Eğitim

Portekiz Üniversite Tercihleri – Portekiz’de Üniversite Okumak

Portekiz üniversite okumak için tercih edilir mi? Hangi üniversite daha iyi eğitim verir ve Portekiz’de üniversite okumak için şartlar nelerdir? Gibi soruların ve daha fazlasının cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Portekiz, İspanya sınırındaki yer alan huzurlu bir Güney Avrupa ülkesidir. Pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan ülkenin geniş ve renkli bir kültürel yapısı bulunmaktadır. Hareketli gece hayatı, huzurlu sahilleri, el değmemiş doğası ile yeryüzünde bir cennet Portekiz. Hem sosyal hem de ekonomik imkanları, sıcak insanları, modern şehirleriyle gelişmiş bir yaşam seviyesi sunuyor. Eğitim konusunda da gelişmiş bir ülke olan Portekiz, öğrenciler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Portekiz üniversite okuma deneyiminizde pek çok avantaj sağlıyor. Bu ülkede alınan yüksek öğrenim, uluslararası bir diploma ve akıcı bir yabancı dil imkânı sunmaktadır.

Potekiz, son yıllarda Erasmum programı başta olmak üzere AB öğrenci değişim programlarında sıklıkla tercih ediliyor. Ülkemizde de öğrenci değişim programlarına katılmak isteyen pek çok öğrenci tercihini Portekiz’den yana kullanıyor. Potekiz üniversite seçenekleri ile en çok tercih edilen ülke olarak dikkat çekiyor.

Portekiz’deki yükseköğretim eğitimi bizden farklı olarak ilerliyor. Yüksek öğrenim süreci üniversite ve teknik okul olmak üzere iki farklı sistemden oluşmaktadır. Portekiz üniversitelerine başvurularınızı Candidatura Online sistemi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Adaylar bu süreçte başvuracakları altı üniversiteyi tercih sırasına göre sıralayabilmektedir.

Portekiz’de Üniversite Okumak İçin Şartlar Nelerdir?

Portekiz üniversite okumak için en çok tercih edilen ülkeler arasında yer alıyor. Bu ülkedeki yüksek eğitim kurumları modern seviyede eğitim vermektedir. Üstelik Portekiz üniversite dil seçenekleri hem Portekizce hem de İngilizce eğitimdir.

Portekiz üniversite eğitimine kayıt yaptırmak için lise diplomasına sahip olmak yeterlidir. Fakat bu ülkedeki üniversiteler kabul için kendi kurumlarında giriş sınavı yapabilirler. Yüksek Öğretim Kurumu yani YÖK, Portekiz’de bulunan üniversitelere için denklik vermektedir. Yani Portekiz lisans diplomasına sahip olan bireylerin diplomaları Türkiye’de de geçerli olmaktadır.

Portekiz üniversite okuma deneyimi için bazı gereklilikler yerine getirilmelidir. Bu gereklilikler ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Portekiz’deki üniversitelerden eğitim almak için Portekiz’de lise dengi olan bir diplomaya sahip olmanız gerekmektedir.
 • Portekiz’de üniversite eğitimi için tercih ettiğiniz bölümün eğitim vereceği dile iyi derecede hâkim olmalısınız.
 • Bölümün eğitim dil olan dili yeteri derecede bilmiyorsanız; bölüm için üniversitenin hazırlık bölümüne kaydolmalısınız.
 •  Portekiz’de üniversite eğitim vizesi alabilmek için bir üniversiteden kabul almanız gerekmektedir.

Portekiz’de bulunan üniversitelerin yıllık ücretleri üniversite ve bölüme göre farklılık göstermektedir. Ayrıca üniversiteler okul ücretlerini belirleme konusunda serbesttir. Yıllık üniversite ücretleri 3000 ile 15000 Euro arasında değişiklik göstermektedir.

Portekiz’de Erasmus Eğitimi Şartları Nelerdir?

Portekiz üniversite erasmus eğitimi almak isteyen öğrenciler için gerekli şartlar var elbette. Bu şartlar şu şekilde listelenmiştir:

 • Lisans eğitimi ya da lisansüstü eğitiminin ilk yılını başarı ile tamamlanmış olmalıdır.
 • Akademik not ortalamalarının lisans öğrencileri kapsamında 4.00 üzerinden en az 2.00 olması beklenmektedir. Yüksek lisans ve doktora öğrencileri için ise 4.00 üzerinden en az 2.50 olması gerekmektedir.
 • Erasmus programı için TOEFL VE IELTS gibi yabancı dil sınavlarından min. 70 puana sahip olmalısınız.
 • Erasmus programına dahil olan bir bölüme başvuru yapmanız gerekmektedir.

Portekiz’de Alabileceğiniz Eğitim Türleri Nelerdir?

Ülkede alabileceğiniz eğitim türleri diğer Avrupa ülkeleri ile benzerdir. Bu eğitim türleri şu şekilde sıralanabilir.

 • Portekiz’de Erasmus Eğitimi
 • Portekiz’de Lisans Eğitimi
 • Portekiz’de Yüksek Lisans Eğitimi
 • Portekiz’de Doktora Eğitimi
 • Portekiz’de Dil Kursları

Portekiz’de lisans eğitimi almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti (TC) öğrencileri için özel ve devlet burs olanakları bulunmaktadır. Ayrıca vakıf ve özel kurumların açtığı burs başvurularından da mutlaka yararlanmalısınız. Ancak burs başvuru tarihlerini takip etmeyi unutmayın.

Yükseköğretim Genel Müdürlüğü (DGES); bireysel kurumlar aracılığıyla tüm çalışma programları için liyakate dayalı burslar vermektedir. Bilim ve Teknoloji Vakfı; bilim ve teknoloji alanlarında proje bazlı araştırma hibeleri vermektedir.

Portekiz’de Eğitim Alabileceğiniz Üniversiteler Hangileridir?

Ülkede lisans eğitimi alabileceğiniz üniversiteler ve bölümleri şu şekilde sırlanabilir:

 • NOVA İşletme ve Ekonomi Okulu (Carcavelos)
 • ISCTE İşletme Okulu (Lizbon)
 • Minho Üniversitesi (Braga)
 • NOVA IMS (Lizbon)
 • Ekonomi ve Yönetim Okulu ve Porto Üniversitesi (Porto)
 • Aveiro Üniversitesi (Aveiro)
 • Lizbon Üniversitesi Enstitüsü ve ISCTE İşletme Okulu (Lizbon)
 • ISEG Lizbon Ekonomi ve Yönetim Okulu (Lizbon)

Portekiz Üniversite Fiyatları Nedir?

Portekiz üniversite fiyatları, üniversitenin türüne göre farklılık göstermektedir.

Ücretler okulun devlet ya da özel üniversite olmasına göre değişkenlik gösterirmektedir. Ayrıca eğitime gelen uluslararası öğrencilerin AB üye ülkelerin vatandaşı olup olmaması da önemli faktörlerdir.

AB vatandaşı öğrenciler için devlet üniversitesi seçeneklerinde lisans ücretleri yıllık 550 EUR-1050 Euro arasıdır. Master eğitim ücretleri ise yıllık 500 Euro ile 2500 Euro arasındadır. AB/ AEA vatandaşı olmayan öğrenciler için eğitim ücretleri daha yüksektir. Ayrıca bazı üniversitelerin yüksek lisans eğitim ücretleri 4000 Euro ile 4500 Euro arasında değişkenlik gösterebilmektedir.  Özel olan Portekiz üniversite eğitim ücretleri ise ortalama olarak yıllık 7000 EUR civarında değişiklik göstermektedir. Ayrıca okul fiyatlarında senelik olarak artışlar yaşanabilmektedir. Sonuçta yurt dışında kaliteli bir eğitim almak istiyorsanız siz de listenize Portekiz’de yer alan üniversiteleri koyabilirsiniz.

Portekiz Üniversite Tercihleri – Portekiz’de Üniversite Okumak yazımızı okuduysanız Malta Üniversiteleri Arasında Hangisi Tercih Edilir? yazımıza da göz atabilirsiniz.

S. Emir Canbaş

İ.Ü. Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu ve mezun olduğum bölüm hakkında kendi bildiklerimi, araştırmalarımı sizinle paylaşıyorum. Türkiye ve dünyada eğitimin yanı sıra kodlama da öğrenmeye ve burada paylaşmaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu