Sigorta

Poliçe Sorgulama Nasıl Yapılır? Türleri ve Fiyatları

Poliçe sorgulama, poliçe türleri, poliçe ücretleri gibi merak edilen konuları sizler için derlerdik. Sigorta poliçesi ile ilgili aklınızdaki tüm soruları bu yazımızda yanıtlamaya çalıştık.

Bir sigorta sözleşmesine dair detayların bir arada toplandığı belgelere poliçe denir. Yapılan poliçelere ait bilgi belgelerini öğrenme işlemi ise poliçe sorgulama olarak adlandırılmaktadır. Poliçeye ait başlama tarihi, bitiş tarihi ve sigorta hakkındaki diğer tüm bilgileri internet üzerinden öğrenmek mümkündür. Başta sigorta şirketinin uygulaması olmak üzere E – Devlet üzerinden de sigorta sorgulaması yapılmasına olanak sağlanmaktadır. Sigorta poliçeleri farklı türlerde olabildiğinden sorgulama işlemlerinde de farklılıklar yaşanması doğaldır. Özellikle araç ile ilgili zorunlu araç sigortası ve kasko sigortaları aynı tür sigortalardan olmasına rağmen sorgulama işlemi farklı kanallardan yapılabilmektedir. Poliçe sorgulamasını internet üzerinden yapabileceğiniz gibi sigorta acentelerinin fiziksel şubesinden de gerçekleştirebilirsiniz.

Poliçe Türleri Nelerdir?

Olası bir durumda kişiyi güvence altına alan sözleşmelere sigorta denmektedir. Günümüzde sıklıkla gerçekleştirilen poliçe sorgulama işlemleri genellikle internet üzerinden gerçekleştirilmektedir. Sigorta bir kişinin maddi olarak uğradığı kayıpları olabildiğince karşılamaya çalışan ve bazı durumlarda yapılması zorunlu hale gelen sözleşme türleri arasında yer almaktadır. Bundan dolayı vatandaşların birçoğu hali hazırda sigorta sahibidir. Sigorta poliçelerinde taraflar müşteri ve kasko şirketi olarak belirlenmektedir. Kasko şirketine yatırılan prim tutarları olası bir durumda sizlere geri ödenmektedir. Günümüzde en popüler poliçe türleri:

  • Kasko Poliçesi
  • Zorunlu Araç Sigortası Poliçesi
  • Deprem Sigorta Poliçesi

olarak sıralanmaktadır. Sigorta hizmetlerinin otomobiller üzerinde yaygınlaşması ile poliçelerin önemi her geçen yıl arttı. Poliçe türleri arasında yer alan kasko poliçesi günümüzün en çok tercih edilen sigorta poliçesi oldu.

Poliçe Ücretleri Ne Kadar Oldu?

Poliçe ücretleri her geçen yıl değişiklik göstermektedir. Her yılın ocak ayında değişen poliçe ücretlerine poliçe sorgulama sayfasından ulaşım sağlamanız mümkündür. Poliçe ücretleri sigorta şirketine, sigorta türüne ve kapsamına göre değişiklik gösterebilmektedir. Aynı zamanda zorunlu araç sigortası gibi otomobille ilgili sigortalar plakanın kayıtlı olduğu şehre göre de farklı olabilmektedir. 2022 yılı itibariyle güncel poliçe ücretleri:

  • Zorunlu Trafik Sigortası 1300 – 1500 TL
  • Zorunlu Deprem Sigortası 100 – 300 TL
  • Kasko Sigortası 1500 – 2500 TL

olarak değişiklik göstermektedir. Poliçe ücretleri her sene enflasyon oranında artmaktadır. Genellikle 1 yıl süre ile hazırlanan poliçeler bazı durumlarda daha kısa olabilmektedir.

Sigorta Poliçesi Nasıl Sorgulanır?

Sigorta poliçe sorgulama işlemi yapmak isteyen vatandaşların kullanabileceği birçok yol bulunmaktadır. Başta sigorta acenteleri olmak üzere internet ortamında da sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Sigorta poliçelerine ait her türlü bilgiyi edinebilmek için en doğru yöntem sigorta şirketinin internet sitesi olacaktır. Hali hazırda sigorta şirketinizi bilmiyorsanız E – Devlet uygulaması üzerinden sigortalarınızı sorgulayabilirsiniz. Kimlik bilgi doğrulamasını tamamladıktan sonra üzerinize yapılmış her türlü sigortayı sorgulamanız mümkündür. E – Devlet üzerinden farklı bir vatandaşa ait sigorta sorgulama işlemi gerçekleştirilememektedir. Bu nedenle kimlik bilgilerine ihtiyaç duyulmaktadır.  Sigorta poliçelerinde kalan gün sayısı, ödenen veya ödenecek prim tutarı gibi birçok bilgiye kasko şirketinin web adresinden ulaşmanız mümkündür. Poliçelere ait her türlü bilgi ve dökümanı yine sigorta acentelerinin fiziksel şubesinden temin edebilirsiniz.

Poliçe Sorgulama Ücretli midir?

Her yıl milyonlarca kez aratılan poliçe sorgulama işlemi vatandaşların en çok merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Sigorta ve poliçeye ait sorgulamaların E – devlet ve sigorta şirketleri üzerinden gerçekleştiği biliniyor. Bundan dolayı sigorta ve poliçeye ait her türlü sorgulama işleminin ücretsiz olarak sağlandığı belirtilmektedir. Poliçeye ait tarih, tutar ve diğer tüm bilgileri tamamen ücretsiz bir şekilde temin edebilirsiniz. Aynı zamanda yazdırma seçenekleri ile belge olarak da poliçeyi elde etmeniz mümkündür. Sigorta ile ilgili yenileme işlemi yapmak isteyen vatandaşların E – Devlet üzerinden bu işlemi yapmasına olanak sağlanmamaktadır. Bundan dolayı sigorta şirketini öğrenen kişiler sigorta şirketine ait uygulamalar üzerinden sigortalarını yenileyebilmektedir. Genellikle 1 yıl süreyle hazırlanan sigorta poliçeleri, her yılın aynı günü yenileme işlemine tabii tutulmaktadır.

Sigorta Şirketi Nerden Öğrenilir?

Sigorta şirketi hakkında bilgi sahibi olmayan vatandaşlar poliçe sorgulama işlemlerinin nasıl yapıldığı hakkında araştırma yapmaya başladı. Sigorta şirketini öğrenmek için birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Sigorta şirketi tarafından verilmiş olan poliçe belgesi elinizdeyse bu belge üzerinden acenteye ait bilgileri elde etmeniz mümkündür. Hali hazırda bir poliçeye sahip değilseniz bu durumda e-devlet uygulaması üzerinden sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Seçilen poliçe türüne göre sorgulama yaparak birkaç saniye içerisinde sigorta şirketiniz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Sigorta şirketlerine ait bilgileri edindikten sonra sigorta yenileme ve detaylı poliçe bilgilerine uygulama üzerinden ulaşım sağlamanız mümkündür. İlgili sigorta şirketinin uygulaması üzerinden tek tıkla sigorta yenileme işlemi yapabilirsiniz.

Poliçe Sorgulama Nasıl Yapılır? Türleri ve Fiyatları yazımız ilginizi çektiyse En İyi Sigorta Şirketleri Sıralaması yazımıza da göz atabilirsiniz.

M. Sinan Pınar

Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık bölümünden mezun oldum ve şu anda uluslararası bir sigorta şirketinde çalışmaktayım. Edindiğim tecrübe ve bilgileri sizlerin de öğrenmesi için buradayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu