Sağlık

Saç Ekimi Nasıl Yapılır? Organik Saç Ekimi Nedir Ve Süreç Nasıl İşler?

Saç ekimi nasıl yapılır? Organik saç ekimi nedir ve süreç nasıl işler?  Günümüzde organik başlığı altında sunulan pek çok şey insanların dikkatini çekmektedir. Organik yiyecekler, organik hammadde kullanılarak üretilmiş kıyafetler ve dahası… Bu başlık altında incelenebilecek bir başka kavram da organik saç ekimi olmaktadır. 

Organik kavramı; doğanın sunduğu doğal içeriklerden en iyi şekilde ve sağlıklı biçimde faydalanmayı ifade eder. Bu nedenle organik saç ekimi sentetik ve kimyasallar tarafından kuşatıldığımız günümüzde doğal uygulamalardan birisi olarak ön plana çıkmaktadır. Saç ekimi yaptırmak isteyen kişiler için en yeni çözüm tekniklerinden birisi olarak yoğun bir şekilde tercih edilmektedir.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır ve Nedir?

Saç ekimi nasıl yapılır ve nedir sorusu Türkiye için önemli bir sağlık turizmi demektedir. Diğer taraftan gerçek anlamına bakacak olursak; saçların kişilerin görünüşünün büyük ölçüde değiştirdiği bilinmektedir. Şehir yaşamının yaygınlığı ve yoğun stres dolayısıyla pek çok insanın saç dökülmesi sorunu yaşandığı bilinmektedir. Bunun yanı sıra saçlara gerekli bakımı yapamamak; saç dökülmesinin sebeplerinden birisi olarak gösterilmektedir. Ancak yalnızca dış etkenlerden değil; kalıtsal etkenler nedeniyle de meydana gelebilir.

Saç ekimi farklı sebeplerden ötürü saçları dökülmüş kişilerin profesyonel şekilde saç ekleme uygulamasını yapılması işlemidir. Tıp biliminin ilerlemesi ve teknolojinin gelişmesine paralel olarak saç dökülmesi sorunu büyük oranda çözülmek ile birlikte saç ekimi bunun en temel çözüm kaynaklarından birisi olarak gösterilmektedir. 

Sürecin başarısı biraz da kişinin kendi insiyatifine bağlıdır. Elbette alanında uzman bir kuruma danışmak ve onun tavsiyelerini dinlemek en başta gelen öğelerden birisidir. Operasyon öncesinde ve sonrasında yapılması gereken uygulamaları harfiyen takip etmek gerekir. Bu alanda ön plana çıkan içeriklerden birisi olan organik saç ekiminin ne olduğuna değinelim:

Organik Saç Ekimi Nedir?

Organik saç ekimi nedir? Saç ekimine dair genel bilgilendirmelerin ardından günümüzde yaygınlık kazanan ve pek çok insan tarafından tercih edilen organik saç ekiminin ne olduğuna değinelim. Organik saç ekimi temel olarak kişinin kendine ait yağlı dokusundan alınmış kök hücrelerin saç derisine enjekte edilmesi yoluyla gerçekleştirilir.

En kritik noktalardan birisi saçın ekilmek istenen bölgesinin bu işleme hazır hale getirilmesidir. Saç ekimi işleminde oldukça önemli içeriklerden birisidir. Dolayısıyla saçın ekilmek istenen alanı bu işleme ne kadar elverişli ve hazırlıklı olursa o kadar etkili sonuçlar elde edilir. Hastadan alınan yağlı doku bu alanın saç ekim işlemini hazırlanması açısından etkilidir. 

Bu etkileri organik saç ekimi sürecinin doğru bir şekilde yapılması halinde %96’lara varan sonuçlar alındığı ifade edilmektedir. Klasik ve geleneksel yöntemlere göre hem daha doğal hem de daha etkili olduğu söylenen; organik saç ekimi gün geçtikçe daha yoğun talep görmektedir.

Organik Saç Ekimi Nasıl Yapılır?
Organik Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Organik Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Organik saç ekimi nasıl yapılacağına dair çok sayıda soru yönetilmektedir. Organik saç ekim tekniklerinin olumlu sonuçlar verdiği yapılan araştırmalar arasındadır. Kişinin kendi dokusundan alınmakta olan yağ kök hücreleri ve zenginleştirilmesi söz konusudur. Uygulanacağı bölge elbetteki steril hale getirildikten sonra karışımın deriye enjekte edildiği bilinmektedir. Enjekte edilen alan, şişen nokta beslenir ve bu sayede daha etkili sonuç almak amaçlanır. 

Ardından saç hücreleri özenli bir şekilde ekilir. Kök hücre işlemi ile yapılan ve organik saç ekimi olarak geçen işlemde en çok dikkat edilmesi gereken unsurların başında saçların açılı şekilde ekilmesi gelir.

Böylelikle bir görünüm elde etmek ve çıkan saç sayısının artırılması amaçlanır. Kişinin kendisinden alınmakta olan yağ ile hazırlanan karışımlar dokuyu besler ve saç hücresi için gerekli ortamı hazırlar. Aynı zamanda saç ekim işlemini kolaylaştırması söz konusu olur. Kullanılmakta olan yağ hastaya ait olduğu için çeşitli kimyasallara başvurmaya gerek kalmaz. Uzun ve canlı saç ekimi amaçlayan çok sayıda kişi organik saç ekimi yöntemlerini başvurmaktadır.

Organik Saç Ekimi Sırasında Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

 En iyi saç ekimi işleme öncelikle doğru yöntemin seçilmesine ve alanında uzman kişiler tarafından gerçekleştirilmesine bağlıdır. Aynı zamanda kişinin ve kimin söylediği tüm yönergelere uyması ve öz bakımına dikkat etmesi de iyileşme sürecini hızlandıran etmenler arasında yer alır. Organik saç ekimi işlemi öncesi ve sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı aşamalar bulunur. Bu yöntemler temel olarak aşağıdaki şekildedir:

 • Uygulamaya başlamadan evvel saçlarının yıkanması gerekmektedir.
 •  Uygulamadan yaklaşık 15 gün önce antidepresan, kan sulandırıcı, maoi inhibitör ve beta bloker özellikle ilaçların kullanımının sonlandırılması gerekir.
 • Uygulamadan önce ya da sonra saça ve saç derisine hiçbir madde uygulanmaması ya da sürülmemesi gerekir.
 • Kronik rahatsızlığı olan kişilerin bu durumu ve kullandıkları ilaçları doktoruna iletmesi önemlidir.
 • Saç ekimi süreci kapsamında önemli maddelerden bir diğeri de uygulamanın en azından bir hafta öncesinden başlamak üzere alkol dahil bütün zararlı madde kullanımı sonlandırılması çok önemlidir.
 • Uygulamadan en azından bir gün öncesinden başlamak şartıyla sigara tüketiminin sonlandırılması gerekir. Kahve ve diğer Kafein içerikli içeceklerin tüketilmemesi aynı zamanda katı gıdalardan uzak durulması önerilir.

Yukarıdaki unsurlar temel olarak organik saç ekiminin öncesinde dikkat edilmesi gereken içerikleri kapsamaktadır. Bu işlemin sonrasında özen gösterilmesi gereken bir süreçte yer alır. Bu süreçte üzerinde durulması gereken hususlar da şu şekildedir:

 • Saçların işlem sonrası yıkanırken her zaman narin bir şekilde yıkanması önemlidir. Kurulama esnasında havlu kullanılmaması gerekir.
 • Uygulamanın bitmesini akabindeki ilk hafta; öncesinde olduğu gibi E vitamini ya da kan sulandırıcı ilaçlar tarzındaki içeriklerin kullanılmaması gerekir.
 •  Operasyonun bitmesinin ardından 2 hafta sonrasında saçların makasla kısaltılması mümkündür. Fakat diğer tıraşları uygulanabilmesi için en azından 45 gün geçmesi gerekir.
 • İlk 14 günlük süreçte her çeşit spor faaliyetini sonlandırılması önerilir.
 • Ekim yapılan bölge üzerine yaklaşık 14 gün boyunca yatmamak gerekir. Alım yapılan bölgelere yatmak zorunda olmaz. Ancak ekim bölgesinin yorgan ve yastık gibi ürünlere temas etmemesi gerekir.

 Yukarıda sunulan içerikler saç ekimi süreçleri ve organik saç ekimi ayrıntılarına dair önemli unsurlardır. Uygulamayı yaptırmak isteyen ve yaptıran kişilerin bu aşamaları hakkında bilgi sahibi olması gerekir.

Saç Ekimi Süreci

Saç ekimi süreci söz konusu olduğu zaman merak edilen süreçlerden birisi normal saç ekimi ile organik saç ekiminde farkıdır. Klasik olarak bilinen saç ekim yöntemleri de sağlıklı olan kıl köklerinin bulunduğu bölgeden alınan saç hücrelerinin saç bulunmayan alana enjekte edilmesi söz konusu olur. 

Ancak enjekte edilen bölgede saçları besleyememe durumu olduğu için; istenilen sonuç elde edilemeyebilir. Organik saç derisinin beslenmesi ve kişinin kendi yağ dokusu bulunduğu için vücudun buna tepki göstermemesi amaçlanır. Beslenen saç derisi yeni ekilmiş olan saçların güçlü kalabilmesi ve tutma oranının yüksek olması için önemlidir. 

Klasik saç ekiminde kelleşen bölgede de bakıldığında iç kısmının boşanmış olduğu fark edilebilir. Bu da saç hücrelerini besleyen herhangi bir unsur olmadığını gösterir. Saçların zaman içinde tutulma ihtimalini azaltan bu durumun  yanı sıra, saç ekilecek bölgeye çeşitli kimyasallar enjekte edilmesi söz konusu olur organik saç ekiminde bu kimyasallar kullanılmadığı için çok daha faydalı olduğu düşünülmektedir.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır? Organik Saç Ekimi Nedir Ve Süreç Nasıl İşler? ilginizi çektiyse Sağlık Turizmi Nedir? Sağlık Turizmi Amacı yazımızı veya saçlara çok faydalı olduğu bilinen Hindistan Cevizi Yağı Faydaları İle İlgili Bilmeniz Gerekenler yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Z. Mine Toprakoğlu

Hastalıklar, diyet, sağlıklı yaşam, besinler, vitaminler ve daha birçok konuda kendime, bilgime güveniyorum. Özel bir firmada diyetisyen olarak çalışıyorum ve sizleri sağlıklı bir yaşama davet ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu