Finans

Spotify Para Kazanma ile Ek Gelir Elde Edebilirsiniz

Spotify para kazanma pek çok girişimcinin ve müzik severin nasıl yapıldığını merak ettiği bir konu. Bu yazımızı okuduktan sorna siz de Spotify’dan para kazanmaya başlayabiliceksiniz.

Spotify, günümüzde müzik yapımcıları ve müzisyenler için oldukça önemli bir gelir kaynağı haline geldi. Fakat, normal kullanıcıların Spotify para kazanma imkânı bulunmuyor. Uygulamadan gelir elde etmeyi arzulayan kişilerin müzikle uğraşması büyük bir şart. Peki, Spotify ile nasıl para kazanılıyor? Bu soruyu en kısa hali ile şu şekilde cevaplayabiliriz. Uygulama, dinlenme oranlarına göre müzisyenlere belirli ödemeler yapıyor. Bu rakam ise ortalama olarak beş yüz bin dinlenme karşılığında, 2.000 dolar gibi meblağa denk geliyor.

Eğer, siz de müzikle ilgileniyor ve kendi müzik eserlerinize sahipseniz, bu eserleri uygulamaya yükleyerek para kazanabilirsiniz. Ancak şunu da belirtelim ki doğrudan uygulamaya müzik ve şarkı yüklemenize imkân sunan bir platform bulunmamaktadır. Spotify para kazanma ile ek gelir elde etmek istiyorsanız müzik şirketleriyle bir anlaşma yapmanız gerekiyor.

Spotify Para Kazanma ve Çalışma Prensibi Nedir?

Spotify, kullanıcılar ile doğrudan muhatap olmaktansa müziğin sahip olduğu telif hakkını ölçer ve kaliteli şekilde platforma uyum gösterebilecek müzik şirketleriyle çalışma yoluna gider. Bu nedenle uygulama üzerinden elde edilen gelirler de Spotify tarafından şirketlere ödenmektedir. Son aşamada ise müzik şirketleri elde edilen gelirden kendi komisyonunu keserek müzisyene ödeme yapar.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de bulunan müzisyenler de bir müzik firması ile anlaşmakta ve şarkılarını da bu şekilde uygulamaya yüklemektedirler. Sahibi olduğunuz bir müzik eserini uygulamada listelemeniz ise oldukça kolaydır. Eğer Spotify para kazanma ile gelir elde etmek istiyorsanız bir müzik şirketiyle anlaşma yaparak birkaç saat veya gün içerisinde şarkınızın platformda beğeniye sunulmasını sağlayabilirsiniz.

Spotify Bir Dinlenme İçin Kaç TL Ödüyor?

Spotify’in dinlenme oranlarına göre sanatçılara ödeme yaptığı hali hazırda herkes tarafından bilinmektedir. Gelişen teknoloji sayesinde müzisyenler plak ve kaset gibi eski usul müzik dinleme yöntemlerinden ise dijital platformları tercih etmeye başladı. Spotify ise bu platformlardan en fazla tercih edilenidir. Birçok sanatçının kolayca dinleyicilere ulaşmasını sağlayan platform, Spotify para kazanma yollarını merak eden kişilerin ise son derece ilgisini çekmeyi başarıyor.

Peki platform ödeme yaparken dinlenme başına ne kadar ödüyor? Spotify, şarkının dinlenmesi başına 0.6 Cent ödeme yapmaktadır. Eğer bu rakamı Türk lirasına çevirecek olursak 100 dinlenme karşılığında 1 TL ödeme yapıyor diyebiliriz. Bir milyon dinlenme de ise yaklaşık 3.000 dolar kadar bir ödeme yapılmaktadır.

Telif Ödemesi Yapılıyor Mu?

Spotify para kazanma konusunu araştıranların en fazla merak ettiği bir diğer konu ise telif ödemesidir. Spotify, platformda yer alan müziklere telif ödemesi yapmaktadır. Bu süreç ise şu şekilde ilerler. Platform, dinlenen şarkının hak sahibine, belirli bir ücret öder. Söz konusu olan bu ödemeler, müziği yollayan lisans kurumu ile gerçekleştirilir. Yani, telif hakkı ödemesi dağıtım ve plak şirketleri aracılığı ile gerçekleştirilmektedir.

Gerek dinlenme sayısı üzerinden ücretlendirme olsun gerek telif hakları nedeni ile gelir elde etme imkânı olsun, Spotify para kazanma yöntemi müzikle uğraşan çoğu kişi için oldukça önemli bir konu haline geldi. Platformun önemini ilk fark edenler ise Yotube ve Twitch yayıncıları oldu. Birçok yayıncının abone olmaları için takipçilerini çalma listelerine davet ettiğini siz de görmüşsünüz. Ülkemizde daha yeni yeni değeri anlaşılsa da özellikle ABD’de yaşayan büyük yayıncılar ünlü isimleri çalma listelerine ekleyerek yüksek paralar kazanıyor.

Spotify Dinleyici Nasıl Hesaplanır?

Spotify’da aylık dinleyici sayısı hesaplanırken bütün şarkıların dinlenmeleri toplanır. Dikkat edilmesi gereken konu, şarkınız birden fazla listede bulunuyor ise o şarkının yayınlandığı bütün listelerdeki dinlenme sayısının toplanarak net bir değere ulaşmasıdır. Şarkının indirilmesi halinde ise sayım dinleyicilerin çevrimiçi olmalarıyla birlikte yapılır.

Spotify Ödemesi Nasıl Yapılır?

Spotify para kazanma sayesinde ek gelir elde etmek istiyorsanız ödemelerin nasıl gerçekleştiğini de merak ediyorsunuzdur. Platform, ödemelerini birçok yöntemle gerçekleştirmektedir. Bu yöntemler ise şu şekildedir:

  • Ön ödemeli kartlar, banka kartları ve kredi kartları ile ödeme,
  • PayPal,
  • Hediye kartı,
  • Telefon faturası ile ödeme,

Bu yöntemlerden seçeceğiniz bir tanesi ile kolayca ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Spotify’da Dinlenme Sayısı Artırma Yöntemleri

Platforma kendi eserini koyan sanatçıların en merak ettiği konuların başında ise dinlenme sayısının nasıl arttırılacağı geliyor. Dinlenme sayısını artırmak için en verimli yollardan biri ortak parça oluşturmaktır. Bu sayede farklı dinleyici kitleleri birbirleri ile tanışacağı gibi müzisyenlerin ortak parça sayesinde alacağı dinlenme sayısı da solo eserlere göre daha yüksek olacaktır. Ancak tek yöntem bu değildir. Eğer Spotify para kazanma konusunu merak ediyorsanız aşağıda vereceğimiz tavsiyeleri uygulayarak daha fazla dinlenme sayısına ve dolayısı ile daha yüksek gelirlere ulaşabilirsiniz.

Spotify’a giriş yapmak istiyorsanız en sık karşılaşacağınız tavsiye büyük ihtimalle büyük çalma liste sahipleri ile iletişime geçmeniz ve şarkınızın bu listelere yerleştirilmesini sağlamanız olacaktır. Bunu başarmanız halinde hem kanalınıza abone kazanabilir hem de güzel bir ek gelir elde edebilirsiniz. Elde edeceğiniz gelir ise plak şirketi ya da müzik stüdyoları ile yaptığınız anlaşmaya göre değişecektir. Her ne olursa olsun Spotify para kazanma ile platformdan para kazanmak istiyorsanız çalma listesine girmeniz gerektiğini unutmayın.

Neden Sürekli Çalma Listesi Reklamı Çıkıyor?

Gittikçe daha büyük bir sektör haline gelen sosyal medya reklamcılığı eski usul reklam anlayışının yerine geçmeyi başarmıştır. Özellikle de sosyal medyanın genç nüfus tarafından kullanım sıklığı düşünüldüğünde bu pazarda ne kadar büyük paralar döndüğünü tahmin edebilirsiniz. Instagram’ın sponsorlu reklamları nedeniyle karşılaştığınız ve hoşunuza giden müzik türlerini içinde bulunduran kısa videolar ile aslında Spotify’da bulunan çalma listelerine çekilmektesiniz. Şirketler, Instagram üstünden verdikleri bu sponsorlu reklamlar sayesinde dünyanın her noktasında bulunan potansiyel aboneleri kendi çalma listelerine abone olmaları için davet ediyorlar.

Bunun devamında ise sanatçılara oldukça büyük abone sayısına sahip çalma listelerinde yer alabilmeleri için konum satıyorlar. Hatta durum öyle bir hale gelmiş vaziyetteki yapacağınız çok küçük bir araştırma ile sizin de Spotify ajansı bulmanız imkân dahilinde. Spotify para kazanma yöntemlerini araştırıyorsanız böyle bir ajans ile iletişime geçmek de size fayda sağlayacaktır. Bu ajanslar, meydana getirdikleri çalma listeleri ile ünlü veya ünsüz olması fark etmeksizin birçok sanatçıya hizmet vererek iki taraflı bir kazanç kapısı sağlıyorlar.

Spotify ile Siz De Para Kazanmaya Başlayın

Günümüzde birçok sektör dijitalleştiği ve hali hazırda bu kervana sürekli yeni alanlar eklendiği için belirli bir topluluğa hitap eden bütün platformların potansiyel bir ek gelir ya da ana gelir kapısı olduğunu unutmayın. Twitter, Instagram, Youtube ve Tiktok gibi birçok platform kullanıcılarına büyük gelirler elde etme imkânı sunuyor. Bu kadar platformun yanında Spotify para kazanma yönteminin var olması da sizi şaşırtmamalı. Eğer müziğe ilginiz ve yeteneğiniz varsa siz de kendi eserlerinizi bu platformda paylaşabilir, eserinizin birçok dinleyiciye ulaşmasının yanı sıra ciddi rakamlara ulaşan gelirler de elde edebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey ise doğru ve etkili bir plan oluşturmaktır. Bu plana ise sonuna dek sadık kalacak şekilde yavaş ama emin adımlar ile ilerlemek olacaktır.

Spotify Para Kazanma ile Ek Gelir Elde Edebilirsiniz yazımıza göz attıysanız Öğrenci İçin Para Kazanma Yolları Nelerdir? yazımıza da göz atabilirsiniz.

Furkan Topuk

Finans sektöründe uzun süredir çalışmaktayım. Yatırım ile ilgili pek çok alanda görev aldım ve kazandığım tecrübeleri sizlerle de paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu