Sağlık

Saç Neden Beyazlar? Saç Beyazlamamasının Çözümleri

Saç neden beyazlar? Bu soru hem kadın hem de erkekler için merak edilen, çözümü aranan bir konudur. Beyaz saç, insanlarda yaşın ilerlediği izlenimi vermekte ve bu da psikolojik olarak sorunlar çıkarmaktadır.

Erkekler ve kadınlar, dış görünüşlerine çoğu zaman önem vermektedir. Özellikle yoğun bir yaşama sahip olan ve devamlı olarak kalabalık içerisinde yer alan kişiler, dış görünüşlerine çok daha fazla dikkat etmektedir. Hal böyle olunca kişisel bakım da bir hayli önemli konu olmaktadır. Özellikle saç beyazlaması nedenleri bu konuyla alakalı olarak merak edilen başlıklardan biri haline gelmiştir.

Saç Neden Beyazlar?

Saça doğal rengini veren pigmente melanin adı verilmektedir. Yaşınız ilerledikçe vücudunuzda bulunan melanin üretimi de azalacaktır. Melanin azaldıkça saçlarınız beyazlamaya başlayacaktır.Saç neden beyazlar sorusunun cevabı aşağıda maddeler halinde belirtilmiştir.

 • Stresli bir yaşama sahip olmak
 • Beslenmedeki dengesizlikler
 • Depresyon ve üzüntü gibi duygusal nedenler
 • Genetik faktörler
 • Melatin üretimindeki problemler
 • İklimin getirdiği şartlar
 • Yaşın ilerlemesi
 • Çeşitli kimyasallara maruz kalma

Bu gibi nedenlerden dolayı saç beyazlayabilmektedir. Saç beyazlaması problemi genelde yaşın ilerlemesi ve genetik faktörler sonucu oluşmaktadır. Saç beyazlamasının ardındaki asıl nedenleri görmek ve ona göre tedbir alabilmek için bir uzman hekime görünmeniz gerektiğini lütfen unutmayınız.

Saç Beyazlamasının Çözümleri Nelerdir?

Saç neden beyazlar sorusunun cevabını verdik, peki nasıl çözüm bulabiliriz? Saç beyazlaması sorunu ile karşı karşıya kalan birçok kişi saç beyazlamasının çözümü ile ilgili araştırmalar yapmaktadır. Eğer saç beyazlamasına neden olan durum yaşın ilerlemesi veya genetik faktör değil ise bunu engellemeniz mümkün olmaktadır. Aşağıda saç beyazlamasına çözüm olacak durumlar belirtilmiştir.

 • Sigara içmemeniz gerekmektedir.
 • A,D,E ve B vitaminleri başta olmak üzere günlük ihtiyacınız olan vitaminleri ve mineralleri almanız gerekmektedir.
 • Saçlarınızı güneşin zararlı ışınlarından korumanız gerekmektedir. Bunun için şapka kullanabilirsiniz.
 • Saçlarınıza fön çekme, yüksek ısıyla kurutma ve renk açma gibi işlemler yapmanız önerilmemektedir.
 • Hindistan cevizi yağı ile saç bakımı yapmanız gerekmektedir.

Bu kalıcı çözümlerin yanında aynı zamanda geçici çözümler de mevcut olmaktadır. Saçınızın beyazlayan kısımlarını, saçınıza en yakın tonda boya ile boyayabilir ve bu durumdan geçici süreliğine de olsa kurtulabilirsiniz.

Erken Yaşta Saç Beyazlaması

Genç olmanıza rağmen saçlarınızın beyazlaması ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu durum genç yaştakiler arasında sıkça rastlanılan bir problemdir.Erken yaşta saç beyazlaması birçok nedenden dolayı olabilmektedir. Bu nedenler aşağıda sıralanmıştır.

 • Çok fazla sağlığa zararlı gıdalar tüketmek
 • Tiroit hastalıklara sahip olmak
 • Genetik faktörler
 • B12 vitamin eksikliği
 • Sürekli stres ve depresyon halinde olmak
 • Saçların çok fazla kimyasal ürüne maruz kalması

Bu nedenler arasında en sık görüleni ise genetik faktörlerdir ve bunu engellemek ne yazık ki mümkün olmamaktadır. Fakat başka bir nedenden dolayı erken yaşta saçınız beyazlıyorsa bir uzman hekim tarafından muayene olarak hem nedenini öğrenebilir hem de beyazlamanın önüne geçebilirsiniz.

Saç Beyazlamasını Geciktirmek İçin Neler Yapılabilir?

Genellikle kadınların yakındığı konulardan biri olan saç beyazlaması, ileri yaşlarda görülen ve kaçınılmaz olan bir gerçektir. Bu gerçeğin en uzak zamanda meydana gelmesi için de pek çok yöntem sunulmaktadır. Özellikle saç beyazlamasını geciktirmek için neler yapılabilir sorusu, bu noktada çözüm önerisi arayan kişiler tarafından sıklıkla araştırılmaktadır.

 • Boya, maske gibi kimyasal ürünlerden olabildiğince uzak durulması gerekmektedir.
 • Spor hayatınızı daha aktif hale getirmelisiniz.
 • Vitamin eksikliği yaşamamak için süt ve deniz ürünlerini sıklıkla tüketmelisiniz.
 • Doğal yağlardan (Hindistan cevizi yağı, tatlı badem yağı) yararlanabilirsiniz.

Buna benzer konularda dikkat ettiğiniz sürece saç beyazlamasını gözle görülür derecede geciktirmeyi başarabilirsiniz. Aynı zamanda bu tarz yöntemler, sadece saç sağlığı için değil aynı zamanda vücut sağlığı için de oldukça önemlidir.

5 Dakikada Beyaz Saçlardan Kurtulma

Saç beyazlaması sorunu yaşayan bireyler bu sorundan olabildiğince hızlı bir şekilde kurtulmak istemektedirler.Kalıcı çözümlerin mümkün olmadığı veya zaman aldığı durumlarda geçici çözümlere yönelen bu bireyler,5 dakikada beyaz saçlardan kurtulma yöntemlerini araştırmaktadırlar.

Saç spreyi, saç boyası, saç tebeşiri ve kına kullanarak saçlarınızdaki beyazlıklardan geçici de olsa 5 dakikada kurtulmanız mümkün olmaktadır.Bu ürünleri çok sık kullanmamanız gerektiğini lütfen unutmayınız. Sık kullanılan saç boyası ürünleri saçlara büyük zarar vermekte ve sağlıksız görünmelerini neden olmaktadır.

Saç Beyazlaması Tedavisi

Tıp sektörünün her geçen gün gelişmesi ve yeni uygulamalar bulması sayesinde en zor hastalıkların dahi tedavisi kolaylıkla yapılabilmektedir. Buna istinaden saç beyazlaması için uygulanan belli başlı tedaviler de mevcuttur. Bahsi geçen bu sorunu yaşayan kişiler saç beyazlaması tedavisi başlığını internet üzerinde araştırarak ilgili tedavi hakkında bilgi edinmektedir.

PRP tedavisi olarak uygulanan bu işlemde öncelikle kişinin kendi kanından kök hücre alınmaktadır. Alınan bu kök hücreler saç hücrelerine aktarılır ve bu sayede melanin üretiminin artması sağlanır. Aynı zamanda keratin üretimi de artmaktadır. Böylece saç beyazlamasına karşı olarak bu işlem sayesinde saçlarınız doğal renginde kalmaya devam etmektedir.

Saç Beyazlama Tedavisini Kimler Uygulayabilir?

Sağlık konusunda insanların ne kadar titiz davrandığı ve seçici olduğu gözlerden kaçmamaktadır. Özellikle çözümü net bir şekilde istenilen tedavilerde uygulamayı yapacak olan doktorun kesinlikle alanında uzman olması gerekmektedir. Aksi halde istenmeyen sonuçların meydana gelmesi kaçınılmaz olacaktır.

Saç beyazlaması tedavisini kimler uygulayabilir sorusunun yanıtı da büyük oranda doğru tahmin edilmektedir. Alanında birer uzman haline gelmiş olan dermatologlar, bahsi geçen işlemi uygulayabilmektedir. Uygulama alanının steril olması ve eksiksiz malzemeye sahip olunması ile birlikte PRP adı verilen tedavi kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir. Ancak bunun öncesinde muhakkak ön muayene olmanız gerekmektedir. 

Saç Beyazlamasına İyi Gelen Kürler

Söz konusu alternatif tıp olduğunda akıllara gelen ilk seçenekler arasında birbirinden farklı bitkiler yer almaktadır. Bitkilerin sağladığı faydalar, sağlıktan bakıma kadar pek çok alanda yararlanılmaktadır. Saç beyazlamasına iyi gelecek bu tarz tariflere ise saç beyazlamasına iyi gelen kürler başlığı altında ulaşabilirsiniz. 

Kürlerin pek çok konuda insanlara yarar sağladığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Dış görünüşünü önemseyen ve bu konuda her yöntemi denemeye hazır olan bireyler için birbirinden farklı tarifler sunulmaktadır. Bahsi geçen bu tariflerden örnek verilecek olursa üç malzemeli bir kür ile saçlarınıza bakım yapabilirsiniz. Bu kür, diğer alt başlıkta detaylı bir şekilde ele alınmıştır.

3 Malzemeli Saç Bakım Kürü

Saç neden beyazlar ve çözüm yolları yazımızın sonunda sizlere bir bakım kürünün tarifinin vermek istiyoruz. Söz konusu saç bakımı ve saç beyazlamasını önleme olduğunda pek çok bireyin tercih ettiği belli başlı yöntemler bulunmaktadır. Alışılagelmiş yöntemler dışında uygulanabilecek bir diğer alternatif seçenekler bulunmaktadır. 3 malzemeli saç bakım kürü ise bu bağlamda değerlendirilebilecek seçenekler arasında yer almaktadır. İlgili kür hakkında malzeme ve aşama bilgisi aşağıda açıklanmıştır.

Malzemeler

 • Yarım fincan zeytinyağı
 • 1 tatlı kaşığı kuru maya
 • 3 adet ceviz kabuğu

Yapılışı

 • İşe öncelikle ceviz kabuklarını haşlama ile başlayın.
 • Ardından haşlanan su içerisine zeytinyağını ekleyin ve karıştırın.
 • Son olarak kuru maya ekleyin ve tekrar karıştırın.
 • Elde ettiğiniz bu karışımı saçınızın her bölgesine eşit miktarda sürün.
 • En az iki saat boyunca bekleyin ve saçınızı durulayın.

Bahsi geçen bu kürün temizlenmesi sırasında rutin şampuanınızı kullanabilirsiniz. Aynı zamanda bu kürü ayda bir kere uygulayarak saçınızın doğal rengini korumasına yardımcı olabilirsiniz. Böylece yaşlanma ile gelen beyazlıklardan uzun bir süre kurtulma şansına sahip olabilirsiniz.

Saç Neden Beyazlar? Saç Beyazlamasının Çözüm Yolları yazımızı incelediyseniz Saç Ekimi Nasıl Yapılır? Organik Saç Ekimi Nedir Ve Süreç Nasıl İşler? yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Z. Mine Toprakoğlu

Hastalıklar, diyet, sağlıklı yaşam, besinler, vitaminler ve daha birçok konuda kendime, bilgime güveniyorum. Özel bir firmada diyetisyen olarak çalışıyorum ve sizleri sağlıklı bir yaşama davet ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu