Sağlık

Propolis Nedir, Propolis Faydaları Nelerdir?

Propolis nedir ve faydaları nelerdir? Bu soru son zamanlarda çok popüler olan ve merak edilen bir konudur. Tabi bunda reklamlarında büyük etkisi var dersek yanılmış olmayız her halde. Dilerseniz propolis ile ilgili tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Propolis maddesi arıların ağaçlardaki tomurcuklardan topladıkları polenleri tükürük salgıları ile zenginleştirdikleri ve insanlar tarafından farklı amaçlar ile kullanılan bir madde olmaktadır. Arılar genellikle propolis petekleri dezenfekte etmek için kullanılırlar, bununla birlikte mumyalama ve yapı malzemesi olarak kullanabilmektedirler. Propolis nedir konusunda propolisin çoğu mumlardan ve reçineden oluşmaktadır, aktif bileşenlerin ana rolü ise flavonoidler olmaktadır ve güçlü bir antioksidandır.

Propolis Nedir Nasıl Kullanılır?

Propolis kullanımı konusunda sıvı formda alınır ve katı besinlere veya sıvı besinlere damlatılarak tüketilmektedir. 2 formu bulunur ve çocuklar için, yetişkinler için farklı doz kullanımı olabilir. Bununla birlikte propolisler ballı karışımlarda birlikte tüketilebilmektedir. Propolis nedir nasıl kullanılır konusunda,

 • Su bazlı olan propolisler genellikle çocuk bireylerde kullanılır ve çocuklar propolis kullanmadan önce mutlaka hekime başvurmalıdır.
 • Propolis su içerisinde rahatlıkla çözülmektedir, bununla birlikte tablet, damla, kapsül, sprey, krem, toz ve şurup formlarında bulunmaktadır.
 • Propolis formları farklı farklı olduğu için genel olarak kişiler oral yolla veya cilt üzerinde sürerek kullanabilirler.
 • Damla propolis formları genellikle ağız yaralarında kullanılır, bununla birlikte boğazda oluşan enfeksiyonlarda ve gıdalarla karışımlarda tüketilebilmektedir.
 • Sıvı propolis faydaları konusunda ağız içerisinde gargara yapılarak da kullanılabilmektedir.
 • Kapsül veya tablet olarak verilen propolisler kişilerin uyku problemini gidermede ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanılır.
 • Krem propolis konusunda küçük yanık tedavilerinde ve cilt üzerinde yaraların tedavisi amacıyla kullanılır.
 • Sprey formlarda üretilen propolisler, boğazda oluşan enfeksiyonun giderilmesinde kullanılır, şuruplar ise ağız yaraları ve öksürük için uygulanmaktadır.
 • Propolis nasıl kullanılır konusunda kişiler propolis kullanımı konusunda yiyecek ve içecekler içerisinde kullanılmaktadır.

Propolis Faydaları Nelerdir?

Propolis, bağışıklık savunması açısından güçlü bir destek olmaktadır. Kişilerin dengeli bağışıklık sistemi işlevleri konusunda yardımcı olur ve bağışıklık direncini desteklemeye yönelik olarak kış hastalıklarından korur. Propolis güçlü bir antioksidandır ve bu sebeple sağlık, koruma açısından kendini kanıtlamıştır. Propolis faydaları konusunda,

 • Sağlıklı yaşlanma için antioksidan desteği önemlidir ve kişiler propolis kullanabilirler.
 • Propolis iltihap giderici özelliği ile birlikte etkili bir dezenfektan olmaktadır. Virüs, mantar ve bakterilere karşı etkilidir.
 • Egzama gibi sorunlarda ve özellikle mantar enfeksiyonu için kullanılmaktadır. Bununla birlikte sivilce tedavisinde propolis kullanılır, toksik değildir ve vücuda gereksiz bir yük oluşturmaz.
 • Ağrı kesici özelliği olan propolis, vücutta bir iltihap meydana geldiğince, idrar yollarında, diş etki problemlerinde, boğaz ağrısı gibi durumlarda propolis tedaviye yardımcı olmaktadır.
 • Propolis sağlıklı kolesterol seviyesini destekler ve kan basıncı seviyelerini düşürür.
 • Kalp damar sağlığına katkısı bulunur ve cilt için de oldukça etkilidir.
 • Propolis cilt üzerinde oluşan tahrişi ve cilt üzerindeki yanıklarla birlikte cilt iltihabını gidermektedir, cildi yeniler ve kişileri daha genç bir görünüme kavuşturur.
 • Antiviral etkisi ile sivilceyi önler ve bakterileri öldürür.
 • Dışarıdan uygulandığı zaman yaraları tedavi edici özelliği bulunur.
 • Kanserli hücrelerin çoğalmasını önleyen propolis, araştırmalara göre hücrelerin kanserli olma olasılığını azaltır.

Propolisin Cilde Faydaları

Propolis cilt konusunda pek çok faydası bulunur, özellikle deri enfeksiyonların da cilt yaralarında etkilidir. Propolisin cilde faydaları hakkında cilt yaraları, uçuk, siğil, rahatsız edici yanıklar, egzama durumlarına iyi gelir ve iyileştirilmesinde yardımcıdır. Propolis serbest radikaller ile savaşan bir maddedir ve propolis maddesi kişilerin cildinde genç bir görünüme kavuşturduğu ve cilt yenileyici etkileri de bulunmaktadır.

Propolis özellikle cilt üzerinde kullanıldığı zaman dikkatli olunmalıdır çünkü çok alerjik yapıya sahip olan kişilerde sorun oluşturabilmektedir. Eğer kişilerin bala, arı sokmalarına karşı alerjisi varsa propolis içeren besinlerden kaçınmalıdır.

Propolis Nedir, Propolis Faydaları Nelerdir?
Propolis Nedir, Propolis Faydaları Nelerdir?

Propolis Nasıl Tüketilir?

Propolis üretilirken, kovandan alınan saf hali ile birlikte kullanılır, propolisler sıcakken sakız gibi yapışkan bir kıvamda buludur, soğuduğu zaman sertleşerek kırılgan olabilmektedir. Propolis nasıl tüketilir konusunda tüketime uygun hale gelmesi için özütlenmesi ve işlenmesi gerekmektedir. Propolisler laboratuvar ortamında uzman kişiler tarafından sıvı forma getirilebilmektedir. Propolis nasıl tüketilir konusunda,

 • Propolis arıların kovanından maruz kaldığı zararlı maddeler ile birlikte alınmaktadır, bu sebeple propolisin gerekli analizlerinin yapılması ve sağlığa zararlı bir madde içermemesi belirlendikten sonra kullanılabilir.
 • Propolisin ne kadar sürede kaç doz kullanılacağı ve bununla birlikte kullanılan propolislerin içeriği önemlidir.
 • Propolis kullanılmadan önce mutlaka doktor ile görüşülmelidir ve kullanım konusunda doğru bilgi alınmalıdır.
 • Propolisler tüketilmeden öncesinde mutlaka içeriğinin güvenilir olmasına dikkat edilmelidir.
 • İçeriğinde sağlığa zararlı bir kalıntı bulunmamalı ve kullanılan doz belirlenmelidir.
 • Kişiler arı sokmalarına karşı veya bala karşı alerjisi olup olmadığını bilmeli, eğer alerjisi varsa propolis kullanılmamalıdır.
 • Propolisler uzun süreli olarak yüksek miktarlarda kullanılmamalıdır ve alkol ile birlikte kesinlikle kullanılmamalıdır.
 • Kanama riski olan durumlarda ve cerrahi müdahalelerde propolis kullanılmamalıdır.
 • Emziren kadınlar propolis kullanmamalı ve hamile olan kadınlarda kesinlikle propolis kullanmamalıdır.

Propolis Kullanılmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Propolis kullanımı öncesinde kişiler propolis nedir faydaları konusunda araştırma yapmalıdır. Bununla birlikte kullanım talimatları dikkatli bir şekilde okunmalı ve şüphe uyandıracak durumlarda mutlaka hekim ile görüşülmelidir. Kişilerde kronik bir rahatsızlık bulunuyorsa mutlaka kullanmadan önce doktor ile görüşmelidir. Propolisin herhangi bir formunu kullanmadan önce dikkat etmeniz gerekenler,

 • Propolis içeriğinde doğal bileşenler bulundurur, bu bileşenler kanın pıhtılaşma durumunu yavaşlatmaktadır.
 • Planlanan bir cerrahi operasyonda propolis veya farklı doğal ürün ve ilaçların kullanımı bırakılmalıdır.
 • Eğer kişilerin bala alerjisi varsa propolis tüketmemelidir.
 • Emziren anneler ve hamile olan anneler propolis kullanmadan önce mutlaka doktor ile görüşmelidir.
 • Propolis, alkol ve benzeri içeceklerle birlikte kesinlikle tüketilmemelidir.
 • Eğer astım gibi solunum yolu problemleriniz varsa propolis kullanmadan önce uzman hekim ile görüşmelisiniz.
 • Propolis kullanımı konusunda hem propolis hem de doğal içerikli diğer ürünler uzun süreli kullanılmamalıdır.
 • Kişiler Propolis nedir konusunda araştırma yapmadan kesinlikle kullanmamalıdır.
 • Propolisin uzun süreli kullanımı çeşitli alerjik reaksiyonlara sebep olmaktadır bu sebeple kişiler kullanmadan önce dikkat etmelidir.

Propolis Nasıl Kullanılır Saracoğlu Tavsiyesi

Prof. Dr. Saraçoğlu propolis kullanımının mucizevi olduğunu belirtiyor. Propolis kullanımı konusunda çeşitli tavsiyeler veren Saraçoğlu birçok kişiye yardım etmektedir. Propolis nasıl kullanılır Saracoğlu verdiği tavsiyelere göre bir kulak temizleme çubuğu üzerine propolis dökülerek özellikle çıkan uçuklara sürüldüğünde kısa sürede yok ettiğini belirtiyor. 

Prof. Dr. Saraçoğlu propolis kullanımı konusunda özellikle ağız içerisinde bulunan enfeksiyonların giderilmesi konusunda propolis gargarasının önemli olduğunu söylüyor. Yapılan araştırmalara göre propolisin saf halde kullanılması önemlidir. Bununla birlikte içeriğinde çeşitli kimyasallar bulunan propolislerin kullanımı uygun değildir.

Kaliteli Propolis Nasıl Belirlenir?

Propolisin kalitesi genel olarak iki farklı faktöre göre belirlenmektedir. Propolis kullananlar kovaların bulunduğu alanlardaki çevresel faktörlerinde önemli olduğunu belirtiyor. Özellikle kovan çevresindeki ilaçlar ve çevresel faktörlerde önemli olmaktadır. Bu alanlarda belirtilen sanayi atıkları konusunda kişiler üretilen alanları dikkat etmelidir. Bununla birlikte ham haldeki propolis konusunda içeriğinde arı ölüsü olmaması, bitki kalıntısı veya larva kalıntısı olmamalıdır.

Propolis içeriğinde bulunan bileşenlerin yeterli seviyede alınabilmesi önemlidir. Bu işlem için üretimlerde çözücü konusunda etanol, su gibi maddeler kullanılabilmektedir. Propolisin biyolojik etkileri konusunda kalite önemlidir. Bu sebeple satın alınan yerlerle görüşülmeli, içeriğinde bulunan maddeler okunmalıdır. Propolis saf olarak kullanıldığı zaman daha hızlı ve daha etkili bir şekilde etki etmektedir.

Propolis Nedir, Propolis Faydaları Nelerdir? yazımızı beğendiyseniz Kakao Yağı Faydaları Nelerdir ? Cilde Ve Saça Olumlu Etkileri yazımıza da göz atmalısınız.

Z. Mine Toprakoğlu

Hastalıklar, diyet, sağlıklı yaşam, besinler, vitaminler ve daha birçok konuda kendime, bilgime güveniyorum. Özel bir firmada diyetisyen olarak çalışıyorum ve sizleri sağlıklı bir yaşama davet ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu