Sigorta

SGK Borç Sorgulama ve Ödeme Nasıl Yapılır? Taksitlendirme Mümkün mü?

SGK borç sorgulama işlemi nereden yapılabilir ve gözüken borçlar nasıl ödenir, taksilendirme imkanı var mı, geçmişe dönük borçlar nereden takip edilebilir? Gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Her ay düzenli olarak yatırılması gereken SGK ile ilgili merak edilen konular bulunmaktadır. Bunlardan birkaçını sizler için araştırdık ve nasıl yapılacağını yazdık. İsterseniz şimdi merak edilenleri cevaplamaya başlayalım.

SGK Borçları Nereden Sorgulanır ve Nasıl Ödenir?

SGK Borçları, hem işçinin hem de işverenin güvenliğini sağlayan sigortaya ait tahsilatları temsil etmektedir. SGK borç sorgulama işlemi yapmak isteyen kişiler SGK’nın uygulaması üzerinden borçlarını sorgulayabilmektedir. SGK borçları her ay düzenli olarak tahsili beklenen giderler arasında yer almaktadır. Bu nedenle aylık olarak takip edilmesi gerekmektedir. SGK borçları aylık periyotlar halinde ödendiği için takibi daha rahat yapılmaktadır. SGK borçlarını sorgulamak isteyen kişiler ise genellikle bağlı bulundukları SGK dairesine ulaşmaktadır. Günümüzde internet üzerinden borç sorgulama hizmetinin sağlanmasıyla vatandaşlar hızlı ve kolay bir şekilde borçlarını öğrenebilmektedir.

SGK borçları hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kişiler SGK borç sorgulama hizmetini kullanarak borçlarını öğrenebilmektedir. SGK borçlarını öğrenen vatandaşlar ise hem banka uygulamaları üzerinden hem de şubeler üzerinden SGK borç ödemesi gerçekleştirebilir. Günümüzde en çok kullanılan SGK borç ödeme yöntemlerinden olan banka uygulamaları sayesinde birkaç saniyelik işlem doğrultusunda borç ödemesini tamamlayabilirsiniz. Mobil banka uygulamaları veya web siteleri üzerinden gerçekleştirilecek olan SGK borç ödemelerinde TC kimlik ile rahatlıkla işlem sağlanması mümkündür. SGK borçları ödenirken herhangi bir banka komisyonu kesilmemektedir. Ekstra masraf olmadan ödeme yapabileceğiniz SGK borçlarıyla ilgili 1 aylık süreye kadar gecikme zammı uygulaması bulunmamaktadır.

Geçmişe Dönük SGK Borçları Nereden Takip Edilir?

Geçmişe dönük SGK borç sorgulama işlemi yapmak isteyen vatandaşlar bu işlemi ücretsiz bir şekilde gerçekleştirebilmektedir. Başta SGK uygulaması olmak üzere E – Devlet üzerinden de SGK prim borçlarını takip edebilirsiniz. SGK borçlarına geçmişe dönük tüm yatırılan veya borç olarak gözüken primleri E – Devlet uygulamasından takip edebilirsiniz. Geçmişe dönük SGK borçlarını aynı zamanda banka uygulaması üzerinden de ödeyebilirsiniz. Banka uygulamasında TC kimlik bilgisini girdikten sonra ödemeniz gereken aylara ait prim tutarları karşınıza çıkmaktadır. Böylece banka üzerinden de pratik bir şekilde SGK borçlarınızı sorgulayabilir ve ödemesini gerçekleştirebilirsiniz. SGK borçlarını sorgulama işlemini SGK şubelerinden de gerçekleştirmeniz mümkündür. Bağlı olduğunuz SGK şubesine giderek gerekli işlemleri sağlayabilirsiniz.

Banka uygulaması üzerinden geçmiş 3 aya ait SGK borçlarını takip etmeniz mümkündür. Daha önceye ait SGK borçlarını yalnızca SGK’nın web adresinden veya e – devlet uygulaması üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Geçmiş aylara veya yıllara dönük SGK borçlarını ödemek isteyen iş verenler ise bağlı bulundukları SGK müdürlüğüne ulaşım sağlayarak bu işlemi gerçekleştirebilir. Aynı zamanda SGK’nın internet adresi üzerinden de e- ödeme seçeneğini kullanarak prim borçlarını ödeyebilmektedir.

SGK Borçları Nasıl Yapılandırılır?

SGK borçlarını ödemekte sorun yaşayan işverenler genellikle borçları yapılandırma sürecine gitmektedir. SGK borç sorgulama hizmetini kullanarak borçlarını ödemekte sorun yaşayan işverenler SGK borçlarının yapılandırılabileceği ile ilgili bilgi almaya başladı. SGK borçlarını yapılandırmak isteyen kişiler hem E – devlet uygulaması üzerinden hem de SGK’nın internet adresinden bu işlemi talep edebilmektedir. Günümüzde milyonlarca kişinin başvurduğu yapılandırma işlemi aynı zamanda SGK şubeleri üzerinden de gerçekleştirilmektedir. SGK borçlarının yapılandırılmış tutarlarını ise aynı şekilde banka uygulaması üzerinden ödeyebilirsiniz. SGK’nın anlaşmalı olduğu iş yerleri üzerinden de SGK borç ödemesi gerçekleştirilmektedir. SGK borçlarının yapılandırmalarını ise SGK’nın web sitesinden veya e – devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. Yapılandırılmış SGK borçlarını takip etmek isteyen işverenler aynı zamanda SGK şubeleri üzerinden bu işlemi gerçekleştirebilmektedir.

SGK Borçlarını Taksitlendirmek Mümkün mü?

İşverenlerin en çok kullandığı hizmetler arasında yer alan SGK borç sorgulama işlemi her ay milyonlarca kez gerçekleştirilmektedir. SGK borçlarını ödemekte sorun yaşayan kişiler ise taksitlendirme veya yapılandırma seçeneklerini araştırmaktadır. SGK borçlarını taksitlendirme işlemi zaman zaman mümkün hale gelmektedir. İşverenlerin SGK üzerinden ilettikleri dilekçe ile borçlarını taksitlendirme işlemi gerçekleştirebilirler. Borç taksitlendirme işlemini nakit olarak sağlayan kişiler ise bazı indirimlerden yararlanabilmektedir. SGK borçları her yıl belli aralıklarla taksitlendirilmektedir. Genellikle 3 taksit olarak ödenecek olan SGK borçlarında peşin ödeme yapılması halinde ana para faizleri silinebilmektedir. Faiz ödemeden SGK borçlarını taksitlendirmek isteyen iş verenler nakit olarak ödeme yaptıkları taktirde bu hizmetten faydalanabilmektedir.

SGK borçlarını taksitlendirme işlemi SGK uygulaması üzerinden gerçekleştirilmektedir. SGK uygulamasına giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan ekrandan dilekçe verme bölümüne geçiş yapılması ve daha sonrasında E- dilekçenin doldurulması gerekmektedir. Bu işlemi yapmakta zorluk yaşayan iş verenler ise bağlı bulundukları SGK müdürlüklerine giderek taksitlendirme hizmetinden yararlanabilmektedir.

SGK Borç Sorgulama ve Ödeme Nasıl Yapılır? yazımızı beğendiyseniz Sigorta kategorimizi incelemenizi tavsiye ederiz.

M. Sinan Pınar

Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık bölümünden mezun oldum ve şu anda uluslararası bir sigorta şirketinde çalışmaktayım. Edindiğim tecrübe ve bilgileri sizlerin de öğrenmesi için buradayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu