Seyahat

Polonezköy Tabiat Parkı Nerede, Giriş Ücreti Ne Kadar?

Polonezköy Tabiat Parkı İstanbul’a içerisinde, ailenizle gidebileceğiniz çok keyifli yerlerden biridir. Peki buraya nasıl gidilir, içeride ne gibi olanaklar var ve en önemlisi giriş ücreti ne kadardır?

İstanbul’un ve Polonezköy’ün simge alanlarından birisi olan Polonezköy Tabiat Parkı şehirden uzakta sakin ve huzurlu bir ortam sunuyor. İstanbul Polonezköy’de yer alan Tabiat Parkı Köyü; Beykoz ilçesinde bulunmakla birlikte 1994 senesinde tabiat parkı olarak ilan edilmiştir. Geniş hektarlık bir alana yayılmış olan tabiat parkı muhteşem doğası ve kuş sesleri eşliğinde eşsiz bir tatil yapma imkanı sunmaktadır.

Doğa Köyü; bol oksijen sunması ve 3000 hektarlık alan üzerine sayısız etkinlik sağlamasıyla biliniyor. İstanbul şehrinin ilk doğa parkı olmasının yanı sıra bölge bakımından en geniş yer tutar. Aynı zamanda içerisinde sayısız hayvan türü ve bitki çeşidi barınıyor. Dört mevsim boyunca ziyaretçilere açık olan Polonezköy Tabiat Parkı, yürüyüş parkuru başta olmak üzere çok sayıda aktivite ile dikkat çekiyor.

5 kilometre uzunluğa sahip yürüyüş parkurunda bol oksijenin keyfini sürerek yürüyüş yapabilir, koşabilir veya bisiklet sürebilirsiniz. Ayrıca parkurda bulunan şehir kuleleri ile muhteşem manzarayı detaylı bir şekilde gözlemleyebilirsiniz. Park içerisinde konaklama imkanı mevcut olmakla birlikte farklı bütçelere göre mekan ayarlanabilir.

Tabiat Park Olanakları

Sevdiklerinizle piknik etkinlikleri düzenleyebilir ve aynı zamanda değişik restoran seçenekleri arasından istediğiniz mekanı tercih edebilirsiniz. Gürgenden ıhlamura, kestaneden meşeye çok sayıda mis kokulu ağaç türleri içerisinde tatilinizin keyfini çıkarabilirsiniz.

Aynı zamanda Tabiat Park içinde bir tane geyik karaca üretme istasyonu ve bir tane de sülün keklik üretme istasyonu yer alır. Pek çok hayvan çeşidinin bulunduğu Tabiat Parkı, canlı yaşamı açısından oldukça değerlidir. Polonezköy Tabiat Parkı içerisinde sincaptan gelinciğe, keklikten atmacaya, tilkiden şahine kadar çok sayıda hayvan çeşidi yaşamaktadır.

Günübirlik şekilde değerlendirilebilecek, aynı zamanda uzun süreli tatil içinde çok sayıda imkan sunan Tabiat Park’ta farklı bir tatil geçirebilirsiniz. Çadırlı kamp alanlarının yanı sıra pek çok etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Piknik alanlarına mangal getirebilir ya da oradaki mangalları kiralayabilirsiniz.

Mangalınız yoksa doğrudan ‘kendin pişir kendin ye’ hizmeti veren restoranlara yönelebilirsiniz. Eğer doğa ile iç içe muhteşem bir kahvaltı yapmak istiyorsanız bunun içinde Polonezköy Tabiat Parkı ideal bir seçenek olacaktır. Çünkü birden çok mekanı ve kahvaltı çeşidi ile hizmet veriliyor. Köyde yer alan Cam Sanatları Merkezi ile birlikte müze ve kiliseyi ziyaret edebilir pek çok farklı tatil hedefi için Polenezköy tercih edebilirsiniz.

Polonezköy Tabiat Parkı
Polonezköy Tabiat Parkı

Polenezköy Tabiat Parkı Kahvaltısı

Uzun bir aradan sonra tatil yapmak niyetindeyseniz ya da kısa vadeli olarak hafta sonu tatili planlıyorsanız; mutlaka Polenezköy’ü değerlendirmelisiniz. Şehrin karmaşasından uzakta dinlenmek ve huzur bulmak için muhteşem bir kahvaltı ile tatilinizi başlatabilirsiniz. Polenezköy Tabiat Parkı kahvaltıları hem bulunduğu mekan açısından hem de özenli hazırlığı ile dikkat çekiyor.

Aynı zamanda hazırlığınızı yaparak piknik alanlarında kahvaltıyı sizlerde hazırlayabilirsiniz. Serpme kahvaltı çeşitlerinden kendi menünüzü getirebileceğiniz piknik imkanına kadar farklı pek çok kahvaltı çeşidi sizleri bekliyor.

Fiyat aralığı İstanbul ile hemen hemen aynı düzeyde olan kahvaltı mekanlarının artısı doğanın kalbinde farklı bir atmosfere şahitlik etmeniz olacaktır. Bölgede yer alan ve çok sevilen kahvaltı mekanlarını inceleyerek gitmeden önce karar vermeniz de mümkündür.

Polonezköy Tabiat Parkı Kamp Alanları
Polonezköy Tabiat Parkı Kamp Alanları

Polonezköy Tabiat Parkı İçerisinde Yer Alan Kamp Alanları

Tatil deyince aklınıza önce kamp etkinliği geliyorsa Polonez Tabiat Parkı tam size göre! Eşsiz konumu ile farklı pek çok alanda rahatlıkla kamp yapma olanağı sunuyor. Bu güzel deneyimi yaşamak için çok sayıda yerli ve yabancı turist bölgeye ulaşım sağlıyor. Özellikle macera severler ve kamp meraklıları için ayrıca değerlendirilebilecek bir alan olarak öne çıkıyor. Kamp alanlarının ücretli ve ücretsiz bölümleri mevcut. Yeme içme ve tüm ihtiyaçlar için donanım sağlanmış durumda.

Hafta sonu çok yoğun olabilen Tabiat Park’a kamp ziyareti için hafta içi gelinmesi tavsiye edilebilir. Yine de renkli ve eğlenceli tatili sevenler için hafta sonu da rahatlıkla değerlendirilebilir. Uzun süredir kamp yapma planları kuruyor ama bir türlü cesaret edemiyorsanız; bunun içinde çok güzel bir öneri sunabiliriz. Bölgede yer alan kamp turlarına katılarak bu alanda deneyim kazanabilirsiniz.

Polonezköy Tabiat Parkı Giriş Ücretleri Ne Kadar?

Tabiat Parkı için giriş ücretleri merak konusu olmaya devam ediyor. Giriş ücretlendirmeleri şu şekilde özetlenebilir:

  • Tam 5 TL
  • Öğrenci 2,5 TL
  • Bisiklet 5 TL
  • Motosiklet 10 TL
  • Otomobil 15 TL
  • Minibüs 45 TL
  • Midibüs 75 TL
  • Otobüs 135 TL

İçerisinde sayısız etkinlik imkanı ve konaklama olanağının bulunduğu Polonezköy Tabiat Parkı giriş fiyatları makul düzeydedir. Farklı dönemlerde güncellenebilen fiyatlandırmalar için Tabiat Parkı ana sayfasını ziyaret ederek teyit gerçekleştirebilirsiniz.

Polonezköy Tabiat Parkı’na Nasıl Gidilir?

İstanbul Anadolu Yakası Beykoz sınırında bulunan Tabiat Park ulaşım için birden çok imkan sunmaktadır. Özel araçla Fatih Sultan Mehmet Köprüsü üzerinden Kavacık çıkışı ve Yeni Riva Yolunu takip ederek köye ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma ile gitmek isterseniz Ümraniye’den 136 numaralı hatla Tabiat Park’a varabilirsiniz. Aynı zamanda 137 numaralı Beykoz Kavacık otobüsü aracılığıyla da köye ulaşım sağlamanız mümkündür.

 Polonezköy Tabiat Park her mevsim ziyaret edebileceğiniz muhteşem bir doğa manzarası ile size eşlik ediyor. Özellikle sonbahar aylarında yürüyüş için bölgeyi ziyaret edebilir kahvaltı ve akşam yemeklerinin tadını çıkarabilirsiniz. 5 kilometre uzunluğuyla dikkat çeken yürüyüş parkının yanı sıra yukarıda bahsedilen çok sayıda farklı etkinliğe ulaşmak da oldukça kolaydır.

Hem şehrin yoğunluğundan uzak oluşu hem de ulaşım anlamında şehre yakın oluşu; Tabiat Park’ı oldukça popüler kılan etkenler arasındadır. Aynı zamanda eşsiz doğasıyla ve birbirinden özel tatil seçenekleriyle gelen misafirleri karşılamaktadır.

Polonezköy Tabiat Parkı Nerede, Giriş Ücreti Ne Kadar? yazımız ilginizi çektiyse Garipçe Köyü Nerede ve Nasıl Gidilir? Garipçe’de Ne Yenir?  yazımızı da incelemenizi öneririz.

Senem Ildırlı

Gezmeyi, yeni yerler keşfetmeyi, yeni insanlarla tanışmayı ve yeni lezzetler denemeyi, kısacası yeni olan her şeyi seviyorum Burada da kendi gözlemlerimi, anılarımı yazmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu