Finans

POS Ücreti Almayan Bankalar Hangileridir?

POS ücreti almayan bankalar hangileri olduğunu bilmek esnaf ve KOBİ’ler için elzem konulardan biridir. Bu sayede maliyetini düşürebilir ve daha fazla kazanç sağlayabilirler.

Komisyon oranlarından tasarruf etmek isteyen birçok esnaf ve tacir ise POS ücreti almayan bankalar hangileridir konusunu araştırmaya başladı. Pos komisyonları ilk bakışta küçük oranlar gibi gözükse de özellikle de yüksek meblağlarda yapılan çekimlerde yüksek rakamlar ortaya çıkmaktadır. Günümüzde en ufak meblağın bile önemi düşünüldüğünde oldukça büyük bir önem arz eden pos ücreti tasarrufunun önemi daha iyi anlaşılmaktadır. Eğer siz de böyle bir tasarruf etmek istiyorsanız yazımızın sizin için oldukça faydalı olacağını düşünüyoruz. Şimdi isterseniz gelin bu bankaların neler olduğunu inceleyelim.

POS Ücreti Almayan Bankarlar Hangileri?

2022 yılı itibari ile POS ücreti almayan bankalar ve bu bankaların komisyon oranları şu şekildedir:

 • Yapı Kredi Bankası: Belirtilmiş olan ay içerisinde gerçekleştirilen çekim işlemlerinde 1.500 TL’ye kadar olan meblağlarda komisyon ücreti almamaktadır.
 • Ziraat Bankası: Bankanın sunmuş olduğu belirli paket seçeneklerinde sabit ücret karşılığında ve pos ücreti kesilmeksizin işlem yapma imkânı bulunmaktadır.
 • Akbank: 5.000 liraya kadar olan çekim işlemlerinde farklı ciro seçenekleri sunmaktadır.
 • TEB: 100.000 liraya kadar ciro limiti sunmaktadır.
 • İş Bankası: Sabit bir pos ücreti bulunmamaktadır. Banka ile olan anlaşmanıza göre ciro üstünden ek ücret talep edilir.
 • Deniz Bank: Aylık kazancınıza göre değişen düşük pos ücretleri sunmaktadır. Belirli meblağların altında ise ücret kesmez.

Bu bankaların sunmuş oldukları fırsatlara ek olarak; tercih etmeniz halinde ortak cihazlar da kullanabilirsiniz. Ortak posların tek cihaz ile kullanabilmesi sayesinde bankalar arası karışıklık yaşamadan bütün bankaları bir arada kullanabilirsiniz.

En Ucuz POS Cihazını Hangi Bankalar Verir?

Yüksek komisyon oranlarından kurtulmak isteyen işyeri sahipleri POS ücreti almayan bankalar haricinde ucuz pos cihazı veren bankaları da merak etmektedir. Ülkemizde günümüz itibari ile alışveriş amacıyla kullanılan yeni nesil kasaların kullanımı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından zorunlu hale getirilmiştir. Bu zorunluluk sebebiyle eski model pos cihazı ve yazar kasasını değiştirmeyi isteyen işletmeler cihaz yenileme işlemi için ücret ya da komisyon ödeme zorunluluğuna tabi değildir. Ayrıca bankaların belirli dönemlerde gerçekleştirdiği kampanyalar sayesinde uygun seçenekler ile cihazınızı yenileyebilir ya da ilk pos cihazınızı alabilirsiniz.

 • TEB Ortak Pos Cihazı Fırsatı: TEB’in sunduğu ortak cihaz kampanyası sayesinde ek ücret ödemeksizin Akbank, TEB, Vakıfbank, Yapı Kredi Bankası, Ziraat, Finansbank ve İş Bankası’nı bir arada kullanabilirsiniz. POS ücreti almayan bankalar arasında yer alan TEB’e başvurulması halinde hesap geçişi sırasında herhangi bir problem yaşanmamakta olup tekli pos kullanımında olduğu şekilde ilgili banka hesaplarınıza aynı koşullar içinde aktarım sağlanmaktadır.
 • Garanti Bankası Ortak Pos Cihazı: Ortak pos kullanımı sayesinde döviz birimlerinde de işlem gerçekleştirilebilmektedir. Yurtdışında bulunan kart sahiplerine dolar, Euro, Riyal, Ruble ve Sterlin kuru üzerinden satış yapma imkanı sunmaktadır.
 • Akbank Ortak Pos Cihazı: Bu pos cihazı ile işlemlerinizi tek terminal üstünden gerçekleştirebilirsiniz. 8 bankaya kadar çalışma imkânı sağlar.

Görüldüğü üzere birçok banka ilgi çekici seçenekler ile ortak pos kullanımı sağlamaktadır. İşletmenize en uygun cihazı seçmek için ilgili banka ile iletişime geçebilirsiniz.

Hangi Bankalar Mobil POS Verir?

POS ücreti almayan bankalar sunmuş oldukları fırsatların yanında mobil pos imkânı da sunmaktadır. Esnaf ve tacirlere mobil pos cihazı veren bankalardan ilk akla geleni İş Bankası olmaktadır. Tercih etmeniz halinde tahsilat opsiyonları arasına kapıda ödeme gibi alternatifleri de dahil edebilirsiniz. Bu sayede kuryelerinizin gerçekleştireceği ürün teslimleri sırasında anında tahsilat yapılabilmesini de sağlamış olursunuz. Mobil pos cihazı hizmeti, Turkcell ve Vodafone operatörleriyle anlaşmalı olarak yapılmaktadır. QR Pos cihazı sayesinde seyyar satış gerçekleştirerek satışlarınızı artırabilirsiniz.

Garanti Bankası POS Cihazı Kampanyaları

Esnaf ve küçük işletmelere en ucuz pos cihazı veren ve ayrıca POS ücreti almayan bankalar içinde yer alan Garanti Bankası düzenlediği birçok kampanya ile müşterilerine kolaylık sağlıyor. Garanti Bankası’na ait tüm kredi kartlarına ve diğer bankaların bonus kartlarına peşin fiyat karşılığında 6 ay taksit imkânı ile yeni bir yazarkasa pos cihazı alabilirsiniz. Bununla birlikte isterseniz bankanın sunmuş olduğu ihtiyaç kredisi ile 12 ve 24 ay vade seçenekleri ile birçok farklı model pos cihazını da değerlendirebilirsiniz.

Vakıfbank POS Cihazı Fiyatları

Vakıfbank, düşük fiyatlar karşısında sunmuş olduğu özel cihazlar sayesinde POS ücreti almayan bankalar arasında önemli bir yere sahiptir. 2.000 ila 3.000 TL arasında değişen fiyatlar karşılığında oldukça kaliteli ve kullanışlı olan pos cihazlarını alma fırsatı sunmaktadır. IP/ADSL pos, mobil cihaz ve yazarkasa imkânı sunan banka taksit ve peşin ödeme seçeneklerine sahiptir.

Denizbank POS Cihazı ve Yazarkasa Kampanyası

Eğer işyerinizi yeni kurduysanız ve POS ücreti almayan bankalar hangileridir merak ediyorsanız; Denizbank sizin için güzel bir seçenek olacaktır. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın çıkardığı yeni tebliğe göre hafızası dolmuş olan ödeme kayıt edici cihazlarda yeni mali hafızanın açılması yasaklanmıştır. Profilo, Vera Delta, Hugin, Beko ve Olivetti yazar kasalarınızı Denizbank’ın sunduğu Pos uygulaması ile yükseltebilirsiniz.

Aylık Ciroya Göre Ücretsiz POS ve Yazar Kasalar

48 aylık periyotlar halinde belirlemiş olduğunuz nakit döngüsü doğrultusunda aşağıda belirtilen modellerden istediğinize sahip olma şansınız bulunmaktadır. Ancak, şunu da belirtelim ki POS ücreti almayan bankalar için ek bir seçenek olsa da belirtilen aylık ciroya ulaşılmadığı takdirde kalan bakiye miktarı için ek ödeme yapmanız gerekecektir.

 • VERA DELTA: 48 ay boyunca ayda 3.500 TL para döngüsü sağlamanız gerekmektedir. Çevrilen para miktarının 1.000-2.000 TL arasında olması halinde 50 TL’lik ciro ihlal bedeli ödenir. İhlal bedeli, 2.000-3.000 TL arasında 35 TL, 3.000-3.500 TL arasında ise 15 TL olmaktadır.
 • INFOTEKS/FUSIONS: Bu cihazların sahip olduğu 48 aylık ciro taahhüt bedeli ise aylık 5 bin 400 TL olmaktadır. Belirlenen bu aylık işlem hacmine ulaşılmadığı takdirde bakiyeye göre yine ihlal bedeli ödenmektedir. İhlal bedeli 0-2.000 TL arasında 60 lira, 2.000 ila 4.000 TL arası için 40 lira, son olarak 4.000 ila 5.400 TL arasında ise en fazla 20 lira olmaktadır.

POS Cihazı Nasıl Alınır?

POS cihazları sadece yetkin kuruluşlardan alınabilmektedir. İşiniz nedeni ile POS cihazı ihtiyacınız doğdu ise bankalar sayesinde bu ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Alım kolaylığı ve fiyatlar bankadan bankaya farklılık sergilemektedir. İstediğiniz takdirde POS ücreti almayan bankalar ile de anlaşabilir komisyon oranlarından kurtulabilirsiniz. Ayrıca, bankanın size vereceği POS cihazları belirli anlaşmalar altında sunulmaktadır. Anlaşmanızın sona erdiği tarih itibari ile POS cihazını aldığınız bankaya iade etmeniz gerekir. Bankaların istediği belgeler değişiklik gösterse de POS cihazı almak için şu belgelere ihtiyaç duyulur:

 • İşyeri ikametgâh evrağı
 • Kimlik aslı ve fotokopi örneği
 • İmza beyannameniz
 • İşyerinize ait olan vergi levhası
 • İşyeri ruhsatı
 • Adınıza kayıtlı bulunan bir fatura

Eğer siz de işletmeniz ya da e-Ticaret siteniz için bir POS cihazı almak istiyorsanız belirtilen bu belgeleri hazırlamanız gerekmektedir.

POS Ücreti Almayan Bankalar Hangileridir? yazımızı okuduysanız Vergi Dilimleri Hakkında Mutlaka Bilmeniz Gerekenler yazımıza da göz atabilirsiniz.

Furkan Topuk

Finans sektöründe uzun süredir çalışmaktayım. Yatırım ile ilgili pek çok alanda görev aldım ve kazandığım tecrübeleri sizlerle de paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu