Finans

Senetle Borç Para Veren Yerler ve Senet Doldurma Örneği

Senetle borç para veren yerler nereler sorusunun cevabını, ihtiyacımız olduğunda acil olarak öğrenmek istiyoruz. Bu yazımızda da hiç uzatmadan sizelere nerelerden borç para alabilirsiniz onlardan bahsedeceğiz.

Bazen acil nakit paraya ihtiyaç duyabiliyoruz. Ancak hemen para bulmak zor olabiliyor. Bundan dolayı hızlı bir şekilde borç para bulmak için kullanabileceğiniz bir yöntemi sizlerle paylaşarak bu konudaki soru işaretlerini gidereceğiz. Bu yöntem senetle borç para almaktır. Peki senetle borç parayı nereden alabilirsiniz, senetle borç para veren yerler nereler? Yazımızın devamında bu soruların yanı sıra ‘Senet nasıl doldurulur?’ sorusuna da cevap bulacağız.

Senetle Borç Para Veren Yerler

Kuyumcular

Artık günümüzde borç para veren yerler arasına kuyumcular da katıldı. Yaşadığınız mahalledeki kuyumcuları gezerek içlerinden bu işi yapan ve sizin için en uygun olanını seçebilirsiniz. Acil paraya ihtiyaç duyduğunuzda senet karşılığında altınlar satın alıp, bunları bozdurarak paraya çevirebilirsiniz.

Son zamanlarda senetle borç para veren kuyumcular çoğaldı. Bundan dolayı bulmanız çok zor olmayacaktır. Kolay bir şekilde ve anında ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Bununla birlikte güvenilir bir yer olmasına ve imzaladığınız senette yazılı olanlara dikkat etmenizi öneririz. Kuyumcular senetle borç para veren yerler arasında en cazip seçenek bile diyebiliriz.

İkrazatçılar

İkrazatçı ismi size yabancı gelebilir. İkrazatçılar bir kurum değil, Hazine Bakanlığı onayı ile çalışan gerçek kişilerdir. Gerçek kişilerden oluşsa da yapılan her işlem BDDK yani Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu usullerine uygun yapılmaktadır.

Zaten, ikraza dilimizde ‘borç vermek’ anlamını taşır. İkrazatçılar, borç para verirken taşınır ya da taşınmaz malları ipotek eder. Aynı zamanda bu işlem için bir kefil de isteyebilir. Burada dikkat etmeniz gereken durum parayı alacağınız yerin tüm belgelerinin eksiksiz olmasıdır.

Yani yasal yollarla borç para aldığınızdan emin olun. Çünkü ikrazatçı adı altında senet imzalatan birçok kişi var. Yasal olarak senetle borç para veren yerler arasında yer alan gerçek ikrazatçı bulmanız önemlidir.

Deva Finans

Deva Finans adı altında açılan bir Facebook sayfası da senet imzalatarak borç para vermektedir. Adını bu konuda fazla bir şekilde duyuran sayfanın borç para vermek için bazı kriterleri var. Avukatlık olan kişiler, icralık olan kişiler, hacizlik olan kişiler ve emekliler buradaki imkanlardan faydalanabiliyor. Yani eğer bu kriterleri karşılamıyorsanız senetle borç para alamıyorsunuz. Ancak bu yöntem ile ilgili çok fazla bilgi bulunmuyor. Bundan dolayı iyi bir şekilde araştırmanızı öneririz.

Faktoring Firmaları

BDDK onaylı çalışan birçok faktöring firması vardır. Bu firmalar senetle borç para veren yerler arasındadır. Faktöring, vadeli alacağın bu firmalara devrinin yapılarak ödeme zamanından önce tahsilatının gerçekleşmesi anlamına geliyor. Bu şirketler de acil paraya ihtiyaç duyan kişilere hizmet veriyor. Ancak bu yöntemde de bir kriter bulunmaktadır. Burada vadesi gelmemiş bir senediniz olması şartı aranıyor. Bu şartı karşılıyorsanız firmalara başvurabilirsiniz.

Başvuru yapacağınız firmanın kurumsal ve güvenilir bir yer olmasına dikkat etmenizi öneririz. Yaşar Faktoring, ABC Faktoring, Lider Faktoring, Yapı Kredi Faktoring, Çağdaş Faktoring, Global Faktoring, Atılım Faktoring, ICBC, Başer Faktoring, Anadolu Faktoring, Şirinoğlu Faktoring sayabileceğimiz faktoring firmaları arasında yer alıyor. Bu firmalardan biri ile iletişime geçerek senetle borç para alabilirsiniz.

Bankalar

Paraya ihtiyaç duyduğunuzda kredi notunuzun düşük olması gibi sebeplerden dolayı kredi çekemeyebilirsiniz. Ancak bazı bankalar senet karşılığı avans kredisi veriyor. Yani birçok kişinin bu konudaki rolünü merak ettiği bankalar da senetle borç para veren yerler arasındadır.

Hatta bankalardan senet karşılığı para almak, en güvenilir yöntemlerden biridir. Ziraat Bankası, İş Bankası, Akbank, Odeabank, Denizbank, TEB senetle para veren bankalardan bazılarıdır. Her bankanın kendine ait şart ve istekleri vardır. Bundan dolayı istediğiniz banka ile iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.  Bankalar tarafından alacağınız senet karşılığı kredilerde senede belli bir marj uygulanır. Senet, bankalar için geri ödeme konusunda garanti belgesidir.

Senet Nasıl Doldurulur?

Senet çok dikkat edilmesi gereken bir belgedir. Üstüne yazan her detay dikkatli bir şekilde okunmalı ve ona göre imza atılmalıdır. Çünkü sonrasında çok büyük sorunlara sebep olabilir. Biz de sizler için senedi nasıl dolduracağınızı, senette neler yer alacağını açıklayacağız. Vereceğimiz bu senet doldurma örneği üzerinden bilgi sahibi olabilirsiniz. Senetle borç para veren yerler için senet doldurma adımları aşağıdaki gibidir:

 • En başta, senedin düzenlenme tarihi yer almalıdır. Yazılan tarihin senedin doldurulup imzalanacağı gün olduğuna dikkat edilmelidir ve kesinlikle boş bırakılmamalıdır.
 • Daha sonra ödeme tarihi kısmı doldurulur. Borcun ödeneceği tarih rakamlarla yazılır ve buranın yan tarafında bulunan vade kısmı da doldurulur.
 • Ödenecek tutar senede eklenir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, tutarın her iki tarafına da ‘#’ işareti konulmasıdır. Bu ödenecek rakamda herhangi bir oynama yapılmasına engel olacaktır.
 • Hazırlanan her senette, kâğıdın sağ üst kısmında numara alanı vardır. Bu alan doldurulmak zorunda değildir. Fakat senet takibi için kolaylık olmaktadır.
 • Senetle borç para veren yerler konusunda kâğıtta senedin hangi kişi ve şirkete ait olduğu belirtilmesi noktasına dikkat edilmelidir.
 • Senet metnindeki ‘mukabilinde’ ve ‘tarihinde’ kelimelerinin arasında bulunan yere ödenecek tarih ve vade tekrar yazılır.
 • Metinde doldurulması gereken yere borçlu kişinin adı mutlaka yazılmalıdır.
 • Ödenecek tutar hem yazı hem rakam ile yazılmalıdır.
 • Senedin sol alt bölümünde bulunan yere borcu ödeyecek kişinin kişisel bilgileri yer almalıdır.
 • Eğer bir kefil varsa senet üzerinde bilgilerine yer verilmelidir.
 • Senet doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulduktan sonra kâğıdın sağ alt köşesine iki tane imza atılmalıdır. Eğer kefil varsa onun da imzası yer almalıdır.

Yukarıdaki bilgiler göz önüne alınarak senet doldurulmalıdır. Senetle borç para veren yerler ile borç alan kişi birlikte doldurmalı ve yanlışlık olmadığından emin olunmalıdır. Senet iki tarafın da haklarının korunması için önemli bir belgedir.

Senetle Borç Para Almak Güvenilir Bir Yöntem Mi?

Senetle borç para almanın güvenilirliği, borç alınan yere göre değişebilir. Bundan dolayı senet imzalamadan önce anlaşacağınız yeri seçerken dikkatli olmalısınız. Bankalar, faktoring firmalar gibi kurumsal yerlerden almak güvenilir olabilir. Ancak kişilerden ya da kurumsallaşmamış ve ne olduğu belli olmayan yerlerden almak pek güvenilir olmayabilir. Sonrasında bazı sorunlar yaşayabilir ve dolandırılabilirsiniz. Bundan dolayı çok dikkatli olmak gerekir.

Seneti zamanında ödemek çok önemlidir. Eğer ödeme tarihi geçerse ya da hiç gerçekleşmezse alacaklı taraf icra takibi başlatabilir. Senetle borç para veren yerler yasal olarak alacaklı oldukları için bu hak doğuyor. Daha sonrasında süreç haciz işlemlerinin başlatılmasına kadar varabiliyor. Bundan dolayı seneti zamanında ödemek gerekir.  

Vakıflar ve Hayırseverler

Yazımıza son verirken önemli bir detaydan bahsetmek istiyoruz. Paraya ihtiyaç duyduğunuzda gidebileceğiniz en güvenilir yerler vakıflardır. Bölge ya da şehrinizde bulunan bir vakıf ya da dernek size bu konuda yardımcı olabilir. Burada önemli olan durum paraya neden ihtiyacınız olduğudur. Örneğin eğitim, sağlık gibi önemli durumlar bu gibi yerlerde önceliklidir.

Bu hayır kurumlarında para bulmanız çok daha kolaydır. Çünkü bu kurumlara üye olan yardımsever birçok kişi bulunuyor. Zaten buralara üye olan insanlar herhangi bir karşılık beklemeden size yardımcı olacaklardır. Yani senet imzalamak durumunda kalmadan ihtiyacınızı giderebilme ihtimaliniz çok yüksektir.

Eğer özel ve önemli durumlar için paraya ihtiyacınız varsa en doğru yerler kesinlikle vakıflardır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi senetle borç para veren yerler yerine buralarda senetsiz borç para alabilme imkanına sahipsiniz. Vehbi Koç Vakfı, SEY Vakfı ve AHBAP borç para alabileceğiniz yerlerden bazılarıdır. Bu kuruluşlar ile iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Senetle Borç Para Veren Yerler ve Senet Doldurma Örneği yazımızı beğendiyseniz Borç Para Veren Vakıflar Hangileri? yazımız da ilginizi çekebilir.

Furkan Topuk

Finans sektöründe uzun süredir çalışmaktayım. Yatırım ile ilgili pek çok alanda görev aldım ve kazandığım tecrübeleri sizlerle de paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu