunlu araç sigortası, güvenilir ve popülerliği yüksek olan sigorta şirketleri tarafından yapılmalıdır. Böylece hem sigorta süresince hem de kaza durumunda haklarınızın korunması mümkündür.

Araç Sigortasının Ücreti Ne Kadardır?

Araç sigortası bilindiği üzere her sene yenilenmektedir. Araç sigortasının bitiş tarihi hakkında bilgi almak için e-devlet uygulamasında yer alan plakadan sigorta sorgulama hizmetini kullanabilirsiniz.

Araç sigortasının başlangıç ve bitiş tarihi başta olmak üzere poliçe ile ilgili her türlü bilgiyi edinmeniz mümkündür. Araç sigortasının 2022 yılı için belirlenen ücreti ise 1300 – 1500 TL aralığında değişiklik göstermektedir.

Araç sigortası ücretini belirleyen en önemli faktörlerin başında plakanın bağlı olduğu şehir gelmektedir. Şehre göre değişiklik gösteren araç sigorta fiyatları, büyükşehirlerde daha pahalıya mal olmaktadır. Araç sigortası yaptırırken bu fiyat aralığındaki sigorta şirketlerinin tercih edilmesi önerilmektedir.

Günümüzde popüler olan sigorta şirketleri aynı zamanda sigortaları online olarak yenileme hizmeti sağlamaktadır. Böylece sigorta acentelerine fiziksel olarak gitmek yerine araç bilgilerini girerek birkaç dakika içerisinde sigorta yenileyebilirsiniz. Sizlere bu içeriğimizde sunduğumuzun bilgilerin faydalı olacağınızı umuyoruz.

Plakadan Sigorta Sorgulama Nasıl Yapılır? yazımızı beğendiyseniz Eşya Sigortası Nedir ve Neleri Kapsar? Fiyatlar Ne Kadar? yazımızı da okuyabilirsiniz.

M. Sinan Pınar

Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık bölümünden mezun oldum ve şu anda uluslararası bir sigorta şirketinde çalışmaktayım. Edindiğim tecrübe ve bilgileri sizlerin de öğrenmesi için buradayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu