Sigorta

SSK Primi İnternetten Ödeme İşlemi Nasıl Yapılır?

SSK primi internetten ödeme işlemi insanlara zaman kazandıran ve evrak işleri ile uğraşmadan yapılabilecek bir yöntemdir. Yazımızda SSK primi ödeme yöntemlerinden bahsedeceğiz.

SSK primini ödemek isteyen vatandaşlar genellikle bankalar üzerinden bu ödemeyi gerçekleştirmektedir. Günümüzde en çok tercih edilen uygulamalar arasında yer alan SSK primi internetten ödeme bankaların web sitelerinde bulunmaktadır. Oldukça kullanışlı ve hızlı olmasıyla bilinen SSK prim ödeme hizmeti birçok vatandaş tarafından kullanılmaktadır. Her ay milyonlarca kişi tarafından tercih edilen internetten prim ödeme hizmeti birkaç dakika içerisinde prim ödemenize yardımcı olmaktadır. Bu hizmetten hem bankaların mobil uygulaması üzerinden hem de web siteleri üzerinden yararlanabilirsiniz. SSK primleri ödenirken yalnızca kimlik bilgilerine sahip olmak yeterlidir. Kimlik bilgilerini sisteme giren kişiler prim ödemesi gerçekleştirebilmektedir. Banka uygulamalarında ise kendinize ait sigorta primlerini ödeyebilirsiniz.

SSK Primi Nasıl Ödenir?

İnternet üzerinden SSK prim ödeme uygulaması her geçen gün yaygınlaşıyor. SSK primi internetten ödeme uygulaması üzerinden kolaylıkla prim ödemesi gerçekleştirmeniz mümkündür. Prim ödemesi gerçekleştirirken uygulanması gereken adımlar bulunmaktadır. İlk olarak SSK priminin ödeneceği kanal seçilmelidir. İnternet üzerinden ödeme yapılması durumunda banka uygulamasını kullanarak rahatlıkla ödeme yapabilirsiniz. SSK primi ödemesini kendi hesabınız üzerinden yapmanız durumunda herhangi bir bilgi girmeden rahatlıkla prim ödemesi gerçekleştirebilirsiniz. Bir başkası adına prim ödemesi yapılması durumunda T.C. kimlik bilgilerinin uygulama üzerinde girilmesi gerekmektedir. SSK prim ödemesi yapılırken aynı zamanda geçmişe dönük borçları da takip etmeniz mümkündür.  SSK prim ödeme işlemi ortalama birkaç saniye sürmektedir.

SSK Primi İnternetten Ödeme İşlemi

SSK primlerini banka üzerinden ödemek isteyen vatandaşlar SSK primi internetten ödeme araştırması yapmaya başladı. Günümüzün en çok tercih edilen prim ödeme yöntemleri arasında yer alan banka uygulamaları bu alanda prim ödemesi gerçekleştirebileceğiniz yerler arasında bulunuyor. Hem bankaların şubesinden hem de uygulaması üzerinden rahatlıkla ödeme yapabilirsiniz. Kolaylık olması açısından banka uygulaması üzerinden SSK ile ilgili tüm prim ödemelerini gerçekleştirebilirsiniz. SSK primini bankadan ödemek için:

  • Banka uygulamasına giriş yapılır
  • Para ödeme, ödemeler menüsüne gidilir
  • SSK – SGK ödemeler kısmına tıklanır

bu bölümde banka hesap sahibine ait tüm SSK prim borçları çıkmaktadır. Bu bölüm üzerinden seçtiğiniz sigortaları anlık olarak ödeyebilirsiniz. Sigorta primleri ödenirken herhangi bir vergi uygulaması söz konusu değildir. SSK primini kesinti olmadan rahatlıkla internet uygulamaları üzerinden gerçekleştirmeniz mümkündür.

SSK Primi Geç Ödenirse Ne Olur?

SSK primini geç yatıran kişiler bu konuda araştırma yapmaya başladı. Özellikle banka şubelerinin hafta sonu hizmet vermemesinden dolayı vatandaşlar SSK primi internetten ödeme yöntemini kullanmaya başladı. SSK primi ödenirken bankaların mobil uygulamalarını kullanmak gerekir. Banka uygulamaları üzerinden birkaç saniyelik işlem ile tüm prim ödemelerini gerçekleştirmeniz mümkündür. SSK priminin zamanında ödenmemesi durumunda da faiz işlenmektedir. SSK priminin ödenmediği her ay için %3 gecikme faizi uygulanmaktadır. 3 ay boyunca her ay için ödenen %3 faiz toplamda %9 olarak uygulanmaktadır. SSK priminin geç ödenmesi konusunda genellikle 1 – 3 aylık süreler işlenmektedir. Birkaç gün süreyle gecikmeli ödenene SSK primlerine herhangi bir ceza faizi yansıtması söz konusu değildir.

2022 Yılı SSK Prim Ücretleri Nelerdir?

Her yıl değişen SSK prim ücretleri 2022 yılının ocak ayında değişiklik gösterdi. Güncellenen prim ücretlerini SSK primi internetten ödeme hizmeti ile öğrenmeniz mümkündür. Asgari ücretin güncellenmesi ile değişiklik gösteren SSK primleri yeniden hesaplandı. Hesaplamalara göre 2022 yılında her bir ay için ödenecek prim tutarı 1.200 TL’ye yükseldi. SSK primleri asgari ücrete göre değişiklik gösterdiğinden her yıl güncellenmektedir. SSK prim ücreti ödenirken banka uygulamasını kullanmak yeterlidir. Banka uygulamasından şahsınıza ait SSK primlerini sorgulayabilir ve ödemeleri anlık olarak gerçekleştirebilirsiniz. SSK primlerini zamanında ödeyen iş verenler ise zaman zaman devlet tarafından ortaya konulan teşviklerden yararlanabilmektedir.

SSK Primi Nasıl Hesaplanır?

SSK primlerini hızlı bir şekilde ödemek isteyen kişiler SSK primi internetten ödeme işlemlerini tercih etmektedir. İnternet üzerinden güvenli bir şekilde prim ödemesi gerçekleştirmek isteyen işverenler banka uygulamalarını kullanarak prim ödemesi yapabilmektedir. SSK primlerinin nasıl hesapladığı hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kişiler ise formül araştırması yapmaya başladı. SSK primi hesaplamalarında sabit oranlar kullanılmaktadır. Her sene asgari ücrete göre değişen SSK prim tutarlarında oransal olarak bir değişim söz konusu değildir.

SSK primi hesaplanırken kullanılan oranlar:

  • İşçi Sigorta Primi Oranı %14
  • İşveren Payı Oranı %20,5
  • İşçi İşsizlik Oranı %1
  • İşveren İşsizlik Oranı %2

olarak belirlenmiştir. Bu oranlar doğrultusunda 2022 yılı için SSK prim tutarı 1.200 TL olarak açıklanmıştır. SSK primi hesaplama araçlarını kullanarak rahatlıkla prim hesaplaması yapabilirsiniz. SSK primleri her işçi için aynı oranlar üzerinden hesaplanmakta olup yıllık olarak güncellenmektedir. 1 Ocak itibariyle çalışılan günler için yeni tutar üzerinden prim ödemesi gerçekleştirilmektedir.

SSK Primi İnternetten Ödeme İşlemi Nasıl Yapılır? yazımız ilginizi çektiyse İşveren SGK Yapılandırma Nasıl Yapılır? yazımızı da inceleyebiliriniz.

M. Sinan Pınar

Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık bölümünden mezun oldum ve şu anda uluslararası bir sigorta şirketinde çalışmaktayım. Edindiğim tecrübe ve bilgileri sizlerin de öğrenmesi için buradayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu