Sigorta

Sigorta Çeşitleri Nelerdir? Size En Uygun Sigorta Hangisi?

Sigorta çeşitleri nelerdir ve hangi sigorta size daha uygun olduğunu öğrenmek için yazımızı okumalısınız. Sigorta, risk ve tehlikelere karşı belirli güvenceler sunan ve hayatı her açıdan kolaylaştırmakta olan bir konudur. Farklı sigorta çeşitleri ile can ve mal kayıplarının olası etkileri hafifletilmekte; hemen hemen her konuda potansiyel tehlikelere karşı önlem alınmaktadır. Eğer sizde sigortanın ne işe yaradığını ve ne tür sigorta çeşitlerinin olduğunu merak ediyorsanız, bu yazımız sizin için oldukça faydalı olacaktır.

Sigorta Nedir?

Sigortalar, belirli primler karşılığında gelecekte ortaya çıkabilecek olumsuz durum ve tehlikelere karşı önlem almaya yarayan; meydana gelen zararların etkisini hafifletmeyi amaçlayan bir sözleşme türüdür. Sigorta şirketlerince sağlanan farklı sigorta türleri ile sigorta sahiplerinin karşılaşabileceği maddi zararlar giderilmektedir. Bu sayede, beklenmedik hallerin sebep olacağı; bütçe planlamasının bozulması tehlikesinin önüne geçilmektedir.

Poliçe olarak isimlendirilen ve herhangi bir sigorta şirketiyle imzalanan bu yazılı anlaşma, prim miktarına ve sigorta ajansına göre farklılık sergileyebilir. Para ile ölçülmesi mümkün olan bütün riskler sigortalanabilmektedir. Katılımcı sayısının artması durumunda, risk daha fazla insan tarafından paylaşılacağı için ortaya çıkabilecek maddi zarar da azalmaktadır. Yani, sigorta sisteminde bulunan kişiler; aslında birbirlerinin zararını ödemektedirler. Bunun sonucunda ise hiç kimse tek bir seferde büyük maddi giderler ile karşılaşmaz. Ortak olan bu havuzun yönetimi ise sigorta şirketlerince yapılmaktadır.

Sigorta Çeşitleri

Sigortalar; sağlığınızı, aracınızı, evinizi ve aklınıza gelebilecek hemen hemen bütün parasal değeri güvence altına alabilecek şekilde farklılık göstermektedir. Bu sigorta türleri arasında isteğe bağlı olanlar ve yaptırılması zorunlu sigortalar bulunmaktadır. Sigortanın türüne göre prim fiyatı da değişmektedir.

Sigorta hizmetlerinden bazılarını yaptırmak, devlet tarafından zorunlu tutulmuştur. Örnek vermek gerekirse; trafik sigortası, tüm araç sahipleri tarafından yaptırılması gereken yasal bir zorunluluktur. Buna ek olarak DASK, yani zorunlu deprem sigortasının da ev sahibi olan kişilerce yaptırılması zorunlu olan bir sigorta çeşididir.

Zorunlu sigorta çeşitleri haricinde; kendi özel isteğiniz ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda yaptırabileceğiniz sigortalar da bulunmaktadır. Cep telefonu ya da aracınız için kasko sigortaları, sağlık için yapılan tamamlayıcı ya da özel sağlık sigortaları, eşyaların ve konutunuz için yapılan konut sigortası bunlara örnektir. Bu sigortalar sayesinde, ileride karşılaşabileceğiz potansiyel tehlikelere karşı daha erkenden hazırlıklı olabilme şansınız bulunur.

Zorunlu Sigorta Nedir?

Sigorta çeşitleri arasında öncelikli olarak kamu güvenliğini kontrol altında tutmak, vatandaşların emniyetini sağlamak ve benzeri amaçlar için yapılan sigortalar ‘Zorunlu sigorta nedir?’ sorusuna verilen en kısa cevaptır. Bu tür sigortalar, kamu kurum ve kuruluşlarınca sahip olunması zorunlu tutulan sigortalardır. Satın alınması yasal olarak zorunlu olan bu sigortaların alınmaması halinde, devlet kurumları tarafından birtakım yaptırımlar uygulanabilmektedir. Özellikle de herhangi bir kaza sebebi ile 3. şahıslara verebileceğiniz zararların teminat alınmasını sağlayan zorunlu sigortalar, bu açıdan oldukça büyük bir öneme sahip olmaktadır.

Zorunlu Sigortalar Nelerdir?

Birçok alanda uygulama imkânı bulunan zorunlu sigortaların çeşitleri bulunmaktadır. Bu sigortalar ile birçok kaza, risk ve afet karşısında vatandaşlara koruma sağlanmaktadır. Zorunlu sigorta türleri;

  • DASK, yani zorunlu deprem sigortası,
  • Mali sorumluluk kapsamında motorlu araçlar için zorunlu olan sigorta,
  • Mali sorumluluk kapsamında özel güvenlik sigortası,
  • Mali sorumluluk kapsamında tehlikeli maddeler ve tehlikeli atıklar sigortası,
  • Yeşil kart zorunlu sigortası,
  • Zorunlu koltuk ferdi kaza sigortası olarak sıralanabilir.

Sadece bireyin güvenliğini değil; toplumun da güvenliğini kontrol altına almaya yarayan zorunlu sigortalar, kamusal koruma ve güvenlik amacı ile ortaya çıkmış olan yaptırımlardır. Bu zorunlu sigortaların yaptırılmaması halinde ise yasal düzenlemeler ve maddi kayıplarla karşılaşılması oldukça olasıdır.

Zorunlu Trafik Sigortası

En sık karşılaşılan zorunla sigortalardan biri olan trafik sigortasını ‘Zorunlu sigorta nedir?’ sorusuna cevap niteliğinde açıklamaya çalışalım. Zorunlu trafik sigortaları, trafikte yaşanabilecek kazalar sebebi ile diğer araçta ya da 3. kişilerde oluşabilecek zararların belirli kısmını karşılamaktadır. Bu sayede araç sahibinin neden olduğu hasarlar teminat altına alınmış olur.

Zorunlu Deprem Sigortası (DASK)

Zorunlu deprem sigortası sayesinde; deprem ve deprem ardından meydana gelebilecek olası tehlikeler karşısında doğabilecek zararlar, belirli teminatlar içerisinde kalacak şekilde karşılanır. Zorunlu sigorta çeşitleri arasında ilk akla gelen sigorta olan DASK, depremin sebep olacağı büyük maddi hasarların önüne geçilmesi açısından ülkemiz için büyük bir öneme sahiptir. Bu sigorta ile depremin yıkıcı gücü bir nebze de olsa hafifletilmektedir. Bu sigortanın yaptırılmaması halinde ise evinize su ve elektrik gibi hizmetlerin aboneliğini alamayacağınızı da belirtelim.

Kasko Sigortaları

Sigorta çeşitleri arasında en fazla bilinen ve kullanılan sigorta türü kesinlikle kaskodur. Kasko, isteğe bağlı şekilde yaptırılan ve ekstra güvence sunan bir sigorta türüdür. Bu sigorta ile araç sahiplerinin yaşadığı kazalar sonucunda; araçlarında meydana gelebilecek hasarlar teminat altına alınmaktadır. Kaskosu olan bir aracın yanması, çarpması, çalınması ya da üçüncü bir kişi tarafından kasten zarar verilmesi halinde bu hasarlar karşılanmaktadır. Poliçe sahibi olanlara, ödemeleri gerekecek büyük meblağların önüne geçmede büyük fayda sağlayan bu sigorta ile teminat limitinin kapsamı genişletilebilir; gerekli olacak bütün durumlar poliçeye dahil edilebilir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortaları

Genel sağlık sigortası olan kişiler, özel hastanelere giderken katılım payı haricinde herhangi bir ek ücret ödemeksizin tedavi hizmeti alabilmektedirler. Bu imkânı sağlayan isteğe bağlı sigorta çeşitleri kapsamında bulunan sigortaya tamamlayıcı sağlık sigortası denilmektedir. Tamamlayıcı sağlık sigortaları, SGK ile anlaşması bulunan özel hastanelerde kullanılabilir.

 Teminat kapsamı doğrultusunda; ayakta ya da yatılı tedavi olması fark etmeksizin, SGK tarafından karşılanmayan giderler de ödenmektedir. Bu sigortalar ile ücret farkı ödemeksizin kaliteli sağlık hizmetlerinden faydalanılabilir. Hatta doğum sigortası gibi türler sayesinde, gebelik sürecinde ortaya çıkabilecek giderlerin bile önüne geçilebilmektedir.

Özel Sağlık Sigortaları

Özel sağlık sigortaları ile hastalık ya da kaza sebebi ile ortaya çıkabilecek sağlık giderleri karşılanmaktadır. Sigorta teminatının kapsamı ve prim miktarı, kişinin seçeceği şartlar doğrultusunda belirlenir. Bu sigorta da isteğe bağlı sigorta türleri içerisinde bulunmaktadır.

Özel sağlık sigortaları sayesinde, anlaşmalı özel sağlık kuruluşlarından alınacak olan tedavi hizmetleri içerisinde yer alan; tetkik ve tahliller, muayene ve cerrahi müdahale gibi hizmetlerden ekstra ücret ödemeksizin faydalanılabilmektedir.

Konut Sigortaları

Konut sahiplerinin taşınmazlarına hırsızlık, sel, yangın ve benzeri kaza durumlarına karşı koruma sağlayan konut sigortaları ile evler güvence altına alınmaktadır. Bu sigorta sadece ev sahibini değil; kiracıları da aynı ölçüde korumaktadır. Poliçeye ekletilmesi halinde, olası tehlikelerin yaşanması durumunda kiracıların eşyaları da koruma altına alınmaktadır. İsteğe bağlı sigorta türleri arasında en popüler sigortalardan birisi olan konut sigortası ile siz de evinizde yaşanması muhtemel bütün can sıkıcı olaylara karşı önlem alabilirsiniz.

Sigorta Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Son olarak, ‘Sigorta yaptırırken nelere dikkat edilmesi gerekir?’ konusuna da değinelim. Sigorta yaptırırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, poliçenin ve sunulan teminatların kapsamıdır. İhtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılayacak sigortaya sahip olmak için; şirketlerin sunduğu poliçelerde bulunan teminat detaylarını dikkatli şekilde değerlendirmeniz gerekmektedir.

Bu sayede, hangi durumlarda zararınızın ne kadarlık miktarının giderileceğini bilerek anlaşma kurabilir; beklenti ve ihtiyaçlarınıza en uygun sigortaya sahip olabilirsiniz. Ayrıca poliçede bulunan teminatları iyi bilmeniz, ileride herhangi bir sorun yaşama ihtimalini de azaltacaktır.

Bu yazımızda sigorta türlerinin neler olduğunu ve ‘Zorunlu sigorta nedir?’ hakkında merak ettiğiniz her konuya cevap verdik. Hayatınızda karşılaşabileceğiniz risklere karşı gerekli sigortalar ile tedbir alarak sevdiklerinizle daha güvenli şekilde yaşayabilirsiniz.

Sigorta Çeşitleri Nelerdir? Size En Uygun Sigorta Hangisi? yazımızı beğendiyseniz Kasko Nedir, Çeşitleri Nelerdir? Trafik Sigortası İle Farkları yazımıza da göz atmanızı öneririz.

M. Sinan Pınar

Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık bölümünden mezun oldum ve şu anda uluslararası bir sigorta şirketinde çalışmaktayım. Edindiğim tecrübe ve bilgileri sizlerin de öğrenmesi için buradayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu