Sağlık

Susam Yağı Faydaları Nelerdir ve Nasıl Kullanılmalıdır?

Susam yağı faydaları oldukça geniş çaplı olup, antioksidan, vitamin ve mineral kaynağı olması sebebiyle kullanım alanı çok fazladır. Bu yazımızda susam yağı faydaları nelerdir, nerelerde ve nasıl kullanılır gibi soruları cevaplayacağız.

Hem erkek hem de kadınlar tarafından pek çok konuda tercih edilen bitkisel yağlar, gerek bakım gerekse de sağlık alanında kullanılmaktadır. Bu konuda pek çok seçenek olmakla birlikte susam yağı da tercih edilen yağlar arasında görülmektedir. Özellikle susam yağı faydaları nelerdir sorusuna ilişkin yanıt aranmakta ve buna göre kullanım sağlanmaktadır.

Susam Yağı Faydaları Nelerdir?

Doğal ve organik olan bu her yağ gibi susam yağının da faydaları oldukça fazladır. Susam yağı faydaları ile ilgili kısaca şunları söyleyebiliriz;

 • Vitamin, mineral ve antioksidan konusunda zengin içeriğe sahip olan susam yağı, bağışıklığı desteklemektedir.
 • Diş fırçalamadan önce dişlere sürülen susam yağı, beyazlatma etkisi göstermektedir.
 • Demir içermesi sayesinde kansızlık tedavilerinde tavsiye edilmektedir.
 • Kan şekerini dengede tutması sayesinde şeker hastalarının kullanması için önerilmektedir.
 • İçerisinde bulunan E vitamini sayesinde, ciltte oluşan yara ve yanıklarda kullanılmaktadır.
 • Solunum yollarının rahatlamasına yardımcı olmaktadır.
 • Sakinleştirici etkisi sayesinde sinirler üzerinde etkilidir.
 • Çinko bakımından zengin olan susam yağı, sivilce oluşumunu engellemektedir.

Sıralanan bu bilgiler, susam yağı faydaları başlığı altında toplanmaktadır. Böylece insanlar, yararını bildikleri yağı tercih etmekte ve pek çok neden için kullanmaktadır.

Susam Yağı Ne İşe Yarar?

Pek çok kişi tarafından tercih edilen ve her fırsatta kullanılan susam yağı, bilindiğinden daha fazla yarara sahiptir. Susam yağı ne işe yarar başlığı altında, bu ürünün ne gibi durumlarda kullanılabileceğini rahatlıkla bulabilirsiniz. Aşağıda sıralanan maddeler ile birlikte birkaç bilgiye ulaşmanız mümkündür.

 • Omega 6 ve omega 9 içermesi sayesinde hafızayı güçlendirme etkisi bulunmaktadır.
 • Kolesterol için faydalı olan susam yağı, ateroskleroz riskinin düşmesinde etkilidir.
 • Susam yağı ile adaçayı yağının karıştırılması ve masaj olarak bele uygulanması, bel fıtığını hafifletmektedir.
 • Susam yağı, sakal ve saç uzamasında etkili rol oynamaktadır.
 • Et, tavuk ve balık yemeklerinde ve hatta salatalarda da kullanımı bulunmaktadır.

Sıralanan bu bilgiler, susam yağının ne işe yaradığı konusunda sunulan içeriklerden yalnızca birkaçıdır. Pek çok farklı kaynağı inceleyerek konu hakkında detaylı bilgilere erişmeniz mümkün olacaktır.

Susam Yağının Zararı Var Mıdır?

Susam yağı, sağladığı yararlar kapsamında bilinse de susam yağının zararları var mıdır sorusu, ele alınan başlıklardan biridir. Pek çok konuda faydası bulunan bu ürün, belli başlı durumlarda yan etki oluşmasına neden olabilmektedir. Örneğin, ağız yolundan direkt olarak alınması, önerilmeyen kullanım şekillerinden birisidir.

Aynı şekilde susama karşı alerjisi olan bireylerin de susam yağı kullanmaması gerektiği tavsiye edilmektedir. Hamile kadınlar da minimum düzeyde susam yağı kullanmalıdır. Son olarak susam yağının direkt cilde uygulanacağı zamanlarda önce ufak bir bölgede test edilmesi tavsiye edilmektedir. Böylece alerjik reaksiyonların önüne geçilebilir.

Susam Yağı Nasıl Kullanılmalıdır?

Susam yağı kullanımı, oldukça yaygın olmanın yanında daha önce bu yağı kullanmamış kişi sayısı da oldukça fazladır. Önceki başlıkta sıralanan faydaları görmek isteyen kişilerin, bu yağı nasıl kullanacakları konusunda araştırma yaptığı görülmektedir. Pek çok kaynakta ise bu yağın birden fazla çeşitte kullanımı bulunmaktadır.

Susam yağı hakkında yapılan incelemeler esnasında susam yağı nasıl kullanılmalı başlığı ön sıralarda yer almaktadır. Öncelikle susam yağını zeytinyağı ile karıştırarak yemeklerde ve salatalarda kullanabilirsiniz. Bakım konusunda ise yine zeytinyağı ve tatlı badem yağı gibi malzemelerden yararlanarak saçınıza ve cildinize uygulayabilirsiniz. Her iki kullanım sonucunda da bu ürünün faydalarını görmek mümkündür.

Susam Yağının Ciltte Kullanımı

Aklınıza gelebilecek birçok alanda kullanımı bulunan susam yağı, cilt için sahip olduğu faydalar ve kullanım şekli ile de bilinmektedir. susam yağının cilt için sunduğu faydaları görmek isteyen bireylerin susam yağının ciltte kullanımı başlığını incelediği de görülenler arasındadır.

İçerdiği çinko ve E vitamini sayesinde cilt üzerinde olumlu etki bırakması, bu ürünün ciltte kullanımının uygun olduğunu belirtmektedir. Bununla birlikte daha pek çok faydaya sahip olan susam yağı, farklı malzemeler ile karıştırılarak maske formunda kullanılabilir. Aynı zamanda sadece cilt üzerine yedirilerek de kullanımı mevcuttur.

Susam Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Susam yağı faydaları yazmakla bitmiyor hem yemekte hem de ciltte pek çok kullanım şekli bulunan ve aynı zamanda sağlıklı olması ile de bilinen susam yağı, saç için de tercih edilen ürünler arasında yer almaktadır. Saçlardaki kullanımı konusunda bilgi almak isteyen bireylerin susam yağının saça faydaları nelerdir başlığını sıklıkla incelediği ve buna göre uygulamaya yaptığı görülmektedir.

 • Saç, kirpik ve kaşların gürleşmesine yardımcı olmaktadır.
 • Saç derisini nemlendirerek kepek oluşumunun önüne geçmektedir.
 • Besleyici özellikte olması sayesinde saç kırıklarının giderilmesinde etkilidir.
 • Kafa derisinde oluşabilecek mantar enfeksiyonunu önlemektedir.
 • Saç rengini koyulaştırdığı için saç beyazlamasını geciktirmede de etkilidir.

Sıralanan bunca yarar sayesinde insanlar, saç için de susam yağı tercih etmektedir. Susam yağı ile birlikte hazırlanabilecek maskeler sayesinde düzenli bakım yapılmalıdır. Böylece saç için sağladığı faydalardan kolaylıkla yararlanılabilir.

Susam Yağı Saça Nasıl Uygulanmalı?

Susam yağının saç için sağladığı yararlar sonucunda bu ürünün saç için nasıl kullanılacağı merak edilen başlık haline gelmektedir. Susam yağı saça nasıl uygulanmalı sorusu kapsamında işinize yarayacak pek çok tarif ile karşılaşabilirsiniz. Bunlardan bir tanesi ise aşağıda açık bir dille ifade edilmiştir.

Malzemeler

 • 2 çorba kaşığı tatlı badem yağı
 • 2 çorba kaşığı susam yağı
 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı

Yapılışı

 • Öncelikle bir kase içerisinde bu ürünlerin hepsini karıştırın.
 • Homojen bir kıvam elde ettikten sonra saç diplerine masaj yaparak uygulayın.
 • Daha sonra saçınızı bir havlu yardımı ile sarın ve 40 dakika bekleyin.
 • Son olarak ılık su ile saçınızı durulayın.

Oldukça basit olan bu adımları uygulayarak susam yağını saçınız için kullanabilirsiniz. Ancak saça olan yararlarını görmek istiyorsanız buna benzer tarifleri düzenli bir şekilde uygulamanız gerekmektedir. Düzenli kullanım sonucunda kısa sürede etkileri göreceğiniz belirtilmektedir.

Susam Yağı İçilir Mi?

Hem yemekleri tatlandırmada hem de bakım esnasında kullanışı yaygın olan susam yağı, direkt olarak tüketilip tüketilmediği konusunda araştırılmaktadır. Pek çok kişi, sıralanan onca fayda sonucunda bu ürünün sade bir şekilde tüketilebileceğini düşünmektedir. Buna bağlı olarak da susam yağı içilir mi sorusu gündeme gelmektedir.

Yağı olduğu gibi tüketmek yerine bir bardak ılık su içerisinde bir çay kaşığı kadar susam yağı eklenmesi çok daha doğru olacaktır. Bu şekilde tüketim sağlamanız durumunda susam yağının zayıflatmadan kabızlığı önlemeye kadar pek çok faydasından yararlanabilirsiniz. Ancak 10 yaşından küçük çocukların tüketmemesi önerilmektedir.

Susam Yağı Nereden Alınır, Fiyatı Nedir?

Susam yağı, bu ürünü kullanmak isteyen kişiler tarafından nereden temin edilebileceği konusunda da merak edilmektedir. Susam yağı nereden alınır başlığı bu bağlamda ele alınan içerikler arasında yer almaktadır. Kozmetik marketlerde ve aynı zamanda aktarlarda satışı bulunan susam yağı oldukça yaygındır ve kolaylıkla temin edilebilmektedir.

Susam yağının temin edilmesinin yanında fiyatı da sıkça sorulan başlıklardan birisidir. Susam yağı, satıldığı alana göre fiyat konusunda değişikliğe uğrayabilmektedir. Aynı zamanda ürünün ölçüleri de fiyatın değişmesine yol açan etkenler arasında yer almaktadır. İnternet üzerinden yapacağınız susam yağı araştırmasına ek olarak susam yağı fiyatlarını ekleyebilirsiniz. Böylece hem susam yağı hem de fiyatları konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Susam Yağı Faydaları Nelerdir? yazımızı beğendiyseniz Kantaron Yağı Faydaları Nelerdir ve Nasıl Kullanılır? makalemizi de incelemenizi öneririz.

Z. Mine Toprakoğlu

Hastalıklar, diyet, sağlıklı yaşam, besinler, vitaminler ve daha birçok konuda kendime, bilgime güveniyorum. Özel bir firmada diyetisyen olarak çalışıyorum ve sizleri sağlıklı bir yaşama davet ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu