Sigorta

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir, Neleri Kapsar? Prim Ücreti ve Dezavantajları

Tamamlayıcı sağlık sigortası nedir ve bu sigortanın avantajları nelerdir gibi soruların yanıtları, özel sağlık sigortası yaptırmak istiyor ve bu konuda araştırma yapıyorsanız işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Peki, tamamlayıcı sağlık sigortası nedir? Tamamlayıcı Sağlık Sigortası kısaca TSS, SGK’lı ve Bağ-kurlu olan yani sosyal sağlık güvencesi bulunan ve SGK pirim borcu bulunmayan herkesin yararlanabileceği, devlet destekli bir sigorta türüdür. SGK’nızın karşılamadığı ya da karşılasa bile yeterli olmayıp ek ödeme gerektirdiği durumlarda tamamlayıcı sağlık sigortası devreye girer. Bazı durumlarda provizyon işlemi sonrasında yalnızca 15 TL katılım payı ücreti ödemeniz istenebilir. Diğer tüm masrafları sigorta şirketiniz karşılayacaktır.

Tamamlayıcı sağlık sigortası bireysel bir sigorta türüdür ve kendinize yaptırdığınız sigortadan aile bireyleri faydalanamaz. Her aile bireyiniz için ayrıca prim ödeyerek tüm ailenizi tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırabilirsiniz. Ailenizi sigorta yaptırmak istediğinizde çoğu sigorta acentesi size avantajlı fiyat teklifleri sunacaktır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir ve Neleri Kapsar?

Bu sigortayı yaptırdığınızda rutin muayene ve kontroller, ayakta tedavi hizmetleri, yatış yaparak tedavi hizmetleri ve ameliyat durumları, hastalık ve kaza durumları neticesinde özel hastanelerin acil servislerinde yapılan müdahaleler sigortanız kapsamında sayılır.

Ayakta Tedavi Hizmetleri

Ayakta tedavi hizmetleri kapsamında muayene, röntgen, laboratuvar, MR, endoskopi ve tahlil işlemleri, ileri tanı tedavi yöntemlerine ait müdahaleleri yaptırabilir ve katkı payı dışında ödeme yapmadan, sigortanız üzerinden tedavi masraflarını karşılayabilirsiniz. Tamamlayıcı sağlık sigortasında ayakta tedavi teminatı limiti olan bir teminattır ve sigorta şirketiniz ile ayrıca bir anlaşmanız yok ise toplamda ortalama 8-10 muayene hakkınız bulunmaktadır. Kimi sigorta teminatlarında 6 muayene hakkı olarak da tanımlanabilir. Günlük olarak bir muayene limiti bulunmamakla birlikte farklı branşlarda muayene hizmeti aldığınızda yaptırdığınız laboratuvar işlemleri ayrı olarak değerlendirilmez.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon ihtiyacınız olması halinde tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında ayakta tedavi hizmeti olarak değerlendirilir ve sigortanız tarafından tamamı karşılanır.

Yatarak Tedavi Hizmetleri

Yatarak tedavi almanız gereken ameliyat, cerrahi müdahale, kemoterapi, radyoterapi, hekim ücreti, ameliyat malzemelerinin ücreti tamamen ek ödeme olmadan sigortanız tarafından karşılanır. Ayakta tedavi hizmetlerinde uygulanan yıllık tedavi limiti yatarak alınan tedavilerde söz konusu değildir. Limitsiz olarak sigortanız tarafından karşılanır. 24 saatin altındaki müdahaleler yatarak tedavi hizmetleri kapsamında değildir.

Yatarak yapılan müdahaleler sonrasında evde devam eden tedaviye ait tıbbi malzeme giderleri ve hastanın bakımına ait giderler sigorta kapsamında sayılır.  

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasını Nasıl Yaptırabilirim?

Bu sigorta türünün ne olduğunu ve neleri kapsadığını açıklayıcı bir şekilde gördükten sonra nasıl yaptıracağınızı da bir göz atalım. Tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırabilmek için öncelikle ihtiyaçlarınızı belirlemeli ve bu doğrultuda bir sigorta acentesi arayışına girmelisiniz. Sigorta acenteleri internet siteleri üzerinden tamamlayıcı sağlık sigortası nedir sorusunu detaylı bir şekilde anlatmakla kalmaz ayrıca web sitesi üzerinden online başvuru imkânı da sunmaktadır. Online olarak başvuru yapabilir, sigorta acentesi ile telefon üzerinden iletişim kurabilir, acentenizi şahsi olarak ziyaret edebilir ya da anlaşmalı bankalar üzerinden tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırabilirsiniz.

Her bireye ve aileye uygun olarak hazırlanmış çeşitli sigorta teminatları bulunmaktadır. Sigorta acentenize beklentilerinizle ilgili kısaca bilgi verebilir, sizin için en uygun olan teminatın detaylarını öğrenebilirsiniz. Ayrıca, sunulan teminatlara ek yapabileceğiniz harici paketler de mevcuttur. Dilersiniz ek ödeme karşılığında teminat kapsamınıza farklı hizmetlerde ekleyebilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasına Ek Hangi Hizmetleri Alabilirim?

Tamamlayıcı sağlık sigortasında çoğunlukla tercih edilen ek teminat paketleri doğum teminatı, psikolojik destek paketi, checkup- up paketi, diş teminatı paketi, ferdi kaza teminatı paketi ve diyetisyen gibi genel tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamı dışında kalan ama çokça ihtiyaç olan durumlar için hazırlanmış teminat paketleridir.

Doğum Teminatı Paketi

18 yaş üstü kadın sigortalılar için kullanılabilir olan bu teminat normal doğum, sezaryen doğum, doğum öncesi rutin kontroller, doğum sonrası tetkikler ve gebeliğe bağlı ortaya çıkan komplikasyonlara ait giderleri karşılar. Bu teminat paketinde, sigortanızın size sunduğu kapsamda tüm masraflar sigorta acentesi tarafından karşılanır. Doğum teminatı paketi çoğu sigorta firmasında tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında sayılabilir ve ek bir teminat pirimi ödemenize gerek olmayabilir.

Diş Hizmeti Paketi

Diş hizmeti, tamamlayıcı sağlık sigortasına ek olarak alabileceğiniz bir hizmettir ve diş muayenesi, diş tedavileri ve diş röntgeni gibi işlemleri kapsar. Genelde yılda bir kez tek diş üzerinden %100 olarak karşılanır.

Ferdi Kaza Teminatı

Günlük hayat içerisinde karşılaşılabilecek kazalara karşı bir güvence olarak yaptırılan bu teminat, ferdi yardım, konut yardımı gibi avantajlar sunar.

Check-Up Hizmeti

Bir hekim kontrolünde ön muayene ve yapılan tüm tetkiklerin kapsamlı olarak değerlendirilmesini içeren bu teminat en çok tercih edilen teminat paketlerindendir. Tam kan sayımı, EKG, idrar testi, açlık kan şekeri ölçümü, total kolesterol tanı testi ve sedimantasyon ve akciğer grafisi yapılan genel tetkiklerdir.

Psikolojik Destek Paketi

Psikolojik destek ve gelişim için sunulan bu hizmette yüz yüze seanslarda ilk görüşme için ücretsiz, sonraki görüşmeler için indirimli oranlar uygulanır.

Diyetisyen

Beslenme ve diyet konusunda destek almak için uygun olan bu teminatta genellikle ilk diyetisyen görüşmesi ücretsiz, sonraki seanslar belli bir indirim oranı ile gerçekleşir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Hangi Hastanelerde Geçerlidir?

Tamamlayıcı sağlık sigortaları SGK ile anlaşmalı olmayan hastanelerin hiçbirinde geçerli olmayacağı gibi geçerli olduğu hastaneleri sözleşmeli sigorta acentenizden ya da hastanelerin anlaşmalı kurumlar biriminden öğrenebilirsiniz. Yakınınızdaki ya da tercih ettiğiniz hastanelerin anlaşmalı kurumlarını öğrenip, sigorta acentesi tercihlerinizi buna göre belirleyebilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının Dezavantajları Nelerdir?

Her sağlık sigortası kullanıcısına birçok avantaj sunar. Tamamlayıcı sağlık sigortasının da kullanıcılar için birçok avantajı bulunmaktadır. Fakat özel sigorta ile karşılaştırıldığında bazı dezavantajlarının da olduğunu görebiliyoruz. Peki, tamamlayıcı sağlık sigortasının dezavantajları nelerdir?

 • SGK ve Bağ-kurlu olmayan bireylerin kullanımına imkân sunmaması.
 • Anlaşmalı kurumlar dışında her hastaneden hizmet alma olanağı olmaması.
 • Yıllık teminat kapsamında sınırlı sayıda ayakta tedavi hizmeti sunuyor olması.
 • Ek teminat paketlerinin çok geniş bir yelpazede olmayışı.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Prim Ücreti Ne Kadardır?

Tamamlayıcı sağlık sigortası prim ücretleri ile ilgili bilgi vermek oldukça zordur. Çünkü yaptıracağınız sigortanın maliyeti birçok değişkenden etkilenmektedir. Kullanıcıya bağlı olan değişkenlerin yanı sıra sigorta firmasına bağlı fiyat farkları olabilmektedir. Prim ücretlendirilmesinde değerlendirmeye alınan başlıklar:

 • Anlaşmalı hastanelerin ve sağlık kurumlarının A ya da B tipi olması,
 • Hastane ağlarının yaygınlığı,
 • Genetik hastalıklar,
 • Geçmiş hastalık hikayeleri,
 • Cinsiyet,
 • Yaş,
 • Talep edilen ek teminat paketleri,

Gibi durumlar fiyat konusunu belirler. Sigorta teminatları kullanıcının talep ve ihtiyaçlarına bağlı olarak kısmen düzenlenebilir ve kullanıcı özelinde bir teminat paketi oluşturulabilir. Tamamlayıcı sağlık sigortası yapılırken acentenizden tüm detaylarla birlikte ücretlendirme talep edebilir ya da online olarak fiyat teklifi alabilirsiniz.

Bu yazımızda tamamlayıcı sağlık sigortası nedir ve bu sigortanın dezavantajları nelerdir sorularına yanıt aradık. Sigorta acentelerini karşılaştırmalı olarak değerlendirerek sizin için en uygun olan teminatı tercih edebilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir, Neleri Kapsar? Prim Ücreti ve Dezavantajları yazımız ilginizi çektiyse Ferdi Kaza Sigortası Nedir, Şartları Nelerdir? yazımıza da göz atabilirsiniz.

M. Sinan Pınar

Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık bölümünden mezun oldum ve şu anda uluslararası bir sigorta şirketinde çalışmaktayım. Edindiğim tecrübe ve bilgileri sizlerin de öğrenmesi için buradayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu