Finans

Provizyon Ne Demek? Bekleyen Provizyon Nedir?

Provizyon Ne Demek? Bekleyen Provizyon Nedir ?bu soruları yeni duyanlar başta olmak üzere birçok kişi tarafından sorulmaktadır. Bankacılık, finans sektörüne yeniyseniz, bekleyen provizyon, provizyon gibi işlemlerin aklınızı karıştırması normaldir. Ancak bunları bilmek, daha doğru, sorunsuz bir işlem yapmanıza olanak tanır. Aynı zamanda daha bilinçli şekilde yararlanma fırsatı sunar. 

Provizyon Ne Demek?

Provizyon nedir sorusu bu nedenle oldukça önemlidir. Günümüzde dijital sistemlerde güvenlik oldukça önemlidir. Bunu sağlamak için alınan farklı önlemler vardır. Her ne kadar güvenlik dendiğine akla ilk müşteriler gelse de işletmeler, firmalar için de önemi büyüktür.

Dolayısıyla ödemelerin yapılması, alınması gibi işlemler esnasında alınan bazı önlemler vardır. Provizyondaki işlemler de bunlar arasındadır. Zira hem ödeme yapan tarafı hem de alan tarafı dolandırıcılığa karşı korumaya alır.

Provizyondaki işlemler bankanın şubesinden ya da ATM’sinden para çekmek istediğiniz görünmez. Aksine kartınızı e-ticaret sitelerinde online alışverişte ya da normal mağaza satın alımlarında geçerlidir.

Söz konusu işlemler her gün yoğun olarak yapıldığı için provizyonda bekleyen ne demek günümüzde birçok kişi tarafından sorulmaktadır. Zira tüketiciler bunun ne olduğunu, nasıl iptal edildiğini, ne kadar süre olduğunu merak etmektedir.

Bu işlemler her ne kadar kafa karıştırıcı bir şekle sahip gibi düşünülse de aslında oldukça kolaydır. Bunun için yalnızca gerekli bilgilere sahip olmanız gerekir. Ardından uyarınca hareket ederek, sonuç almanız mümkündür.

Bekleyen Provizyon Nedir?

Provizyon ücreti nedir günümüzde birçok kişi tarafından sorulmaktadır. Tüketiciler bu konuda ayrıntılı bilgi sahibi olmayı doğal olarak merak etmektedir. Türkçe’ye Fransızca’dan geçmiş olan bu terim, dilimizde karşılık anlamına gelmektedir. Temel olarak ödeme gerçekleştirilmesi ardından, bankanın işlemin güvenilirliği, limit bilgilerini incelemesi, kontrole tabi tutmasıdır. 

Bu nedenle Provizyon nedir temel olarak bir ön olay sürecini anlatmaktadır. Her ne kadar banka kartı kullananlar için geçerli bir terim olmasa da kredi kartlarında sıklıkla geçerlidir. Kredi kartınızı kullanarak bir alışveriş yaparsanız, bu durum hesabınıza önce provizyon olarak yansıyacaktır.

Zira gerekli güvenlik önlemleri kapsamında işlemin ne kadar güvenilir olduğu değerlendirilir. Ayrıca kartta bunun için gerekli limitin bulunup bulunmadığı da değerlendirilir. Provizyon ne demek kredi kartı bu nedenle sadece tüketicileri değil, satıcıları da kapsamaktadır. Gün sonuna kadar burada kalmaktadır.

Ardından sorun olmaması durumunda normal bir harcama statüsünde işlemlere geçirilir. Provizyon nedir genel olarak bir gün sürer. Ancak bu durum kredi kartı ve POS cihazının aynı bankaya ait olması durumunda geçerlidir.

Eğer A bankasının kartını B bankasına ait POS cihazına okutursanız, işlemler 2 güne kadar çıkabilir. Dolayısıyla özellikle satıcıların bu duruma dikkat etmesi gerekir. Provizyon ne kadar sürer için uygun kartın, uygun yerde kullanılması şarttır.

Provizyon Ne İşe Yarar?

Banka kartları günümüzde her ne kadar yoğun şekilde kullanılsa da harcama yapabilmek için içerisinde para olması şarttır. Aksi durumda ödeme başarısız olacak, alışveriş olmayacaktır. Para da tahmin edilebileceği üzere kart sahibi tarafından aktarılır.

Bu nedenle kredi kartları sıklıkla kullanılır. Zira bunların içinde tanımlanmış belirli miktar meblağ vardır. Bu kartın limitine göre farklılık arz edebilir. Provizyondaki işlemler burada devreye girer. Kredi kartları ile ilk kez tanışıyorsanız, bu sorunun aklınızı kurcalaması oldukça normaldir. 

Bu bir nevi güvenlik ve limit kontrolü sürecidir. Provizyon ne demek hakkında bilmeniz gereken temek bilgiler şu şekildedir;

  • Provizyon alışveriş ardından ödenen miktarın banka tarafından onaylanmasını içermektedir. 
  • Süreç elektronik bir ortamda gerçekleştirilir. 
  • Provizyon işlemler için tüketicilerin yalnızca bir alışveriş yapması gerekir. Takip eden işlemler otomatiktir. Banka elektronik bir ortamda işlemleri yapar.
  • İşlem provizyonda bulunurken ödeme tutarı kredi kartının limitinden düşürülmektedir.
  • Provizyon alındıktan sonra harcama dökümüne yansıtılması gerçekleştirilir.

Dijital sistemlerde özellikle ödeme sistemlerinin güvenliği sadece tüketiciler için önemli değildir. Satıcılar için de bu önem arz eder. Bunları sağlamak, dolandırıcılık durumlarının önüne geçmek için alınan birçok önlem vardır.

Bunlar farklılaşmakta olup provizyon ne demek kredi kartı bunlardan bir tanesidir. Kredi kartı kullanıldıktan sonra ne kadar limiti olduğu, işlemin ne kadar güvenilir olduğu incelenir.

Provizyonda Bekleyen İşlem Nasıl İptal Edilir?

Kredi kartı kullanan birçok kişi provizyondaki işlemleri iptal edebilmek için bir yol aramaktadır. Bekleyen provizyon iptali bu nedenle sıklıkla sorulmaktadır. Her ne kadar bunun için yapabileceğiniz işlemler mümkün olsa da ciddi nedenlerinizin bulunması gerekir. 

Eğer bir nedeniniz bulunmuyorsa, bankanız söz konusu işlemi iptal etmeyebilir. Bunun için her bankaya şahsi olarak gitmeniz gerekir. Örneğin Yapı Kredi bekleyen provizyon iptali için doğrudan herhangi bir şubesine gidilmelidir. Farklı bir finans kurumu size çözüm sunmaz. Kartın sahip olduğu bankaya, şahsi müracaat yapılmalıdır.

Bu durumun belirttiğimiz üzere bir nedeni olması şarttır. Bekleyen provizyon iptali için genellikle işlemin kart sahibi tarafından gerçekleştirilmemesi, alınan ürünün yahut hizmetin teslim alınmamış olması gibi durumlar gelmektedir. Şayet bunlardan bir tanesi sizin için geçerliyse finans kurumuna başvurmanız yeterlidir.

Her tüketicinin bazı hakları vardır. Ancak bunlar bilinmedi için birçok sorun da yaşanır. Dolayısıyla provizyon gibi kavramları bilmek gerek mağazalardan gerekse internetten daha kolay işlem yapmanıza olanak tanır. Provizyondaki işlemler iptali için ilgili bankanın herhangi bir şubesine gitmeniz yeterlidir.

Sonrasında normal olarak bireysel müşteri hizmetleri için sıra almanız, sonrasında ise sorununuzu aktararak, iptal ettirmek istediğinizi nedenleri ile söylemeniz gerekir. Ancak burada dikkatli olmanız gerekir. Provizyondaki işlemler henüz geçerliyken, hızlı bir şekilde gitmeniz gerekir. Yapmanız gereken işlemler basit olduğu için zorluk çekilmez. 

Provizyon Ne Kadar Sürer?

Bankacılık sektörü birçok insan tarafından karmaşık bulunmaktadır. Bu nedenle insanlar büyük problemler ile karşılaşmaktadır. Bu özellikle bir mağazadan ya da internetten kartla ödeme yaparken oluşmaktadır. 

Bu konuda gerekli bilgileri bilmek, daha bilinçli şekilde hareket etmenize, yaşadığınız olumsuzlukları minimum seviyeye indirmenize olanak tanır. Provizyon ne demek konusunda ek olarak ne kadar süreceği de bu nedenle bilinmelidir.

Provizyon, temel olarak bir ödeme yapıldıktan sonra kartta bulunan ilgili meblağa bloke konmasını ifade eder. Provizyon ne kadar sürer normal şartlarda bir günde tamamlanır. Ardından ilgili miktar, hesabınızdan düşürülür. Böylece işlemlerinize yansıması da gerçekleşir.

Ancak her zaman işletmeler ilgili kartın POS cihazını kullanmaz. Bu durumda provizyon süresi de doğal olarak uzayabilir. Provizyon ne kadar sürer bu konuda 2 güne kadar devam edebilir. Ancak iptal ettirmek istiyorsanız, bu işlemler 5 ile 14 gün arasına kadar farklılık gösterebilir.

Bunun temel nedeni bankalara göre farklılık göstermesidir. Provizyon ne demek hakkında bilmeniz gereken bir nokta, işlemin karttan çekim yapılmadığını göstermediğidir. Zira çekim işlemi tutara göre gerçekleştirilir. Buna karşılık ön onay verilmez. Bu verildiğinde bir harcama olarak size yansıtılır. 

Bu işlemlere göre harcama  erteleme, ekstra taksitlendirme gibi işlemler de söz konusu olur. Provizyonun amacı hırsızlık ve dolandırıcılık gibi durumların önüne geçmektir. Sadece tüketiciler için Provizyon ücreti nedir tüketicileri değil, işletmeleri de güvene alır.

Provizyon Ne Demek? Bekleyen Provizyon Nedir? yazımız ilginizi çektiyse Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır? yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Furkan Topuk

Finans sektöründe uzun süredir çalışmaktayım. Yatırım ile ilgili pek çok alanda görev aldım ve kazandığım tecrübeleri sizlerle de paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu