Eğitim

Portekiz Asgari Ücret Rakamı Nedir? Hayat Şartları Nasıl?

Portekiz asgari ücret ne kadar ve yaşamanız için yeterli mi? Bu yazımızda Portekiz’in eğitim, ulaşım, yeme-içme, kira gibi temel ihtiyaçları da sizlerle paylaşacağız.

Sıcak iklimi ve sıcak insanları ile Portekiz, Avrupa’nın en yaşanabilir ülkelerinden biridir. Kıtanın en batısında okyanusa açılan kapısı olan ülke, Avrupa’nın adeta turizm merkezlerinden biridir. Binlerce yıllık geçmişi, koruma altındaki mimari eserleri, eşsiz plajları bu ülkeyi vazgeçilmez yapıyor. Birçok insan Avrupa tatili dendiği zaman Portekiz’i mutlaka içine katıyor. 10 milyonluk nüfusuyla Avrupa’nın insan yoğunluğu ve yüzölçümü açısından küçük bu ülkesi ekonomik olarak hayli büyüktür. Dolayısıyla, bu ülke sadece tatil yapmak için değil, aynı zamanda çalışmak için de çok elverişli bir ülkedir. Haliyle Portekiz asgari ücret miktarı bu düşüncedekilerin en çok araştırdığı konudur.

Portekiz Asgari Ücret Miktarı

Yeni işe başlandığında alınacak ücret, asgari miktardan belirlenmektedir. 2022 yılında ülkede uygulanan asgari ücret aylık 823 Euro’dur. Birçok kıta ülkesine göre ücret düşük gibi görünse de ülkedeki yaşam maliyetleri de düşüktür. Tek kişinin aldığı maaşla asgari yaşam süreceği bir ülkedir. Ancak buradaki asgari terimi; gezmeyi, dışarıda yemeği, arkadaşlarla buluşmayı da kapsıyor.

Portekiz’de Nitelikli Sektörlerde Maaşlar Ne Kadar?

Yıllık 20 milyonu aşkın turisti ağırlayan ülkenin önemli gelir kaynaklarından birini turizm oluşturuyor. Ayrıca ülkenin en önemli marka değeri Porto şarabı, önemli bir endüstri sağlıyor. Ülke, geleneksel ve endüstriyi birleştirdiği üretim teknikleriyle şarapta dünyanın en iyilerinden biri olarak gösteriliyor. Dolayısıyla bu durum tarımı da etkiliyor.

Bölge, kendi yiyeceğinin bazılarını ithal etse de tarımda bazı ürünlerde söz sahibi konumda. Son yıllarda teknolojiye yatırımın artmasıyla da her türlü yeni girişim ve dijital işletme de önemli bir gelir sağlıyor. Ayrıca ülkedeki petrol, inşaat, tekstil, kâğıt alanında sanayi tesisleri de bulunmaktadır. Portekiz asgari ücret uygulaması vasıfsız işçiler için belirlenen fiyattır. Nitelikli sektörlerde çalışanların maaşları ortalama 1.500 Euro’dur.

Portekiz’de Kiralar Ne Kadar?

Bu ülkede yaşamak isteyenlerin ilk merak ettiği konu barınmadır. Portekiz asgari ücret düşük olan bir ülke olsa da kiralar da düşüktür. Bir turizm ülkesi olmasına rağmen, diğer kıta ülkelerine göre daha ucuz kiralarla ev bulunabiliyor. Ülkede ortalama 400 Euro’dan başlayan fiyatlarla ev kiralanabiliyor. İki kişinin yaşayabileceği 80 metrekarelik bir ev ortalama 500-600 Euro’ya bulunabiliyor.

Ülkenin 500 bini aşan nüfusuyla en kalabalık ve başkent olan şehri Lizbon’dur. Haliyle, bu kent merkezindeki kiralar da 1.000 Euro’yu aşabiliyor. Bunun dışındaki şehirler hayli küçük ve sakindir. Haliyle Portekiz asgari ücret ile ev kirasının rahat ödenebileceği bir ülkedir. Yapılacak işe göre, seçilecek şehir uygun kiraya ev bulunabileceği anlamını da taşıyor. Portekiz ayrıca Golden Vize uygulamasının olduğu bir ülkedir. 280 bin Euro karşılığında ev alanlara süresiz oturum izni verilmektedir. Ev kiralayacakların, aylık 30 Euro internet, yaklaşık 30 Euro da elektrik faturası maliyeti olacaktır.

Portekiz’de Hangi Elemanlara İhtiyaç Var?

Portekiz’in öncelikli ekonomisi turizm ve şaraptır. Bu iki sektör ülkede bir endüstri yaratmıştır. Öyle ki ülkede şarap üretimi o kadar çoktur ki, şişe mantarı üretiminde de dünya lideridir. Üzüm bağlarından üretim tesislerine kadar şarap endüstrisinde her zaman personel ihtiyacı bulunuyor. Bunun dışında turizmde nitelikli personel ihtiyacı her dönem gündemdedir.

Tekstil, odun işleme, kâğıt üretimi, petrol sanayi, inşaat, şişe mantarı üretimi gibi alanlarda nitelikli elemanlara her zaman ihtiyaç duyuluyor. Portekiz asgari ücret miktarını vasıfsız işçilere göre belirliyor. Bu tür vasıflı işlerde çalışanların maaşları en az 900 Euro’dan başlıyor.

Portekiz, aynı zamanda teknolojik yatırımların geliştiği bir ülkedir. Dolayısıyla yazılımdan veri güvenliğine teknolojik bir mesleği olanlar, her yerde olduğu gibi burada da el üstünde tutuluyor. Üstelik maaşları da 1.500 Euro’dan başlıyor.

Portekiz’de Eğitim Almak

Ülkedeki eğitim, Portekizce veriliyor. Yükseköğrenime kadar eğitim tüm çocuklar için zorunludur. Yükseköğrenimde ise devlet üniversiteleri vardır.  Ülkemizden Portekiz’e Üniversite eğitimi için gitmek mümkündür. Başvuru için lise diploması yeterlidir. Üniversiteler öğrenci alımı için sınavlar yapabiliyor. Bu ülkeden alınan bir diplomaya ülkemizde denklik veriliyor. Yani Portekiz’de okuyup, Türkiye’de çalışmak mümkündür. AB vatandaşı olmayanlar için yıllık eğitim ücreti 3.000 ila 7.000 Euro arasında değişebiliyor.

Portekiz Market Fiyatları Nedir?

Bir Akdeniz ülkesi olan Portekiz’de bazı sebze ve meyveler yerli üretim, bazıları da ithaldir. Ülkemizdekine benzer bir tarımsal üretimi mevcuttur. Narenciyeden domatese kadar üretim yapılabilmektedir. Ancak meyve ihtiyacının çoğu, Brezilya gibi ülkelerden karşılanmaktadır. Buna karşın diğer Avrupa ülkelerine göre nispeten ucuzdur. Ülkede Avrupa’da bulunan zincir marketlerin çoğu mevcuttur. Dolayısıyla Portekiz asgari ücret alarak rahatlıkla yaşanacak ülkelerdendir. Ülkedeki marketlerde ortalama fiyat şu şekildedir:

  • 500 gramlık bir ekmek: 0,70 Euro
  • 12’li yumurta: 2 Euro
  • 1 kg ülkeye özgü peynir: 7 Euro
  • 1 lt Kutu süt: 0,70 Euro
  • 1kg kırmızı et: 8 Euro
  • 1 kg beyaz et: 4 Euro
  • 1 kg elma: 2 Euro
  • 50 cl bira: 1,70 Euro

Portekiz’de Sosyal Yaşam Nasıl?

Bu sıcak Akdeniz ülkesi, sakin ancak turizm sezonlarında çok hareketlidir. Mutfağı çok zengin olan bu ülkede, balık menüde önemli bir yer tutuyor. Portekizliler morina balığını çok seviyor ve neredeyse her restoranda bulunabiliyor.

Dünyanın her yerinde büyük beğeni kazanan Portekiz şarabının eşlik ettiği bir menü yaklaşık 30 Euro’ya mal oluyor. Bunun dışında gastronomi konusunda bol çeşitlilik sunuyor. Tarihi Portekiz sokaklarında bir kafede kahve içmek, 1,50 Euro’dan başlıyor. Ülkede sinema bileti 7 Euro’dan başlıyor. Haliyle, Portekiz asgari ücret ile yapılacakların çok olduğu bir ülkedir. Turizm nedeniyle neredeyse her mevsim, eğlence ve festivaller düzenleniyor. Özellikle yaz aylarında neredeyse her kasabada ayrı bir festival organizasyonu bulunuyor.  

Portekiz’de Ulaşım Pahalı Mı?

Portekiz, sakin bir ülke olduğundan ulaşım stresi bulunmuyor. Bütün şehirlerde toplu taşıma araçları, taksiler ve kiralık otomobiller bulunabiliyor. Lizbon’da toplu taşımada tek binişte 1.50 Euro ödeniyor. Taksi açılış ücreti ise 3,90 Euro ve kilometre başına 0,47 Euro talep ediliyor. Bunun dışında turizmin yoğun olması kiralık araçları da popüler kılıyor. Örneğin bir Volkswagen Golf bir otomobil günlük 28 Euro’dan kiralanabiliyor. Portekiz asgari ücret alanlar için ulaşımın uygun olduğu ülkelerdendir.

Bunun yanında kendi otomobilini isteyenler bütçeyi biraz geniş tutmalı. Çünkü bu ülkedeki otomobil fiyatları kıtaya göre biraz yüksektir. İkinci el bir otomobil almak için en az 8-10 bin, sıfır bir otomobil almak için ise en az 25 bin Euro ödemek gerekiyor.

Sonuç olarak vasıfsız ya da vasıflı bir çalışan olarak bu ülkede geçinmeniz mümkündür. Özellikle ülkenin kendi içinde maaşlar ve yaşam şartları arasında paralel bir denge vardır.

Portekiz Asgari Ücret Rakamı Nedir? Hayat Şartları Nasıl? yazımız ilginizi çektiyse İspanya Asgari Ücret Rakamı Nedir? Hayat Şartları Nasıl? yazımıza da göz atabilirsiniz.

Furkan Topuk

Finans sektöründe uzun süredir çalışmaktayım. Yatırım ile ilgili pek çok alanda görev aldım ve kazandığım tecrübeleri sizlerle de paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu