Finans

Serbest Piyasada Döviz Açılış Fiyatları

Serbest piyasada döviz açılış fiyatları ise internet kullanıcıları tarafından sık sık araştırılan konular arasında yer alıyor ve döviz ülkemizin gündeminden düşmek bilmiyor.

Yabancı para birimlerine döviz ismi verilir. Ülkeler arası ödemeler için kullanılmakta olan para, çek ve poliçe gibi her çeşit ödeme aracına döviz denilmektedir.

Kanada Doları, İngiliz Sterlini, Euro, İsviçre Frangı, Suudi Riyali, 100 Japon Yeni, Avustralya Doları, Norveç Kronu, İsveç Kronu, Danimarka Kronu ve ABD doları ülkemizde en çok kullanılan döviz kurları sayılır. Her sene milyonlarca vatandaş bu dövizleri ülkemize getirir ya da kendi nakit parasını dövize çevirir.

Serbest Piyasada Döviz Açılış Fiyatları

Döviz almak ya da satmak istiyorsanız mutlaka döviz kurlarını takip etmeli yükseldiği ve düşüşe geçti zamanları kestirebilmelisiniz. Serbest piyasada döviz açılış fiyatları bazı durumlardan etkilenebilir. Ancak sıkı bir döviz takipçisi olursanız zarar etmeden hatta büyük kar ile dövizlerinizi bozdurabilir ya da satın alabilirsiniz.

Döviz grafiğinin sürekli bir dalgalanma içerisinde olmasının sebepleri ülkelerin ekonomik durumlarında meydana gelen değişiklikler, alınan ekonomik kararlar ve piyasaya etkileri sebep olan faktörlerden bir kaçıdır.

Döviz fiyatları bu sebeple günlük, aylık ve senelere göre değişkenlik göstermektedir. Döviz fiyatları Kapalıçarşı’da yer alan döviz büroları ile diğer döviz büroları arasında değişkenlik gösterebilir.

Bu sebeple döviz almak ya da bozdurmak istediğiniz zaman mutlaka güncel serbest piyasada döviz açılış fiyatları hakkında bilgi alarak hareket etmelisiniz.

Döviz Kurları Neden Değişir?

Döviz piyasalarının temel organları; bankalar ve merkez bankalarıdır. Merkez Bankası’nın döviz kurunda farklılıklar meydana gelebilir. Her bankanın döviz alış ve satış fiyatı da birbirine göre farklılık gösterecektir.

Döviz kurundaki farklılıklar pek çok sebebe dayanır. Ödemeler dengesi bu sebeplerden bir tanesidir. Ödemelerde meydana gelen dengesizlikler serbest piyasada döviz açılış fiyatları konusunu da etkiler ve aktif döviz kuru politikaları uygulanarak yok edilebilmesi mümkündür.  

Döviz Kurlarındaki Değişiklikler Hangi Faktörlere Bağlıdır?

Dövizde yaşanmakta olan dalgalanmalar arz-talep dengesinde de değişikliklere sebep olur. Arz ve talep konusunda yaşanmakta olan farklılıklar da alacaklar ve borçlular üzerinde etkilere sahiptir.

Bir ülke de enflasyon oranının yüksek olması üretilmekte olan ürünlerin yurt dışındaki ürüne göre çok daha pahalı fiyatlar üzerinden satılmasına sebep olur.

İthal mallara rağbet arttığı zamanlarda para değer kaybeder. Reel faiz oranı düşürse ülkenin para birimi değer kaybeder. Yükseldiğinde ise ülkenin kendi para birimi değer kazanır. Kısa vadede döviz kuru üzerindeki hareketlenmenin en önemli etkenlerinden biri de sermaye hareketlilikleri olmaktadır. Bu ve benzeri faktörler dövizde değişiklikleri meydana getirirken serbest piyasada döviz açılış fiyatları da bu faktörlerden direkt olarak etkilenir.

Döviz Kurları Neden Yükselir?

Serbest piyasada döviz açılış fiyatları konusunda takipçi olan kişiler döviz kurlarının neden yükseldiğini merak etmektedir.

Döviz, başka bir ülkenin para biriminin yerli para birimi türünden ifadesine denilir. Örnek verirsek; Türkiye’de ABD Doları, Sterlin, EURO gibi para birimleri döviz olarak isimlendirilir.

Döviz kuru ise bir birimlik yabancı para biriminin yerli para türünden ifade edilmesine denir. Örneğin, ABD Doları ile Türk Lirası arasında ki döviz kuru 5 ise, bu 1 ABD Doları almak için 5 Türk Lirası ödemeniz gerektiği anlamına gelmektedir.

Döviz kuru arz ve taleplerini etkileyen pek çok faktör mevcuttur. Döviz kurlarını yükselten temel sebepleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Olası enflasyon ya da işsizlik beklentileri,
  • Yurtiçi ya da yurtdışı faiz oranları ve bu oranlarda meydana gelen değişimler,
  • Yaşanan sosyo – ekonomik olaylar,
  • Siyasi olaylar

Daha pek çok faktör döviz kuru üzerinde doğrudan etki eder.

Döviz Arz ve Talebi Döviz Kurlarını Etkiler Mi?

Yukarıda saydığımız faktörlerin yanı sıra kimi zamanlar belli bir sürece yönelik döviz arz ya da talebi de azalıp çoğalabilir. Döviz kuru genel olarak bir ülkenin sahip olduğu döviz miktarına göre de değişmeler yaşayabilir.

Yani döviz arzının azalması döviz kurlarında düşüş meydana getirirken dövize olan talebin artması ise döviz kurunu yükseltmektedir. Tüm bu faktörler serbest piyasada döviz açılış fiyatları konusunu da doğrudan etkilemektedir.

Döviz Kuru ile Hangi İşlemler Yapılmaktadır?

Döviz kuru ile alakalı olarak yapılmakta olan işlemler iki çeşittir. Birincisi alış, ikincisi ise satış işlemidir. Alış kuru, dövizlerin alışı esnasında uygulanan fiyattır. Yani bankalar, aracı kurumlar ya da döviz bürolarından Türk Lirası, ABD Doları, Sterlin ya da EURO gibi herhangi bir ülkeye ait para birimiyle başka bir ülkeye ait parayı o günkü serbest piyasada döviz açılış fiyatları tarafından da etkilenen döviz kurundan satın alabilirsiniz.

Satış esnasında ise bu işlemin tam tersi yapılmaktadır. Yani elinizde bulunan herhangi bir ülkeye ait olan parayı, bankalara, aracı kurumlara ya da döviz bürolarına o günkü kur fiyatından satabilirsiniz. Satış kuru ise döviz satışı esnasında uygulanmakta olan fiyattır.

Serbest Piyasada Döviz Açılış Fiyatları yazımızı beğendiyseniz Finans kategorimize göz atamalısınız.

Furkan Topuk

Finans sektöründe uzun süredir çalışmaktayım. Yatırım ile ilgili pek çok alanda görev aldım ve kazandığım tecrübeleri sizlerle de paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu