Finans

SP 500’den Nasıl Hisse Alınır? En Az Komisyon Alanlar

SP 500’den nasıl hisse alınır sorusnun cevabını birçok insan merak ediyor. SP 500, Standart and Poor 500 endeksinin kısaltılmış halidir. Bu endeks, temel olarak zayıf ve orta halli 500 şirketi ölçen bir endekstir. Ancak SP500’de Türk hisse senetleri de bulunmaktadır. Yani bu endeks, sadece Amerikan şirketlerini barındırmıyor.  Peki SP 500’den nasıl hisse alınır, SP 500 yatırım koşulları nelerdir?

SP 500’den Nasıl Hisse Alınır?

SP 500’den hisse senedi almak için Amerikan borsalarına yatırım yapmaya olanak veren bir aracı kurum ile çalışmak gerekmektedir. Türkiye’de Amerikan borsalarında yatırıma olanak veren aracı kurumlar var fakat ne yazık ki bu kurumlar rekabet eksikliğinden dolayı yüksek komisyon almaktadır. Komisyon tutarı işlem başına en az 15 dolardır. Bu da alış satış için en az 30 dolar ödemeniz gerektiği anlamına gelir. Eğer 10 bin doların altında bir portföyünüz varsa bu komisyon oranı sizin için çok yüksektir. Çünkü 1000 dolarla işlem yapan biri, her bir işleminde %3 komisyon ödemesi onun para kazanmasını engeller. Özellikle ABD’de enflasyon çok düşük olduğu için Türk borsaları gibi yükselmez.

Minimum Yatırım Bedeli ve Komisyon Oranları

Birçok aracı kurum minimum yatırım bedeli talep etmese de komisyon oranlarına bakarsak minimum 10 bin dolar yani 180 bin TL gerekmektedir. Aksi takdirde para kazanamazsınız. Eğer amacınız 4-5 yıl gibi çok uzun süre hisse tutmak ise, o zaman 1000-2000 dolar ile de işlem yapabilirsiniz. Minimum yatırım tutarına ek olarak %0,25 komisyon oranı talep edilmektedir. Yani 100 bin dolar ile alım-satım işlemi gerçekleştirirseniz toplamda ödeyeceğiniz komisyon 500 usd olacaktır.

En Az Komisyon Alan Borsa Aracı Kurumları

Aşağıda sizler için en az komisyon talep eden aracı kurumları derledik. Bu firmalar sizler için en düşük komisyonu talep etmektedir.

İşcep

SP 500’den Nasıl Hisse Alınır diyorsanız İşcep bu konuda sizlere yardımcı olabilir. Binde 2,5 komisyon almaktadır. Fakat minimum komisyon 15 dolardır. Mevcut komisyonlar yalnızca tek bir işlem içindir, örneğin tek bir satış veya alış işlemi için.

  1. Hisse alış işlemlerinde %0,22 yerel vergi alınmaktadır. 10 bin dolarlık işlem için yaklaşık 22 dolar.
  2. Ayrıca milyonda 5 oranında SEC Fee alınmaktadır. Bu komisyon, AMEX, NASDAQ ve NYSE endekslerinde yapılan işlemler içindir. Komisyon sadece satış anında alınır, alışta alınmaz. 100 bin dolarlık hisse satışında toplam 50 cent ödenir.

Garanti BBVA

Garanti Bankası İşcep’e göre biraz daha fazla komisyon talep ediyor. Ortalama işlem başına istenen komisyon binde 3. Yani 10 bin dolarlık işlemde yaklaşık olarak 30 dolar, satışta ise 30 dolar toplamda 60 dolar komisyon ödersiniz. En düşük komisyon tutarı ise 15 dolardır.

  1. Amerikan borsalarında satış işlemi anında yüzbinde 2 oranında SEC Clear Fee alınır.
  2. Hong Kong borsalarında %0,13 oranında damga vergisi alınır.

Garanti Bankası nispeten biraz daha fazla komisyon alsa da yine de güvenilir bir banka olduğundan birçok kişi tarafından net olarak bilinen ve tercih edilen bir kurumdur. Eğer sizlerde Garanti Bankası üzerinden işlem yapmayı planlıyorsanız, ilk olarak Garanti Bankası’nda vadesiz hesap açmalı ve sonrasında yabancı borsa hesabı açmalısınız. Vadesiz hesabınız üzerinden borsa hesabınıza para gönderebilirsiniz.

QNB Finans Invest

QNB Finans Invest en az komisyon alan aracı kurumlar arasında yerini alıyor. Fakat tek bir sorun var. Banka, az tutarlı hesapları istemiyor olsa gerek ki minimum komisyon 25 dolar. Ancak genel komisyon binde 2 civarında. Yani eğer 12 bin dolar gibi bir portföyünüz yoksa binde 2’den daha yüksek komisyon ödüyorsunuz. Kaldı ki, ülkenin vergileri ve diğer konuları düşünecek olursak oldukça yüksek bir oran olur bu. İşte tam da bu nedenle, mümkün olabildiğince az komisyon ödemek için yapmanız gereken şey, yüksek bir tutarla yatırıma başlamak.

Ayrıca banka yıllık saklama ücreti de alıyor. Örneğin, paranızı hisseye yatırdınız ancak herhangi bir işlem yapmadan yıllarca beklettiniz. Bu durumda banka ödemesini yine alıyor. Bu oran ise yıllık yaklaşık on binde 5’tir. Yani 10 bin dolarlık bir senedi 5 yıl süreyle saklamanız halinde toplam 25 dolar komisyon ödersiniz. Bu yüzden eğer senedi uzun süre saklamayı planlıyorsanız muhakkak daha uygun komisyon talep eden bir yer var mı kontrol edin.

SP 500’den Ne Kadar para Kazanırım?

Bu soru sizin nasıl yatırım yaptığınızla doğrudan ilişiklidir. Genel olarak SP 500 yılda %8 oranında para kazandırmaktadır. Yani 100 bin dolar karşılığı yılda 8 bin dolar gibi. Bu bir kural değildir ancak genelde böyle işler. Tabi bu bir ortalama bunu unutmayın, yani SP 500 her yıl %8 yükselmiyor. Örneğin bir yıl %3 yükseliyor, öbür yıl %10 düşüyor, sonra %20 çıkıyor ertesi yıl %2 düşüyor. Ortalamaya vurulduğunda yılda %8’e tekabül ediyor.  

SP 500 hem enflasyon hem de Amerikan ekonomisinden doğrudan etkilenir. Örneğin, Amerikan ekonomisi yüzde 5 büyümüş ve enflasyon da yüzde 5 ise, bu durumda endeksin en az %10 yukarı çıkması beklenir. Ancak bu her zaman kesin ve doğru değildir. Bazen değişebilir.

SP 500’den Nasıl Hisse Alınır? En Az Komisyon Alanlar yazımız ilginizi çektiyse Borsada En Az Komisyon Alan Aracı Kurumlar yazımıza da göz atabilirsiniz.

Furkan Topuk

Finans sektöründe uzun süredir çalışmaktayım. Yatırım ile ilgili pek çok alanda görev aldım ve kazandığım tecrübeleri sizlerle de paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu