Sağlık

Soğuk Algınlığı Belirtileri, Grip ile Corona Arasındaki Fark

Soğuk algınlığı belirtileri nelerdir, grip ve corana arasındaki ne gibi farklar vardır? Bu soruların son zamanlarda hayatımızda önemli yer tutan ve öğrenilmesi gereken konulardır. Bu yazımızda bu konu ile ilgili tüm detayları bulabilirsiniz.

Yakın dönemde hayatımıza giren Corona konusunda farklı hastalıklar olan soğuk algınlığı, grip veya mevsimsel alerji belirtileri konusunda benzer belirtiler gösterebilmektedir ve bu durumda insanlar tedirgin olabilmektedirler. Soğuk algınlığı belirtileri grip ve Corona aslında farklı hastalıklardır ve belirtileri de farklı olabilmektedir.

Koronavirüs Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Koronavirüs belirtileri birçok noktada soğuk algınlığı ve grip ile benzer noktaları olabilmektedir. Kişilerin bu hastalıkları ayırması ve hangi hastalık olduğunu bilmesi için test olmasına gerek yoktur. Birkaç farklı belirti ile bu hastalıkları ayırabilirsiniz. Koronavirüs belirtileri konusunda görülen semptomlar şu şekildedir,

 • Eklem veya kas ağrısı
 • Ateş
 • Baş ağrısı
 • Nefes darlığı
 • Boğaz ağrısı
 • Göğüste hissedilen basınç, ağrı veya iştah kaybı
 • Tat ve koku kaybı
 • Burun tıkanıklığı
 • Yorgunluk, kuru öksürük

Bu belirtilerle birlikte mide bulantısı, ishal veya kusma durumu da sayılabilmektedir. Bu tarz hastalıklar hafif veya ciddi olmasına göre kişilerin özelliklerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu durumda soğuk algınlığı, grip ile arasında benzerlik bulunması olabilir.

Grip Belirtileri

Grip hastalığı Corona gibi benzer şekilde yayılır ve bir virüs çeşidinin organizmaya girmesi sonucu başlar. Burada virüs türleri farklılık göstermektedir, grip hastalığı influenza ismi verilen bir virüs ile başlar ve kişileri hasta eder. Grip belirtileri konusunda,

 • Bu hastalıkta kişiler ateş görebilir ve öncelikle burnu, sonra boğazı sonra da akciğerleri etkisi altına almaktadır.
 • Grip, solunum yollarını etkilediği için Corona ile benzerlik göstermektedir fakat grip salgınları genellikle kış aylarına girerken meydana gelir.
 • Hasta olan kişiler grip olduğu zaman yakınlarına bulaştırabilmektedir.
 • Bu durumun olmaması için kişiler toplu alanlara girmemeli ve hapşırdıkları zaman ağızlarına mendil tutmalıdır.
 • Grip belirtileri genellikle 38 derece ile 41 derece arasında bir ateş meydana getirebilir.
 • Baş ağrısı, yorgunluk, kuru öksürme, boğazda ağrı meydana gelmesi, burun akıntısı ve adele ağrısı olarak belirtiler görülmektedir.

Gibi belirtiler olabilir, her ne kadar önemsiz görülse de özellikle kronik rahatsızlığı olan ve bağışıklığı düşük kişilerde bu hastalık ciddi olabilmektedir. Genel olarak grip hastalığına yakalanan kişiler 1 ila 2 hafta içerisinde iyileşmektedir ama bazı hastalarda bronşit, zatürre, sinüzit gibi veya orta kulak enfeksiyonu meydana gelebilmektedir.

Soğuk Algınlığı Belirtileri Nelerdir?

Soğuk algınlığı, nezle olarak bilinen ve influenza virüsü gibi fakat gribe göre daha hafif belirtiler gösteren bir hastalık olmaktadır. Grip başlangıcı genel olarak ani olarak gelişir ama soğuk algınlığında belirtiler daha yavaş olabilmektedir. Soğuk algınlığı belirtileri konusunda,

 • Gripte ateş durumu sıklıkla görülür fakat kişiler soğuk algınlığı olduğu zaman ateş yükselmesi nadir olarak görülmektedir. 
 • Grip belirtileri konusunda öksürük durumu yoğun bir şekilde gerçekleşir ama soğuk algınlığında nadir bir şekilde görülmektedir.
 • Gripte soğuk algınlığına kıyasla kas ağrısı daha belirgin olur ve daha şiddetlidir fakat soğuk algınlığında kas ağrısı durumu olmayabilir.
 • Halsizlik veya kırgınlık durumu griplerde daha fazla görülür, bununla birlikte daha uzun üsrer bu sebeple dinlenmek önemlidir, soğuk algınlığında bu durum daha hafiftir ve kişiler günlük işlerini yapabilir.
 • Hapşırmak, burun akıntısı, boğaz ağrısı gibi belirtiler soğuk algınlığında belirtiler daha hafif bir şekilde görülür ama gripte de görülebilmektedir.

Grip ile Corona Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bazı durumlarda kişiler Corona ile grip hastalığını ayırt edemeyebilirler. Fakat küçük birkaç nokta ile bu durum rahatlıkla anlaşılabilmektedir. Grip ile Corona belirtileri arasındaki en büyük fark aslında solunum zorluğu yaşanması olmaktadır. Corona olan kişilerde belirgin bir şekilde solunumda zorlanma meydana gelebilir ve nefes darlığı olabilir. Grip ile Corona arasındaki fark konusunda anlayabileceğiniz bazı noktalar,

 • Corona hastalığının başlangıcı soğuk algınlığındaki gibi veya gripteki gibi olabilmektedir yani yüksek ateş, öksürük, boğaz ağrısı gibi durumlar bu hastalığın başlangıcı olarak görülür.
 • Soğuk algınlığı ağır bir hastalık değildir ve kişiler dinlenerek ilaç kullanmadan iyileşebilirler, eğer kişilerde koronavirüs, grip gibi hastalıklara yakalanırlarsa daha ağır olabilmektedir.
 • Grip ile Corona hastalığının ayrımı konusunda bir diğer nokta ise koronavirüsün hızlı bir şekilde akciğeri etki altına almasıdır, influenza virüsü konusunda akciğere inmesi zaman alabilmektedir.
 • Kişiler grip olduğu zaman bu hastalığın akciğere inmesi zaman alır ve bu hastalık zatürreye sebep olmaz. Fakat Corona hızlı bir şekilde akciğere iner bu sebeple balgam yapabilir ve zatürreye sebep olabilir.
 • Gripten korunmak için aşı bulunur fakat Corona hastalığından korunmak için bazı kurallara uymanız gerekmektedir.
 • Bir diğer önemli farklardan biri nezle ve gripte sıklıkla görülen burun tıkanıklığı, hapşuma veya burun akıntısı gibi durumlar Corona olan kişilerde daha az görülür, bununla birlikte Corona mevsimsel hastalıklarla sıklıkla karıştırılabilmektedir.
 • Mevsimsel alerjide ateş görülmez ama Corona olan kişilerde ateş görülebilmektedir.
 • Mevsimsel hastalıklarda kişiler sıklıkla hapşırır ve gözleri sulanır bununla birlikte burunda akıntı ve tıkanıklık olabilmektedir, bu belirtiler Corona olan kişilerde daha az görülür.

Burun Akıntısı Corona Belirtisi mi?

Burun akıntısı, grip, soğuk algınlığı veya mevsimsel hastalıklarda olabilmektedir. Covid hastalığı nezle, grip belirtileri ile başlar bununla birlikte kuru öksürük, boğaz ağrısı gibi durumlarla birlikte burun tıkanıklığı, burun akıntısı olabilir. Burun akıntısı Corona belirtisi mi konusunda en önemli fark değildir. Bununla birlikte nefes darlığı önemli bir belirti olabilmektedir.

Corona diğer hastalıklara göre daha kısa sürede akciğere iner ve bununla birlikte balgam yapması bazı hastalarda zatürre gibi durumlar olması gibi belirtiler olabilir. Nezle ve grip hastalıklarında da burun akıntısı vardır, bununla birlikte burun tıkanıklığı ve akıntıları özellikle mevsimsel hastalıklarda daha fazla görülür.

Mide Bulantısı Korona Belirtisi mi?

Mide bulantısı, Corona belirtilerinde bulunmaktadır, fakat kesin bir belirti değildir. Mide bulantısı durumu aynı zamanda grip ve mevsimsel hastalıklarda da görülebilmektedir. Bu sebeple sadece mide bulantısı ile birlikte kesin olarak Corona olduğunuzu düşünemezsiniz. Mide bulantısı korona belirtisi mi konusunda bir şüphe içerisindeyseniz mutlaka bir test yaptırmalı ve test olmaya giderken, dönerken kendinizi olabildiğince izole ederek çevrenize bulaştırmamak için önlem almalısınız. 

Corona En Fazla Görülen Belirtiler

Corona olduğunuzu düşünüyorsanız büyük ihtimalle tat ve koku kaybı da olabilmektedir. Soğuk algınlığı ve mevsimsel hastalıklarda tat ve koku kaybı olmaz, gripte koku ve tat kaybı görülebilir fakat nadirdir ve bununla birlikte kısa süreli olarak sürer. Corona konusunda en sık görülen belirtiler,

 • Baş ağrısı, burun akıntısı ve boğaz ağrısı en sık görülen belirtiler arasında bulunmaktadır.
 • Genel olarak 40’lı yaşların altında olan kişilerde baş ağrısı ön planda olur. Bununla birlikte boğaz ağrısı genel olarak ikinci planda olur. 
 • Ateş ile burun akıntısı Corona belirtileri arasındadır ve bu belirtiler sonunda önce koku sonra tat kaybı meydana gelmektedir.
 • Enfekte olan kişiler genellikle daha az ve daha hafif bir soğuk algınlığı semptomları göstermektedir.
 • Mutasyonlu koronavirüs olan kişilerde baş dönmesi, bilinç durumunda bozukluk, bağ bölgesinde ağrı, burun akıntısı, titreme, iştahsızlık, göğüs bölgesinde ağrı, solunumda güçlük, konuşmada ve harekette kayıp olmaktadır.

Soğuk Algınlığı Belirtileri, Grip ile Corona Arasındaki Fark yazımız beğendiyseniz Sağlık kategorimizde yer alan Mesajla HES Kodu Nasıl Alınır? Diğer Yöntemler Nelerdir? konumuz da ilginizi çekebilir.

Z. Mine Toprakoğlu

Hastalıklar, diyet, sağlıklı yaşam, besinler, vitaminler ve daha birçok konuda kendime, bilgime güveniyorum. Özel bir firmada diyetisyen olarak çalışıyorum ve sizleri sağlıklı bir yaşama davet ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu