Eğitim

Robot Öğretmen Elias Kim? Kaç Dil Biliyor?

Robot öğretmen Elias, çocuklar üzerinde pozitif bir etki bırakarak daha çabuk öğrenmelerine katkı sağlayan bir makinedir. Geçtiğimiz senelere Türkiye’ye de gelmiş olan robot Elias kimdir?

Elias, Finlandiya’da öğretmen olarak işe alınmıştır. Robot 23 bilmektedir. Mobil uygulama ile sınıftaki öğrencilerin düzeyine göre bu robot ayarlanabilir. Eğitimdeki teknolojilerde gelişimin somut bir örneği olan bu robot, tüm dünyada konuşulup ilgiyle takip edilmektedir. Gelişen teknolojiyle beraber tüm dünyada eğitim konusunda köklü değişiklikler meydana gelmektedir. Robotlar verimli olarak hızlı bir şekilde daha çok iş yapabilirler.

Gelişen robot sistemlerini de yakın bir şekilde takip eden Elias, ülkemize de konuk olarak gelip eğitim görevini üstlenecektir. Robot öğretmen Elias Finlandiya’da bulunan robotik ve yapay zekâ şirketi tarafından yapılmıştır. Bu robot tam olarak 1 yılda koklanarak tasarlanmıştır. Elias hakkında detaylı bilgilere sahip olan şirketin CEO’su Elias hakkında kamuoyuna konuşmalar yapmaktadır.

Robot Öğretmen Elias Hakkında

Robot öğretmen Elias şu anlık 23 dil bilmekte fakat İngilizce, Almanca ve Finceyi etki şekilde kullanmaktadır. Diğer dilleri kullanmaya henüz başlamamıştır. Bu robot öğrencilerin okuma, yazma ve dil gelişimlerine büyük katkı sağlayabilir. Finlandiya’daki dört şehirde, pilot uygulaması şeklinde ders başı yapmaktadır. Şirketin CEO’su Johanna Hemminki, Elias’ın 2 yıl içerisinde daha çok geliştirileceği vurgusunu yapmıştır.

Johanna Hemminki Elias’ın öğretmenlerin yerini tam olarak alamayacağını çünkü öğretmenlerin birer sanatçı olduğunu söylemiştir. Elias eğitim teknolojileri noktasında istenen düzeye ulaşarak tüm dünyada ders vermeye başlayacaktır. Öğretmenlere destek amaçlı meslek hayatlarındaki eksiklikleri gidermek için Elias projesi hayata geçirilmiştir. Hemminki bu projenin, öğretmenlerle iş birliği yaparak oluşturulduğunu söylemiştir. Robot tamamladıktan sonra öğretmenler denemiştir.

Robot Öğretmen Elias Türkiye’de

23 dil bilen robot öğretmen Elias Türkiye’ye gelerek öğrencilerle buluştu. 8 kişilik bir ekiple hazırlanan Elias, Bahçeşehir koleji Etiler kampüsüne gelmiştir. Robot olmasına rağmen öğrencilerle keyifli bir zaman geçişmiştir. Bahçeşehir yönetim kurulu başkanı Enver Yücel, Elias’ın bir sonraki yıllarda Bahçeşehir koleji bünyesinde çalışacağını vurgulamıştır. Elias; monoton, yorucu ve sıkıcı işlerde sürekli çalışabilir.

Bahçeşehir koleji Elias’ın, birkaç pilot okulunda öğrencilerle buluşacağını söylemiştir. Fabrikasyon eğitim yapılmayarak teknoloji ile bütün olup kişiye özgü eğitimler geliştirilmelidir. Bu robot ile birlikte eğitim sisteminde köklü değişimler olabilecektir. Çağımızın dili kodlamadır. Şu an çalışmaların yürütüldüğü çipler sayesinde gelecek nesillerde insanlar kolaylıkla yabancı dil konuşabileceklerdir.

Kodlama Çağı

Robot öğretmen Elias gibi projeler bulunduğu ülkeye fayda sağlayacaktır. Elias eğitim konusunda gelecek vadeden bir robottur. Ülkemiz olarak kodlama değişimlerinin gerisinde kalmamamız gerekir. Bilgiyi insanların hizmetine sunarak kodlama konularında ilerleme kat etmeliyiz. Çünkü yapılan araştırmalara göre 2026 yılından sonra dünyadaki 80 milyar nesne internete bağlanacaktır.

Kodlama tüm dünyadaki hastanelerde, eğitim merkezlerinde ve daha birçok hayal edemeyeceğiniz alanlarda sizlere yarar sağlar. Belirli şartlara göre yapılan işlemlerin bütününe kodlama denir. Kodlama, elektronik devrelere, bilgisayarlara veya mekanik sistemlere yapılacak işi yazılan komutlar dizisi sayesinde oluşturmaktadır. Kodlamayı öğrenebilmek için yapılan kodları inceleyip keşfedebilirsiniz. Öğrenim konusunda son derece sabırlı olmanız gerekir.

Yapay Zekâ Robot Elias

Robot öğretmen Elias, mekanik ve elektronik birimlerden oluşur. Kendinden kontrollü, yapay zekâ olarak programlanmıştır. İnsanlara modern ve akıllı varlık olarak sunulur. Akıl gerektiren işlerde ve karmaşık konularda bile iletişim kurmada, anlamada ve serbest hareket edebilmede son derece iyi bir performans sergiler. Şimdilik belirli oranlarda hareketler yapsa da gün geçtikçe daha fazla işler yapacağı açıktır.

Robotlar hayatımızın her alanında yer edinebilmektedir. Elias ise Finlandiya’daki bir ilköğretim okulunda robot öğretmen olarak denenmiştir. Elias öğrencilerin beceri düzeylerini test edebilmek için 8 öğrenci ile birlikte pilot çalışması yapmıştır. Öğrencilere birtakım sorular sorarak öğrencilerin başarısız cevaplarına karşı son derece sabır göstermiştir. Öğrenciler hata yaptığında kızmamış veya alay etmemiştir. Ayrıca tekrar aşamalarında hiç sıkılmamış veya yorulmamıştır.

Öğrencileri Derse Adapte Edebilen Bir Öğretmen

Öğretmenler robot öğretmen Elias teknolojisini, öğrencileri derse çekme konusunda son derece yararlı bulmuştur. Elias’ı dinleyen öğrenciler son derece eğlenerek ondan hiç sıkılmamışlardır. Öğrencilerin motivasyonuna ve derse katılımına büyük fayda sağlamıştır. Elias değişik antrenman şekilleri ile farklı aktiviteler kullanır. İlgi çekici, eğlenceli ve heyecanlı konuşmalar sergiler.

Elias yaklaşık olarak 30 santimetre uzunluğundadır. Bu da onu çocuklar için bir oyuncak olarak nitelendirilebilir. Ayrıca Elias değişiklik hareketler yapıp aynı zamanda dans da edebilmektedir. Morali bozuk olan öğrenciler bu durumda eğlenebilmektedir. Robot öğretmen, eğitimde kaliteyi arttırarak öğrencilerin kabiliyetlerine yardımcı olmaktadır. Uzaktan erişim ile de yönetilebilmektedir.

Robotun Öğretmen Elias’ın Ana Bileşenleri Nelerdir?

Robot öğretmen Elias gerçekleştireceği eylemi kontrolör adı verilen merkezi işlem ile yapar. İnsanların ifadelerini taklit etmek için ve karmaşık görevleri yerine getirmek için kontrolör birimlerinden yardım alır. İnsanların fiziksel müdahalesi olmadan serbestçe hareket etmesi için mekanik parçalara ihtiyaç duyar. Bu parçaların hareket etmesini tekerlekler sağlar.

Tutucuları sayesinde çevresi ile doğrudan etkileşim kurar. Ayrıca bulundurduğu sensörler ile çevresini tanıyabilir, bir nesnenin boyutunu ve şeklini kavrayabilir. İşlemcisinin içerisinde bulunan verilerle hareket eder. Sahip olduğu yüksek hassasiyet ile çevresine karşı duyar kazanır. Güvenlik ve eğitim gibi alanlarda da denetlenmiştir. Yeniden programlaması sağlanarak yeni bir işe uyum sağlayabilir.

Robot Öğretmen Elias Kim? Kaç Dil Biliyor? yazımız ilginizi çektiyse Finlandiya Eğitim Sistemi Nasıl Bu Kadar İyi? yazımıza da göz atabilirsiniz.

S. Emir Canbaş

İ.Ü. Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu ve mezun olduğum bölüm hakkında kendi bildiklerimi, araştırmalarımı sizinle paylaşıyorum. Türkiye ve dünyada eğitimin yanı sıra kodlama da öğrenmeye ve burada paylaşmaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu