Sağlık

Sağlık Turizmi Nedir? Sağlık Turizmi Amacı

Sağlık turizmi nedir? Şartları nelerdir? Yazımızda turizm sektörünün sağlık alanıyla birleştiği bu önemli süreci ele alacağız. Sağlık turizmini ne olduğuna, çeşitlerinin neler olduğuna ve diğer merak eder edilen unsurlarına dair araştırılan içerikleri paylaşacağız.

Turizm alanının çeşitlenmesi, turizm sektörlerinin senenin tüm aylarına yayılması ile birlikte; bu alanlara katkı sağlayan sağlık turizmi ön plana çıktığı görülmektedir. Tüm dünyada olmazsa olmaz içeriklerin başında gelen sağlık alanında farklı bölgelerin tercih edilmesi ile birlikte ön plana çıkan sağlık turizmi ticari bir değer arz etmektedir. Sağlık turizmi hizmetinin uygulamayı sunan ülkelerin ekonomisine ve istihdam oluşumuna katkı sağladığı bilinmektedir.

Sağlık Turizmi Nedir? 

 Sağlık turizmi nedir? Kişilerin sağlığı ile ilgili hem rehabilite etme hem de tedavi etme süreçlerine katkı sunmayı amaçlayan ve sağlığa yararlı hizmetler alabilmek amacıyla yaşadıkları ülke dışında farklı bir bölgeye gitmelerini sağlayan süreçtir.

Sağlık amacıyla seyahat etmekte olan turiste sağlık turisti adı verilmektedir. Bazen maddi kaygılar ön plana çıktığı için bazen de bulunulan bölgede en uygun tedavi şekli yer almadığı için insanlar farklı ülkelerde tedavi olmayı amaçlayabilir.

Sağlık Turizmi Çeşitleri

Sağlık turizmi çeşitleri bakımından da araştırılmaktadır. Sağlıklı yaşam adına hizmet sunmakta olan her çeşit turizm işleme sağlık turizmi kapsamında değerlendirilmektedir. Bununla birlikte temel olarak üç başlık altında toplandığı ifade edilebilir. Bunlardan birisi termal turizm olurken; diğeri tıbbi yani medikal turizmdir. Sonuncusu ise engelli ve yaşlı turizmi olarak bilinmektedir.

Tıp turizmi kişilerin kendi ülkelerindeki tıp hizmetlerinin yetersiz olması veya değişik bir ülkede özel bir tedavi almak istemesi nedeniyle gerçekleştirilen seyahat kapsamında yer alır. Termal turizm izle ruhsal dinlenme ve bedensel olarak daha sağlıklı bir yapıya kavuşmak için şifalı olduğu bilinen ülkemizde sıkça bulunan termal sularının bulunduğu bölgede hizmet veren tesislerin tercih edilmesi olarak tanımlanabilir. 

Sağlık turizmi alanında üç ana başlıktan bir diğeri olan engelli ve yaşlı turizmi ise ileri yaşlardaki kişilerin değerlendirmesi için meşguliyet terapisi ya da gezi turları ve aynı zamanda yaşlı bakım hizmetlerini kapsar. Bununla birlikte engelliler için de gezi turları ve özel bakım hizmetlerini kapsamaktadır. Hizmet alanı olarak tatil köyleri, klinik oteller ve bakım evleri yoğunlukta olmaktadır.

Sağlık Turizmi Amacı

Sağlık turizmi yetki belgesi bulunan işletmelerde gerçekleştirilebilen içerikler kapsamında; özellikle insan sağlığına yönelik hizmet sunulması nedeniyle bu alana dair gerekli yetki belgelerinin bulundurulması zorunludur. Sağlık turizminin yapılma amaçları kişilere göre farklılık göstermekle birlikte genel olarak belli başlıklar altında değerlendirilebilir. Bunlar temel olarak şu şekildedir:

  • Termal tesislerin olduğu bölgelerde hizmet alma
  • Kişilerin bulunduğu ülkeden farklı bir coğrafi ve iklim özelliklerinden yararlanmak istemesi
  • Tedavinin yanısıra motivasyon amaçlı tatil yapma düşüncesi
  • Çeşitli bağımlılıkları bulunan kişilerin farklı bir ortamda tedavi alma isteği
  • Sahip olunan sağlık sigortası ile alakalı sorunların bulunması
  • Engellilerin, yaşlıların ya da kronik hastaların değişik bir ortamda tedaviye başlamak istemesi
  • Sağlık hizmetlerinin bulunulan ülkede daha pahalı olması
  • Kişinin kendi ülkesinde uzman insan kaynaklarının az oluşu ya da yüksek teknolojiye sahip sağlık hizmetlerine erişemiyor olması
  • Kaliteli bir sağlık hizmeti alınmak istenmesi gibi süreçlerin tümü kişilerin farklı ülkeye seyahat ederek sağlık turizmine katkı sunmasını sebeplerini oluşturabilir.

 Sağlık turizminde hizmet olmasının pek çok farklı alt sebebi olabilir. Kalp damar, eklem protezi, estetik, diş tedavisi ve tüp bebek yöntemleri gibi konular ön plana çıkmaktadır. Bunun yanı sıra herhangi bir tetkik ya da kontrol amaçlı da sağlık turizmi gerçekleştirilebilmektedir.

 Hastalar genellikle daha olumlu imkanlar dahilinde değişik bir ülkede sağlığı ile ilgili sorununu çözme ya da kendi ülkesindeki ile aynı hizmeti daha ekonomik olarak almak için sağlık turizmi gerçekleştirir.

Dünyada Sağlık Turizmi

Dünyada sağlık turizmi her geçen gün daha fazla dikkat çeken bir konu haline gelmektedir. Sağlık turizmi kapsamında en çok tercih edilmekte olan ülkeler Küba, Hindistan, ABD, Tayland, Malezya Kolombiya, Türkiye, Almanya, Meksika ve Güney Kore olmaktadır. Orta Amerika ve Güney Kore ülkelerinin genelde yüksek tedavi maliyeti sebebiyle ABD dışında tedavi almak isteyen kişilere hizmet verdiği bilinmektedir. 

Malezya bölgesine Filipinler ve Endonezya gibi alanlardan daha iyi tıp hizmeti almak isteyen kişiler başvurmaktadır. Avrupa ülkelerinde ise genellikle kendileri için de bir hareketlilik bulunur. Malezya, Türkiye ve İsrail gibi ülkeler pek çok açıdan avantajlı bir konumda bulunduğu için; aynı zamanda coğrafi konum, ileri teknolojik sağlık hizmeti turizm ülkesi olmaları nedeni ile pek çok ülkeden sağlık turisti ağırlamaktadır. Ekonomik fiyat sunması sebebiyle bu ülkeler yoğun olarak tercih edilmektedir.

Sağlık turizmi yapmak için gerekli şartlar incelenirken insanların artık sağlıkları için yalnızca kendi ülkelerindeki imkanları değerlendirmede farklı ülkelere ait tedavileri de değerlendirildiği bilinmektedir. Günümüzde büyük bir sektör haline gelmiş olan tıp alanında dikkat çeken içeriklerden birisi de sağlık turizmidir. 

Saç ekimi, estetik operasyonları gibi farklı alanlarda da tercih edilen sağlık turizmi, pek çok farklı alanda uygulanmaktadır. Sağlık ürün merkezi, rehabilitasyon merkezi ya da spa merkezi gibi çok sayıda alan günümüzde sağlık turizmine hizmet etmektedir. Bununla birlikte elbette hastaneler ve konaklama sektörü de aynı alan içerisinde yer alır.

Sağlık Turizmi Ve Ülkelere Katkıları

Sağlık turizmi firmaları her geçen ve yoğunluk kazanmaktadır. Bunun sebeplerinin başında hem daha fazla insanın hastaneye başvurması hem de farklı ülke seçeneklerini değerlendirmesi gelir. Aslında sağlık sektörünün bir parçası olan ancak turizm alanı içerisinde değerlendirilen bu hizmet kapsamında ülkeler belli faydalar elde etmektedir. 

Öncelikle sağlık turizmi yapılmakta olan ülkeler; senenin 12 ayında turizmin devam etmesini sağlayabilir. Bununla birlikte sağlık turizmi kapsamında turist çeken ülkeler de sağlığa faydalı doğal varlıkların ekonomik yarar sağlaması amaçlanır. 

Örnek olarak termal şifalı sular ve orman bölgeleri gibi. Bu bölgelerde sağlık hizmeti almayı amaçlayan kişilerin yapmış olduğu harcamalar gelir artışına katkı sağladığı için ülkeler tarafından önemsenmektedir. Aynı zamanda tüm dünya kapsamında ülkelerin imajına bir katkı sunduğu düşünülmektedir.

 Sağlık turizmi iş ilanları ve kapsamların genişliği göz önünde bulundurulursa ülkemizin de bir sağlık turizmi ülkesi olduğu ifade edilebilir. Gerek coğrafi konumu ve sağlık kuruluşları gerekse eğitimle insan gücü bakımından dikkat çekmektedir. 

Tüm doğal şifa kaynağı alanları ve kaplıcalarıyla sağlık turizminin öne çıkan mekanlarından birisi olarak ülkemiz gösterilebilir. Bununla birlikte kültürel ve tarihi zenginlik taşıması nedeniyle; hem tedavi hem tatil için gelen kişileri kendisine çekmektedir.

Sağlık turizmi alanına dair pek çok ayrıntı ön plana çıkmakta birlikte genel olarak insanların sağlıklarına kavuşmak ve ülkelerinde kazanç elde etmek ve dünya çapında bu alanda adını duyurmak amacıyla yaptığı bir uygulamadır.

Bir yönüyle insanların yalnızca kendi ülke içinde değil dünya çapındaki tüm tedavilere ulaşma imkanı sağlaması açısından önemlidir. Bunun yanı sıra; kimi zaman kendi ülkesinde çok pahalı olduğu için çeşitli tedavilere ulaşamayan insanların farklı bir ülkede daha ekonomik şartlarda tedavi olma imkanı sağlamaktadır.

Sağlık Turizmi Nedir? Şartları Nelerdir? yazımızı beğendiyseniz Sağlık kategorimize göz atmanızı tavsiye ederiz.

Z. Mine Toprakoğlu

Hastalıklar, diyet, sağlıklı yaşam, besinler, vitaminler ve daha birçok konuda kendime, bilgime güveniyorum. Özel bir firmada diyetisyen olarak çalışıyorum ve sizleri sağlıklı bir yaşama davet ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu