Eğitim

Psikoloji Bölümü En İyi Üniversiteler Hangileri?

Psikoloji bölümü en iyi üniversiteler listeni bu alanda bir eğitim almak istiyorsanız mutlaka incelemenizi tavsiye ederiz. Türkiye’de psikoloji bölümü en iyi olan üniversiteler ile seçiminizi doğru yapabilirsiniz.

Her yıl milyonlarca üniversite adayı öğrenci sınava girerek, hayalini kurduğu okul ve bölümleri kazanmak için emek veriyor. Girdikleri sınavda sayısal, dil, sözel ve eşit ağırlık alanlarında sorular cevaplayan üniversite adaylarının sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ile yerleştirme puanları belirleniyor. Üniversite denildiğinde akla kaliteli eğitim, sosyal aktiviteler, güzel bir kampüs, alanında uzman öğretim görevlisi kadrosu gelmektedir. Birbirinden farklı seviye ve kalitede olan üniversiteler arasından adayların, kendileri için en uygun seçenekleri değerlendirmesi ise oldukça önem taşıyor. Psikoloji bölümü ise her yıl en çok rağbet gören üniversiteler arasında yer alıyor. Adaylar, psikoloji bölümü en iyi üniversiteler konusunda detaylı araştırmalar gerçekleştiriyor.

Psikoloji Bölümü

Eşit ağırlık yani TM bölümünün gözde bölümlerinden olan psikoloji, her yıl adaylar tarafından en çok araştırılan eşit ağırlık bölümleri arasında yer alıyor. Üniversite adayları ve velileri psikoloji bölümü en iyi üniversiteler hakkında detaylı araştırmalar yapıyor. Hem mesleki imkanları geniş bir bölüm olması hem de önemli bir sosyal bilim dalı olması sebebi ile psikoloji bölümü pek çok adayın dikkatini çekiyor.

Kariyer hedefiniz, girdiğiniz sınavdan aldığınız yerleştirme puanınız ve ilgi alanınıza göre psikoloji okumaya karar verdiyseniz psikoloji bölümü en iyi üniversiteler hakkında araştırma yapmaya başlayabilirsiniz. Bu yazımızda sizler için ülkemizdeki psikoloji bölümü en iyi olarak nitelendirilen üniversiteleri derledik! İyi okumalar!

Türkiye’de Psikoloji Bölümü En İyi Olan Üniversiteler

Psikoloji okumak isteyen adaylar ülkemizin için psikoloji bölümü en iyi üniversiteler olarak nitelendirilen üniversiteleri listeledik. Bu listenin başında diğer pek çok alanda olduğu gibi Boğaziçi Üniversitesi ( BOUN ), Ortadoğu Teknik ve Bilkent Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi (İÜ), Koç Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi geliyor. Dünyaya baktığımızda ise psikoloji bölümü en iyi olarak nitelendirilen üniversiteler şu şekilde listeleniyor: Yale University, University College London, Harvard University, University of Toronto, Princeton University, University of Oxford. Gelin şimdi ülkemizdeki psikoloji bölümü en iyi üniversiteler hakkında detaylı bilgi sahibi olalım!

Boğaziçi Üniversitesi (BOUN)

Eğitimi dili İngilizce olan Boğaziçi Üniversitesi (BOUN) pek çok öğrencinin hayali. Puanı oldukça yüksek olan bu üniversiteyi kazanmak ise hayli zor bir iş. Puanınızın yeterli olması durumunda gözünüz kapalı olarak tercih edebileceğiniz bir üniversite. Bu okulda psikolojinin alt dalları arasından ders seçimi yapabiliyorsunuz. Ayrıca disiplinler arası yaklaşım ile farklı alanlardan dersler de seçebiliyorsunuz. Boğaziçi Üniversitesi, başarılı isimlerden oluşan bir akademik kadroya sahip. Ayrıca konum ve kampüsü ile de büyük hayranlık uyandırıyor.

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)

Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nin eğitimi dili İngilizcedir. Ülkemizde psikoloji bölümü en iyi üniversiteler arasında ilk sıralarda Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) yer alıyor.  Başarılı akademisyen kadrosu, köklü bir üniversite olması, öğrencilere sağladığı imkanlar ile dikkat çekiyor. Pek çok sebepten her yıl milyonlar psikoloji tercih etmek isteyen adayın tercih listesinde yer alıyor. Bu üniversite Ankara’da yer alan okullardan biri.

 İstanbul Üniversitesi (İÜ)

1453 yılında İstanbul’un Fethi’nden hemen sonra kurulan bir üniversite. Fatih Sultan Mehmet tarafından kurulan bu üniversite köklü bir geçmişi ile dikkat çekiyor. Türkçe eğitim veren bir devlet üniversitesi. İstanbul Üniversitesi, alanında uzman akademisyen kadrosu ile eğitim veriyor. Üniversitenin hem Fen – Edebiyat Fakültesi hem de ana kampüsü, öğrencilere sosyalleşebilecekleri alanlar sağlıyor. Ayrıca bu kampüslerde biraz soluklanmanın yanı sıra eğlenceli aktiviteler yapmak da mümkün. 

Koç Üniversitesi

Koç Üniversitesi ülkemizdeki özel üniversitelere bakıldığında en iyi özel üniversitelerden biri. Psikoloji eğitimi en iyi üniversiteler arasında Koç Üniversitesi ilk sıralarda yer alıyor. Bu üniversitenin kampüsü çok geniş bir alana konumlandırılmıştır. Sosyal imkanları çok çeşitli olan Koç Üniversitesi’nde hocalar ile bire bir görüşme imkanına da sahipsiniz. Yüksek puanlı üniversiteler arasında yer olan bu okulda burslu okumak büyük başarı. Fakat burslu olarak okumayı hedefliyorsanız yüksek bir sıralama yapmalısınız.

Hacettepe Üniversitesi

Eğitim dili Türkçe olan Hacettepe Üniversitesi, Ortadoğu Teknik Üniversitesi gibi Ankara’da yer alan üniversitelerden biri.  Bu üniversitede değerli akademisyenler ile ders işleme imkânı bulabilirsiniz. Ayrıca Hacettepe Üniversitesi, bilişsel-davranışçı ekole oldukça önem veriyor.

İstanbul Bilgi Üniversitesi

İstanbul’da yer alan özel üniversitelerden bir diğeri olan Bilgi Üniversitesi. Bu üniversitenin psikoloji bölümü de adaylar tarafından sıklıkla tercih listesine ekleniyor. Gerek eğitimi gerek kampüsleri gerek sosyal imkanlarıyla İstanbul Bilgi Üniversitesi dikkat çekiyor. Alanında başarılı olan bu üniversitenin sıralamaları oldukça yüksek. Bu üniversitede burslu okumak için yüksek bir sırlamaya sahip olmak önemli.

Bahçeşehir Üniversitesi

Bahçeşehir üniversitesi de ülkemizde psikoloji bölümü en iyi üniversiteler arasında yer alıyor. Yurt dışı eğitim imkanları ve sosyal imkanları oldukça gelişmiş bu üniversite İstanbul’da yer almaktadır. Yüksek sıralama isteyen bu okul da tam burslu okuyabilirsiniz. Ayrıca yarı burslu ve ücretli olarak okuyabilirsiniz. Fakat bu okulun her seçenekte yüksek sıralama istediğini unutmayın.

Psikoloji Bölümü En İyi Üniversiteler Hangileri? yazımızı incelediyeseniz En İyi Mimarlık Üniversiteleri Hangileridir? yazımıza da mutlaka göz atmalısınız.

S. Emir Canbaş

İ.Ü. Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu ve mezun olduğum bölüm hakkında kendi bildiklerimi, araştırmalarımı sizinle paylaşıyorum. Türkiye ve dünyada eğitimin yanı sıra kodlama da öğrenmeye ve burada paylaşmaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu