Sağlık

SMA Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir?

SMA hastalığı nedir, belirtileri nelerdir? Sağlık bakanlığı tarafından çıkarılan kanuna göre artık evlenecek olan kişiler bu hastalığın genini taşıyıp taşımadıkları ile ilgili test yapmaları gerekmektedir. Bu yazımızda da SMA ile ilgili tüm detayları sizlerle paylaşıyor olacağız.

Geçmişten günümüze kadar süregelen pek çok rahatsızlık bulunmaktadır. Kimisi yaygın rahatsızlık olarak adlandırılırken kimisi de ender görülen hastalıklar olarak kategorize edilmektedir. SMA hastalığı ise nadiren karşılaşılan hastalıklardan biri olup en çok bebeklerde görülmektedir. Ülkemizde yapılan pek çok araştırmaya göre her 6 bin bebekten birinde bu hastalık meydana gelmektedir. Peki, SMA hastalığı nedir ve belirtileri nelerdir?

SMA hastalığı, Spial Musküler Atrofi olarak bilinmekte ve halk arasında gevşek bebek sendromu olarak nitelendirilmektedir. Omurilikte yer alan motor sinir hücrelerinin hasara uğramasına neden olarak vücut merkezine yakınlığı ile bilinen kasların tutulmasına yol açmaktadır. Bunun sonucunda da kaslarda zayıflık görülmektedir.

SMA Hastalığı Nedir?

Pek çok rahatsızlık gibi SMA hastalığı da zaman zaman merak edilen ve incelenen konulardan biri haline gelmiştir. SMA hastalığı nedir başlığı ise bahsi geçen rahatsızlık hakkında kapsamlı bilgi edinmeye yardımcı olmaktadır. 

Hareket ve sinir hücrelerinin direkt olarak etkilendiği bu rahatsızlıkta hastanın belli bir süreç içerisinde hareket kabiliyetini kaybettiği gözlemlenmektedir. Kas zayıflığı olarak adlandırılan bu durum, ilerleyebilmekte ve hatta daha kötü sonuçlara yol açabilmektedir. Aynı zamanda yemede bozukluk, günlük işleri yapamama gibi durumlar da bu hastalık çerçevesinde gelişen diğer olumsuzluklar olarak adlandırılmaktadır.

SMA Belirtileri Nelerdir?

SMA hastalığı nedir sorusunu bu şekilde açıklayabiliriz, peki bu hastalığın belirtileri nelerdir? Son dönemlerde oldukça gündeme gelen ve hakkında pek çok şeyin merak edildiği SMA hastalığı, belli başlı nedenler ile kendisini belli etmektedir. Bahsi geçen bu hastalığa sahip olan kişilerin yakınları, net bir bilgi edinmek amacıyla SMA belirtileri nelerdir sorusuna yanıt aramaktadır. Bu kapsamında sıralanabilecek bazı belirtiler şu şekilde özetlenebilir:

 • Beslenme konusunda güçlük çekmek
 • Motor gelişim eksikliğine yol açabilecek olan kas zayıflığı
 • Ellerde titreme meydana gelmesi
 • Dil seğirmesi
 • Yaşıtlarından daha geride gelişme gösterme
 • Reflekslerde azalma
 • Sık sık oluşan kramp ve yürüme kaybı
 • Devamlı olarak düşmek
 • Baş kontrolünü sağlayamama ve başın düşmesi
 • Yürümede, oturmada ve ayakta durmada zorluk çekme
 • Zayıf öksürük ve cılız ses

Sıralanan bu belirtilerin biri ve birkaçının görülmesi durumunda alanında uzman doktorlar ile iletişime geçilmesi önerilmektedir. Erken dönemde teşhis koyulması, alınacak önlemlerin fazla olmasını sağlayabilir. Bu nedenle SMA hastalığı belirtileri hakkında bilgi edinmede fayda vardır.

SMA Hastalığının Çeşitleri

SMA hastalığı tek bir türden oluşmamakla birlikte birden fazla çeşidi bulunmaktadır. Yapılan test ve gözlemler sonucunda tanı konma evresinde bu çeşitlerin ne olduğunun bilinmesi gerekmektedir. SMA hastalığının çeşitleri nelerdir veya kaç çeşidi vardır gibi sorulara yanıt arayarak konu ile alakalı bilgi edinme şansına sahip olabilirsiniz.

Toplamda dört farklı tipi bulunan bu hastalık;

 • Tip-1 SMA
 • Tip-2 SMA
 • Tip-3 SMA
 • Tip-4 SMA 

Olarak belirtilmektedir. Her çeşitte farklı belirtiler ve süreçler olsa da bu hastalıkta ortak sorunlar bulunmaktadır. Örneğin Tip-1 SMA hastası olan kişilerin genelde bebek olduğu ve süreci daha ağır atlattığı bilinmektedir. Tip-4 SMA hastaları ise çok az kişide görülmekle birlikte süreç çok daha yavaş bir şekilde ilerlemektedir.

SMA Hastalığının Anlaşılması İçin Bilinmesi Gerekenler

SMA hastalığı, nadiren görülen ancak görüldüğü anda da hızlı bir şekilde tanı konulması gereken hastalıklar arasında yer almaktadır. Burada asıl iş ise SMA hastalığına sahip olan bireylerin ailelerine ve yakınlarına düşmektedir. SMA hastalığının anlaşılması için bilinmesi gerekenler başlığını araştırarak birtakım bilgiler elde edilmeli ve ardından şüphe duyulan kişiler gözlemlenmelidir. 

Bahsi geçen bu rahatsızlık, direkt olarak hareket ve sinir hücrelerini etkilemektedir. Bu nedenle SMA hastalığına sahip olduğunu düşündüğünüz kişiler, hareket etme konusunda normalden daha fazla kısıtlanmış olacaktır. Buna benzer anormalliklerin gözlemlenmesi sonucunda geç kalınmadan hekime başvurulması gerekmektedir. Böylece tip durumu ve hastalık sürecini daha yakından takip edebilirsiniz.

SMA Hastalığı Kimlerde Görülür?

Son dönemlerde yapılan araştırmalara göre, özellikle ülkemizde, bu hastalığın bebeklerde daha yaygın olduğu söylenebilir. Anne ve babadan gelen üreme hücrelerinin mutasyona uğraması ile birlikte anne karnında olan bebeklerin SMA hastalığına yakalandığı görülmektedir. SMA hastalığı kimlerde görülür sorusuna yanıt olarak, bu nedenle, bebekler verilmektedir.

Dünya genelinde yetişkinlerde de nadiren ortaya çıkan SMA hastalığı, gerekli tedavi yöntemleri ile kontrol altına alınabilmektedir. Hem yetişkinler hem de bebekler için uygun tedavi yöntemleri olsa da her biri oldukça zor ve bir o kadar da maliyetlidir. Hal böyle olunca çoğu hastanın tedaviye yanıt verememesinden dolayı öldüğü bilinmektedir. 

SMA Hastalığının Çözümü Var Mı?

Günümüzde insanların karşılaştığı pek çok sağlık sorunu olabilmektedir. her bir sağlık sorunu, tıp alanının günden güne gelişmesi ile birlikte kolaylıkla tedavi edilebilmektedir. Ancak söz konusu nadiren meydana gelen rahatsızlıklar olduğunda tedavi süreçleri bazı insanlarda endişe uyandırmaktadır. Örneğin, SMA hastalığının çözümü var mı sorusu başlıca merak edilenlerden biri haline gelmiştir.

SMA hastalığı, bebeklerde nadiren rastlanan bir hastalık olsa da son dönemlerde adından sıkça söz ettirmektedir. Tedavisi ve hatta ilacı da bulunan SMA hastalığı, oldukça maliyetli olması nedeniyle her hasta tarafından erişilemeyebilmektedir. Bu nedenle insanlar, tıp sahasında sunulan çözüme yanıt vermekte zorlanmaktadır. 

SMA Hastalığının Tedavisi

SMA hastalığının tedavisi, bu hastalıkla başa çıkmaya çalışan bireylerin yakınları tarafından her geçen gün daha da fazla bir şekilde ele alınmaktadır. Ancak nadir görülen bir rahatsızlık olması sebebiyle bu hastalığın yok olması için net bir tedavi bulunmamaktadır. SMA hastalığının tedavisi üzerinde yoğunlaşan uzman doktorlar, hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak ve belirtilerin azalmasını sağlamak amacıyla alternatif çözümler üretmektedir.

SMA hastalarının bakımı, bu noktada oldukça önemlidir. Özellikle tip-1 ve tip-2 SMA hastaları, solunum konusunda oldukça zorluk yaşamaktadır. Bu nedenle bu tip hastaların bakımı esnasında solunum yollarının rahatlatılması gerekmektedir. Böylece yaşam kalitesi önceye göre çok daha iyi bir boyuta ulaşmış olacaktır.

SMA Hastalığının İlacı Var Mı?

SMA hastalığı, tedavisi henüz bulunamayan ancak sürecin daha hafif ilerlemesine yardımcı alternatiflere sahip olan bir hastalıktır. SMA ilacının bulunması, bu hastalıkla mücadele eden kişiler için oldukça önemlidir. SMA hastalığının ilacı var mı sorusunu tarayıcı üzerinden aratarak konu ile alakalı kapsamlı bilgi edinmeniz mümkündür.

Bu hastalığın ilacı, tamamen tedaviye odaklı olmasa da hastaların belli bir süreci geride bırakmasına yardımcı olmaktadır. Ancak ülkemizde bu hastalığın ilacı sigorta tarafından karşılanmamaktadır. Bu nedenle fiyat konusunda oldukça yüksek rakamlara sahip olduğu görülmektedir. Bahsi geçen ilacı elde ederek hastalık sürecinde hastanın daha iyi hissetmesi sağlanabilir.

SMA Hastaları Kaç Yıl Yaşar?

SMA hastalığı, bebeklerde görülen ve aslında nadiren ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Ülkemizde yapılan araştırmalara göre bin bebeğin bu hastalık ile baş ettiği bilinmektedir. SMA hastaları kaç yıl yaşar sorusu ise konuya bağlı olarak incelenen başlıklardan biri haline gelmiştir.

SMA hastalığının tip durumuna ve hastanın bulunduğu evreye göre yaklaşık 3 yıl yaşadığı bilinmektedir. Bununla birlikte son 1 ay içerisinde 6 çocuğun bahsi geçen bu rahatsızlık sebebiyle hayatını kaybettiği belirtilmiştir. Uygun sürecin takip edilmemesi durumunda ölümcül bir hastalık olduğu uzmanlar tarafından söylenmektedir.

SMA Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir? yazımızı incelediyseniz Sağlık kategorimizde yer alan Altıncı Hastalık Nedir? Belirtileri ve Tedavisi yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Z. Mine Toprakoğlu

Hastalıklar, diyet, sağlıklı yaşam, besinler, vitaminler ve daha birçok konuda kendime, bilgime güveniyorum. Özel bir firmada diyetisyen olarak çalışıyorum ve sizleri sağlıklı bir yaşama davet ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu