Finans

Spekülasyon Nedir? Borsa ve Diğer Spekülasyon Alanları

Spekülasyon nedir eğer yatırım yapıyorsanız bilmeniz gereken bir terim. Özellikle son zamanlarda kripto para yatırımı ülkemizde çok rağbet görmektedir. Eğer çok fazla zarar etmek istemiyorsanız spekülasyon nedir ve türlerini öğrenseniz iyi olur.

Borsa yatırımcıların gelir elde ettikleri kazanç noktasıdır. Birçok yatırımcı borsadaki hisseleri alarak gelecek süreçte değer kazanmasını sağlar. Borsa da yatırımcı olanlar kar elde etmek için genellikle büyüme göstermesini bekledikleri şirketlerin hisse darı olarak kazanç elde etmeyi amaçlar. Peki, spekülasyon nedir, spekülasyon nasıl yapılır? Borsa spekülasyonu yatırımcıların hisselerin minimum fiyatını gördüğünü düşündükleri ve tavan fiyata çıktıklarında ellerinde bulun hisseleri satmalarına denir. 

Spekülasyon Nedir?

Borsa spekülasyonları yapılmadan hisselerde işlem gerçekleştirmek hem şirketlerin finansal anlamda gelişimini hem de yatırım gerçekleştirilen ülkenin ekonomik gelişimini gösterir. Çünkü borsa bir ülkenin kendi şirketlerine yatırım yapmaya imkan tanır. Borsadan alınan paraları yöneten şirket üretim ve yatırımda bu hisse gelirlerini kullanır. Bu sayede şirketler büyüme gösterirken yatırımcılar da hisse değerinin artışıyla kar ederler. 

Ancak spekülasyon yapmak piyasada farklı etkilere neden olabilmektedir. Yatırımcılar hisselerin düşük fiyattan alışını yaptığında bir çeşit açığa alım işlemi yapmış olurlar. Değer kaybeden ve normal hisse fiyat aralığının altında iken hisse alan spekülatörler hisseler tavan fiyatlara ulaştığında satış gerçekleştirmektedir. Bu da aslında borsadaki şirketlerin büyümesinde dengesizlik oluşturur. Ancak yatırımcıların kazanç elde etmek için uyguladıkları sık yöntemlerden biridir. 

Spekülatör Ne Demek?

Spekülatör kavramı ise yine aynı anlamlarda çağrışım yapmaktadır. Spekülatör ne demek sorusunun cevabı olarak borsada ya da herhangi bir finansal piyasada düşük ve yüksek fiyat aralığında işlem gerçekleştiren kişilere denir. Spekülatörler borsadaki ya da yatırım için seçtiği araçlardaki finansal verileri iyi okumalıdır. Eğer bu tip işlemlerden kar elde etmek istiyorsanız girdiğiniz yatırım kanalındaki varlıkları iyi biliyor olmalısınız. Daha sonrasında doğru finansal adımlarla güzel kazançlar elde etmek mümkün hale gelir. 

Spekülatif Ne Demek?

Borsa’da ya da farklı yatırım kanallarında spekülatif yatırımcı, spekülatif hisse vb. kavramlarla karşılaşmak mümkündür. Peki, spekülatif ne demek? Yatırım kanallarında piyasaların dengesizliğini kullanmak, varlıkların yükselişlerinde satış, düşüşlerinde alış gerçekleştirmeye spekülatif işlem gerçekleştirmek denir.  Spekülatif durum gözlemlenen hisseler de ya da yatırım araçlarında ani değer artışı ve değer kaybı yaşamak mümkündür. Yatırımcılar düzenli borsa takibi ile verileri inceleyerek bu fırsatları değerlendirir ve kazanç sağlar. 

Spekülasyonun Borsa’daki Etkisi

Spekülasyon nedir ve ne tür işlemler ile uygulanır öğrendik. Ancak borsa spekülasyonlarının farklı işlem dönemleri de bulunmaktadır. Bu işlem dönemlerinde al sat yapmak çok önemlidir. Spekülasyon yapmak için doğru zamanda işlem yapabilmek çok önemlidir. Aksi takdirde kar etmeyi amaçlarken zarar etmeniz kaçınılmaz hale gelir. Spekülasyon yapacak olanların kullandığı 3 farklı yöntem vardır, bu yöntemler şunlardır;

  • Boğa ve Ayı piyasayı beklemek
  • Açığa satış işlemlerini takip etmek
  • Politik ekonomik kararlara yönelik işlem gerçekleştirmek

Tüm bu spekülasyon zamanlamaları spekülatörlerin farklı durum ve olaylar karşısında işlem gerçekleştirmesi ile uygulanır. Bahsedilen tüm bu yöntemler ülkelerin ekonomik koşulları ve dünya piyasasında yaşanan olaylara bağlı olarak görülmektedir. 

Boğa ve Ayı Piyasası Beklemek

Hisse senetleri ya da farklı yatırım araçlarını tercih eden yatırımcılar genellikle bu iki kavramı çok iyi bilirler. Yatırım kanalındaki varlıklar (hisse senedi, emtia, döviz, altın vb.) boğa piyasasına girdiğinde birçok yatırımcı gerçekleştirdiği alım işlemleri neticesinde yatırım araçlarının değer yükselişi gözlemlenmektedir. Boğa piyasasında spekülasyon yapmak spekülatörlere kar elde ettirmektedir. Genellikle yatırımlar boğa piyasasında tavan yapınca satış yaparlar. 

Bir diğer piyasa ise ayı piyasasıdır. Ayı piyasa varlıkların üst üste değer kaybı yaşamasıyla görülen piyasalardır. Bu süreçte birçok yatırımcı hataya düşerek panik satışlar gerçekleştirirken spekülatörler bunu fırsat bilir ve düşük fiyatlardayken yatırım kanallarındaki varlıkları toplarlar. Bu sayede geri yükselişe geçmesi durumunda en ucuz fiyattan varlıkları elde etmiş olurlar. Bu piyasa alım için en riskli piyasadır. Çünkü alınan fiyatın daha da altına düştüğünde sabredip yükseliş beklemeniz gerekir.

Açığa Satış işlemlerini Takip Etmek

Açığa satış borsa spekülasyonu yapan insanların kriz anında en yüksek işlem gerçekleştirdikleri zamandır. Açığa satış kavramını açıklayacak olursak açığa satış bir hissenin değer kaybedeceğini ön görerek yüksek fiyattan satışı ve en düşük fiyattan alışı işlemi anlamına gelir. Ancak bu işlemleri yaparken kendinize ait hisselerle değil anlaşmış olduğunuz aracı kurumun hisseleri ile işlem gerçekleştirirsiniz. İyi analiz yeteneği olan spekülatörler açığa satışı grafiklerden ve verilerden anlayabilir. 

Böyle durumlarda hisselerini hızla elden çıkarır ve piyasayı takip ederek elden çıkardıkları hisseyi düşebilecek en düşük seviyeden geri alırlar. Bu sayede hem para kaybetmemiş hem de eskisinden daha fazla hisse alabilmiş olurlar. Açığa satış piyasalar için en riskli yöntemdir. Açığa satış hem yatırımcıyı hem de şirketleri büyük zararlara sokabilmektedir. 

Politik Ekonomik Kararlara Yönelik İşlem Gerçekleştirmek

Bu yöntem güçlü ekonomilerin olduğu ülkelerde pek sık rastlanmaz. Genellikle ekonomik anlamda gelişmemiş ya da gelişmekte olan ülkelerde ekonomiye yön veren önemli kararların açıklanması borsaları ve diğer yatırım kanallarını doğrudan etkilemektedir. Günümüzde bunun örneklerini Türkiye’de sıkça görmek mümkündür. Spekülasyon yapmak isteyen yatırımcılar yaşanan durumları fırsat bilir ve buna bağlı olarak işlem yaparlar. 

Ülke ekonomisine yönelik olumsuz durumların açıklanması ülke piyasalarında düşüşe neden olmaktadır. Bunu fırsat bilen yatırımcı varlıklarını yüksek fiyattayken elden çıkarır ve düşüşten geri alır. Aksi yönde ekonomik açıklamalar yükselişe yönelik olursa yükseliş başlamadan düşük fiyatlardaki yatırım varlıklarını toplamaya başlar. Genellikle güçlü ekonomilerin olduğu ülkelerde politik ekonomik veriler çok büyük etkilere neden olmaz. Piyasalar yaşanabilecek durumlara karşı güçlüdür. Ancak istikrar yakalanamayan piyasalarda spekülatörler bu şekilde kazanç sağlayabilmektedir. 

Spekülasyon Çeşitleri

Borsa spekülatörleri dışında birçok farklı spekülasyon alanı da bulmak mümkündür. Eğer yatırım kanallarında çeşitli spekülasyonlar tercih ediyorsanız borsa spekülasyonu mantıklı olabilir. Ancak borsa spekülasyonunda çok büyük kazançlar elde etmek için yüklü yatırımlar gerekir. Bunun yerine farklı spekülasyon çeşitlerini yatırım kanallarında deneyebilirsiniz. Peki hangi yatırım varlıklarında spekülasyon yapılmaktadır. İşte spekülasyon çeşitleri ve yatırım araçları şunlardır;

  • Kripto para spekülasyonu
  • Tahvil spekülasyonu
  • Döviz spekülasyonu
  • Altın spekülasyonu

Kripto Para Spekülasyonu

Blockchain sistemleri ve kripto para çeşitleri günümüzle hem değer kazanmakta hem de farklı özelliklere ve türlere ayrılmaktadır. Özellikle de son birkaç yılda yaşanan ani değer artışları kripto paralara olan güveni arttırdı. Kripto paralar her ne kadar bağımsız yatırım araçları olsa da birçok farklı etkenden dolayı spekülasyona uğrayabilirler.

Spekülasyonlar genellikle hükümetlerin kripto para yasakları, büyük şirketlerin ya da yatırımcıların kripto para hakkındaki söylemleri ve işlemleriyle görülmektedir. Bu spekülasyonları uygulayanlar ise borsa spekülasyonları düşünüldüğünde çok daha yükü miktarlarda gelir elde edebilmektedir. 

Tahvil Spekülasyonu

Tahviller devletlerin yatırımcılara borçları karşılığında verilen bir çeşit geri ödeme fonlarıdır. Bir tahvil almak o hükümetin borçlarını ödemesine yardımcı olmak demektir. Eğer tahvil üzerinde spekülasyon yapmak istiyorsanız genellikle yükseliş gösterebilecek ya da ekonomik olarak çöküş yaşayabilecek şirketleri ve devletleri tercih edebilirsiniz. 

Döviz ve Altın Spekülasyonu 

Döviz ve altın uzun yıllardır birçok yatırımcı için en çok tercih edilenlerdir. Döviz değeri bir ülkenin kendi para birimi ile ölçülürken, altın dünya piyasası ve döviz etkenleri ile değerlendirilir. Eğer piyasaları iyi takip eder ve olası büyük fiyat değişimlerinde al sat işlemi yaparsanız bu spekülasyon şekliyle yüksek kazançlar elde edebilirsiniz. 

Spekülasyon Nedir? Borsa ve Diğer Spekülasyon Alanları yazımızı incelediyseniz DAX Endeksi Nedir? Nasıl Yatırımcı Olunur? yazımızı da incelemenizi tavsiye ederiz.

Furkan Topuk

Finans sektöründe uzun süredir çalışmaktayım. Yatırım ile ilgili pek çok alanda görev aldım ve kazandığım tecrübeleri sizlerle de paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu