Sağlık

Saç Ekimi Yöntemleri Nelerdir? Teknoloji İle Gelen Yenilikler

Saç ekimi yöntemleri tekonolojinin ilerlemesi ile sürekli olarak yeniliklerin bulunduğu bir hizmet diyebiliriz. Türkiye’de özellikle saç ekimi konusunda dünyada ismini duyurmuş olan bir yer.

Saç kaybı, pek çok nedenden dolayı her yaş grubundan insanın başına gelebilen, oldukça can sıkıcı bir problemdir. Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde birçok farklı saç ekimi yöntemleri uygulanabilmektedir. Bu problemden ise oldukça kolay şekilde, kalıcı olarak kurtulma imkânı vardır. Saç dökülmesi hem kadınlarda hem de erkeklerde yaşanabilir. Ancak kellik; yani kalıcı olarak saç kaybı erkeklerde daha fazla yaşanmaktadır. Saç ekim operasyonları Türkiye’de de oldukça popüler bir estetik uygulamasıdır. En az diğer ülkeler kadar bu işlemde başarılıdır. İhtiyaç duyulan saç grefti sayısı ve kişinin gereksinimlerine göre uygun yöntem belirlenmekte ve tedaviye başlanmaktadır. Dilerseniz bu yöntemlerin neler olduğunu tek tek incelemeye geçelim.

Saç Ekim Yöntemleri

Her geçen gün ile yeni saç ekimi yöntemleri gelişmektedir. Bu farklı yöntemlerin arasında, özellikle 2 yöntem oldukça büyük popülerliğe sahiptir. Bu iki yöntemde de canlı saç kökleri donör bölgeden alınarak dökülme yaşanan alana nakledilmektedir. Uygulanan saç ekim yöntemleri lokal anestezi ile yapılmaktadır. Ekim yöntemlerinin birbirinden farklı olmalarındaki en büyük sebep saç köklerini alma şeklinin farklı olmasıdır. Bazı yöntemlerde saç kökü, iki kulak arasında kalan ense bölgesinden alınmakta ve iz bırakmaktadır. Başka bir yöntemde ise iz kalmaksızın ya da saçların tıraş edilmesine gerek kalmaksızın da nakil işlemi yapılabilmektedir. Bu saç ekimi yöntemleri arasında sizin için en doğru olanı ise saçlarınızda meydana gelen kayıp oranına, donör bölgedeki saç yoğunluğuna ve ekim işleminden beklentinizin ne olduğuna göre değişecektir. Saç ekim uzmanınız bütün bu verileri inceleyerek sizin için en uygun yöntemin ne olduğunu belirleyecektir.

FUT Yöntemi ile Saç Ekimi

2000’li senelerin başına kadar en fazla uygulanan ve tercih edilen yöntem bu tekniktir. İleriki yıllarda gelişen teknoloji ve yeni tekniklerin ortaya çıkması sebebi ile bu tekniğin kullanımı oldukça azalmıştır.

Saç ekimi yöntemleri arasında en eskilerden biri olan FUT yönteminde, ekim amacı ile kullanılacak olan saç kökleri ense bölgesinden deri tabakası ile kesilerek alınmaktadır. 3 santimetrekare genişliğindeki bu deri tabaka, kesilip çıkartıldıktan sonra tabakada yer alan saç kökleri alınmakta ve uygulanacak alana nakledilmektedir. İşlemin tamamlanmasının ardından kesilen bölgeye dikiş atılır. İyileşme süreci bakımından diğer yöntemler arasında en uzun süreye sahip olan teknik budur. Ayrıca, dikiş atılan bölgede iz de kalmaktadır. Bu tekniğin artısı ise saç köklerinin toplu olarak nakledilmesi sebebi ile daha hızlı şekilde ekim işlemi yapılabilmesidir. Ancak, bu avantaja rağmen hem iz kalması hem de iyileşme sürecinin oldukça uzun olması nedeni ile eski popülerliğini yitirmiştir.

FUE Tekniği ile Saç Ekimi

Özellikle de son on beş senedir diğer saç ekim yöntemlerine kıyasla en fazla tercih edilen ve bu süreç boyunca en fazla geliştirilmiş olan teknik, FUE yöntemidir. FUE tekniği, doğal saç ekimi yöntemlerinden birisidir. Bu teknikte enseden alınan saç kökleri özel bir alet vasıtası ile tek tek olduğu bölgeden toplanmaktadır. Mikromotor denilen cihaz yardımı ile çıkartılan bu saç kökleri, özel solüsyonlar içinde soğuk ortamlarda belli bir süre bekletilir. Saç ekiminin gerçekleştirileceği bölge, özel operasyonlar ile uygulamaya hazır hale getirildikten sonra kıl kökleri yine teker teker bu alana ekilmektedir.

FUE tekniğinde, kıl kökleri tek tek yerleştirildiği için operasyonun süresi ekilmesi gereken saç kökü sayısına göre değişmektedir. FUE yöntemi uzun bir operasyon süresine sahip olsa da iyileşme süresi oldukça hızlıdır. İşlem sonrasında herhangi bir iz kalmaması da bu yöntemin sahip olduğu diğer bir avantajdır. Sahip olduğu avantajlar ve etkili sonuç doğurması nedeni ile günümüzde en fazla uygulanan ekim yöntemleri arasında yer almaktadır.

Manuel Punch Tekniği

Bir diğer doğal saç ekimi yöntemi ise Manuel Punch saç ekim tekniğidir. Aslına bakılır ise bu yöntem FUE tekniğinin farklı bir türü olmaktadır. Punch, donör bölgeden saç kökü toplamada kullanılan aletin adıdır. Bu cihaz elektrikli değildir. Saç köklerinin etrafında ufak delikler açarak kıl köklerinin toplanmasına imkan sunar. FUE tekniğinin ilk kullanılmaya başlandığı dönemlerde tercih edilen ve hala da kullanılan bir yöntemdir. Ancak, günümüzde eski popülerliğini yitirerek yerini micromotorlu FUE tekniğine bırakmıştır.

Micromotorlu FUE tekniği, günümüzde en fazla kullanılan saç ekim yöntemidir. Micromotor punchi elektronik bir cihaz olup saç köklerinin donör bölgeden daha seri şekilde toplanmasını sağlar. Bu sayede saç ekim işlemi de daha hızlı biçimde tamamlanmaktadır. Saç kökleri deriye bağlı iken canlılığını koruyan ancak bu bölgeden ayrılmasından itibaren hızlı şekilde canlılığını yitiren canlı organizmalardır. Micromotorlu Punch’ın sunduğu hızlı toplama imkanı sayesinde canlı kalan saç kökü sayısı da daha fazla olmaktadır. Bunun doğal bir sonucu olarak saç ekim operasyonunun başarı yüzdesi de artmaktadır.

DHI Tekniği ile Saç Ekimi

DHI (Hair Transplant) tekniği, isminden de anlaşıldığı üzere direkt olarak saç transferi işlemidir. Bu yöntem saç ekimi fiyatları arasında en yüksek skalaya sahip tekniklerden birisidir. FUE tekniği ile kullanılabilen bir yöntemdir. FUE tekniği ile teker teker toplanan kıl kökleri, DHI tekniği ile ekilebilmektedir. FUE tekniğinden ayrıldığı nokta ise kullanılan özel kalem sayesinde kanal açma işlemi ile saç kökünün ekilme işleminin bir arada yapılıyor olmasıdır. İki işlemi aynı anda yapılmasının sonucunda işlem süreci oldukça kısa sürmekte kıl kökü kaybı da bu sebeple minimum seviyeye inmektedir.

Bu tekniğin sunmuş olduğu bir diğer avantaj ise ekim işleminin yoğun şekilde yapılabilmesi ve daha sık saç görünümü sunmasıdır. Saçların tamamen kaybolduğu alanlara uygulanabildiği gibi aynı zamanda seyrek alanlardaki saçların sıklaştırılması amacı ile de kullanılabilen bir tekniktir. Fakat, tamamen saç kaybı yaşayan kişilerde eğer donör bölge yeterli saç kökü bulundurmuyor ise bu yöntemin uygulanması halinde dahi yoğun bir görünüm elde edilememektedir.

DHI tekniğinin, muadili olan saç ekimi fiyatları arasında yüksek bir yere sahip olmasının bir sebebi daha vardır. Bu işlemde çoğu kişi için oldukça ürkütücü bir konu olan saçın tıraş edilmesi zorunluluğu bulunmamaktadır. Sadece bu sebepten dolayı bile çoğu kişi tarafından ilk tercih edilen yöntemlerden biri olmaktadır.

Robotik Saç Ekimi Tekniği

Robotik saç ekimi yöntemi diğer saç ekimi yöntemleri arasında en yenilerden birisidir. Hatta yenilik bakımından ikinci sırada bulunmaktadır. Bu teknikte gerçekleştirilen saç köklerini toplama ve yeni bölgeye ekilme işlemi özel bilgisayarlar aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Günümüzde en popüler yöntemlerden birisidir. Çalışma prensibi olarak FUE yöntemi ile aynı şekilde çalışmaktadır. İki yöntem arasında bulunan tek fark ise robotik saç ekiminde işlemin hassas kollara sahip bilgisayarlar tarafından yapılıyor olmasıdır.

Hiperbarik Saç Ekim Yöntemi

Saç ekimi yöntemleri arasında iyileşme süresinin hızlandırılması amacı ile kullanılan ekim yöntemi Hiperbarik saç ekim tekniğidir. Bu teknikte oksijenden yararlanılmaktadır. Oksijenin sahip olduğu yara iyileştirme gücü ile saç ekim operasyonu esnasında meydana gelen delikler daha kolay şekilde iyileşmektedir. Ayrıca, bu teknik direkt olarak saç ekim işlemi esnasında değil saç ekim operasyonunun tamamlanmasının ardından yapılmaktadır.

Saç Ekimi Yöntemleri Nelerdir? yazımız ilginizi çektiyse Lazer Epilasyon İle Tüyler Tamamen Biter Mi? yazımıza da göz atmalısınız.

Z. Mine Toprakoğlu

Hastalıklar, diyet, sağlıklı yaşam, besinler, vitaminler ve daha birçok konuda kendime, bilgime güveniyorum. Özel bir firmada diyetisyen olarak çalışıyorum ve sizleri sağlıklı bir yaşama davet ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu