Eğitim

Resim Öğretmeni Maaşı Ne Kadar?

Resim öğretmeni maaşı merak edilen konular arasındadır. Hem sürekli kendinizi geliştirebileceğiniz bir alanda görev alırken hem de bundan zevk aldığınız, tabi severek yapıyorsanız, bir meslektir.

Müfredat diliyle görsel sanatlar dersi, halk diliyle resim dersi hepimizin okullarda en çok sevdiği derslerden biri olmuştur. Tabi resim öğretmenlerini de bir o kadar severdik. Severdik sevmesine de içten içe hep maaşlarını merak ederdik. Bu yüzden bugün bu yazımızda “resim öğretmeni maaşı ne kadardır?” sorusunu irdelemek istedik.

Resim Öğretmeni Maaşı Ne Kadardır?

Bildiğimiz üzere günümüzde öğretmen maaşları ortalama düzeyde. Resim öğretmenlerinin aldıkları maaş da diğer öğretmenlerin maaş miktarlarıyla orantılılık göstermektedir. Peki maaş miktarları ne kadardır? 

Resim öğretmenlerinin aldıkları maaşlar pek çok faktöre göre değişkenlik gösterebilmektedir. Devlet okullarında farklı maaş tarifesi, özel okullarda farklı maaş tarifesi uygulanmaktadır. Bunun dışında özel eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenler ise daha farklı maaşlar almaktadır yani tam ve net bir miktar söylemek zordur. 

Resim Öğretmenleri Devlet Okullarında Mı Özel Okullarda Mı Daha Çok Maaş Alıyor?

Resim öğretmenlerinin devlet okullarında aldıkları ortalama maaş, 9000-15000 Türk lirasıdır. Özel okullarda ise bu miktar 5500-9000 Türk lirası civarında değişkenlik göstermektedir. Ancak özel okullarda çalışan öğretmenler ek ve özel ders vererek aradaki farkı kolaylıkla kapatabilmektedir. 

Devlet okullarında görev yapan öğretmenlerimiz için ise bazı nitelikler aldıkları maaş miktarını değiştirebilmektedir. Bu nitelikleri incelemekte fayda olduğunu düşünüyoruz.

Resim Öğretmeni Maaşı ile Kıdem Arasında Bağlantı Var Mıdır?

Resim öğretmeni maaşı, öğretmenin kıdemi arttıkça artar. Şimdi öğretmen maaşlarına kıdemin ne kadar etki ettiğini sizlerle paylaşacağız:

 • 1 yıllık kıdeme sahip lisans mezunu bir öğretmen için aylık kıdem ödeneği 7,64 TL,
 • 2 yıllık kıdeme sahip lisans mezunu bir öğretmen için aylık kıdem ödeneği 15,28 TL,
 • 3 yıllık kıdeme sahip lisans mezunu bir öğretmen için aylık kıdem ödeneği 22,91 TL,
 • 4 yıllık kıdeme sahip lisans mezunu bir öğretmen için aylık kıdem ödeneği 30,55 TL,
 • 5 yıllık kıdeme sahip lisans mezunu bir öğretmen için aylık kıdem ödeneği 38, 19 TL olarak belirlenmiştir.

Resim Öğretmeni Maaşı ile Unvan Arasındaki İlişki

Resim öğretmenlerinin maaşı, öğretmenlerin unvanlarına göre farklılık göstermektedir.  En yüksek unvana sahip olan başöğretmen, uzman öğretmenden; uzman öğretmen de lisans mezunu resim öğretmeninden daha yüksek tutarda maaş almaktadır.

Resim Öğretmenlerinin Maaşı Görev Yaptıkları ile Göre Değişir Mi?

Evet, değişir. Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde görev yapan resim öğretmenleri, ülkenin batısında görev yapanlara nazaran daha yüksek maaş almaktadır. Tabi bu ek ödenek şehirden şehre ve hatta ilçeden ilçeye göre bile değişiklik gösterebilmektedir. 

Resim Öğretmeni Maaşı Sahip Olunan Çocuk Sayısına Göre Değişir Mi?

Evet, değişmektedir. Büyük veya küçük fark etmeksizin devlet okullarında görev yapan resim öğretmenlerine çocuk sayısıyla orantılı olarak ek ödeme yapılmaktadır. Ayrıca devlet okullarında engelli çocuğu olan öğretmenlere de ayrıca destek sağlanıyor. 

Sendika Üyesi Olmak Resim Öğretmeni Maaşını Etkiler Mi?

Bu sorumuza vermemiz gereken cevap hayır olacaktır. Sendika üyesi olmak maaşı etkilememektedir.

Medeni Durum Resim Öğretmeni Maaşını Etkiler Mi?

Evet, etkiler. Evli bir öğretmen, bekar bir resim öğretmenine nazaran daha yüksek maaş almaktadır.

Resim Öğretmenlerinin Maaşları Yeterli Mi?

Yeterlilik göreceli bir kavramdır ama Türkiye geneli mesleklere ve maaş tarifelerine baktığımızda görsel sanatlar öğretmenlerinin maaşı her ne kadar asgari ücrete göre iki katı olsa da yine de ortalama bir değer sayılmaktadır. Ancak resim öğretmenlerinin ayrıca ek ders verme ve sanat okullarında çalışma imkanları olduğundan aylık gelirlerinin daha fazla olduğunu bilmekteyiz. 

Resim Öğretmeni Nasıl Olunur?

Günümüzde öğretmenlik en çok tercih edilen mesleklerden biri haline gelmiştir. Çalışma saatlerinin esnekliği, çalışma koşullarının rahatlığı ve çalışma alanlarının çok olması öğretmenlik mesleğini cazip kılan faktörlerdendir. Pek tabi resim öğretmeni olmak da aynı sebeplerden dolayı çokça tercih edilmektedir. Peki resim öğretmeni olabilmek için hangi adımları geçmeliyiz?

Öncelikle üniversiteye giriş sınavlarından yeterli puanı alarak her üniversitenin kendi yaptığı yetenek sınavlarında başarılı olmalısınız. Daha sonra üniversitelerin görsel sanatlar öğretmenliği lisans bölümünü bitirmelisiniz. Görsel sanatlar öğretmenliği bölümü 4 yıl lisans eğitimi vermektedir. Bu eğitimi tamamladıktan sonra görsel sanatlar öğretmeni unvanını kazanırsınız. Ancak devlet okullarında öğretmenlik yapmak isterseniz Kamu Personeli Seçme Sınavı’ndan yani KPSS’den yeterli puanı alarak atamanızın yapılmasını beklemelisiniz.

Görsel Sanatlar Öğretmenliği okumadan da öğretmenlik yapabilmek artık mümkün. Üniversitesinin resim bölümü mezunlarına artık pedagojik formasyon alma yoluyla Görsel Sanatlar Öğretmeni olabilme imkânı tanınmıştır.

Resim bölümü mezunları ayrıca yüksek lisans programını tamamlayarak da KPSS ile öğretmen olarak atanma imkânı bulmaktadırlar.

Yurtdışında Resim Öğretmeni Maaşı 

Yurtdışında çalışan resim öğretmenleri, Türkiye’deki öğretmenlere nazaran Türk lirasına çevrildiğinde daha yüksek maaş aldıklarını görmekteyiz. Şimdi bunları inceleyelim. Farklı ülkelere göre resim öğretmeni maaşları aşağıdaki gibidir:

 • Almanya’da net 2897 Euro, brüt 3500 Euro
 • İngiltere de en düşük 2700 Euro, en yüksek 5300 Euro
 • Fransa’da en düşük 2500 Euro, en yüksek 5000 Euro,
 • Danimarka’da en düşük 1.930 Euro, en yüksek 7.330 Euro
 • Norveç’te en düşük 4300 Euro, en yüksek 8500 Euro
 • Finlandiya’da en düşük 2.380 Euro, en yüksek 9.070 Euro
 • Romanya’da en düşük 4.570 Ley, en yüksek 17.400 Ley
 • ABD’de yıllık 64.500 dolar
 • Rusya da en düşük 32.900 Rus rublesi, en yüksek 108.000 Rus rublesi

Görüldüğü üzere Türkiye’de alınan maaş miktarlarına nazaran diğer bazı Avrupa ve komşu ülkelerde resim öğretmeni maaşı daha yüksektir. 

Bu içeriğimizde de çokça merak konusu olan resim öğretmeni maaşı nedir incelemiş bulunduk. Bu kapsamda merak ettiğiniz tüm sorulara sitemiz üzerinde yer alan diğer içeriklerimiz ile ulaşabilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz.

Resim Öğretmeni Maaşı Ne Kadar? yazımız ilginizi çektiyse Beden Eğitimi Öğretmeni Maaşı Ne Kadar? yazımıza da göz atabilirsiniz.

S. Emir Canbaş

İ.Ü. Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu ve mezun olduğum bölüm hakkında kendi bildiklerimi, araştırmalarımı sizinle paylaşıyorum. Türkiye ve dünyada eğitimin yanı sıra kodlama da öğrenmeye ve burada paylaşmaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu