Finans

Stop Loss Nedir? Faydaları Nelerdir? Stop Loss Ne Demek?

Stop Loss nedir? son zamanlarda kripto paraların revaçta olmasıyla birlikte sıkça duyulmaya başlandı. Peki yatırımlarda önemli bir rolü olan stop loss nedir, faydaları nelerdir gibi konuları açıklamaya çalışacağız.

Stop loss özellikle yatırımcılar için oldukça önemli bir kavramdır. Bu kavram ‘kaybı-zararı durdur’ anlamına gelmektedir. ‘Stop loss nedir?’ sorusunun tam cevabı ise yatırımcıların kaybını sınırlamak olarak açıklanabilir. Yatırımcıların zarar etme riskine maruz kalma durumunu engellemek ya da azaltmak için kullanılan bir araçtır.

Stop Loss Nedir? Emri Kim Veriyor?

Yatırımcılar, yatırımlarının zarar edecek ve kayba uğrayacak seviyelere gelmesi durumunda, mevcut olan yatırımlarından gerekli gördükleri miktar için çıkma emri verebilirler. Bu emir stop loss emridir. Bu emir kullanılarak, piyasada olan hareketliliğin yatırımcının aleyhine olması riskini belli bir miktarda sınırlar.

Örnek verecek olursak şu şekilde açıklayabiliriz; bir yatırımcı hisse başına 30$ verdiyse hisselerini satmak istemesi durumunda stop loss emri girebilir ve 25$ ile yatırımını kapatabilir. Bu durumda yatırımının üzerinde bulunan riski maksimum 5 dolarlık kayıpla sınırlamış olur. Yani hisse senedi fiyatının 25$’a düşmesi durumunda verilen emir otomatik olarak uygulanacaktır. Böylece alım ve satım işlemleri kapanmış olacaktır. Bu örnekle  ‘Stop loss nedir?’ sorusuna cevap bulduk.

Peki, bu emir nasıl ve kim tarafından veriliyor? Stop loss emri Forex işlem platformu kullanılarak yapılmaktadır. Yatırımcı olan kişi platforma girerek tutar belirler ve stop loss emrini vermiş olur. Belirlenen miktarın sabit olması gibi bir zorunluluk yoktur. Belli aralıklarla stop loss emri kişinin isteğine göre verilebilir.

Kaybı zararı durdur emri, ‘Average True Range’ değeri kontrol edilerek de verilebilir. İçinde olunan süreçteki ATR değerlerini gösteren grafiklere bakılır. Duruma göre kaybı zararı durdur emri verilir. Burada bu konuda bilgili ve deneyimli olmak çok önemlidir. Oldukça riskli olan bu işlem yatırımcı için sıkıntılı süreçler yaratabilir.

Stop Loss Nasıl Kullanılır?

Yatırımcı, belirlenen miktara gelindiğinde sat emri verebilmektedir. Bu şekilde davranan bir yatırımcı piyasayı tanıdığını belli eder. Aynı zamanda ‘Stop loss ne demek?’ dersek, kişinin yatırımları konusunda risk aldığını gösteren bir işlem olduğunu söyleyebiliriz. Ancak tüm olup bitenin işlem platformu takip edilerek izlenmesi şarttır.

Çünkü, beklenilen hareketlilik hızlı ve ani olabilir. Böyle durumlarda belirlenen limitten satış olmayabilir. Bu da satışı engeller ve yatırımcıyı zarara uğratır. Tüm bunlar ışığında grafikler iyi bir şekilde analiz edilmeli, piyasa sürekli takip edilmelidir. Bu araştırmalar sonucunda stop loss emri kullanılmalıdır.

Stop Loss Emrinin Avantajları Nelerdir?

Kaybı zararı durdur emrinin birçok avantajı vardır. Bu yazımızın devamında bu avantajları açıklayacağız. Buradaki en büyük avantaj, emrin uygulanmasında herhangi bir maliyet olmamasıdır. Stop loss uygulanırken herhangi bir ücret ödenmez. ‘Stop loss ne demek?’ sorusunu yatırımcının duygudan arınmış olmasını gösteren bir işlemdir, diyerek cevaplayabiliriz.

Yani emir verilirken herhangi bir duygusal etkiden bağımsızdır. Bu önemlidir, çünkü insanlar hisse senetlerine bağımlı olma eğilimi gösterirler. Buna örnek olarak hisse senedine şans vermeleri durumunda geri geleceğine dair olan yanlış ama güçlü inancı gösterebiliriz. Stop loss emri sayesinde ise yapmaları gereken hamleleri vaktinde yaparlar, işin içine duygular karışmaz.

Ne tür bir yatırımcı olursanız olun, hisse senedine ne sebeple yatırım yaptığınızdan emin olmanız gerekir. Çünkü her ne olursa olsun stratejinize bağlı kalmanız durumunda, planladığınız strateji tutar. Eğer iyi bir al ve tut yatırımcı iseniz stop loss emirleri hiçbir işe yaramayacaktır. ‘Stop loss nedir?’ sorusunun sağladığı bir fayda da sürekli kripto paranın günlük olarak geçirdiği değişimleri, grafikleri izlemek zorunda kalmamanızdır. Böylece tüm bunları yapmayabilir, rahatlıkla günlük hayatınızı yaşayabilirsiniz.

Eğer iyi bir yatırımcı olmak istiyorsanız bu işte hem kendinize hem de stratejinize güvenmeniz şarttır. Böylece planınızı rahatlıkla sürdürebilirsiniz. Stop loss emrinin sağladığı avantajlardan biri de duygu durumu değişimlerine engel olmasıdır. Muhakeme yeteneğiniz ile duygularınız birbirine karışmaz ve duygularınız ön plana çıkmaz. Burada hatırlanması gereken bir başka durumda Kaybı zararı durdur emrinin para kazanılacağını garanti etmediğidir. Buna rağmen akıllıca hareket etmek ve doğru yatırım kararları vermek zorundasınız. Tam tersi durumda kayıplar artar. Stop loss kullanılmadığında kayıpların artacağı da muhtemeldir.

Stop Loss Emrinin Dezavantajları Nelerdir?

Stop loss emrinde de bazı dezavantajlar bulunur. ‘Stop loss nedir?’ başlıklı yazımızın en önemli kısımlarından biri yol göstericilik açısından dezavantajlardır. Burada en önemli dezavantaj kripto para fiyatında olabilecek hafif bir dalgalanma stop loss fiyatını etkinleştirebilmesidir. Yaşanan asıl olay kripto paranın hem günden güne dalgalanmasına izin vermek hem de mümkün olduğunca düşüş riskini engelleyen stop loss emri uygulamaktır. Bir haftada %20 dalgalanması olan hisse senedine %10 stop loss emri vermek pek iyi bir yöntem olmayabilir. Çünkü fazla para kaybına sebep olabilir.

Duraklamaların olması gereken yerler için kesin kurallar yoktur. Durum tamamen yatırımcının kişisel yatırım tarzına bağlıdır. Burada bir başka dezavantaj da stop loss fiyatına ulaştığınızda ‘Stop loss ne demek?’ sorusu yine sorulmalıdır. Böyle bir durumda, stop loss emrinin piyasa emrine dönüştüğü görülecektir. Yani satılan fiyat kaybı zararı durdur emri fiyatından çok farklı olabilir. Bu durum özellikle, hisse senedi rakamlarının hızla değişebildiği ve hızlı hareket eden piyasalarda geçerlidir.

Stop Loss Emrinin Yatırımcıya Etkisi

Yatırımcı, kaybı zararı durdur emri verebilir. Ancak bu emir onu her zaman korumayacaktır. Çünkü emir verilen düzeyde işlemin gerçekleşmeme olasılığı vardır. Stop loss emrinin verildiği düzeyde işlemin gerçekleşmeme riski her zaman vardır.

Sert ve hızlı fiyat hareketlerinde veya boşluklu açılışlarda istenilen rakamlarda hiç işlem yapılamayabilir. Aslında ‘Stop loss nedir?’ sorusuna cevap onun bir aracı olduğudur. Ancak yatırımcıların birçoğu etkin bir şekilde kullanamaz. Bu gibi durumlar yatırımcıyı olumsuz etkiler ve korumaz.

Stop loss tek başına, rakamı sabitleyici özelliği için kullanılıyor. Buna ek olarak bir de iz süren stop loss türü vardır. Bu türde kaybı zararı durdur emri sabit bir seviyede durmuyor, mevcut fiyata göre uzaklığını belirliyor. Bu çok daha etkili bir risk yönetimi olabilir.

Stop Loss Emrinin Önemi

Stop loss emrinin bazı dezavantajları ve olumsuz yönleri bulunsa da oldukça önemli bir işlemdir. Kötü bir hamlede büyük kayıplara yol açabileceği gibi akıllıca hamleler ile büyük kazançlara sebebiyet verebilir. ‘Stop loss nedir?’ başlıklı yazımızın bu son paragrafında bu konuda birkaç detaya değineceğiz.

Stop loss ile işlemden hangi fiyat düzeyinde çıkış yapacağınızı tayin edebilirsiniz. Böylece işleme giren varlıklarınızın kaybetme miktarını kendiniz belirlemiş olursunuz. Kaybı zararı durdur emri ile yapacağınız işlemin büyüklüğünü de belirlemiş olursunuz. Böylece beklenenin dışında bir hareketlenme olduğunda hangi fiyattan işlemin durdurulacağını bilirsiniz. İşlem boyutunu ve riski siz belirlemiş olursunuz.

Stop loss emri ile yüksek kayıp riskini ortadan kaldırabilirsiniz. Kaybı zararı durdur emri ile yeni fırsatlar için sermayeniz boşa çıkabilir. Göze aldığınız kadar kayıp yaşadığınız için, yani bunu kendiniz belirlediğiniz için sermaye boşa çıkabilir ve bunu farklı alanlarda değerlendirebilirsiniz. Bu durum risk ve ödül oranının belirlenmesinde önemlidir. Çünkü risk bileşeni stop loss emri ve pozisyonun büyüklüğü ile belirlenir. Stop loss olmadan risk belirlenemez.

Stop loss risk oranını sınırladığı için işlemlerde strese girmezsiniz. İflas etme durumunuz olmaz ve piyasadan çekilmek zorunda kalmazsınız. Bu emir ile kendinizi sorgular ve hatalarınızı görürsünüz. Stop loss emri ile kontrolünüz dışında olan hareketlilikler sizi koruyacaktır. ‘Stop loss ne demek?’ sorusuna son defa şu şekilde cevap verelim: Yatırımlarınızı takip etmediğinizde dahi olumsuz bir hareketlilikte riskinize göre zararı sınırlandıran bir işlemdir.

Stop Loss Nedir? Faydaları Nelerdir? yazımız ilginizi çektiyse Binance Hesabına Para Yatırma İşlemi Nasıl Yapılır? yazımıza da göz atabilirsiniz.

Furkan Topuk

Finans sektöründe uzun süredir çalışmaktayım. Yatırım ile ilgili pek çok alanda görev aldım ve kazandığım tecrübeleri sizlerle de paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu