Finans

Polonya Asgari Ücret Rakamı Nedir? Hayat Şartları Nasıl?

Polonya asgari ücret rakamı nedir? Kira, ulaşım, eğitim, otomobil gibi alanlarda ne kadar yeterli? Eğer Polonya’ya gitmek istiyorsanız yazımızı okumanızı tavisye ederiz.

İstikrarlı bir ekonomiye sahip olan Polonya, bu yönüyle Avrupa’da adeta parlayan bir yıldız. Dünya genelinde görülen birçok krizden hiç ya da çok az etkilenen bu ülke, zengin bir kültüre sahip olmasıyla da dikkat çeker. Bu durumu sayesinde dünyanın diğer ülkelerinden ciddi yatırımlar almaktadır. Dünya Bankası tarafından güçlü ekonomiye sahip ülkeler arasında gösterilen bu ülke, öğrenciler ve daha refah bir ülkede yaşama planları olanlar için cazip gelmektedir. Peki, Polonya asgari ücret miktarı nedir ve bu ülkedeki yaşam standartları nasıldır? Merak ettiğiniz tüm detayları ayrıntıları ile içeriğimizde bulabilirsiniz.

Polonya Asgari Ücret ve Yaşam Koşulları

Asgari ücret açısından dünyanın 27. sırasında yer alan Polonya’da çalışma süresi haftalık 48 saattir. Bunun yanında devlet tarafından belirlenen Polonya asgari ücret altında işçi çalıştırmak yasaktır. Bu kurala uyulup uyulmadığı yakından takip edilir. 2022 yılı itibariyle belirlenen asgari ücret 3000 Zloti’dir. Bu ücret ile çalışanlar ise yıl içerisinde normal mesai saatleri haricinde toplamda 150 saat fazla mesai yapabilir.

2020 yılı ölçümlerine göre işsizlik oranı %2,9 olan Polonya’da çalışmak için Avrupa Birliği üyesi olmayanların çalışma izni alması gerekir. Bu ülkede iş arayanların ise istihdam edilme oranı %69,4 civarıdır. Ayrıca yüzölçümü olarak Avrupa’nın en büyük 10 ülkesinden olması ise dışarıdan gelenler için yüksek bir iş potansiyeli yaratmaktadır. Bunun yanında Polonya asgari ücret miktarı yılda iki kez düzenlenirken bu artışlar son zamda 150-300 zloti tutarındadır.

Polonya’da Yaşamanın Maliyeti Ne Kadar?

Dünyanın en kalabalık ülkelerinden biri olan Polonya, istihdam açısından büyük bir ülkedir. İnsan Gelişmişlik Endeksi verilerine göre Avrupa Birliği ülkeleri arasında 35. sırada yer alır. Dolayısıyla yeni bir hayat beklentisi olan birçok kişi için cazip bir ülke haline gelmektedir. Bununla birlikte Polonya asgari ücret ile yaşam koşullarına bakacak olursak, kira ana gider kalemleri arasında yer alır. Kira fiyatları evin şehir merkeze yakınlığı, oda sayısı ve büyüklüğüne göre değişiklik göstermektedir.

Kiralara örnek vermek gerekirse 15-35 metrekare arası değişen daireler 1500- 2500 zloti arası değişen fiyatlarda verilmektedir. Bunun yanında öğrenciler oda kiralayarak konaklama ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. Oda fiyatları ise 500-900 zloti arasındadır. Ayrıca Varşova gibi büyük kentlerdeki küçük dairelerin büyüklüğüne göre fiyatlarının 1900-2700 zloti arasında değiştiğini söylemek isteriz.

Ülke sağlık sistemi olarak ise diğer Avrupa ülkeleri ile benzerdir. Vatandaşlarının bu hizmetlerden mümkün mertebe eşit faydalanmasını amaçlamaktadır.

Polonya’da yaşayan biri ulaşım için genelde toplu taşıma araçlarını kullanmaktadır. Tren, metro, troleybüs, tramvay ve otobüs yaygın kullanılan araçlar arasındadır. Aynı zamanda yakıtın litre fiyatı 4.56 zloti olup tam abonman bilet fiyatı ise 100 zloti şeklindedir. Bunun yanında öğrenciler için ise tek yön bilet fiyatı 3.40 zloti olarak belirlenmiştir. Şehirler arası yolculuklar için ise Polonya’da sıklıkla tren ve otobüs tercih edilir. Ayrıca alternatif olarak deniz ve havayolu da tercih edilmektedir. Şehirler arası otobüs biletleri 3-10 zloti arasında olup, tren ise 15-30 zloti civarındadır.  

Polonya asgari ücret ile yaşam şartlarını oluşturan etmenlerden yeme- içme ücretleri 300-600 zloti arasında değişiklik göstermektedir. Yaşayan kişi sayısına, yeme alışkanlıklarına ve yaşanılan lokasyona göre bu giderler artıp azalabilmektedir. Bunun yanında elektrik, su, doğalgaz gibi fatura miktarını belirleyen hizmetlerin tutarı ise ortalama 620 zloti tutarındadır.

Polonya’da Eğitim ve İş İmkanları

Eğitim sistemi oldukça gelişmiş olan Polonya’da okuryazarlık oranı %99,8’dir. Bu gelişmişlik yanında aynı zamanda yaşam masraflarının diğer ülkelere göre düşük olması dışarıdan birçok öğrenciyi bu ülkeye çeker. Burada eğitim gören tüm öğrencilere İngilizce ve Lehçe eğitim verilmesi ise gelecek hayatlarına dair daha iyi iş bulma imkânı sunar. Ayrıca eğitimlerini tamamlamış kişilerin isterlerse bu ülkede iş bulma imkânı da oldukça geniştir. Özellikle sınırları içerisinde eğitimi tamamlayanlara yerleşim hakkı veren tek ülke olması da cazibesini artırır. Dolayısıyla Polonya’ya okumak için gelen pek çok öğrenci buradaki istihdam haklarından yararlanarak ülkede kalmayı tercih etmektedir.

İşsizlik oranı diğer ülkelere göre düşük olan Polonya’da birçok iş imkânı vardır. Bunun yanında bu ülke de göreceğiniz eğitim ile birçok farklı sektörde görev alabilirsiniz. Mesela sanayi, gıda mühendisliği, endüstri mühendisliği ve mekatronik mühendisliği yaygın olarak tercih edilen sektörler arasındadır. Sıklıkla tercih edilen meslekler harici bir de açıkta olan yani talepte bulunulmayanlar vardır. Bunlar; zanaat, giysi, balıkçılık ve ormancılık gibi mesleklerden oluşmaktadır.

Polonya asgari ücret miktarının yüksek olması sayesinde açık olan pozisyonlara dışarıdan da talep çoktur. Haftalık 40 saat çalışanlar tercihlerine ve sektöre göre daha fazla mesai ile maaş beklentilerini artırabilir. AB ülkeleri arasında ekonomi açısından en büyük 8. sırada bulunan Polonya, maliyetleri açısından da avantajlıdır. Batı Avrupa ülkeleriyle kıyaslandığında ücretin düşük olduğu düşünülse de düşük yaşam maliyetleri durumu tolere etmektedir.

Asgari ücret Doğu Avrupa ülkelerine kıyasla yüksektir. Yani hangi ülkelere göre değerlendirme yaptığınıza bağlı olarak bu durum değişir. Bir gerçek vardır ki ekonomik büyümesi ve iş kaynakları potansiyelinin yüksekliği sayesinde tercih edilmektedir. Çünkü kişisel tercihlere ve finansal duruma göre Polonya yaşam standartları açısından müthiş avantajlar sunar.

Özetle Polonya coğrafi konumu, güçlü ekonomisi ve eğitime verdiği önemiyle öğrencilerin merak ettiği bir yerdir. Eğer siz de iş potansiyeli yüksek Polonya’da iş imkânı yakalamak ve geleceğinize dair bir adım atmak istiyorsanız, detaylı araştırmalar yaparak bilgi sahibi olabilirsiniz. Polonya asgari ücret ilk etapta size düşük gibi gelse de ülkenin yaşam koşullarına kıyasla yeterli düzeydedir. Ayrıca eğer kalifiye çalışan olarak iş başvurusu yapıyorsanız büyük ihtimalle asgari ücretin üstünde rakamlarla çalışmaya başlarsınız.

Polonya Asgari Ücret Rakamı Nedir? Hayat Şartları Nasıl? yazımızı incelediyseniz Almanya Asgari Ücret Rakamı Nedir? Hayat Şartları Nasıl? yazımıza da göz atmalısınız.

Furkan Topuk

Finans sektöründe uzun süredir çalışmaktayım. Yatırım ile ilgili pek çok alanda görev aldım ve kazandığım tecrübeleri sizlerle de paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu