Sigorta

Seyahat Sigortası Nedir? Neleri Kapsar ve Avantajları

Seyahat sigortası nedir, nasıl yapılır gibi sorulara açıklamalı olarak cevaplar hazırladık. Öncelikle seyahat sigortası bir sigorta türüdür. Yaptığınız yurtiçi ve yurt dışı seyahatlerinde karşılaşabileceğiniz bazı olumsuz durumları güvence altına almak amacıyla oluşturulmuş bir sigortadır. Peki nedir bu seyahatteki olumsuz durumlar? Hastalık, kaza, herhangi bir eşya kaybı seyahatlerde karşılaşılabilen en sık durumlardan sadece birkaçıdır. Bu olumsuz durumları seyahat sigortası ile güvence altına almak mümkün. Avrupa ülkelerinde ise vize sigortası olarak da ifade edilmektedir.

Seyahat Sigortası Nedir? Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar Nelerdir?

Seyahat sigortası satın alınan bir sigortadır. Bunu satın almanız durumunda bazı önemli şartlara dikkat etmelisiniz. Seyahat sigortası nedir kapsamında bu sigortayı alırken dikkat etmeniz gerekenler aşağıdaki gibidir:

 • Poliçenin başlangıç ve bitiş tarihi
 • Seyahat sırasındaki kişi sayısı
 • Ziyaret edilecek ülke
 • Vize şartları

Seyahat sigortasının kapsamı, ne işe yaradığı gibi sorular, bu sigorta hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler tarafından sorulmaktadır. Seyahat sırasında bazı olası risklerle karşılaşmak söz konusudur. Bunlar kazalar, hastalıklar , ya da bagaj kaybı olabilir. Ancak bu riskleri seyahat sigortasıyla güvenceye alabilirsiniz. Daha güvenli ve huzurlu bir tatili bu şekilde yaşayabilirsiniz.

Seyahat sigortasının ekonomik avantajlar da sağladığını biliyor muydunuz? Hem güven hem de huzur vermesinin yanı sıra sizleri ekonomik risklerden de korumaktadır. Tatile gittiğiniz zaman yol için yaptığınız masraflarınızı koruma altına alır ve bu da size bir güvence olarak sunulur.

 Peki hangi durumlarda ekonomik avantajlar sağlar? Yolculuğunuzun iptal olması ya da uçağınızın gecikmesi durumunda masraflarınız ikiye katlanacaktır. Bu mağduriyetlerinizi seyahat sigortası nedir kapsamında açıklayalım: Bu sigorta mağduriyetlerinizi giderir ve ekonomik açıdan size bir güvence sağlar.

Eğer tatiliniz sırasında hastalanırsanız veya yaralanırsanız sizin tedavi masraflarınız yine seyahat sigortası tarafından karşılanmaktadır. Sağlık durumlarında sizi en yakın sağlık merkezine götürürler ve burada giderleriniz seyahat sigortasıyla karşılanır. Bu da avantajlı ve güvenli bir tatil geçirmenizi sağlar.

Yurt Dışı Sağlık Sigortası Kapsamı Nedir?

Yurt dışı seyahat sigortası yurt dışına gitmek isteyenler, ya da iş gezileri için gitmek isteyenler için merak edilen konular arasında yer almaktadır. Bazı ülkeler vize işlemlerinde, özellikle de Schengen ülkelerinde, yurt dışı sağlık sigortası bir koşul olarak görülmektedir. Bu sigortaya sahip olanlar yurt dışındaki olası olumsuz durumları güvence altına alabilirler.

 Bu durumlar yurt dışında yaşayabileceğiniz hastalanma, yaralanma gibi sağlık durumlarıdır. Eğer herhangi bir sağlık sorunuyla karşılaşırsanız bu sigorta şirketleri tarafından karşılanacaktır. Aynı zamanda yurt dışı seyahat sigortası nedir kapsamında şunu söyleyebiliriz: Hırsızlık, bagaj kayıpları da sağlık sigortası kapsamına girmektedir. Sağlık hayattaki en önemli şey olduğu için tercih edilmesi gereken bir sigorta türüdür.

Yurt Dışı Sağlık Sigortası Süresi

Yurt dışına çıktığınız günden itibaren sağlık sigortanız geçerli olmaya başlar. Yurt dışından ülkenize döndüğünüzde sonlanır. Dolayısıyla yurt dışına gidiş ve dönüş arasında geçerlidir. Bu prosedür tüm ülkelerde geçerlidir. Eğer yurt dışı sağlık sigortanız varsa ve seyahatinizi iptal etmek istiyorsanız 24 saat öncesinden bunu bildirmeniz gerekir. Bu iptal başvurusunu sigorta şirketinize yapmanız gerekir. İptal gerçekleşmesi durumunda sağlık sigortası için ödediğiniz tutarın iadesi hesabınıza geçecektir.

Yurt dışı sağlık sigortası limit tutarı konusunda açıklama yapalım. Sağlık sigortası kapsamında yurt dışında yaşayacağınız herhangi bir rahatsızlık , yaralanma ve benzeri sağlık durumlarında yurt dışı sağlık sigortası liminitinin tutarı 30.000 Euro’dur. Yurt dışı seyahat sigortası nedir kapsamında şunu söyleyebiliriz:  Bu limite kadar herhangi bir hastanede muayene, tedavi , ameliyat ve doktor tarafından yazılan ilaç masrafları yurt dışı sağlık sigortası tarafından karşılanmaktadır.

Yaşayacağınız Herhangi Bir Sağlık Durumunda Tıbbi Tedavi Teminatı

Yurt dışında yaşayabileceğiniz ani bir rahatsızlık, yaralanma ve herhangi bir hastalık durumunda eğer sağlık sigortanız varsa muayene, tedavi, ameliyat ve ilaç masrafları sağlık sigortası tarafından karşılanır, bu zorunludur. Rahatsızlandığınız ve yaralandığınız her durumda sizi en yakın sağlık merkezine götürmekle yükümlüdürler. Bunun için tıbbi ekipmanların bulunduğu bir sağlık kuruluşuna götürmek zorundadırlar. Bu yüzden yurt dışı sağlık sigortası oldukça önemlidir.

Taburcu olduktan sonra adrese nakil nasıl sağlanmaktadır? Doktor yapılan müdahaleler sonrasında seyahat sürecine karar vermektedir. Aynı zamanda hangi araçla gitmenizin gerektiği de yine doktor tarafından belirlenmektedir. Dolayısıyla sağlık durumunuz dikkate alınarak sigorta şirketi tarafından adresinize ulaştırılırsınız. Sigorta şirketi bunu yapmakla sorumludur. Bu yine yurt dışı seyahat sigortası zorunlu mu sorusuna verilecek en güzel cevaplardan biridir.

Vefat eden kişinin nakli teminatı nasıl gerçekleşmektedir? Eğer sağlık sigortasına sahip bir kişi rahatsızlanıp ya da yaralanma durumlarında vefat ederse sigorta şirketi vefat eden kişiyi ikamet adresine ulaştırmalıdır. Bu da sigorta şirketinin yerine getirmesi gereken bir görevdir.

Seyahat Sağlık Sigortası Önemi

Seyahatte sağlık sigortasının avantajları merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Öncelikle seyahat sağlık sigortası, sigortalı bireyin yurt dışında yaşayabileceği herhangi bir sağlık durumunu güvenceye alır ve sigortalıya bu konuda avantajlar sağlar. Acil sağlık problemleriniz en iyi şekilde sigorta şirketleri tarafından karşılanmaktadır.

Beklenmedik bir kaza, yaralanma, hastalanma ve benzeri sağlık durumları herkesin karşılaşabileceği bir durumdur. Bu durumu seyahat sigortası nedir kapsamında açıklayalım: Yurt dışında mağduriyet yaşamamanız adına sağlık sigortası yaptırabilirsiniz. Aynı zamanda bu sigorta yurt içi seyahatler için de geçerli sayılmaktadır.

Seçeceğiniz sigorta türlerine göre sigorta şartları farklılık gösterebilir. Yaptıracağınız sağlık sigortası türleri sigorta şirketlerine göre değişebilir. Dolayısıyla yararlanacağınız sağlık sigortasının türlerini ve koşullarını iyi bir şekilde bilmeniz gerekmektedir.

Seyahat Sağlık Sigortası Zorunlu Bir Sigorta Mıdır ?

Seyahat etmek isteyen pek çok kişi sigorta hakkında birçok soruya cevap araştırmaktadır. Eğer Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için vize kabulü veren bir yurt dışına seyahat ediliyorsa, seyahat sağlık sigortası zorunludur. Yurt dışı seyahat sigortası zorunlu mu sorusuna verilecek en güzel cevaplardan biri; bu sigortanın mecburiyeti gideceğiniz ülkeye göre değişmektedir.

Seyahat sağlık sigortası genel şartları nelerdir? Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği, seyahat sağlık sigortasının genel şartlarını ve kurallarını belirlemektedir. Belirlenen bu şartlara göre seyahat sağlık sigortasının geçerliliği seyahat süresincedir. Ülkeden ayrıldığınız zaman seyahat sağlık sigortası başlar ve ülkeye tekrar dönünce bu sigorta sona erer. Yurt içi ve yurt dışı seyahatlerinin sağlık açısından güveni için sigorta yapılması önemli konulardandır.

Yurt Dışı Seyahat Sigortası Güvenceleri Nelerdir?

Yurt dışı seyahat sigortası güvencesi, sigorta kapsamına göre değişmektedir. Seyahat sigortası nedir kapsamında sağlanan asgari teminatlar aşağıdaki gibidir:

 • Sigortalı hastalanma ya da yaralanma durumunda tedavi edilir.
 • Sigortalanın hastalanma ya da yaralanma durumunda en yakın sağlık kuruluşuna nakli gerçekleştirilir.
 • Sigortalı taburcu olduktan sonra yaşadığı yere nakledilir.
 • Cenaze durumunda ise adresine nakli gerçekleşir.

Yurt Dışı Seyahat Sigortası Nasıl Yapılır?

Yurt dışı için yapılacak sigortanın nasıl yapıldığıyla alakalı soruları insanlar sıkça sormaktadır. Bunun için pek çok seçenek vardır. Yurt dışı seyahat sigortası nasıl yapılır sorusuna verilecek cevaplar;

 • Sigorta şirketleri tarafından,
 • Banka şirketleri tarafından (sigorta hizmeti sağlayan),
 • Müşterisi olduğunuz internet bankacılığı tarafından,
 • Müşterisi olduğunuz bankanın mobil uygulamasına sahipseniz buradaki ‘sigorta hizmetleri’ kısmından kolayca yurt dışı seyahat sigortası yaptırabilirsiniz.

Sonuç olarak seyahat sigortası hakkındaki detaylara ve seyahat sağlık sigortası kapsamı nelerdir gibi pek çok sorunun cevabını açıklamalı olarak verdik. Siz de yurt dışı seyahat sigortası yaptırmak isterseniz seyahat sigortası nedir kapsamındaki yazımızı okuyarak bu sigortayı kolaylıkla yaptırabilirsiniz.

Seyahat Sigortası Nedir? Neleri Kapsar ve Avantajları yazımız ilginizi çektiyse En İyi Sigorta Şirketi Hangisidir? yazımıza da göz atmalısınız.

M. Sinan Pınar

Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık bölümünden mezun oldum ve şu anda uluslararası bir sigorta şirketinde çalışmaktayım. Edindiğim tecrübe ve bilgileri sizlerin de öğrenmesi için buradayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu