Finans

Portföy Nedir? Portföy Yatırımı Ne Demektir?

Portföy nedir? Portföy yatımı ne demek? Bu yatırım türleri nasıl hazırlanır ve çeşitleri nelerdir? Tüm bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını yazımızda bulabilirsiniz.

Gelişen dünyada insanların paralarını değerlendirme biçimleri sürekli olarak değişim göstermektedir. Geçmişten günümüze son dönemde çok fazla değer kazanan çeşitli yatırımlar ortaya çıktı. Bu yatırımlarla birlikte yeni bir kavramda oluşmuş oldu. Portföy, portföy nedir sorusunu soranlar için portföy bir çeşit yatırım sepeti anlamına gelir. Yani günümüzde yatırım olarak nitelendirilebilecek döviz, altın, hisse senedi, bono, tahvil vb. yatırımların kaydının tutulduğu bölüme portföy denir. Farklı anlamlarıyla da portföy kavramını sıkça duymak mümkündür. 

Portföy ne demek, portföy nasıl oluşturulur sorularının yanıtları ise basittir. Portföy oluşturma işlemi için herhangi bir aracı yatırım kurumu ya da bankadan yatırım hesabı açmanız yeterlidir. İyi bir portföy oluşturmak için çok çeşitli yöntemler uygulanabilir. Gelecekte varlıklarınızı değerli hale getirmek için yatırım şarttır. Bu sebeple portföy kavramını her yönden öğrenmekte fayda vardır. 

Portföy Yatırım Nedir?

Portföy kavramı aslında verilerin toplandığı raporlama biçimi olarak bilinmektedir. Portföy nedir sorusunun cevabını verdiğimize göre Portföy yatırım nedir diye soranlar için portföy yatırım genellikle aracı kurum ile yaptığınız yatırım işlemlerinin bütününe verilen addır. Örneğin elinizdeki para ile yatırım yapmaya karar verdiniz. Bir bankada yatırım hesabı açarak portföy oluşturmaya başlayabilirsiniz. Eğer bankalarla işlem yapmak size cazip gelmiyorsa piyasadaki farklı yatırım aracı kuruluşlarından birini tercih etmeniz mümkün. 

Kendinize bir yatırım portföyü oluşturmak istiyorsunuz. Bunun için elinizdeki para ile hisse senedi, yatırım fonları, altın vb. yatırım araçlarını tercih ediyorsunuz. Aldığınız tüm varlıklar Yatırım portföyünüzde yer almaktadır. Dilerseniz tek bir yatırım aracı ile varlıklarınızı odaklayabilir, dilerseniz birden fazla değerli varlığa yatırım yaparak yatırım sepetinizi çeşitlendirebilirsiniz. 

Elbette portföy oluşturmak sanıldığı kadar kolay bir işlem değildir. Aracı kurumlar üzerinden yatırımlar yaparken zarar etme riskini de göze almalısınız. Bu sebeple yatırım seçeneklerinizi iyi değerlendirmeli ve doğru şekilde dağıtım gerçekleştirmelisiniz. Genellikle aracı işlem gerçekleştiren kurumlardan yatırımlar konusunda destek almanız mümkündür. Portföy nedir, nasıl portföy oluşturabilirim ya da portföyümü nasıl değerlendirebilirim tarzı sorularınızı bu şekilde hızla yanıtlamanız mümkündür.  

Yatırım Portföyü Nasıl Hazırlanır?

Portföy nedir öğrendiğimize göre yatırım portföyü nasıl hazırlanır? Öncelikle kişisel yatırım yaklaşımınızı iyi analiz etmelisiniz. Yani portföy hazırlanırken öncelikli olarak yatırımınızın risk durumu, beklediğiniz kazanç vadesi ve ne tür yatırımları tercih ettiğinizi baştan belirlemekte fayda vardır. Çünkü eğer düşük risk isterken yüksek riskli yatırımlara yönlendirilirseniz ya da kısa vadede kazanç amaçlarken uzun vadeli yatırım çeşitlerini tercih ederseniz sağlıklı bir yatırım portföyü oluşturamayabilirsiniz. 

Aracı kurum ile yaptığınız analiz neticesinde portföy oluşturmak üzere yatırım sepeti hazırlanır. Yatırım Portföyünde çoğunlukla tercih edilen yatırım araçları şunlardır;

 • Mevduat yatırımı (faiz, birikim hesapları)
 • Hisse Senetleri (Borsa yatırımı)
 • Tahvil ve Bono
 • Döviz ve Euro Bond

Tercih edilen bu yatırım türleri çoğunlukla düşük, orta ve yüksek risk oranlarına göre belirli yüzdeler ile hazırlanabilmektedir. Bu yatırımları tercih eden insanlar genellikle yatırım yapmayı tercih ettiği aracı derinlemesine araştırmalı ve bilgi sahibi olmalıdır. Sonuçta varlıklarınızı bir yatırım portföyü ile değerlendirirken bilmediğiniz bir şeye yatırım yapmak istememeniz doğaldır. Bu bahsettiğimiz yatırım araçları her risk oranına göre farklılık gösterebilmektedir. Genellikle seçtiğiniz aracı kurumdaki danışmanlara risk oranınızı ve vade beklentinizi belirttiğinizde size uygun bir yatırım seçeneği önereceklerdir. 

Yatırım Portföyü oluşturmak isteyen yatırımcılar öncelikle belirli bir bütçe ayırmalıdır. Sabit bir kazanç ve sabit bir yatırım payı ayırmadan bu tip portföyler oluşturmak sağlıklı kazançlar elde etme imkanınızı düşürür. Ayrıca yatırımlarınızı eski dönemlerden beri bilinen ve en sık uzun vadeli yatırım araçlarına (altın, döviz, gayrimenkul vb.) yönlendirecekseniz bunlar içinde çeşitli portföyler açmanız mümkündür. 

Portföy Bakiyesi Ne Demek?

Yatırım yapmak isteyen insanlar gelirlerini büyütmek amacıyla pasif gelir elde etmek isterler. Pasif gelir için en uygun yöntem yatırım portföyüdür. Yatırım portföyünüzün büyümesi için gelirinizden her ay portföy bakiyesi ayırmanız gerekir. Portföy bakiyesi ne demek? Portföy bakiyesi yatırım için anlaştığınız aracı kurum ya da banka tarafından gelirinizden alınan yatırım payıdır. 

Maaşınızın bir kısmını otomatik yatırım talimatı vererek portföyünüzü geliştirmeniz mümkündür. Portföy bakiyesi vadesiz maaş hesabınızdan belli tarihlerde belli miktarlarda çekim yapar. Sistem verdiğiniz talimat doğrultusunda portföyde belirlenen yatırım aracı ya da araçlarına parayı dağıtır. Bunu bir örnekle anlatacak olursak;

Düzenli gelirinizin olduğu bir işte çalışıyor olduğunuzu ve yatırım portföyü oluşturmak istediğinizi düşünelim. Anlaştığınız banka ya da aracı kuruma maaşınızın bir kısmı için işlem onayı verirsiniz. Gelirinizin 3500 lira olduğunu ve 500 lirasını portföy yatırımı olarak otomatik çekim talimatı verdiniz. Bu 500 lira her ay maaşınız alındıktan sonra belirlediğiniz tarihte hesabınızdan çekilir. Dağılım yaptığınız yatırımlara (bono, tahvil, hisse senedi ya da hangisini seçtiyseniz) düzenli olarak çekilir. Bu hesapta biriken portföy yatırımları isteğe bağlı olarak yönetilebilmektedir. Bu şekilde hem birikim hem de yatırım yapmış olursunuz. 

Elinizde bulunan portföydeki yatırımlarınız bir yılda hiçbir işlem gerçekleştirmezseniz sizden 6000 lira gibi bir para çekilmiş olur. Yatırım araçlarınızın değer artışına bağlı olarak bu 6000 lira daha da değer kazanarak yükselebilmektedir. Ancak işin riskli kısmı ise farklı değer kaybı durumlarınızda paranızın değer kaybettiğini görmeniz de mümkündür. Bu yatırım yapmanın ilk riskidir. 

Ürün Portföy Nedir?

Portföy kavramı başta da bahsettiğimiz gibi sadece yatırımlarla sınırlı değildir. Çeşitli kavramlar için oluşturulan değerlendirme ve varlık sonuçları da portföy olarak nitelendirilir. Bu kavramlar arasında ürün portföyü de yer almaktadır. Peki, ürün portföyü nedir? Ürün portföyü üretim gerçekleştiren bir kurum, kuruluş ya da şirketin piyasaya sundukları tüm ürünleri temsil etmektedir. Bir markanın ürün portföyü geniş kapsamlı, talebi karşılayan ve müşteriler için cazip olmalıdır. Ürün Portföyünde neler vardır işte ürün portföyünde bulunanlar şunlardır;

 • Ürün adı
 • Ürün özellikleri
 • Ürün cinsi
 • Ürün fiyatı
 • Ürün adeti
 • Hedeflenen müşteri kitlesi

Ürün portföyü hazırlamak şirketler için önemlidir. Çünkü bir şirket müşteri henüz markayı ve ürünü tanımadan önce şirket ürünlerini tanımak zorundadır. Böylece hangi müşterinin istek ve ihtiyacını karşılayan ürün ya da hizmet olduğunu belirleyebilir. Bunu belirledikten sonra hedef pazarı seçmek ve analiz yapmak mümkün hale gelir.  

Müşteri Portföy Nedir?

Müşteriler bir kurum için en önemli unsurlardır. Çünkü hiçbir şirket müşterisi olmadan ayakta kalamaz. Müşteriler üretimin, satışların hatta yönetim sürecinin dahi en önemli parçalarıdır. Çeşitli şirketler müşterilerini tanımak için müşteri portföyleri hazırlarlar. Müşteri portföyü ne demek diye soranlar için müşteri portföyü, ürün portföyünde olduğu gibi müşterilerin, hedef kitlenin ve satış gerçekleştirilecek alıcıların bilgilerinin hazırlandığı rapordur. Müşteri portföyünde şunlar bulunmaktadır;

 • Müşterilerin markaya yaklaşımı
 • Müşterinin tercih ettiği ürünler
 • Müşteri marka beklentileri
 • Müşteri talep ve arz durumu
 • Markanın müşteri imajı 

Bu portföy incelendiğinde çok daha farklı yönlerden çeşitlendirilebilir. Portföy ne demek, neden müşteri portföyü bu bilgileri içerir? Müşteri portföyü hazırlamamış bir marka pazara hazır değil demektir. Müşteri portföyü gerekli incelemeler ve testler yapılarak hazırlanır. Müşteriler üretilen ürünleri tercih etmez, markayı kullanmak istemezse bu bir işletme için iflası bile mümkün kılabilir. Müşteri memnuniyeti sağlamak için bu sebeple müşteri portföyü oluşturarak hedef kitlenin istekleri anlaşılmalıdır. 

Portföy Nedir? Portföy Yatırımı Ne Demektir? yazımızı beğendiyseniz En İyi Yatırım Aracı Hangisidir? Yatırım İle İlgili İpuçları yazımızı da incelemenizi tavsiye ederiz.

Furkan Topuk

Finans sektöründe uzun süredir çalışmaktayım. Yatırım ile ilgili pek çok alanda görev aldım ve kazandığım tecrübeleri sizlerle de paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu