Finans

Rusya Asgari Ücret Rakamı Nedir? Hayat Şartları Nasıl?

Rusya asgari ücret ve şu anda yaşam şartları nasıl diye merak ediyorsanız bu yazımızı sizler için hazırladık. Asgari ücret, çalışma koşulları, hayat şartları gibi pek çok soruyu ülkeler özelinde merak ediyor, olabilirsiniz. Bulunduğunuz ülkeden ayrılıp başka ülkede yaşamak istiyorsanız bu soruların cevapları da büyük önem arz ediyor. Günümüz koşullarında en iyi hayat şartlarına sahip olan ülkeler, yurt dışına gitmek isteyen kişiler tarafından titizlikle araştırılmaktadır.

Yurt dışında yaşam denilince akla gelen ilk ülkelerden biri de Rusya’dır. Özellikle yurt dışında eğitim ve iş olanağı arıyorsanız, Rusya konusunda ayrıntılı bilgiler vereceğimiz bu yazımızı detaylıca inceleyebilirsiniz. Rusya asgari ücret konusunda vatandaşlarına ne olanaklar sağlıyor? Hayat şartları nasıldır? Gelin bu konuları ayrıntılarıyla birlikte ele alalım.

Rusya’da Yaşam

Günümüzde dünya genelinde yurt dışında yaşamak isteyen pek çok kişi muhakkak Rusya’yı ve Rusya’daki olanakları araştırmıştır. Rusya, geniş yüzölçümü ve tarihi zenginlikleriyle oldukça dikkat çeken bir ülkedir. Asya ve Avrupa kıtasında yer alan Rusya, dünya genelinde en kalabalık olan ülkelerden biridir.

Eşsiz mimarisi, kültürel zenginlikleri, görünce kendine hayran bırakan şehirleriyle yaşamak için tercih edilen yerlerdendir. Dünyanın pek çok ülkesinden gelen insana ev sahipliği yapan Rusya, kozmopolit yapısıyla dikkat çekmektedir. Siz de böyle geniş coğrafya ve kültürel zenginliğe sahip olan bir ülkede yaşamak istiyorsanız, aklınıza takılan ilk soru elbette asgari ücret olacaktır.

Asgari ücret, dünyanın her yerinde oldukça farklı rakamlarla belirleniyor. Tüm çalışanların da sıklıkla merak ettiği asgari ücret Rusya’da ne kadar? Rusya asgari ücret rakamı her yıl belirli bir miktar artarak bugünkü halini almış durumdadır. Rusya’nın para birimi ise RUB birimi olarak geçmektedir. Ülkede en düşük miktara denk gelen asgari ücret, ruble para birimi üzerinden verilmektedir.

Rusya Asgari Ücret Miktarı

Asgari ücret konusunda size net rakamlar vermeden önce Rusya Federasyonu’nun yaptığı son düzenlemelerden bahsedelim. Eğer Rusya’da yaşamak isterseniz, birkaç yılda asgari ücrette ne kadar artış olduğunu görebilirsiniz. Zengin doğal kaynaklara sahip olan ve bunu dünyaya yayan bir ülkede asgari ücretin hala daha çok yüksek olmaması ise kafanızı ayrıca karıştırabilir.

Rusya Federasyonu, son düzenlemelerle asgari ücreti belirleme noktasında yetkiyi bölgelere dağıtmıştır. Merkezi hükümet tarafından belirlenen asgari ücret baz alınarak yeni asgari ücreti belirleyebiliyorlar. Ancak bölgeler bu asgari ücretten daha düşük bir rakamda anlaşamıyor.

Merkezi hükümetin belirlediği asgari ücret biriminden daha düşük olmamak kaydıyla her bölge kendi asgari ücretini belirliyor. Bundan dolayı da her şehirde farklı bir asgari ücret uygulaması ortaya çıkıyor. Rusya asgari ücret bilgisinden önce bazı kentlerde uygulanan ücret skalasına bakalım:

  • Moskova: 20.590 Ruble
  • Rostov: 19.500 Ruble
  • St Petersburg:100 Ruble

Rusya’nın en kalabalık yerlerinden olan bu kentlerde uygulanan asgari ücret rakamları bu şekildedir. Bu asgari ücretlerin dolar cinsinden karşılığını da merak ediyorsunuzdur. Çünkü genel dünya ekonomisinde dolar kurunun değişen grafiğinden pek çok ülke etkileniyor. Bu sebeple dolar kuruna endekslenmediği sürece Rusya gibi her ülkede uygulanan asgari ücretin dolar bazındaki karşılığı oldukça önemlidir. Söz konusu kentlerde uygulanan asgari ücretlere dolar cinsinden bakıldığında ise beklentiyi karşılayan bir sonuç çıkmıyor.

Bu şehirlerde uygulanan asgari ücretin karşılığı 250 Dolar – 280 Dolar aralığına denk geliyor. Bir de bu ücretler 2022 yılında bu seviyeye ulaştı. Geçmiş dönemlerde Rusya asgari ücret tutarı 10.000 Ruble seviyesindeydi. Bu ücret skalasında ise doların kur hacmi, beklentiyi karşılamaya bile yetmiyordu. 2022 yılı itibariyle düşük de olsa Rusya’da asgari ücretler artmış oldu.

2022 Yılında Rusya’da Asgari Ücret Kaç Oldu?

Rusya’da asgari ücretin son derece düşük seyretmesi sonucunda 2022 yılında artış yapıldı. Ayrıca ülkenin küçük bir kesimi asgari ücretle çalışıyor. Başka bir deyişle Rusya’da yaklaşık %2,5 oranında asgari ücretli çalışan vardır.

Rusya Devlet Başkanı Putin’in onayı ile asgari ücret; 1 Haziran 2022 tarihinden itibaren 15.279 Ruble oldu. Dolar bazında baktığımızda 246,44 ABD Doları civarındadır. Bunun yanı sıra Türk Lirası cinsinden bakacak olursak yaklaşık 4.579,22 TL’dir. Rusya’nın bu düşük rakamlara rağmen en yüksek asgari ücreti veren şehri ise başkenti olan Moskova’dır. Moskova’da 2022 yılında en son yapılan değişiklikle Rusya asgari ücret 23.508 Ruble’dir.

Türkiye’ye oranla asgari ücrete çalışan çok az insan var. Ülkemizde büyük bir çoğunluk düşük ücretlerle uzun saatler çalışmaktadır. Peki, Rusya’da ortalama maaşlar ve hayat nasıldır? Gelin birlikte bu sorulara cevap verelim.

Rusya’da Ortalama Maaş Ne Kadar?

Asgari ücret haricinde büyük bir kesim ortalama maaşlara çalışmaktadır. Rusya gibi büyük bir ülkede ise ortalama maaş aralığı yine beklentinizi karşılamayabilir. Bu bağlamda Rusya’da ortalama maaş yaklaşık 35.000 Ruble iken bu ücretin dolar cinsinden karşılığı ise 564,52 ABD Doları’dır. Pek çok ülke şartlarına bakınca ortalama maaş tutarı asgari ücretle kıyaslanabilir.

Avrupa ülkelerinde asgari ücretli olarak çalışan kişilerin oranı sadece %5 veya %10 civarındadır. Bu sebeple Rusya asgari ücret politikasında bu değerler de öne çıkar. Rusya’da 35000 Ruble olarak bilinen ortalama maaş skalası ise ülkede oldukça az bir kesimin asgari ücrete çalıştığını göstermektedir.

Bunun yanı sıra Rusya’da hayat şartları ise beklentinize göre değişebilir. Bu sebeple Avrupa standartlarına göre yapılan kriterlerde 8 saat olarak belirlenen günlük çalışma süresi Rusya’da 9,5 saat civarındadır. Aynı şekilde haftalık çalışma süresi de 40 saati geçmektedir. Dolayısıyla Rusya’da çalışanların %15’lik gibi bir kısmı haftanın her günü izinsiz çalışıyor.

Rusya, dünyanın en büyük ülkelerinden biri olarak geçmişten günümüze askeri gücü ile dikkat çekiyor. Büyük yüz ölçümüne sahip olan Rusya, ekonomik olarak oldukça iyi bir görüntü sergiliyor. Ülkenin satın alma gücü paritesine bakıldığında 6. sırada yer alıyor. Petrol ve doğalgaz gibi önemli kaynaklara sahip olması sayesinde bu ekonomik gücünü elde ediyor. Bu şartlarda Rusya asgari ücret ve hayat şartları açısından sıklıkla tercih edilen yerlerdendir.

Rusya Asgari Ücret Rakamı Nedir? Hayat Şartları Nasıl? yazımızı beğendiyseniz Finlandiya Asgari Ücret Rakamı Nedir? Hayat Şartları Nasıl? yazımız da ilginizi çekebilir.

Furkan Topuk

Finans sektöründe uzun süredir çalışmaktayım. Yatırım ile ilgili pek çok alanda görev aldım ve kazandığım tecrübeleri sizlerle de paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu